OGŁOSZENIA PARAFIALNE 24.03.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA – 2024.03.24

* Dziękujemy członkom Szkolnego Koła Caritas za przygotowanie palm na dzisiejszą Niedzielę Palmową. Dochód młodzież pragnie poświęcić na cele dobroczynne.  
* W sobotę i niedzielę zapraszamy do kościoła na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego, w ramach Nowenny w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i błog. Jerzego Popiełuszki.

* W poniedziałek, na 9 miesięcy przed Świętami Bożego Narodzenia, będziemy obchodzić Dzień Świętości Życia. Zapraszamy wielu parafian na Mszę Św. o godz. 17.00, aby podjąć Dzieło Duchowej Adopcji. Przez codzienną modlitwę, która trwa przez 9 miesięcy (a więc tyle co rozwój w brzuchu mamy), można wspierać dziecko, którego życie jest zagrożone, a też mamę (a także ojca i inne osoby), by zawsze chroniły życie swoich dzieci i dały im szansę przyjścia na świat. W dzisiejszych czasach, gdy część ludzi, nawet rządzących, chce odebrać prawo do życia niektórym poczętym dzieciom, to obrońców życia powinno być wielu. Powinna obowiązywać
i religijna i konstytucyjna zasada – że każdy człowiek ma prawo do życia. Chętni
do adopcji mogą zabrać ze stolika pod chórem specjalne czasopismo o tej ważnej sprawie i  drukowane deklaracje, które wypisane przyniosą do kościoła na wieczorną Mszę. Osoby chętne do duchowej adopcji przynoszą też do kościoła świece.
* Dzisiaj też, w godzinach od 10.00 do 16.00, w remizie strażackiej w Starej Kiszewie, możemy się włączyć w ważną akcję dobroczynną, ratującą życie chorej Monice
z Wysina i innym chorym. Odbywa się bowiem akcja rejestracji dawców szpiku kostnego. Procedura jest prosta. Na podstawie próbki – wymazu z wewnętrznej strony policzka zostaną wykonane testy zgodności tkankowej. Po pomyślnym przejściu procedury potencjalny dawca trafia do centralnego rejestru. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 50. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Zapraszamy wiele osób do przybycia. Kolejna taka akcja odbędzie się
27 kwietnia w naszej parafii, kiedy to uroczyście będziemy obchodzić 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II). Ze stolika pod chórem można zabrać ulotkę
z bliższymi informacjami.

* Dzieci i młodzież, którzy włączyli się w akcję – JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA – mogą zebrane w skarbonkach ofiary złożyć przy bocznym ołtarzu – przeznaczone zostaną na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób chorych i starszych.

* W czwartek, odbyła się nasza parafialna spowiedź. Jeszcze spora grupa osób
nie skorzystała z tak wielkiej szansy uporządkowania swojego życia przed Świętami. Księża będą jeszcze słuchali spowiedzi we Wielki Piątek, po wieczornych obrzędach
do 21.00 (w czasie adoracji przy Grobie Pańskim) oraz we Wielką Sobotę po tzw. Święconkach. Warto zadbać, aby wszyscy członkowie naszych rodzin po Bożemu przeżywali Święta i skorzystali ze spowiedzi. Czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej minie 26 maja, w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

* Dziękujemy za liczny udział w piątkowej Drodze Krzyżowej, którą przeżywaliśmy
w plenerze. Dziękujemy strażakom ze Starej Kiszewy za pomoc w bezpiecznym przemarszu.

* Ks. proboszcz odwiedzi chorych z przedświąteczną posługą sakramentalną w piątek,
od godz. 8.00. Poza tymi, których odwiedza co miesiąc, to można jeszcze zgłaszać dodatkowych chorych.

* Wchodzimy w okres najważniejszych, centralnych wydarzeń z historii chrześcijaństwa. We Wielkim Tygodniu będziemy rozważać mękę, śmierć
i zmartwychwstanie Pana Jezusa, a zaakcentuje to w sposób szczególny bogata liturgia – na którą wszyscy jesteśmy zaproszeni.

* We Wielki Czwartek, przed południem, kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie podczas Mszy Świętej w katedrze pelplińskiej, a wieczorem w parafiach odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele taka Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 19.00. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy. Adoracja potrwa do godz. 21.00 – wartę podejmą ministranci.

* We Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy rozpocznie się
od godz. 9.00 i potrwa do wieczornych obrzędów. Przychodźmy licznie do kościoła
na prywatną modlitwę, aby zawierzyć Chrystusowi wszelkie swoje osobiste
lub rodzinne problemy. Zapraszamy do adorowania w kościele, we Wielki Piątek
i we Wielką Sobotę, mieszkańców poszczególnych wiosek, a też członków wszystkich wspólnot działających w parafii,  w następującym porządku:  9:00-10:00 Bartoszylas, 10:00-11:00 Boże Pole, Struga, 11:00-12:00 Chwarzenko, Foshuta, 12:00-13:00 Chwarzno, Akcja Katolicka, 13:00-14:00 Wygonin 14:00-15:00 Górne Maliki, Żywy Różaniec, 15:00-16:00 Wspólnota Bożego Miłosierdzia i Wspólnota Rodzin „Jutrzenka”, 16:00-17:00 Pałubin, Caritas, 17:00-18:00 Stary Bukowiec, Nowy Bukowiec 18:00-19:00 Strzelki, Zamek Kiszewski, 19:00-21.00  Stara Kiszewa – rodziny.  We Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Liturgię wieczorną Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 19.00. W tym dniu nigdzie na świecie nie odprawia się Mszy Świętej. Centrum stanowi adoracja krzyża, który chcemy ucałować z wdzięcznością jako szczególny znak, przez który Chrystus dokonał zbawienia świata. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego
w Jerozolimie. Po zakończonych obrzędach Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, wartę obejmą strażacy, a my odśpiewamy Gorzkie Żale. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 21.00.

* We Wielką Sobotę adorację rozpoczniemy o godz. 9.00 i zachęcamy do adoracji również wraz ze swoimi wioskami lub wspólnotami. W tym dniu nie obowiązuje post
i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, lecz zaleca się je, jako przygotowanie
do świątecznego posiłku z pobłogosławionych pokarmów. Poświęcenie przyniesionych pokarmów, tzw. Święconek nastąpi w kościele w Starej Kiszewie
o godz. 12.00 i 16.00, a w kaplicy w Starym Bukowcu o godz. 13.00. Obrzędy wieczorne rozpoczną się o godz. 22.00. W związku z tym procesja rezurekcyjna odbędzie się po zakończeniu Mszy Wigilii Paschalnej. Na uroczystości wieczorne przynosimy ze sobą do kościoła świece. Podczas ceremonii nastąpi m.in. poświęcenie ognia i paschału, odnowimy również przyrzeczenia chrzcielne. Poprosimy o niesienie baldachimu i chorągwi podczas procesji.

* W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie rannej Mszy Św. o 7.30 – wykorzystajmy czas na uroczyste śniadanie wielkanocne w gronie rodziny. Pozostałe Msze Święte będą o godz. 9.30, 11.00 i 15.00 w kościele parafialnym i o 13.30 
w kaplicy w Starym Bukowcu. Natomiast w II Święto – porządek Mszy, jak w każdą niedzielę.

* We Wielki Piątek oraz we Wielką Sobotę, o godz. 15.00 (a w Święta przed Mszą,
o godz.11.00) będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Nowenną – przygotowując się do dobrego przeżywania Niedzieli Miłosierdzia.

* Członków Parafialnego Zespołu Caritas zapraszamy na spotkanie do plebanii
w poniedziałek, o godz. 17.45.

* Comiesięczny Apel Jasnogórski, z modlitwami za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, zostanie odprawiony 2 kwietnia – w kolejną rocznicę śmierci papieża.

* Dziękujemy uczestnikom konkursu na wykonanie palmy wielkanocnej. W młodszej kategorii wygrał Nikodem Choma, przed Maksymilianem Machnikowskim i Amelią Cybulską. A starszej kategorii wygrała Wiktoria Kupczak, przed Igorem Cybulskim
i Patrykiem Lorbieckim.

* Konkurs na wykonanie stroika wielkanocnego pod hasłem „Góra Golgota” zostanie podsumowany za tydzień.

* Zachęcamy jeszcze do zapisywania się do naszej Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która jest wyłożona przy bocznym ołtarzu. Wytrwajmy jak najdłużej we wszystkich poczynionych we Wielkim Poście przyrzeczeniach abstynenckich.

* Do skarbonki św. Antoniego z tyłu kościoła można składać ofiary na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego. Zakupione zostaną w kwiaciarni kwiaty właściwie pasujące
do dekoracji Grobu. Dekorację kwiatową przy ołtarzach na Święta Wielkanocne
i na kolejne niedziele kwietnia poprosimy, aby zrobili mieszkańcy Zamku Kiszewskiego i Strzelek.

* W zakrystii można nabyć specjalne świece – paschaliki. Warto, aby znalazły się
na wielkanocnych stołach w naszych domach i były szczególnym znakiem jedności rodzinnej. Koszt 1 świecy to 10 zł.

* W minionym tygodniu zmarł śp. Bogdan Ciepliński ze Starej Kiszewy. Został pochowany w sobotę w Chojnicach. Dobry Jezu …