Obchody patriotyczne 15.08.2020

W sobotę, 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, Święto Wojska Polskiego i setną rocznicę CUDU NAD WISŁĄ, odbyły się w naszej parafii ważne uroczystości patriotyczne.

Odprawiona została Msza Św. o godz. 11.00, w intencji poległych za wolność rodaków oraz o błogosławieństwo Boże dla ojczyzny.

Poświęcono tradycyjnie pierwociny zbóż i ziół tego roku.

Po Mszy Św. odbył się w kościele koncert fortepianowy.

Pani Dorota Jabłońska – Mazurek ze szkoły muzycznej w Starogardzie Gdańskim zaprezentowała utwory klasyczne i patriotyczne.

Na koniec został poświęcony obok kaplicy przedpogrzebowej kamień z płytą pamiątkową ku czci ofiar Katynia i Smoleńska.

Posadzone zostały cztery dęby pamiątkowe.

Uczciliśmy przez nie oficerów pochodzących z naszej gminy, którzy zostali zamordowani w Katyniu – Feliksa Czecholińskiego ze Starej Kiszewy oraz Stanisława Szarmacha z Lip. Ponadto dębami zostali uczczeni – sługa Boży ks. Norbert Pellowski, który w naszym kościele przyjął I Komunię Św., a w opinii świętości poniósł śmierć męczeńską w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu – a także ks. Józef Joniec, który w stowarzyszeniu PARAFIADA zbierał informacje o zmarłych oficerach katyńskich, a zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

OTO ONI:

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy brali udział i dopomogli w jakikolwiek sposób uczcić ten wyjątkowy czas.