Ogłoszenia parafialne 27.10.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 27.10.2019                  

 • W ostatnią niedzielę października przeżywamy rocznicę poświęcenia własnego kościoła. Chcemy pamiętać w modlitwie o budowniczych tej świątyni i o wszystkich, którzy przez lata troszczyli się o jej piękno. Pamiętajmy
  o obowiązku troski naszego pokolenia o piękno i świętość tego miejsca, by kościół był dalej szczególnym miejscem jednoczącym ludzi z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą.
 • Dzisiaj zapraszamy na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00.
 • Początek listopada skłania nas wszystkich do zadumy nad przemijalnością życia ludzkiego. Staniemy nad mogiłami bliskich zmarłych, pragnąc im podziękować za dobro od nich otrzymane i wyprosić dla nich, poprzez modlitwę, łaskę życia w niebie. Zadbajmy o porządki na grobach naszych bliskich zmarłych. Śmieci BIO zanośmy do specjalnych skrzyń drewnianych. Pomóżmy zadbać o groby, którymi już nikt się nie opiekuje. Młodzież z naszej szkoły zamierza w tym tygodniu posprzątać stary cmentarz ewangelicki w Pałubinie. Prosimy o zgłoszenie do ks. proboszcza starych miejsc pochówku różnych ludzi w miejscach znajdujących się poza cmentarzami. Warto te miejsca też uszanować i o nie zadbać.
 • W piątek, w Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze Święte przed południem będą w porządku niedzielnym. Po Mszy Św., o godz. 13.30, udamy się na cmentarze (najpierw przy kościele, a potem na nowy), aby nad grobami bliskich odprawić stosowne nabożeństwo. Ta Msza Św., o godz. 13.30, będzie Mszą Zbiorową, w intencji wszystkich zmarłych parafian, szczególnie tych, o których chcemy pamiętać poprzez wypisanie na kartkach. Wypisane kartki z nazwiskami zmarłych można jeszcze przynosić do zakrystii lub biura parafialnego. Nie będzie w tym dniu Mszy na filii i o 15.00. W dniach, od 1 do 8 listopada, można dostąpić odpustu zupełnego, codziennie jeden raz, za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie dowolnej modlitwy za zmarłych.
 • Już za tydzień będą odczytywani zmarli, których nazwiska są umieszczone na kartkach przyniesionych do biura parafialnego w tych dniach. Wszystkich prosimy o godne zachowanie na tym poświęconym miejscu. Przypominamy, iż na cmentarzu obowiązuje regulamin ustalony zgodnie z prawem państwowym.
 • W sobotę, w Dzień Zaduszny, będziemy modlić się w intencji naszych bliskich zmarłych, wypraszając dla nich nagrodę życia wiecznego. Zapraszamy na Msze Święte w kościele o godz. 7.00, 10.00 i 17.00, a także na filii o 18.30.
 • Dziękujemy kilkunastu osobom (choć szkoda, że tak mało), które pomogły wczoraj w porządkowaniu nowej kostnicy i obejścia dookoła niej. Już na uroczystość Wszystkich Świętych będzie można ją zobaczyć w środku i też zostanie przedstawiony regulamin korzystania z niej.
 • Kolekta ekonomiczna za tydzień przeznaczona będzie na dalsze działania związane z budową nowej kostnicy, m.in. na zakup w przyszłości chłodni i dokończenia porządkowania otoczenia.
 • W tym tygodniu księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 11.00. Okazja do specjalnej spowiedzi będzie we wtorek od godz. 16.00 do 17.00 – zapraszamy szczególnie dzieci komunijne oraz młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Niech to będzie też okazja dla wszystkich parafian, aby później zyskiwać odpusty za zmarłych podczas odwiedzin cmentarzy, a też przygotujmy się w ten sposób do naszej odpustowej uroczystości.
 • W listopadzie papież prosi o modlitwę w intencji: „za Bliski Wschód, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową, aby wśród nich zapanował duch dialogu, spotkania i pojednania”.
 • W tej intencji odmówią różaniec wspólnotowy członkinie wspólnoty Żywego Różańca w przyszłą niedzielę, po Mszy o godz. 9.30.
 • W poniedziałek, po Mszy wieczornej, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnotę Miłosierdzia.
 • Za tydzień, na Mszy o godz. 11.00, będą Zaduszki Strażackie.
 • Trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Szkolne Koło Caritas po raz kolejny organizuje zbiórkę darów na wsparcie dla misjonarza pracującego w Papui Nowej Gwinei. Można przynosić różne środki czystości, szczoteczki do zębów, pasty, mydła, mogą być również nieużywane telefony komórkowe, małe sprzęty elektroniczne. Akcja trwa przez 2 tygodnie, do 4 listopada – dary można składać w kościele przy bocznym ołtarzu z przodu.
 • Dzisiaj możemy włączyć się w dobroczynną akcję na rzecz chorego dziecka. W wielu miejscowościach organizowane są zbiórki na leczenie 3- miesięcznej Tosi Schulz ze Starogardu Gdańskiego. Ma ona nowotwór oka – siatkówczaka. Tylko droga operacja w Stanach Zjednoczonych może ją uchronić przed usunięciem oka. Na leczenie dziecka możemy złożyć swój dar do skarbonki przed kościołem, po Mszach o 11.00 i 15.00 – zbierają przedstawiciele rodziny.
 • W tym roku w naszej parafii, podobnie jak w wielu innych, zostanie zorganizowany 31 października ORSZAK I BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Dzieci i starszych zachęcamy do przebrania się za różne postacie świętych i błogosławionych. Będą sprowadzone do kościoła relikwie świętych osób. Zapraszamy o godz. 17.00 na zbiórkę ORSZAKU przy gminnym targowisku.
  Po przemarszu będzie krótki koncert orkiestry przy pomniku św. Jana Pawła II i wypuścimy „światełko do nieba”. Dopiero wtedy rozpocznie się Msza Św. Po niej zapraszamy do świetlicy parafialnej na BAL z poczęstunkiem. Spotkanie potrwa do godz. 20.00.
 • Uczniów szkół podstawowych średnich oraz dorosłych – recytatorów, solistów i grupy muzyczne – zapraszamy do wzięcia udziału w VI Międzygminnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w Starej Kiszewie 9 listopada.
 • Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Chwarzna i Wybudowań (Kozia) za przygotowanie pięknych dekoracji kwiatowych w październiku. Poprosimy o udekorowanie ołtarzy w listopadzie parafian z Bartoszegolasu i Rudy.
 • Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie”, a ze stolika nowy numer czasopisma „Dobre Nowiny”, w którym m.in. jest opis cudu uczynionego za wstawiennictwem kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w przyszłym roku zostanie ogłoszonym błogosławionym. Warto zabrać za darmo większą ilość i zanieść osobom chorym oraz starszym z naszych środowisk.