OGŁOSZENIA PARAFIALNE 29.10.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 2023-10-29

 • Dziękujemy 29 dzieciom, które brały udział w konkursie na zrobienie różańca misyjnego. 4 osoby zdobyły wyróżnienia: Jakub Plutowski, Nikodem Choma, Wojciech Nikiel i Katarzyna Idziak. Po Mszy Św. zapraszamy osoby wyróżnione oraz wszystkich uczestników po nagrody do zakrystii.
 • Wczoraj odbył się turniej piłkarski na nowym boisku Orlik w Starej Kiszewie. Zwyciężyła drużyna Księży przed Policjantami i Strażakami. Dziękujemy zawodnikom za udział, a kibicom za wspieranie walczących.
 • We wtorek zapraszamy dzieci i starszych na BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych. Warto, aby wiele osób przebrało się za postacie błogosławionych i świętych. Zbiórka o godz. 16.30 na placu przed plebanią. Dzieci mogą przynieść na drogę jakieś  dzwoniące instrumenty lub grzechotki. Uroczyście przejdziemy do kościoła, gdzie będzie Msza Św. Później będzie w plebanii zabawa i słodki poczęstunek. Z pewnością dzieci wierzące
  nie powinny włączać się w obchody popularnego Halloween, nawiązującego
  do pogańskich obrzędów i przebierania się za jakieś straszące stworki.
 • W środę, w Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze Święte przed południem będą w porządku niedzielnym. Po Mszy Św., o godz. 13.30, udamy się
  na cmentarze (najpierw przy kościele, a potem na nowy), aby nad grobami bliskich odprawić stosowne nabożeństwo. Ta Msza Św., o godz. 13.30, będzie Mszą Zbiorową, w intencji wszystkich zmarłych parafian, szczególnie tych,
  o których chcemy pamiętać poprzez wypisanie na kartkach. Wypisane kartki
  z nazwiskami zmarłych można jeszcze przynosić do zakrystii lub biura parafialnego. Nie będzie w tym dniu Mszy na  filii i o 15.00. W dniach, od 1 do 8 listopada, można dostąpić odpustu zupełnego, codziennie jeden raz, za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie dowolnej modlitwy za zmarłych.
 • Już za tydzień będą odczytywani zmarli, których nazwiska są umieszczone
  na kartkach przyniesionych do biura parafialnego w tych dniach. Dbajmy
  o porządek na naszych cmentarzach. Śmieci BIO umieszczajmy w  drewnianych skrzyniach. Wszystkich prosimy o godne zachowanie na tych  poświęconych miejscach.
 • W czwartek, w Dzień Zaduszny, będziemy modlić się w intencji naszych bliskich zmarłych, wypraszając dla nich nagrodę życia wiecznego. Zapraszamy na Msze Święte w kościele o godz. 7.00, 10.00 i 17.00, a także na filii o 18.30.
 • W tym tygodniu księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w piątek
  od godz. 8.00. W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi będzie od godz. 15.30 do 17.00, przy wystawionym Najśw. Sakramencie. Zapraszamy szczególnie dzieci komunijne oraz młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Niech to będzie też okazja dla wszystkich parafian, aby zyskiwać odpusty za zmarłych podczas odwiedzin cmentarzy, a też przygotujmy się w ten sposób do naszej odpustowej uroczystości.
 • W następną niedzielę kolekta ekonomiczna będzie przeznaczona na zrobienie podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy bocznych drzwiach kościoła. Ciągle trwa przekazywanie dokumentów i oczekiwanie na zgody ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Starostwa. W związku z tym,
  po uzgodnieniu z parafialną radą ekonomiczną, inwestycja zostanie zrealizowana wiosną.
 • Zbliża się  kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę
  po długich latach zaborów. Pamiętajmy, że krwi przelanej przez wiele pokoleń dzielnych Polaków nie możemy zmarnować i powinniśmy aktywnie włączać się
  w przemianę życia w naszej ojczyźnie. Zadaniem na dziś każdego z nas jest zagospodarowanie tej wolności, którą wywalczyli dla nas nasi przodkowie. Parafia nasza, przy współudziale Urzędu Gminy, Zespołu Kształcenia i Wychowania
  w Starej Kiszewie, Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska organizuje bardzo ważne wydarzenia o charakterze patriotycznym. Warto, aby wiele osób – młodszych i starszych – wzięło w nich udział. Trzeba przekazać młodemu pokoleniu dobre tradycje patriotyczne i m.in. zamiłowanie do poezji i pieśni patriotycznej. Parafia nasza organizuje IX MIĘDZYGMINNY KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ. Zapraszamy w najbliższą  sobotę do szkoły w Starej Kiszewie, o godz. 11.00. Wystąpi wielu recytatorów – dzieci, młodzież i dorośli –  a także soliści, zespoły muzyczne i chóry. Oprócz miejscowych wykonawców, przyjadą jeszcze artyści z innych środowisk. Chętni do udziału mogą się jeszcze zgłosić do ks. proboszcza do piątku. Szczegóły o różnych kategoriach można przeczytać na plakacie w gablotce w kruchcie kościoła.
 • W związku z tym, że w naszej parafii 11. listopada przeżywać będziemy odpust,
  to obchody Święta Niepodległości odbędą się u nas już w przyszłą niedzielę. Serdecznie zapraszamy wszystkich za tydzień na Mszę Św. o godz. 15.00. Zapraszamy poczty sztandarowe, przedstawicieli władz, szkół, wszystkich instytucji, kombatantów, stowarzyszeń i mieszkańców wszystkich wiosek. Będziemy się modlić o błogosławieństwo Boże dla naszej ojczyzny i wszystkich Polaków. Po Mszy Św. uroczyście przemaszerujemy do szkoły na Akademię Niepodległościową. Tam m.in. dzieci ze szkoły przedstawią inscenizację patriotyczną, wystąpią laureaci Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej, montaż słowno-muzyczny pt.: „Pieśni ojczyzny” zaprezentują Mateusz i Szymon Bruccy
  ze Starogardu Gdańskiego, a też wszyscy będziemy mogli pośpiewać piękne polskie pieśni patriotyczne. Jeśli ktoś posiada flagę państwową, to wskazane byłoby już w tym tygodniu wywiesić przed domem.
 • 11 listopada będziemy przeżywać w naszej wspólnocie odpust ku czci patrona –
  św. Marcina. Sumę Odpustową odprawi ks. Grzegorz Miotk z Pelplina – diecezjalny duszpasterz służb liturgicznych.
 • W następną niedzielę zostaną poświęcone opłatki, które później będzie można nabywać przed Świętami Bożego Narodzenia.
 • Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Wygonina, Bożegopola i Strugi –
  za przygotowanie pięknych dekoracji kwiatowych w październiku. Poprosimy
  o udekorowanie ołtarzy w listopadzie parafian ze Starej Kiszewy – z ulic Tysiąclecia, Zamkowa, Kościelna, Konarzyńska, Kościerska, Polna, Łąkowa, Partyzantów, 6 Marca.
 • Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „Pielgrzym”,
  a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.