Ogłoszenia parafialne 29.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2020.03.29

• W związku z rozszerzaniem się choroby koronowirusa księża biskupi dalej udzielają dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Osoby korzystające z dyspensy powinny trwać na osobistej i rodzinnej modlitwie. Należy też duchowo łączyć się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. W związku z tym wszyscy wierni zachęceni są, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.
• Kościół w Starej Kiszewie jest otwarty od Mszy rannej do Mszy wieczornej na indywidualną modlitwę. W tym trudnym czasie bądźmy solidarni szczególnie z osobami starszymi, samotnymi. W związku z wprowadzeniem stanu epidemii na Msze Św. do kościoła może być wpuszczonych tylko do 5 osób – pierwszeństwo mają rodziny, które ofiarowały intencje. Osoby, które nie zmieszczą się do świątyni mogą także przeżywać Eucharystię na zewnątrz i słuchać przez głośniki kościelne, a Komunię przyjąć po zakończeniu – zachowujemy od siebie odległość 2 m.
• W przypadku pogrzebu również obowiązują ograniczenia do 5 osób w kościele – zarówno podczas różańców, jak i Mszy pogrzebowej. Pierwszeństwo ma najbliższa rodzina. W dniu pogrzebu najpierw będzie odmówiony różaniec w kościele, po nim zostanie odprawiona Msza za zmarłego. Następnie rodzina zbierze się na cmentarzu. Tam odbędzie się obrzęd ostatniego pożegnania i trumna zostanie umieszczona w grobie.
• W kwietniu nie będzie u nas Mszy koncelebrowanych. Warto ze stolika pod chórem zabrać kartkę z godzinami Mszy Św. w miesiącu kwietniu – albo też co tydzień zaglądać na spis intencji na internetowych stronach parafii. Niektóre intencje zostaną odprawione o innych porach. W niedzielę dodatkowo będzie odprawiana w kościele Msza Św. o godz. 12.30.
• Podobnie, jak w wielu innych parafiach, odbywać się będą transmisje internetowe na żywo z naszego kościoła. Zachęcamy do oglądania Drogi Krzyżowej w piątek o 16.00 oraz Mszy niedzielnych o 9.15 (z Gorzkimi Żalami) lub o 11.00. Transmisję realizuje ks. Mariusz na stronie parafii Stara Kiszewa na fb.
• W tym roku nie będzie wyznaczonego dnia spowiedzi przedświątecznej dla całej parafii z udziałem większej liczby kapłanów. Nasi kapłani będą słuchać spowiedzi codziennie – w tym i następnym tygodniu – od poniedziałku
do soboty z tyłu kościoła oraz w nowej kaplicy przedpogrzebowej, w godz. od 7.00 do 8.00 oraz od 16.00 do 18.00. Podchodźmy pojedynczo i stańmy w kolejkach na zewnątrz w oddaleniu od siebie. Komunię można przyjąć
po Mszach lub o godz. 8.00 i 18.00. W Kaplicy w Starym Bukowcu będzie spowiedź 7 kwietnia, od 18.00 do 20.00.
• Kapłani wypełniają swoją misję także przez docieranie do domów z umacniającymi sakramentami do osób starszych i chorych. Przed Świętami księża odwiedzą chorych w piątki 3 lub 10 kwietnia, od godz. 8.00. Chętne osoby, odwiedzane co miesiąc, ale też inni starsi i chorzy, powinni zgłosić się telefonicznie do ks. proboszcza (nr 600961815) i zadeklarować chęć wyspowiadania się i przyjęcia Komunii Św. Oczywiście, zgłaszają się tylko te osoby, które nie są objęte kwarantanną.
• W Wielkim Poście możemy wesprzeć w leczeniu chorą Kamilę Borkowską ze Starej Kiszewy. Ze stolika pod chórem można zabrać ulotki dotyczące Kamili, także z numerem konta bankowego, na które można wpłacić na leczenie.
• Dziękujemy za ofiary składane podczas kolekt, a też tym osobom, które przynoszą ofiary do biura. Podajemy także nr konta parafialnego (a można też zabrać ulotki z nrem ze stolika pod chórem) – Bank Spółdzielczy w Starej Kiszewie 46834000012009030013900002. Dziękujemy za pomoc i wsparcie różnych działań dobroczynnych parafii, na opłaty za różne bieżące rachunki i do różnych instytucji.
• Całe społeczeństwo jednoczy się, aby wesprzeć w działaniu dzielnych pracowników służby zdrowia. Warto, abyśmy my także wsparli w działalności nasz szpital w Kościerzynie, który został przeznaczony do działań z osobami zakażonymi. Brak tam maseczek, kombinezonów i innego sprzętu. Warto samemu wpłacić na konto szpitala jakieś ofiary lub przynieść do ks. proboszcza na ten cel – aby zostały zakupione i ofiarowane tam potrzebne sprzęty.
• Za tydzień będzie Niedziela Palmowa. Warto, aby we wszystkich domach rodzice z dziećmi przygotowali jakieś palmy, nawet zrobione z kolorowego papieru, by przez to zaakcentować mocniej naszą gotowość wejścia w przeżywanie Wielkiego Tygodnia. A można też zrobione palmy przynieść do kościoła podczas indywidualnej modlitwy – złożyć przy bocznym ołtarzu, a potem ozdobią ołtarz główny. To będzie piękny znak naszej jedności i pamięci.
• Ze stolika pod chórem można za darmo zabrać kolejny, ciekawy numer czasopisma „Dobre Nowiny”. Jest tam m.in. wiele ciekawych informacji dotyczących bohaterskich ludzi, którzy radzili sobie z różnymi kataklizmami i epidemiami
w historii.
• Do skarbonki św. Antoniego z tyłu kościoła można włożyć swój dar na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego. Do skarbonki też można wrzucić należność za specjalne świece – paschaliki, które znajdują się obok, a mogą one być szczególnym symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa i znakiem jednoczącym rodzinę przy świątecznym stole.
• Dekorację kwiatową przy ołtarzach na Święta Wielkanocne i późniejsze niedziele w kwietniu, poprosimy, aby zrobili mieszkańcy Foshuty.
• W czwartek zmarł śp. Franciszek Czapiewski z Foshuty. Pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 12.00. Różańce w domu, a w poniedziałek o godz. 11.00 w kościele. Dobry Jezu…