Ogłoszenia parafialne 28.03.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA – 2021.03.28

  • W związku z kolejnymi obostrzeniami epidemicznymi – w nabożeństwach w kościele może brać udział 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Prosimy o zachowanie właściwego dystansu pomiędzy osobami i noszenie poprawnie masek. Zachęcamy do oglądania bezpośrednich transmisji z kościoła, na parafialnej stronie na fb – w czwartek i w piątek o godz. 19.00, w sobotę o godz. 22.00, a w I i II Święto Msze o godz. 9.30. Warto, aby młodsi podłączyli komputery pod duży telewizor i cała rodzina może pobożnie przeżywać nabożeństwa. Warto przychodzić także na Msze Św. w dni powszednie i przed nimi korzystać z okazji do spowiedzi wielkanocnej. W związku z rozszerzaniem się choroby koronowirusa księża biskupi dalej udzielają dalej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Kościół w Starej Kiszewie jest otwarty od Mszy rannej do Mszy wieczornej na indywidualną modlitwę. Na adorację Ciemnicy i Grobu Pańskiego przychodźmy o różnych porach w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, przez cały dzień, razem ze swoimi rodzinami. W tym trudnym czasie bądźmy solidarni szczególnie z osobami starszymi, samotnymi.
  • Wchodzimy w okres najważniejszych, centralnych wydarzeń z historii chrześcijaństwa. We Wielkim Tygodniu będziemy rozważać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, a zaakcentuje to w sposób szczególny bogata liturgia.
  • We Wielki Czwartek wieczorem w parafiach odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele taka Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 19.00. Na zakończenie Najśw. Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy
  • We Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Adoracja w Ciemnicy rozpocznie się od godz. 9.00. Liturgię wieczorną Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 19.00. W tym dniu nigdzie na świecie nie odprawia się Mszy Świętej. Centrum stanowi adoracja krzyża, który chcemy ucałować z wdzięcznością jako szczególny znak, przez który Chrystus dokonał zbawienia świata. Po zakończonych obrzędach Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, a my odśpiewamy Gorzkie Żale i Suplikacje. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 21.00.
  • We Wielką Sobotę adorację przy Grobie rozpoczniemy o godz. 9.00 i zachęcamy do przychodzenia na indywidualną modlitwę o różnych porach, aby zawierzyć Bogu wszystkie swoje intencje. W tym dniu nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, lecz zaleca się je, jako przygotowanie do świątecznego posiłku z pobłogosławionych pokarmów. Ilość okazji do przybycia do poświęcenia pokarmów w kościele, czyli tzw. „święconek” będzie większa. Zapraszamy o godz. 10.00, 12.00, 14.00 lub 16.00 – po każdym poświęceniu kapłani jeszcze będą przez pół godziny słuchać spowiedzi, aby jak najwięcej osób pojednało się z Bogiem przed Świętami. W kaplicy Starym Bukowcu święconka i spowiedź będzie o godz. 13.00. Obrzędy wieczorne rozpoczną się o godz. 22.00. Przynieśmy świece na wieczorne obrzędy. Nie będzie procesji rezurekcyjnej. Na końcu obrzędów sam kapłan wyjdzie z Najśw. Sakramentem przed drzwi zewnętrzne kościoła i pobłogosławi całej wspólnocie parafialnej.
  • W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego postarajmy się w uroczysty sposób przeżyć śniadanie wielkanocne w gronie rodziny. Zachęcamy, aby głowa rodziny zaprosiła wszystkich do wspólnej modlitwy, a przy dzieleniu się symbolicznymi jajkami wielkanocnymi złóżmy sobie serdeczne życzenia. Msze Święte w I i II Święto będą w porządku niedzielnym – z dodatkową Mszą Św. o godz. 12.30.
  • Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Nowennę – przygotowujące do dobrego przeżywania Niedzieli Miłosierdzia odmówmy indywidualnie.
  • W kwietniu papież Franciszek zachęca do modlitwy w intencji: „Za osoby, które narażają swoje życie, walcząc o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w przeżywających kryzys demokracjach”.
  • Przed Świętami księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w piątek, od godz. 8.00. Księża odwiedzą osoby przyjmujące sakramenty co miesiąc, a też mogą zgłosić się do ks. proboszcza inni chętni. Oczywiście, zgłaszają się tylko te osoby, które nie są objęte kwarantanną.
  • Kolekta ekonomiczna za tydzień będzie przeznaczona na główny cel inwestycyjny w tym roku – czyli naprawę dachu na kościele.
  • Jeszcze do poniedziałku można składać dary dla biednych do kartonów z logo Caritas w sklepach spożywczych na terenie naszej parafii. Członków Parafialnego Zespołu Caritas zapraszamy do plebanii na spotkanie w poniedziałek, po Mszy Św. o godz. 17.30.
  • Od 1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. Udział w spisie jest obowiązkowy. Można m.in. samemu się spisać na stronie internetowej www.spis.gov.pl.
  • Do skarbonki św. Antoniego z tyłu kościoła można włożyć swój dar na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego.
  • Z przodu kościoła można nabyć specjalne świece – paschaliki. Są one szczególnym symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa i mogą być znakiem jednoczącym rodzinę przy świątecznym stole.
  • Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny numer czasopisma „W Rodzinie”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego. Można też za darmo zabrać kolejny, ciekawy numer czasopisma „Dobre Nowiny”.
  • Pogrzeb śp. Barbary Tocha z Pałubina będzie w poniedziałek, o godz. 11.00. Różańce w kościele w sobotę – o godz. 17.40, w niedzielę – o godz. 16.00 i w poniedziałek – o godz. 10.00. W czwartek zmarł śp. Kazimierz Gołuński ze Starej Kiszewy. Pogrzeb będzie w środę w Elblągu. Msza żałobna w naszym kościele w środę o 16.00. Różańce w kościele w sobotę – o godz. 18.15, w niedzielę – o godz. 16.45, w poniedziałek – o godz. 17.30, we wtorek – o godz. 16.30. Dobry Jezu …