OGŁOSZENIA PARAFIALNE 17.12.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA ADWENTU – 17.12.2023

 • Czas Adwentu daje nam wiele okazji do mocnego przygotowania się na przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Msze Roratnie ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane są codziennie, o godz. 7.00.
 • Dzisiaj przed kościołem członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.
 • Dziękujemy uczestnikom, organizatorom i dobrodziejom spotkania wigilijnego
  dla członków grup parafialnych oraz osób starszych, chorych i samotnych z terenu naszej parafii. Dziękujemy też dziecięcym grupom artystycznym.
 • Dziękujemy p. Adamowi Cieplińskiemu ze Starej Kiszewy za ofiarowanie pięknych choinek do kościoła. W poniedziałek, o godz. 17.30, zapraszamy grupę chętnych mężczyzn do pomocy w instalacji choinek, które ozdobią prezbiterium w kościele.
 • Centralnym przeżyciem Adwentu niech będzie przedświąteczna spowiedź. Będzie to najlepszy znak właściwego podejścia do przeżywania spraw wiary. Zatroszczmy się, aby wszyscy członkowie naszych rodzin skorzystali ze spowiedzi. Nie dozna pełnej radości świątecznej osoba, która zaniedba tę wielką szansę. W tym tygodniu spowiedź
  (z udziałem większej liczby kapłanów) będzie w Starej Kiszewie w czwartek – przed południem, w godz. od 9.00 do 10.00, po południu od godz. 16.00 do 17.00, a także
  dla osób wracających późno z pracy od godz. 19.00 do 20.00. Spowiedź w kaplicy filialnej w Starym Bukowcu będzie od godz. 16.00 do 16.30. Dodatkowo, dla osób przyjeżdżających z zagranicy, spowiedź będzie w piątek i w sobotę, od godz. 16.00
  do 17.00.
 • Podczas wigilii w naszych domach pojawią się, zgodnie z tradycją, puste miejsca
  przy stołach – w ten sposób rodziny objawiają swoją gotowość przyjęcia samego Chrystusa, kryjącego się pod postacią różnych przybyszów. Naród polski przez blisko
  2 lata wojny udziela gościny uchodźcom z Ukrainy. Także w naszej parafii wspieraliśmy kilkadziesiąt dzieci przebywających w ośrodku w Wygoninie, które wcześniej przebywały w domach dziecka. Od nowego roku te dzieci zostaną przeniesione
  do ośrodka w Garczynie k. Kościerzyny. Mamy jeszcze okazję, aby umilić ostatnie dni tym dzieciom – które też zintegrowały się z polskimi dziećmi przez wspólną naukę
  w szkole – i zrobić dla nich jakieś prezenty na Święta. W Wygoninie przebywa 63 dzieci
  i młodzieży. Zachęcamy, aby chętne rodziny czy osoby przygotowały jakieś paczki
  dla wybranej dziewczyny lub chłopca za kilkadziesiąt złotych (mogą być np. słodycze, zabawki, kosmetyki). Z przodu kościoła można zabrać ze specjalnej szkatuły kartkę
  z imieniem i wiekiem dziecka np. Maksym lat 10, Kateryna lat 13 i stosowne paczki przynieść do kościoła (z przodu) lub plebanii do czwartku.
 • Kapłani odwiedzą chorych z przedświąteczną posługą sakramentalną w piątek, od godz. 8.00. Oprócz stałych chorych, odwiedzanych co miesiąc, to prosimy o zgłoszenie
  do środy także innych osób chorych i starszych, które chciałyby umocnić się sakramentami na Święta.
 • W następną niedzielę będziemy przeżywać IV niedzielę Adwentu.
 • Przeżywanie Uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczniemy w następną niedzielę
  od Wieczerzy Wigilijnej. Zadbajmy o chrześcijański charakter tego szczególnego w roku wieczoru. Przeczytajmy w naszych domach fragment Ewangelii wg św. Łukasza (rozdział II) – o narodzeniu Chrystusa. Dzieląc się opłatkiem przebaczmy sobie wszelkie pretensje i rozpocznijmy nowy etap życzliwego współżycia w rodzinie. Warto podtrzymać w naszych domach starą tradycję: zachowajmy post jakościowy
  i powstrzymajmy się od potraw mięsnych. Oczywiście, nie powinien też, pod żadną postacią, pojawić się alkohol na stole.
 • Wieczorna Msza wigilijna zostanie odprawiona w kaplicy w Starym Bukowcu
  o godz. 22.00.
 • Pół godziny przed rozpoczęciem Pasterki, która zostanie odprawiona w kościele parafialnym o godz. 24.00, odbędzie się nabożeństwo adwentowe.
 • W I-sze Święto Bożego Narodzenia Msze Święte zostaną odprawione o godz. 9.30, 11.00 i o 15.00. Natomiast w II-gie Święto, porządek będzie taki, jak w każdą niedzielę. Ofiary przez nas złożone w tym dniu, wesprą Katolicki Uniwersytet Lubelski. Natomiast ofiary złożone przy żłóbku będą przeznaczone na pomoc dla misji katolickich.
 • W II Święto, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy dzieci na nabożeństwo
  przy żłóbku.
 • Tradycyjna kolęda, czyli wizyta duszpasterska, rozpocznie się w naszej parafii
  od czwartku 28 grudnia. Kolęda odbywać się będzie w tradycyjnej formule – kapłanowi będą towarzyszyć ministranci, a też organista. Jest to m.in. okazja, aby uaktualnić różne dane osobowe mieszkańców poszczególnych rejonów. Pojawiły się nowe domy i ulice. Mieszkańcy stamtąd powinni zadeklarować chęć przyjęcia kolędy u ks. proboszcza lub
  u sąsiadów, gdy kapłan będzie w pobliżu. Zbliżający się czas spowiedzi, Świąt, kolędy daje nam szansę, aby mocniej wyrazić swoją wiarę, aby całe zjednoczone rodziny
  po bożemu przeżywały Boże Narodzenie. Smutne jest zjawisko, gdy niektóre rodziny
  nie pojawiają się na Mszach świątecznych, czy nie przyjmują kolędy. Coraz częściej pojawiają się przypadki, że brakuje kandydatów na rodziców chrzestnych w rodzinach – bo sporo osób ma różne przeszkody, praktyki religijne ostygły i czasami tylko jedna osoba pełni rolę ojca, czy matki chrzestnej.
 • Przypominamy, iż organizowany jest w naszej parafii Konkurs na Najładniejszą Dekorację Świąteczną. Potrwa od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli. Udekorujmy nasze domy i posesje różnymi światełkami, aby sympatyczniej i piękniej zrobiło się w naszych miejscowościach. Twórcy najlepszej dekoracji otrzymają
  od ks. proboszcza nagrodę 200 zł.
 • W biurze parafialnym i w zakrystii można jeszcze zaopatrzyć się w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Poświęcone opłatki można jeszcze nabywać u naszych organistów po Mszach Św. z tyłu kościoła.
 • Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie”, a należność proszę złożyć do skarbonki św. Antoniego.