aktualnościparafiainformacjeduszpasterzenabożeństwaarchiwumogłoszeniaintencjebierzmowanikontakt Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE –
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 2015.07.05

 

·      Dziękujemy za dziś złożone ofiary podczas tzw. Kolekty ekonomicznej.

·      Dzisiaj, po Mszy o godz. 9.30,  będzie modlitwa różańcowa Róż Żywego Różańca istniejących przy naszej parafii.

·      W sobotę przeżywać będziemy w liturgii Święto –
św. Benedykta, opata z Monte Cassino, patrona Europy.

·      Za tydzień członkowie Szkolnego Koła CARITAS będą zbierać przed kościołem ofiary do skarbonek na rzecz zakupu zeszytów i przyborów szkolnych, które dzieci
z biedniejszych rodzin otrzymają na początku nowego roku szkolnego.

·      Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2015.06.28

 

·        W poniedziałek przypada uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła – przyjdźmy liczniej do kościoła na Msze o godz. 7.00, 9.30 lub 17.00 i zachowajmy świąteczny charakter tego dnia w naszych domach. Kolekta z tego dnia, tzw. „świętopietrze”, będzie przeznaczona na wsparcie dla Stolicy Apostolskiej w Watykanie.

·        W piątek przeżywać będziemy Święto – św. Tomasza Apostoła.

·        W miesiącu lipcu papież prosi nas o modlitwę w intencji: „Aby odpowiedzialność polityczna była przeżywana na wszystkich poziomach jako wzniosła forma miłosierdzia”.

·        Kolekta ekonomiczna w przyszłą niedzielę będzie dalej przeznaczona na kolejne działania związane z budową kostnicy.

·        We wtorek, po Mszy wieczornej, zapraszamy do plebanii na spotkanie Akcji Katolickiej. Warto przybyć, aby poprzez dyskusję pogłębić swoją wiarę oraz wiedzę religijną i moralną na różne tematy.

 • W piątek księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00.
 • W I piątek miesiąca, od godz. 16.00, odbywać się będzie w kościele adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu i będzie też okazja do spowiedzi. Zapraszamy szczególnie do comiesięcznej spowiedzi dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię Św.

·         W przyszłą niedzielę, po Mszy o godz. 9.30,  będzie modlitwa różańcowa Róż Żywego Różańca istniejących przy naszej parafii.

 • Przypominamy, iż każdy kościół jest miejscem szczególnego szacunku i godnego zachowania. Obowiązują również stosowne stroje, aby uczcić powagę świętego miejsca. W okresie wakacji pilnujmy się więc, aby górna odzież miała rękawy do łokci, a dolna miała długość do kolan. Zakazane są wszelkie stroje o charakterze plażowym lub gimnastycznym. Postarajmy się też wyłączać telefony komórkowe na czas obecności w kościele.

·        W okresie wakacyjnym – podobnie jak w poprzednich latach - nie będzie
w kościele Mszy w niedziele o godz. 15.00, natomiast Msza z liturgią niedzielną będzie też w kościele parafialnym w soboty, o godz. 17.00 oraz na filii w Starym Bukowcu, o godz. 18.30.

·        Dzisiaj, o godz. 16.00, odbędzie się w naszym kościele II PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ. Zapraszamy licznie słuchaczy do kościoła, bo z pewnością będzie to bardzo ciekawe wydarzenie artystyczne i religijne.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”. Należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XII NIEDZIELA ZWYKŁA - 21.06.2015

 

·        Dziękujemy uczestnikom akcji krwiodawstwa, która organizowana była tydzień temu przez nasz Parafialny Klub HDK im. św. Jana Pawła II.

·        We wtorek zapraszamy do kościoła na godz. 17.00, a później  na spotkanie do plebanii. Będzie okazja posłuchać ciekawych informacji o kandydatce na ołtarze siostrze Teodorze Witkowskiej, pochodzącej z pobliskiego Koźmina. Przyjedzie m.in. siostra zakonna elżbietanka, która opowie o życiu tej kandydatki do beatyfikacji z naszych okolic. Zapraszamy serdecznie Róże Różańcowe, członków Akcji Katolickiej i Wspólnoty Miłosierdzia oraz inne zainteresowane osoby.

·        W środę przypada uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, w sobotę wspomnienie Najśw. Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

·        Kończy się rok szkolny i rozpoczynają wakacje. Cieszą się uczniowie i nauczyciele z tej przerwy, po wytężonej pracy. Jest za co Bogu dziękować, a może też przepraszać, a także prosić na radośniejszy czas wakacji. W czwartek zapraszam uczniów, wychowawców
i rodziców do spowiedzi od godz. 16.00, a Msza Św. na zakończenie roku zostanie odprawiona w piątek, o godz. 9.00.

·        W sobotę, w 27. dzień miesiąca, na pamiątkę kanonizacji  św. Jana Pawła II, zapraszamy
do kościoła o godz. 21.00, na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Będziemy mieli okazję mocniej zapoznać się z nauczaniem papieża z pielgrzymek do ojczyzny, a też modlić się do niego w różnych intencjach.

·        W niedzielę, 28 czerwca, odbędzie się w Starej Kiszewie II PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ. Zaproszone do udziału są zespoły muzyczne, schole i chóry z różnych parafii. Zaśpiewają po 3 utwory. Chętne grupy proszone są o wcześniejsze zgłoszenie
do ks. proboszcza do najbliższego piątku.

·        Kto chciałby uczestniczyć w tym roku w pieszej pielgrzymce do Częstochowy, w dniach od 31 lipca do 13 sierpnia, to prosimy o zgłoszenie się do ks. proboszcza po bliższe informacje. Zaproszona jest szczególnie młodzież z gimnazjum i szkół średnich oraz dorośli, którym stan zdrowia pozwala na przejście takiej drogi. Ks. proboszcz pójdzie w tym roku do Częstochowy po raz 35 w grupie ze Starogardu Gdańskiego i chętnie zabierze ze sobą liczną grupę parafian.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XI NIEDZIELA ZWYKŁA - 14.06.2015

 

·       W miesiącu czerwcu, nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiane są w kościele codziennie, po Mszy Świętej o godz. 17.00 oraz
w niedziele, po Mszy Świętej, o godz. 11.00.

·       Dzisiaj przed kościołem, członkowie Szkolnego Koła Caritas, zbierają ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci  w szkole.

·       Dzisiaj, w godz. od 9.00 do 13.00, odbywa się w Starej Kiszewie akcja honorowego krwiodawstwa organizowana przez nasz Parafialny Klub HDK im. św. Jana Pawła II. Przyjedzie do nas specjalny krwiobus z Gdańska. Liczymy na udział wielu zdrowych i pełnoletnich osób. Wspólnie możemy uratować życie kolejnym osobom.

·       W tym tygodniu biuro parafialne będzie czynne tylko w poniedziałek.

·       W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy do plebanii na kolejne ciekawe KISZEWSKIE SPOTKANIA MAŁŻONKÓW KATOLICKICH.

·       W sobotę odbędą się w Pelplinie diecezjalne warsztaty dla młodzieży „PRZYSTAŃ”. Chętni mogą zgłosić się po bliższe informacje do ks. Kamila.

·       Zachęcamy do nabycia nowego numeru czasopisma „Pielgrzym” oraz
dla dzieci „Mały Pielgrzym”. Należności proszę wrzucić do skarbonki
św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – X NIEDZIELA ZWYKŁA - 7.06.2015

 

·        Do czwartku przeżywać będziemy oktawę Bożego Ciała. Po Mszach wieczornych będą procesje eucharystyczne, a w czwartek poświęcone zostaną zielone wianki – poprosimy o przyniesienie ich do kościoła. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie brali udział w procesji na Boże Ciało oraz przez całą oktawę.

·        Dziękujemy za dzisiaj złożone ofiary podczas kolekty ekonomicznej na rzecz zbudowania kostnicy w naszej parafii. W minionych miesiącach członkowie rady parafialnej starali się o różne pozwolenia administracyjne potrzebne do budowy, m.in. uporządkowano sprawy własnościowe gruntów, opracowano mapę do celów projektowych, ustalono warunki pod zabudowę. W następnym etapie trzeba też będzie uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, bo teren ten jest blisko rzeki.

·        Dzisiaj też można złożyć przed kościołem ofiarę do skarbonek, z okazji Dnia Dziękczynienia, na budowę świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

·        Za tydzień przed kościołem, członkowie Szkolnego Koła Caritas, będą zbierać ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci  w szkole.

·        W czwartek, o godz. 19.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

·        W piątek będziemy przeżywać w liturgii uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa,
a w sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.

·        W piątek zapraszamy do kościoła, o godz. 16.50, na nabożeństwo ku czci błog. Marty Wieckiej.

·        W sobotę, w 13. dzień miesiąca, zapraszamy do kościoła na godz. 17.00. Po Mszy Św. odbędzie się różaniec fatimski dookoła kościoła. Przynieśmy na to wydarzenie świece.

·        W następną niedzielę, 14 czerwca, w godz. od 9.00 do 13.00, odbędzie się w Starej Kiszewie akcja honorowego krwiodawstwa organizowana przez nasz Parafialny Klub HDK im. św. Jana Pawła II. Przyjedzie do nas specjalny krwiobus z Gdańska. Liczymy na udział wielu zdrowych i pełnoletnich osób. Wspólnie możemy uratować życie kolejnym osobom.

·        W niedzielę, 29 czerwca, odbędzie się w Starej Kiszewie II PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ. Zaproszone do udziału są zespoły muzyczne, schole i chóry z różnych parafii. Zaśpiewają po 3 utwory. Chętne grupy proszone są o wcześniejsze zgłoszenie się do ks. proboszcza.

·        Serdecznie dziękujemy przedstawicielowi naszej rady parafialnej za remont dzwonów
na wieży kościelnej oraz  wykonanie na nich napędu elektrycznego.

·        W tym tygodniu biuro parafialne będzie czynne tylko w poniedziałek.

·        Zachęcamy do nabycia nowego numeru czasopisma „W Rodzinie”. Należności proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IX NIEDZIELA ZWYKŁA - NIEDZIELA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ – 31.05.2015

 

·        W czwartek będziemy przeżywać uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. Po Mszy Świętej,
o godz. 11.00, wyruszymy w drogę, aby idąc w procesji zamanifestować swoją wiarę. Pójdziemy ulicami Kościelną, Tysiąclecia, Szorca, Tysiąclecia, Konarzyńską i Kościelną. Będziemy zatrzymywać się przy 4 ołtarzach, które będą usytuowane przy szkole, przy posesjach pp. Knitter i Turzyńskich oraz przy pomniku św. Jana Pawła II. Proszę
o przygotowanie dekoracji religijnych w domach przy trasie procesji, panów strażaków poproszę o pomoc w bezpiecznym przemarszu, zapraszam chętnych do niesienia baldachimu, chorągwi, feretronów. Dziewczynki ze szkoły podstawowej oraz młodsze zapraszam do sypania kwiatków, a chłopców do niesienia dużego różańca. Ćwiczenia tych dzieci odbędą się w poniedziałek i we wtorek, o godz. 16.00, przed kościołem.
Przez cały tydzień będziemy przeżywać oktawę, podczas której odbywać się będą procesje eucharystyczne dookoła kościoła, po Mszach o godz. 17.00. Zapraszam dzieci
 i starszych do obsługi codziennych procesji dookoła kościoła.

·        Za tydzień będziemy mogli złożyć ofiary podczas kolekty ekonomicznej na rzecz zbudowania kostnicy w naszej parafii. W minionych miesiącach członkowie rady parafialnej starali się o różne pozwolenia administracyjne potrzebne do budowy,
m.in. uporządkowano sprawy własnościowe gruntów, opracowano mapę do celów projektowych, ustalono warunki pod zabudowę. W następnym etapie trzeba też będzie uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, bo teren ten jest blisko rzeki.

·        Za tydzień też będzie można złożyć przed kościołem ofiarę do skarbonek, z okazji Dnia Dziękczynienia, na budowę świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

·        W I piątek miesiąca kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00. Od godz. 16.00 będzie w kościele możliwość do modlitwy przed wystawionym Najśw. Sakramentem i okazja do spowiedzi.

·        Intencja modlitewna papieża dla nas wszystkich na miesiąc czerwiec to: „Aby osobiste spotkanie z Jezusem wzbudzało w wielu młodych ludziach pragnienie ofiarowania Mu własnej egzystencji w kapłaństwie lub w życiu konsekrowanym”.

·        Spotkanie wspólnoty Żywego Różańca i odmówienie różańca będzie w przyszłą niedzielę, po Mszy Św., o godz. 9.30.

·        W miesiącu czerwcu, nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiane będą w kościele w dni powszednie, po Mszy Świętej o godz. 17.00 oraz w niedziele, po Mszy Świętej o godz. 9.30.

·        W poniedziałek, o godz. 18.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie radę parafialną, chór parafialny, zespół młodzieżowy, scholę i zespół dziecięcy, przedstawicieli Caritas, Wspólnoty Miłosierdzia, Akcji Katolickiej, ministrantów i Caritas.

·       W sobotę, 6 czerwca, autokar z młodzieżą z naszej parafii i  sąsiednich uda się na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna. Chętni mogą się jeszcze zapisać w biurze parafialnym do jutra.

·       Z przodu kościoła można nabyć duże obrazki – emblematy eucharystyczne, które możemy umieścić w oknach naszych domów podczas uroczystości Bożego Ciała. Koszt
1 szt. to 3 zł.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ZESŁANIE DUCHA ŚW. – 2015.05.24

 

·        W tym tygodniu, w liturgii, będziemy przeżywać: w poniedziałek – Święto Najśw. Maryi Panny Matki Kościoła, w czwartek – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

·        W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Najświętszej. W tym dniu kończy się czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej. Jeszcze część parafian nie dopełniła tego obowiązku, postarajmy się  więc wspólnie, aby wszyscy członkowie naszych rodzin wypełnili w tym roku tę powinność. Okazja do spowiedzi jest m.in. przed każdą Mszą Świętą.

·        Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na wsparcie dla cierpiących chrześcijan w różnych zakątkach świata. Z tej okazji kazania u nas głosi ks. dr Wojciech Węckowski, redaktor naczelny „Pielgrzyma”, który reprezentuje też organizację „Kościół w Potrzebie” ratującą prześladowanych chrześcijan.

·        We wtorek, o godz. 6.00, wyjedzie z naszej parafii pielgrzymka autokarowa dzieci komunijnych i ich rodzin do Lichenia. Zbiórka przy kościele.

·        W czwartek, o godz. 18.00, ks. biskup Wiesław Śmigiel udzieli w naszym kościele sakramentu bierzmowania grupie młodzieży z klas III Gimnazjum. Młodzież  zapraszamy do kościoła na przygotowujące spotkania we wtorek o godz. 17.00 oraz w środę o godz. 19.00.

·        W środę na godz. 19.00 zapraszamy do kościoła także rodziny, świadków bierzmowania oraz wszystkich parafian na Wieczór Uwielbienia – z okazją też do spowiedzi przy większej ilości kapłanów. Otoczmy naszą młodzież bierzmowaną modlitwą, aby potrafiła dojrzale i odpowiedzialnie wypełniać swoje życiowe zadania i zawsze trzymać się
w życiu Bożych zasad. Modlitwy zakończymy Apelem Jasnogórskim, pamiętając
o comiesięcznych modlitwach w rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II.

·        W najbliższą sobotę, o godz. 13.00, ks. proboszcz będzie odprawiał Mszę Św. z okazji 25-lecia kapłaństwa. Serdecznie zapraszamy na tę Mszę parafian.

·       W sobotę, 6 czerwca, autokar z młodzieżą z naszej parafii i  sąsiednich uda się
na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna.
Przygotowany jest tam bardzo atrakcyjny program. Koszt wyjazdu to 65 zł. od osoby.
Z grupą pojedzie ks. proboszcz. Chętni mogą się zapisać w biurze parafialnym.

·       Dzisiaj, o godz. 18.00, odbędzie się w plebanii spotkanie dla osób wyjeżdżających
w czerwcu na pielgrzymkę autokarową po sanktuariach Europy.

·       Wójt Gminy Stara Kiszewa oraz Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewie” zapraszają rolników, przedstawicieli firm i organizacji pozarządowych na Spotkanie Informacyjne dotyczące możliwości dofinansowania z nowych funduszy Unii Europejskiej. Odbędzie się ono w piątek o godz. 9.00, w budynku Centrum Informacji Turystycznej w Wilczych Błotach.

·       Z przodu kościoła można nabyć duże obrazki – emblematy eucharystyczne, które możemy umieścić w oknach naszych domów podczas uroczystości Bożego Ciała. Koszt
1 szt. to 3 zł.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VII NIEDZIELA WIELKANOCNA (WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE) – 2015-05-17

 

·       Tydzień temu członkowie naszego Szkolnego Koła CARITAS zebrali
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele charytatywne kwotę 460 zł.

·       Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na organizację Światowego Dnia Młodzieży, który w Polsce będzie organizowany w przyszłym roku.

·       Za tydzień będziemy mogli podczas kolekty złożyć ofiary na wsparcie
dla cierpiących chrześcijan w różnych zakątkach świata. Z tej okazji kazania
u nas będzie głosił ks. dr Wojciech Węckowski, redaktor naczelny „Pielgrzyma”, który reprezentuje też organizację „Kościół w Potrzebie” ratującą prześladowanych chrześcijan.

·       Za tydzień przeżywać będziemy w liturgii Uroczystość Zesłania Ducha Św.

·       Dziękujemy uczestnikom wczorajszej pieszej pielgrzymki do Wiela. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomagali w obsłudze pielgrzymki, wypełniając różne zadania.

·       W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy wszystkie chętne pary małżeńskie
do plebanii na kolejne WIECZORY KISZEWSKIE DLA MAŁŻONKÓW KATOLICKICH. Poruszone zostaną kolejne ważne zagadnienia dotyczące życia rodzinnego.

·       W sobotę, 6 czerwca, autokar z młodzieżą z naszej parafii i  sąsiednich uda się
na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna.
Co roku bierze w takim spotkaniu udział ok. 100 tys. młodzieży
i przygotowany jest bardzo atrakcyjny program. Koszt wyjazdu to 65 zł.
od osoby. Z grupą pojedzie ks. proboszcz. Chętni mogą się jeszcze zapisać
w biurze parafialnym.

·       Nabożeństwa majowe odbywają się w kościele parafialnym w dni powszednie, po Mszy Św. o godz. 17.00, a w niedzielę po Mszy Św. o godz. 9.30. Przychodźmy też licznie wieczorami na modlitwy maryjne, które odbywają się w poszczególnych wioskach przy figurach przydrożnych.

·       W przyszłą niedzielę, o godz. 16.00, odbędzie się w plebanii spotkanie
dla osób wyjeżdżających w czerwcu na pielgrzymkę autokarową
po sanktuariach Europy.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2015-05-10

 

·        Dzisiaj w naszej parafii mamy uroczysty dzień. 42. dzieci przyjmuje I-szą Komunię Świętą.
Po południu, o godz. 16.00, zapraszamy do kościoła dzieci i rodziny na nabożeństwo majowe. Serdecznie dziękuję pani katechetce Cecylii Choma za całoroczne przygotowywanie dzieci do tej uroczystości. Dziękuję też rodzicom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie uroczystości,  
a także za piękny prezent dla parafii w postaci 2 kompletów obrusów ołtarzowych.

·        Przez cały, tzw. „biały tydzień”, wszystkie dzieci będą przychodzić, w swoich uroczystych strojach, na Msze Święte wieczorne, o godz. 17.00.

·        Dzisiaj członkowie Szkolnego Koła CARITAS zbierają ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci
w szkole i inne cele dobroczynne.

·        Serdecznie dziękujemy uczestnikom pieszej pielgrzymki do Nowego Wieca i wszystkim osobom, które pomogły w jej obsłudze.

·        W najbliższą sobotę, 16 maja, odbędzie się tradycyjna piesza pielgrzymka ze Starej Kiszewy
do sanktuarium we Wielu. Wymarsz sprzed kościoła o godz. 6.00. Również do udziału w niej zapraszamy chętną młodzież i dorosłych. Spotkanie organizacyjne i zapisowe będzie w plebanii,
w poniedziałek, 11 maja, po Mszy Św. o godz. 17.00, a też w kolejne dni w biurze parafialnym.
Na miejscu we Wielu został przygotowany bardzo ciekawy program religijno – kulturalny,
m.in. występ znanej piosenkarki Eleni (szczegóły na plakacie w gablotce przed kościołem).

·        W tym tygodniu przeżywać będziemy w liturgii: w czwartek Święto -  św. Macieja Apostoła,
w sobotę Święto – św. Andrzeja Boboli (męczennika i patrona Polski), a w następną niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

·        Nabożeństwa majowe odbywają się w kościele parafialnym w dni powszednie, po Mszy Św. o godz. 17.00, a w niedzielę po Mszy Św. o godz. 9.30. Przychodźmy też licznie wieczorami na modlitwy maryjne, które odbywają się w poszczególnych wioskach przy figurach przydrożnych.

·        W poniedziałek, we wtorek i w środę, po Mszach Św. o godz. 17.00, podczas tzw. Dni Krzyżowych, będziemy modlić się w kościele o dobre urodzaje w tym roku. Zapraszamy na te modlitwy szczególnie rolników z rodzinami.

·        Młodzież przygotowującą się do bierzmowania zapraszamy na Msze Św. o godz. 17.00 i ćwiczenia we wtorek, w środę i w czwartek.

·        Osoby, które pragną pogłębić swoją wiarę i wiedzę religijną, m.in. przez dyskusję
nad wieloma zagadnieniami społecznymi i moralnymi,  zapraszamy na kolejne spotkanie Akcji Katolickiej do plebanii, w najbliższy wtorek, po Mszy wieczornej.

·        W rocznicę objawień fatimskich z 1917 roku, w 13. dni miesiąca - od maja do października - odmawiać będziemy różaniec fatimski. W środę, po Mszy Św. o godz. 17.00, wyjdziemy procesją
z kościoła, odmówimy kolejne X-tki różańca z rozważaniami i zakończymy to nabożeństwo przed grotą Matki Bożej. Przynieśmy do kościoła świece na tę procesję. Nabożeństwo fatimskie jest szczególną formą odpowiedzi na przesłanie fatimskie. Maryja w objawieniu powiedziała Łucji,
że grzechy niewdzięcznych ludzi co chwilę ranią Jej Niepokalane Serce i poprosiła
o zadośćuczynienie przez częste odmawianie różańca.

·        W czwartek, o godz. 19.15, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Bożego Miłosierdzia.

·        Z tyłu kościoła zostały ustawione nowe stoiska na czasopisma religijne. Na jednym z nich umieszczane będą aktualne czasopisma, za które opłaty będzie można składać do skarbonki
św. Antoniego. Natomiast na drugim stoisku wyłożone są starsze czasopisma, które można zabierać do domu za darmo. Mogą też wszyscy kłaść tam przyniesione z domu czasopisma, by dalej służyły innym. Niech takie działanie przyczyni się do tego, by piękna i ciekawa prasa katolickiego była przez wiele osób coraz częściej czytana, by przez to wzrastała nasza wiara i wiedza religijna.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2015-05-03

 

·        Serdecznie dziękujemy za złożone dzisiaj ofiary podczas tzw. Kolekty ekonomicznej. Zostaną one przeznaczone na zakup materiałów papierniczych, sportowych i naczyń do naszej świetlicy parafialnej „ARKA”.

·        Za tydzień członkowie Szkolnego Koła CARITAS będą zbierać do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole.

·        W najbliższą sobotę, 9 maja, odbędzie się z naszej parafii po raz drugi piesza pielgrzymka
do Nowego Wieca (przez Stare Polaszki, Liniewo i Wysin). Pójdziemy do miejsca narodzin błogosławionej z Kociewia siostry Marty Wieckiej. Na miejscu przygotowanych będzie wiele ważnych wydarzeń religijno – artystycznych. Trasa liczyć będzie 25 km. Do udziału zapraszamy szczególnie młodzież oraz dorosłych. Wymarsz nastąpi o godz. 6.00. Chętne osoby mogą przybyć na pożegnanie ruszających w trasę pielgrzymów. Spotkanie organizacyjne i zapisowe odbędzie się dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 15.00 w świetlicy parafialnej. Zapraszamy też strażaków z jednostek z terenu parafii, bo podczas drogi będą pełnić funkcję porządkowych.
Dla osób, które nie będą mogły dotrzeć pieszo na uroczystości będzie przygotowany specjalny autokar. Wyjazd o godz. 11.00 sprzed kościoła. Zapisać się można w biurze parafialnym. Koszt wyjazdu autokarem to 5 zł. Powrót będzie ok. godz. 17.00.

·        W kolejną sobotę, 16 maja, odbędzie się tradycyjna piesza pielgrzymka ze Starej Kiszewy
do sanktuarium we Wielu. Również do udziału w niej zapraszamy chętną młodzież i dorosłych. Spotkanie organizacyjne i zapisowe będzie w poniedziałek, 11 maja, po Mszy Św. o godz. 17.00. Poprosimy o zgłoszenie się chętnego kierowcy, który jechałby przy grupach podczas tych pielgrzymek samochodem ks. proboszcza, a też właściciela jakiegoś busa lub samochodu
z przyczepką, który także asystowałby pielgrzymom podczas drogi.

·        Już za tydzień będą wybory prezydenckie w naszej ojczyźnie. Obowiązkiem, a zarazem prawem, każdego obywatela – w tym każdego katolika -  jest udział w głosowaniu. Jesteśmy odpowiedzialni za losy naszego narodu. Nie ma może idealnych kandydatów, ale w obliczu poważnych zagrożeń na świecie i w naszej ojczyźnie, to katolik musi aktywnie, poprzez głos wyborczy, wesprzeć tych, którzy szanują nasze święte wartości, dla których słowa „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna” są najważniejsze.

·        W tym tygodniu będziemy przeżywać w liturgii: w środę – Święto śś. Filipa i Jakuba Młodszego (apostołów), w piątek - Uroczystość św. Stanisława (biskupa i męczennika).

·        W przyszłą niedzielę, 42. dzieci z klasy III (22 dziewczynki i 20 chłopców), przyjmie w naszym kościele I-szą Komunię Świętą. Podczas uroczystej Mszy Świętej, o godz. 11.00, ławki z przodu kościoła będą zarezerwowane tylko dla dzieci i ich rodziców. Pozostali krewni i znajomi proszeni są o znalezienie miejsc na chórze lub z tyłu kościoła. Inni parafianie, którzy w tym roku, nie przeżywają w swoim domu tej uroczystości, mogliby przyjść na inną Mszę Świętą.  Msza, o godz. 9.30, rozpocznie się o pół godziny wcześniej – czyli o godz. 9.00 - ze względu
na przygotowanie miejsc dla dzieci komunijnych. Nabożeństwo popołudniowe dla dzieci będzie o godz. 16.00. W piątek, od godz. 15.00 do 17.00, zapraszamy do spowiedzi dzieci z klas III oraz rodziny tych dzieci. Zaproszeni też będą do pomocy księża z innych parafii. Kolejne ćwiczenia dzieci będą we wtorek i w czwartek o godz. 15.30. 

·        Urząd Gminy zaprasza w najbliższą sobotę, od godz. 8.00 do 16.00 na Kiermasz Wiosenny  oraz Piknik Rodzinny na Targowisku i Przystani w Starej Kiszewie. Będzie m.in. możliwość zakupu różnych kwiatów i drzewek do ogrodów, atrakcje dla dzieci, spływy kajakowe, plener malarski.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowe numery czasopism religijnych „Pielgrzym” oraz
„W Rodzinie”. Opłaty proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2015-04-26

 

·        Jutro minie 1. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Cieszymy się, że w naszym środowisku jest wiele znaków upamiętniających osobę naszego wielkiego rodaka. Jest szkoła imienia papieża, jest pomnik przed kościołem, jest witraż w kościele – ale przede  wszystkim wpatrujmy się w przykład życia i nauczanie św. Jana Pawła, by wypełnić te wszystkie rady, które on pozostawił swoim rodakom. Jutro o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Św.
w intencji środowiska szkolnego. Wszystkich parafian zapraszamy do kościoła jutro, o godz. 20.00. Szkoła im. św. Jana Pawła II przedstawi montaż słowno – muzyczny pt.: „Nie lękajcie się świętości”, a potem pomodlimy się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w kościele
i przed pomnikiem. Będą też przywiezione na te wieczorne uroczystości relikwie św. Jana Pawła II z cząstką jego krwi. Od roku już, w każdy 27. dzień miesiąca, gromadzimy się
w kościele na nabożeństwie Apelu Jasnogórskiego, wypraszając u Boga potrzebne nam łaski za wstawiennictwem św. Jana Pawła.

·        Rozpoczyna się piękny miesiąc maj. Tysiące ludzi będzie w tym okresie gromadzić się
w kościołach lub przy przydrożnych kaplicach, aby oddać cześć Maryi, opiekunce narodu polskiego. Chciejmy i my stanąć do apelu. Przychodźmy wieczorami na wspólne śpiewy
i modlitwy. W kościele litania do Matki Bożej będzie odmawiana, po Mszy Świętej wieczornej, a w niedzielę po Mszy Św., o godz. 9.30. Zadbajmy też wspólnie z sąsiadami
o piękno przydrożnych krzyży i kaplic. 

·        W maju możemy modlić się w intencji papieskiej: „Abyśmy, odrzucając kulturę obojętności, mogli zajmować się cierpieniami bliźniego, a szczególnie chorych i ubogich”. W tej intencji członkinie wspólnoty Żywego Różańca odmówią różaniec w przyszłą niedzielę, po Mszy
o godz. 9.30.

·        W środę w liturgii przeżywać będziemy Święto – św. Katarzyny Sieneńskiej (patronki Europy). Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej patronki naszej ojczyzny – przeżywać będziemy już w najbliższą sobotę – decyzją Episkopatu Polski,
gdyż niedziela wielkanocna ma wyższą rangę święta.  Sobota jest to dzień wolny w całej Polsce – przyjdźmy więc licznie do kościoła. Porządek Mszy Świętych w sobotę, w kościele parafialnym, będzie, jak w każdą niedzielę. Dodatkowo w kaplicy filialnej w Starym Bukowcu będzie wtedy odpust ku czci patronki o godz. 12.30. Kazania świąteczne będzie głosił ks. dr Janusz Chyła – wce rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Zgodnie też z wytycznymi Episkopatu w Polsce w piątek – 1 maja – udzielona jest dyspensa od potraw mięsnych.

·        4 maja przypada wspomnienie św. Floriana, patrona m.in. strażaków. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim druhom za ofiarne działania na rzecz potrzebujących pomocy ludzi, a także za aktywne włączanie się w różnorakie inicjatywy parafialne i środowiskowe.
W intencji strażaków z terenu gminy zostanie odprawiona Msza Św. polowa w Górnych Malikach w sobotę, o godz. 17.15.

·        Na początku maja przeżywamy ważne uroczystości państwowe i religijne. Postarajmy się wszyscy wywiesić przed domami i instytucjami biało – czerwone flagi państwowe. Niech będą one znakiem naszych głębokich uczuć patriotycznych i dopingują nas do troski
o ojczyznę poprzez swoje życiowe działania.

·        Księża odwiedzą chorych z comiesięczną posługą sakramentalną w następujących terminach – ks. proboszcz w najbliższy czwartek, od godz. 8.00, natomiast ks. Kamil w poniedziałek,
4 maja, od godz. 8.00.

·        W  pierwszy piątek miesiąca, od godz. 16.00 do 17.00, będzie wystawiony Najśw. Sakrament w kościele i okazja do skorzystania z sakramentu spowiedzi.

·        W minionym tygodniu otwarta została w plebanii świetlica „Arka” dla dzieci niepełnosprawnych i młodzieży. Chętne osoby niepełnosprawne z rodzinami
i wolontariuszami zapraszamy na cotygodniowe zajęcia w czwartki od godz. 16.00 do 18.00.  Już w najbliższy piątek, 1 maja, odbędzie się w Starej Kiszewie ciekawa impreza, na którą są zaproszeni wszyscy parafianie. Przyjadą osoby niepełnosprawne z kilku ośrodków, by wziąć udział w FESTYNIE INTEGRACYJNYM. Po Mszy Św. o godz. 10.00 wszyscy udadzą się do ogrodu przy plebanii. Tu będą występy artystyczne przyjezdnych gości i miejscowych grup, będzie okazja wziąć udział w konkurencjach rekreacyjnych, przedstawiciele różnych ośrodków podzielą się z naszymi rodzicami informacjami co do pomocy osobom niepełnosprawnym, a też przygotowany będzie poczęstunek. Na spotkanie organizacyjne zapraszamy członków Caritas, Szkolnego Koła Caritas i inne chętne osoby do świetlicy
w środę, o godz. 16.00.

·        Kolekta ekonomiczna w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na wyposażenie świetlicy
w różne materiały papiernicze, sportowe, czy naczynia.

·        Dzieci z klas III zapraszamy do próbnej spowiedzi w kościele – klasę III a we wtorek,
o godz. 11.45 – klasę III b we wtorek, o godz. 13.45 – uczniów z innych szkół w czwartek,
o godz. 15.00. Zapraszamy również te dzieci do kościoła na kolejne ćwiczenia
w poniedziałek i w czwartek, o godz. 15.30.

·        Rodziców dzieci komunijnych zapraszamy do świetlicy parafialnej w środę, po Mszy wieczornej.

·        W sobotę, 9. maja, odbędzie się z naszej parafii po raz drugi piesza pielgrzymka do Nowego Wieca (przez Stare Polaszki, Liniewo i Wysin). Pójdziemy do miejsca narodzin błogosławionej z Kociewia siostry Marty Wieckiej. Na miejscu przygotowanych będzie wiele ważnych wydarzeń religijno – artystycznych. Trasa liczyć będzie 25 km. Do udziału zapraszamy szczególnie młodzież oraz dorosłych. Spotkanie organizacyjne i zapisowe odbędzie się w przyszłą niedzielę, po Mszy Św. o godz. 15.00. Zapraszamy też
do współpracy strażaków z jednostek z terenu parafii, bo podczas drogi mogliby pełnić funkcję porządkowych. Dla osób, które nie będą mogły dotrzeć pieszo na uroczystości będzie przygotowany specjalny autokar.

·        Dziękujemy serdecznie wielu paniom i dziewczętom za aktywne włączanie się w działalność parafialną w różnych grupach modlitewnych, charytatywnych, muzycznych. Zachęcamy mężczyzn, aby zaczęli aktywniej włączać się w życie parafialne. Potrzebni są również
do wielu zadań dla dobra wspólnoty parafialnej. Wielu ciężko pracuje, troszcząc się o godne życie swoich rodzin. Szkoda jednak, że tak słabo angażują się w działalność grup przyparafialnych. A potrzebni by byli w większej liczbie do grup już działających, a też
w różnych innych zadaniach – a pomysłów można by wiele realizować na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”,
a należność proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2015-04-19 -

 

·        Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali do skarbonek kwotę 620 zł.
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        Na spotkaniu diecezjalnym Caritas w Pelplinie została podsumowana akcja „Jałmużna postna”, w czasie której we Wielkim Poście dzieci zbierały pieniądze dla biednych
do skarbonek. Wśród kilkudziesięciu wylosowanych osób (z kilku tysięcy) również
5 nagród przydzielono dla uczniów ze Starej Kiszewy. Poprosimy ich po Mszy Św.
po odbiór plecaków lub książek do zakrystii. Są to: Robert Grosz, Patryk Sarnowski, Sebastian Kowalczyk, Paulina Kliczkowska, Gabriela Łangowska

·        Dzieci z klas III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy
na ćwiczenia w kościele w poniedziałek i w środę, o godz. 15.30.

·        W tym tygodniu będziemy przeżywać w liturgii: w czwartek - Uroczystość św. Wojciecha (biskupa i męczennika, głównego patrona Polski), w sobotę – Święto św. Marka (Ewangelisty).

·        Zbliża się czas egzaminów gimnazjalistów i maturzystów. Zapraszamy uczniów
oraz ich rodziny do udziału we Mszach Św. w ich intencji. O błogosławieństwo Boże na czas egzaminów dla uczniów klas III będziemy modlić się we wtorek, o godz. 7.00. Natomiast
w intencji maturzystów pomodlimy się w piątek, o godz. 17.00. Życzymy naszej młodzieży, by po pomyślnie zdanych egzaminach szczęśliwie wybrała dalsze życiowe drogi.

·        W tym tygodniu rozpocznie działalność świetlica o nazwie „ARKA” (w nawiązaniu do Arki Noego ratującej życie ludziom) w dolnych pomieszczeniach plebanii. Dzięki ofiarności wszystkich i pracy ekip remontowych zostały przygotowane pomieszczenia
do wykorzystania na spotkania integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych,
dla młodzieży oraz innych chętnych grup i stowarzyszeń. We wtorek, o godz. 17.30, serdecznie zapraszamy na spotkanie osoby niepełnosprawne z naszej parafii wraz
z rodzinami, a także dorosłych i młodzież – członków  Caritas i wszystkich chętnych wolontariuszy którzy chcieliby pomoc w organizacji różnorakich zajęć dla chorych osób. Warto, aby to środowisko bardziej się zintegrowało, bo można na wiele sposobów pomagać chorym osobom. W czwartek, o godz. 17.30, zapraszamy na spotkanie do świetlicy chętną młodzież. Będzie okazja ustalić, jakie zajęcia interesowałyby młodzież. Zapraszamy też pedagogów i inne osoby dorosłe, które chciałyby pomóc w działaniach w twórczym rozwoju młodzieży. Warto włączyć się aktywnie w działalność wspierającą osoby  niepełnosprawne oraz młodzież. Nie mamy w naszym środowisku Domu Kultury, to warto właśnie w tej świetlicy skoncentrować wiele twórczych działań dla dobra naszej społeczności.

·        W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy do plebanii pary małżeńskie na kolejne ciekawe KISZEWSKIE SPOTKANIA DLA MAŁŻONKÓW KATOLICKICH. Temat spotkania będzie dotyczył Wychowania Dzieci.

·        Dnia 2 maja, o godz. 15.00, będzie wyjazd autokarowy dorosłych osób (a mogą też dzieci) do Grzybna k. Kartuz na spotkanie modlitewne prowadzone przez wspólnotę Gwiazda Betlejemska. Koszt wyjazdu – po 10 zł. od dorosłych i po 5 zł. od dzieci. Zapisywać się można u ks. Kamila.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego  „Pielgrzym”,
a należność proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok.

·        W czwartek zmarł śp. Stanisław Ziegert ze Starego Bukowca. Pogrzeb odbył się w sobotę
i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2015-04-12

 

·       Dzisiejsza Niedziela Miłosierdzia, ustanowiona przez papieża Jana Pawła II, jest świętem wszystkich osób angażujących się w dzieła dobroczynne
w swoich środowiskach. Przy tej okazji dziękuję członkom naszego Parafialnego Zespołu Caritas i Szkolnego Koła Caritas, za troskę o osoby najbiedniejsze i realizację różnych dobroczynnych pomysłów.

·       Dzisiaj właśnie członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają do skarbonek ofiary na dożywianie dzieci.

·       Dziękujemy też Wspólnocie Bożego Miłosierdzia za gorliwe modlitwy, organizowanie wielu działań pobudzających parafian do głębszych przeżyć duchowych i propagowanie wśród nas Bożego Miłosierdzia.

·       Dzieci z klas III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy na ćwiczenia w kościele w poniedziałek i w środę, o godz. 15.30.

·       Członków Akcji Katolickiej i osoby pragnące podyskutować o różnych sprawach religijnych, moralnych i społecznych zapraszamy na spotkanie
do plebanii we wtorek, o godz. 17.30.

·       Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje w naszych stronach zbiórkę elektrośmieci. Warto włączyć się w tę akcję porządkującą nasze domy ze zbędnych i nieużytecznych sprzętów, a też dochód z tej akcji wesprze cierpiących chrześcijan w różnych zakątkach świata.
W najbliższy wtorek od rana można przywozić przed plebanię – od strony wejścia do dolnej świetlicy - zużyte lodówki, pralki, telewizory oraz inne sprzęty elektryczne i elektroniczne. Ok. godz. 13.30 podjedzie samochód ciężarowy, który te sprzęty zabierze.

·       Rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zapraszamy
na spotkanie do plebanii w najbliższą sobotę. Rodziców uczniów z klas III, którzy przyjmą bierzmowanie w tym roku – zapraszamy na godz. 13.00, natomiast rodziców uczniów z klas II, którzy będą bierzmowani
w przyszłym roku – zapraszamy na godz. 15.00.

·       W sobotę, po wieczornej Mszy Św. zapraszamy do plebanii na ciekawe spotkanie z siostrą Noemi – franciszkanką, katechetką i misjonarką.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma
„W Rodzinie”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

 
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – 2015.04.05

 

·        W radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego składamy sobie radosne życzenia. Niech Zwycięski Chrystus wniesie w nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne wiele radości i pokoju. Niech w naszym środowisku wszyscy odnoszą się nawzajem życzliwie, służąc sobie pomocą, niech znikną wszelkie przejawy zła, nałogów
i słabości, a pojawi coraz więcej oznak twórczego zaangażowania w szerzenie dobra wokoło siebie. Niech Chrystus Zmartwychwstały nam wszystkim mocno błogosławi.

·        Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy troszczyli się o głębokie przeżycie Triduum Paschalnego: ministrantom, p. Organiście, strażakom z jednostek
z terenu parafii i Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej dzielnie trzymającym wartę, osobom niosącym baldachim, feretrony i chorągwie, pani Ewie Chadaj i wspierającej rodzinie za zrobienie pięknego Grobu Pańskiego, a także paniom Celinie Choma 
i Jolancie Sulewskiej za przygotowanie ładnej ciemnicy.

·        Spod chóru  można nabrać do naczyń wodę święconą, aby służyła przez cały rok
w domu, w różnych sytuacjach.

·        Dziękuję Caritasowi za zorganizowanie przedświątecznej zbiórki darów i wszystkim ofiarodawcom. Przygotowanych zostało 40 paczek i zostały one rozwiezione
do potrzebujących wsparcia rodzin. Ponadto 3 chore osoby otrzymały w sumie ze zbiórek kwotę 1,5 tys. zł. na dalsze swoje leczenie. Wszystkie rodziny były bardzo wdzięczne. Za tydzień członkowie   Szkolnego Koła Caritas będą zbierać
do skarbonek ofiary na dożywianie dzieci. Wyjazd członków Caritas – dorosłych
i uczniów - na diecezjalne spotkanie w Pelplinie będzie w sobotę, o godz. 8.00,
 sprzed plebanii.

·        W II Święto Msze Święte będą w porządku niedzielnym. Ofiary złożone w czasie tego dnia będą przeznaczone na wsparcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

·        Dziękujemy za dzisiaj złożone ofiary podczas tzw. Kolekty ekonomicznej. Zostaną one przeznaczone na dokończenie remontów w dolnej części plebanii  w celu powstania tam świetlicy dla dzieci niepełnosprawnych i młodzieży.

·        Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Naszym przygotowaniem do tej uroczystości niech będzie codzienne odmawianie Koronki
i Nowenny do Miłosierdzia Bożego w kościele – w Święta przed Mszą o godz. 11.00, a w dni powszednie przed Mszą, o godz. 17.00. 

·        Rozpoczynamy ćwiczenia dzieci z klas III, przygotowujących się do przyjęcia
I Komunii Św. Zapraszamy je do kościoła w środę, o godz. 15.00.

·        Parafia nasza organizuje od 8 do 20 czerwca pielgrzymkę po sanktuariach maryjnych Europy. W programie m.in. odwiedziny Fatimy, Lourdes, La Salette, ale też Lizbony, Madrytu, Barcelony.  Zapraszamy chętne osoby do skorzystania z oferty.
Ks. proboszcz również uda się na tę pielgrzymkę i udziela bliższych informacji zainteresowanym – chętnych do udziału prosimy o szybkie zgłoszenie.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowe numery czasopism diecezjalnych „Pielgrzym”, „W Rodzinie”, a także dla dzieci „Mały Pielgrzym” - należności wrzucić do skarbonki  św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA – 2015.03.29

 

* Zakończyły się rekolekcje wielkopostne. Serdecznie dziękujemy wszystkim
za aktywny udział. Dziękujemy też za wsparcie w prowadzeniu rekolekcji paniom katechetkom i gronu nauczycielskiemu.

* W czwartek, odbyła się nasza parafialna spowiedź. Jeszcze spora grupa osób
nie skorzystała z tak wielkiej szansy uporządkowania swojego życia przed Świętami. Będziemy jeszcze z ks. Kamilem słuchać spowiedzi we Wielki Piątek, po wieczornych obrzędach do 22.00 (w czasie adoracji przy Grobie Pańskim) oraz we Wielką Sobotę po tzw. Święconkach. Warto zadbać,
aby wszyscy członkowie naszych rodzin po Bożemu przeżywali Święta i skorzystali ze spowiedzi. Czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej minie 31 maja, w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

* Dziękujemy za liczny udział w piątkowej Drodze Krzyżowej, którą przeżywaliśmy
w plenerze. Dziękujemy strażakom i młodzieżowej drużynie pożarniczej ze Starej Kiszewy za pomoc
w bezpiecznym przemarszu.

* Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na kolektę, które zostaną przeznaczone na zakup kwiatów
i innych dekoracji do Grobu Pańskiego. Przez cały rok jest zresztą taka możliwość, abyśmy wspólnie zatroszczyli się o piękno naszej świątyni. Na zakup kwiatów można składać też ofiary do skarbonki
św. Antoniego.

* W tym tygodniu księża odwiedzą chorych z przedświąteczną spowiedzią i Komunią Św. od godz. 8.00 - ks. Kamil w poniedziałek, a ks. proboszcz w środę. Oprócz stałych chorych, których co miesiąc
z sakramentami odwiedzamy, prosimy o zgłoszenie w biurze parafialnym innych chorych i starszych, aby wiele osób mogło przyjąć sakramenty przed Świętami.

* Wchodzimy w okres najważniejszych, centralnych wydarzeń z historii chrześcijaństwa.
We Wielkim Tygodniu będziemy rozważać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa,
a zaakcentuje to w sposób szczególny bogata liturgia.

* We Wielki Czwartek, przed południem, kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie podczas Mszy Świętej w katedrze pelplińskiej, a wieczorem w parafiach odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele taka Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 19.00. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy. Adoracja potrwa do godz. 21.00 – wartę podejmą ministranci.

* We Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy rozpocznie się od godz. 9.00
i potrwa do wieczornych obrzędów. Przychodźmy licznie do kościoła na prywatną modlitwę,
aby zawierzyć Chrystusowi wszelkie swoje osobiste lub rodzinne problemy. Zapraszamy do adorowania w kościele, we Wielki Piątek i we Wielką Sobotę, mieszkańców poszczególnych wiosek, a też członków wszystkich wspólnot działających w parafii,  w następującym porządku:  9:00 - 10:00 Bartoszylas, 10:00 - 11:00 Boże Pole, Struga, Schola dziecięca i zespół dziecięcy, 11:00 - 12:00 Chwarzenko, Foshuta, Zespół młodzieżowy, 12:00 - 13:00 Chwarzno, Akcja Katolicka, 13:00 - 14:00 Wygonin, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, 14:00 - 15:00 Górne Maliki, Żywy Różaniec, 15:00 - 16:00 Wspólnota Bożego Miłosierdzia, 16:00 - 17:00 Pałubin, Caritas, 17:00 - 18:00 Stary Bukowiec, Nowy Bukowiec 18:00 - 19:00 Strzelki, Zamek Kiszewski, 19:00 - 22.00  Stara Kiszewa - rodziny,  chór parafialny.  We Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Liturgię wieczorną Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 19.00. W tym dniu nigdzie na świecie nie odprawia się Mszy Świętej. Centrum stanowi adoracja krzyża, który chcemy ucałować z wdzięcznością jako szczególny znak, przez który Chrystus dokonał zbawienia świata. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Po zakończonych obrzędach Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, wartę obejmą strażacy, a my odśpiewamy Gorzkie Żale. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 22.00.

* We Wielką Sobotę adorację rozpoczniemy o godz. 9.00 i zachęcamy do adoracji również wraz ze swoimi wioskami lub wspólnotami. W tym dniu nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, lecz zaleca się je, jako przygotowanie do świątecznego posiłku z pobłogosławionych pokarmów. Poświęcenie przyniesionych pokarmów, tzw. Święconek nastąpi w kościele w Starej Kiszewie o godz. 12.00 i 16.00, a w kaplicy w Starym Bukowcu o godz. 13.00 Obrzędy wieczorne rozpoczną się o godz. 22.00. W związku z tym procesja rezurekcyjna odbędzie się po zakończeniu Mszy Wigilii Paschalnej. Na uroczystości wieczorne przynosimy ze sobą do kościoła świece. Podczas ceremonii nastąpi m.in. poświęcenie ognia i paschału, odnowimy również przyrzeczenia chrzcielne. Poprosimy o niesienie baldachimu, chorągwi i feretronów podczas procesji.

* W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie rannej Mszy Św. – wykorzystajmy czas
na uroczyste śniadanie wielkanocne w gronie rodziny. Pozostałe Msze Święte będą o godz. 9.30, 11.00
i 15.00 w kościele parafialnym i o 13.30  w kaplicy w Starym Bukowcu. Natomiast w II Święto – porządek Mszy, jak w każdą niedzielę.

* Zachęcamy jeszcze do zapisywania się do naszej Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która jest wyłożona przy bocznym ołtarzu. Wytrwajmy jak najdłużej we wszystkich poczynionych we Wielkim Poście przyrzeczeniach abstynenckich.

* Za tydzień kolekta ekonomiczna będzie przeznaczona na zakończenie prac remontowych w dolnej części plebanii z przeznaczeniem na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych oraz młodzieży.

* Trwa przedświąteczna zbiórka darów dla osób ubogich. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom wrzucającym różnorakie artykuły spożywcze i drogeryjne do kartonów z logo Caritas, które znajdują się w sklepach leżących na terenie naszej parafii. Można jeszcze składać dary do jutra, a później będą rozwiezione do najuboższych. Członków  Caritas zapraszam do plebanii na spotkanie w poniedziałek, po Mszy Św. o godz. 17.00.

* We Wielki Piątek oraz we Wielką Sobotę, o godz. 15.00 (a w Święta przed Mszą, o godz.11.00) będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Nowenną – przygotowując się do dobrego przeżywania Niedzieli Miłosierdzia.

* W kwietniu papież prosi nas o modlitwę w intencji: „Aby prześladowani chrześcijanie odczuwali pocieszającą obecność zmartwychwstałego Pana i solidarność całego świata”.

* W tej intencji m.in. pomodlą się za tydzień, po Mszy o godz. 9.30, członkinie Żywego Różańca.

* Dzisiaj, o godz. 16.00, w plebanii odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych wyjazdem na pielgrzymkę po sanktuariach maryjnych Europy w najbliższym czerwcu.
* Jeszcze w tym tygodniu czekamy na zgłoszenie chętnych rodzin, które w lipcu 2016 roku będą chciały ugościć uczestników Światowego Dnia Młodzieży.
* Zachęcamy do nabywania specjalnych świec – paschalików. Ponadto zachęcamy do kupna ciekawych książek. Pierwsza pt.: „Wszystko o Wielkanocy”, a druga pt.: „Habemus papam”. Opłaty można złożyć do koszyka z przodu kościoła.
* Ze stolika z  czasopismami można nabyć kolejny nr czasopisma diecezjalnego „W  Rodzinie”.
* We wtorek zmarła śp. Teresa Troka z Palubina. Pogrzeb odbył się w piątek i została pochowana
na nowym cmentarzu. W środę zmarł śp. Eugeniusz Łangowski ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się
w sobotę i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. W środę, o godz. 12.00,  odbędzie się pogrzeb śp. Marka Chodnickiego z Zamku Kiszewskiego. Różańce we wtorek, o godz. 17.30 w kościele oraz w środę, o godz. 11.00 w kostnicy. Dobry Jezu …..


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2015.03.22

 

·        Dzisiaj rozpoczynamy parafialne i szkolne rekolekcje wielkopostne. Witamy
w naszej wspólnocie ks. proboszcza Gerarda Jakubiaka, który je przeprowadzi. Przeżyjmy głęboko ten święty czas, przygotowujący nas na godne przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Przedstawiciele każdej rodziny mogą po Mszy Św. podejść do przodu i zabrać ulotkę
z programem rekolekcji. Dzieci i młodzież szkolna mają swoje spotkania w poniedziałek, wtorek i środę, w godzinach od 9.00 do 12.00. Młodzież pozaszkolną i dorosłych zapraszamy na Msze rekolekcyjne w te dni, o godz. 18.00. W poniedziałek po Mszy o godz. 18.00 będzie nauka stanowa dla młodzieży. We wtorek, po Mszy o godz. 18.00, będzie nauka stanowa
dla rodziców. W środę, o godz. 16.00, będzie też Msza rekolekcyjna na filii w Starym Bukowcu, a po Mszy o godz. 18.00 w kościele parafialnym zaprezentowane zostanie
w kościele parafialnym Misterium Wielkopostne. Nasza spowiedź parafialna, z udziałem większej liczby kapłanów z dekanatu, odbędzie się w czwartek, w godz. od 9.00 do 10.00 oraz od 15.30 do 17.00. Spowiedź w kaplicy w Starym Bukowcu będzie od godz. 15.30
do 16.00. Postarajmy się, aby wszyscy członkowie naszych rodzin uporządkowali swoje życie przed Świętami poprzez sakrament pokuty.

·        W środę przypada w liturgii Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to też Dzień Świętości Życia. Otoczmy naszą modlitwą szczególnie dzieci poczęte, których życie jest zagrożone, aby ich matki – wsparte życzliwością otoczenia – zawsze podjęły pozytywną decyzję przyjęcia daru macierzyństwa.

·        Droga Krzyżowa w najbliższy piątek będzie miała inny charakter, bo odbędzie się
w plenerze. Zapraszamy do licznego udziału. O godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza Św., a po niej ruszamy procesją. Pójdziemy w kierunku Chwarzna, a za Starą Kiszewą skręcimy w prawo w polną drogę k. lasu i przejdziemy przez osiedle obok stadionu. Weźmy ze sobą książeczki do nabożeństwa, abyśmy wszyscy włączali się w śpiewy w czasie trasy. Przedstawicieli strażaków poproszę o pomoc w bezpiecznym przemarszu. Dla nich spotkanie odbędzie się w piątek, o godz. 15.30. Jako grupa zorganizowana, będziemy maszerowali
w skupieniu.

·        W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy małżonków do plebanii, na kolejne ciekawe Kiszewskie Spotkania. Omawiana tematyka dotyczyć będzie przyczyn i możliwości rozwiązywania konfliktów małżeńskich.

·        W piątek również, w kolejny 27. dzień miesiąca, na pamiątkę kanonizacji św. Jana Pawła II, zapraszamy do kościoła o godz. 21.00, na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·        Dziękujemy 24 osobom, które stawiły się tydzień temu, by uczestniczyć w kolejnej akcji krwiodawstwa, organizowanej przez nasz Parafialny Klub Krwiodawców. Oddały one
w sumie 6,3 l krwi, która z pewnością uratuje życie lub zdrowie kilku osobom.

·        We wszystkich sklepach spożywczych na terenie naszego parafii wstawione zostały specjalne kartony z logo Caritas. Przez tydzień  jeszcze można składać swoje dary
dla biednych.  Przed Świętami paczki zostaną zawiezione do najuboższych rodzin.

·        Dzisiaj można kupić, przy wyjściu z kościoła, ładne stroiki świąteczne wykonane przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lalkowach.

·        W Niedzielę Palmową przynieśmy do kościoła palmy, które zostaną poświęcone. Będzie też można nabyć palmy przed kościołem od osób niepełnosprawnych.

·        W Niedzielę Palmową kilka tysięcy młodzieży z całej diecezji spotka się na diecezjalnym zjeździe z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Zapisywać się można
u ks. Kamila lub w biurze parafialnym do wtorku. Przygotowanych zostało wiele atrakcji
i koncertów.

·        W tym tygodniu, ze względu na rekolekcje, biuro parafialne nie będzie czynne.

·        Nadszedł pierwszy dzień wiosny. Rolnicy rozpoczynają już prace polowe. W tym okresie mamy wiele okazji, aby zadbać o porządki. Uporządkujemy nasze dusze poprzez dobrze przeżytą spowiedź wielkopostną. Postarajmy się także zadbać o porządki przy naszych posesjach i w miejscach publicznych. Milej mieszka się w otoczeniu, gdzie wszyscy troszczą się wszechstronnie o porządki i estetykę dookoła siebie. Piękny przykład porządkowego zaangażowania pokazała wczoraj młodzież – ministranci i członkowie Szkolnego Koła Caritas, która oczyściła tereny dookoła kościoła, plebanii i cmentarzy, m.in. ze śmieci, gałęzi i liści. Przychodząc na cmentarz pamiętajmy też o segregacji śmieci składanych
w śmietnikach.

·        W środę, o godz. 17.00, odbędzie się w remizie w Starej Kiszewie zebranie sprawozdawczo – wyborcze sołectwa Stara Kiszewa.

·        W czwartek, o godz. 19.15, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Bożego Miłosierdzia.

·        Parafia nasza organizuje od 8 do 20 czerwca pielgrzymkę po sanktuariach maryjnych Europy. W programie m.in. odwiedziny Fatimy, Lourdes, La Salette, ale też Lizbony, Madrytu, Barcelony. Zapraszamy chętne osoby do skorzystania z oferty.  Ks. proboszcz również uda się na tę pielgrzymkę. Zebranie chętnych osób będzie w Niedzielę Palmową
w plebanii, o godz. 16.00.

·        W 2016 roku organizowany będzie w Polsce Światowy Dzień Młodzieży. Spodziewany jest przyjazd papieża Franciszka i ponad 2 milionów młodzieży z całego świata. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do współorganizacji tego wielkiego wydarzenia.  Jakaś grupa zagraniczna zostanie przydzielona także do naszej parafii, byśmy ją ugościli w dniach
od 20 do 25 lipca 2016 roku. Do tej pory zgłosiło się 8 rodzin i liczymy, że kolejne chętne rodziny zgłoszą się do końca marca.

·        Zakończył się  szkolny konkurs plastyczny na namalowanie najładniejszych stacji Drogi Krzyżowej. Wśród klas 0-III wygrała Amelia Kropidłowska przed Lilianą Szarmach
i Moniką Narloch. Wśród klas  IV-VI najlepsze były  Aleksandra Kuczyńska i Natalia Plata przed Natalią Nierzwicką oraz Patrycją Kołakowską. W konkursie na ułożenie najładniejszego wiersza o Janie Pawle II wygrała Urszula Jaromek, przed Klaudią Kuczyńską i Tomaszem Piankowskim.

·        Zachęcamy do nabywania specjalnych świec – paschalików. Ponadto zachęcamy do kupna ciekawych książek. Pierwsza pt.: „Wszystko o Wielkanocy”, a druga pt.: „Habemus papam”. Opłaty można złożyć do koszyka z przodu kościoła.

·        Ukazał się nowy nr czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”. Można nabyć ze stolika znajdującego się z tyłu kościoła.

·        We wtorek zmarł śp. Alfons Czapiewski ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się w sobotę
i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2015.03.15

 

·        Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali do skarbonek kwotę
530 zł. na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Dziękujemy wszystkim za ten dar serca.

·        W piątek i sobotę odbywała się zbiórka darów spożywczych w „Biedronce”, organizowana przez nasz Parafialny Zespół Caritas oraz Szkolne Koło Caritas. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, kierownictwu i pracownikom sklepu. Jeszcze jest okazja złożenia swoich darów spożywczych na paczki
dla biedniejszych rodzin do kartonów Caritas znajdujących się we wszystkich sklepach spożywczych.

·        Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na wsparcie dla Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

·        Dzisiaj, od godz. 9.00 do 13.00,  nasz Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. św. Jana Pawła II organizuje kolejną akcję krwiodawstwa. Przyjeżdża do nas przed plebanię specjalny krwiobus z Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska. Zapraszamy wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby do włączenia się w tę akcję ratującą życie chorym ludziom. Będzie to kolejny znak okazywania naszej wrażliwości podczas Wielkiego Postu.

·        W czwartek przeżywać będziemy w liturgii Kościoła uroczystość – św. Józefa Oblubieńca Najśw. Maryi Panny.

·        W sobotę, o godz. 13.00, zapraszamy dzieci z klas III na kolejne spotkanie przedkomunijne do plebanii.

·        Za tydzień rozpoczynamy parafialne i szkolne rekolekcje wielkopostne. Nauki głosić będzie ks. Gerard Jakubiak (proboszcz parafii Jabłowo). Przeżyjmy głęboko ten święty czas, przygotowujący nas na godne przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Przedstawiciele każdej rodziny mogą po Mszy Św. podejść do przodu i zabrać ulotkę z programem rekolekcji.

·        W następną niedzielę będzie można kupić przed kościołem stroiki świąteczne wykonane przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej
w Lalkowach.

·        W Niedzielę Palmową, 29 marca, kilka tysięcy młodzieży z całej diecezji
spotka się na diecezjalnym zjeździe z okazji Światowego Dnia Młodzieży
w Kościerzynie. Bus dla chętnych będzie za darmo, a każdy opłaci tylko kwotę organizacyjną po 5 zł. Zapisywać się można u ks. Kamila lub w biurze parafialnym. Przygotowanych zostało wiele atrakcji i koncertów.

·        Parafia nasza organizuje od 8 do 20 czerwca pielgrzymkę po sanktuariach maryjnych Europy. W programie m.in. odwiedziny Fatimy, Lourdes, La Salette, ale też Lizbony, Madrytu, Barcelony. Zapraszamy chętne osoby do skorzystania z oferty.
Ks. proboszcz również uda się na tę pielgrzymkę i udziela bliższych informacji zainteresowanym.  Zgłaszać się można do końca marca.

·        Z przodu kościoła, po 3 pierwsze ławki z każdej strony zostały podpisane,
że przeznaczone są tylko dla dzieci. Bardzo prosimy, by dorośli na Mszach niedzielnych nie zajmowali tych miejsc dla dzieci, natomiast dzieci ze szkół podstawowych i młodsze niech nie zajmują miejsc dorosłym z tyłu i w środku kościoła, bo i tak widok ołtarza mają zasłonięty, lecz niech siadają z przodu. Rodzice
z małymi dziećmi tez mogą usiąść z przodu.

·        Na zewnątrz, niedaleko głównych drzwi kościoła, zostały umieszczone stojaki
na rowery. Niech służą tym wszystkim, którzy rowerami będą przybywać do kościoła. Oczywiście, każdy ubezpiecza swój rower indywidualnie.

·        W 2016 roku organizowany będzie w Polsce Światowy Dzień Młodzieży. Spodziewany jest przyjazd papieża Franciszka i ponad 2 milionów młodzieży z całego świata. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do współorganizacji tego wielkiego wydarzenia. Młodzież zagraniczna będzie przebywać w Polsce przez 2 tygodnie – pierwszy tydzień we wszystkich diecezjach Polskich, a drugi tydzień w Krakowie. W związku z tym jakaś grupa zagraniczna zostanie przydzielona także do naszej parafii, byśmy ją ugościli w dniach od 20 do 25 lipca 2016 roku. Potrzebna jest jednak grupa chętnych rodzin, które przyjęłyby pod swój dach na noclegi wyznaczoną grupę zagraniczną. Ufamy, że takie rodziny znajdą się w naszym środowisku – będzie to znak naszej wielkiej gościnności, gotowości przyjęcia młodzieży katolickiej z różnych zakątków świata, szansa dla naszej młodzieży na zaprzyjaźnienie z przedstawicielami innych krajów. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do ks. proboszcza w marcu, by wypełnić stosowne deklaracje i uzyskać bliższe informacje (a dotychczas zgłosiła się tylko jedna rodzina).

·        Zachęcamy do nabywania specjalnych świec – paschalików. Można je zapalić podczas uroczystego śniadania wielkanocnego i będzie to piękny znak jedności całej rodziny przy wspólnym stole. Koszt 1 świecy – 5 zł. Ponadto zachęcamy do kupna ciekawych książek po 5 zł. Pierwsza pt.: „Wszystko o Wielkanocy” (opowiadającej
o wielu zwyczajach i ciekawostkach świątecznych), a także drugą pt.: „Habemus papam” (przedstawiającą wiele informacji o życiu i pontyfikatach papieży Benedykta
i Franciszka). Opłaty można złożyć do koszyka z przodu kościoła.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego
„W Rodzinie”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2015.03.08

 

·        Wszystkim paniom i dziewczętom, z okazji ich Święta, składamy serdeczne życzenia,
by cieszyły się szczęściem, zdrowiem i pomyślnością, by ich troska o dobre życie rodzin została doceniona szacunkiem i wdzięcznością, by Pan Bóg wspierał w realizacji wszystkich życiowych zadań.

·        W okresie Wielkiego Postu odbywać się będzie wiele dobroczynnych działań. Dzisiaj członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają przed kościołem ofiary do skarbonek
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W poniedziałek, o godz. 17.30 zapraszamy do plebanii członków Parafialnego Zespołu Caritas i Szkolnego Koła Caritas.

·        Dzięki Caritasowi diecezjalnemu pozyskaliśmy sporo dobrej odzieży dla młodszych
i starszych. Chętni do skorzystania z niej mogą przybyć do salki w plebanii we wtorek,
od godz. 16.00 do 19.00 oraz w środę, o d godz. 9.00 do 12.00.

·        W okresie przed Świętami Wielkanocnymi Caritas Polska wraz z siecią sklepów BIEDRONKA organizują zbiórkę żywności dla biednych rodzin. Nasz Parafialny Zespół Caritas oraz Szkolne Koło Caritas również zorganizują taką zbiórkę w BIEDRONCE
w Starej Kiszewie, a zebrane dary pragną przeznaczyć na zrobienie paczek świątecznych dla biednych rodzin z terenu naszej parafii, a pieniężne ofiary na wsparcie dla niektórych rodzin z osobami  niepełnosprawnymi.  Zbiórka odbędzie się najbliższy piątek oraz w sobotę,
13 i 14 marca. Ponadto we wszystkich sklepach spożywczych też będą wstawione kartony Caritasu, by chętni mogli złożyć swój świąteczny dar dla biednych.

·        Za tydzień, od godz. 9.00 do 13.00,  nasz Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi
im. św. Jana Pawła II organizuje kolejną akcję krwiodawstwa. Przyjedzie do nas przed plebanię specjalny krwiobus z Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
z Gdańska. Zapraszamy wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby do włączenia się w tę akcję ratującą życie chorym ludziom. Będzie to kolejny znak okazywania naszej wrażliwości podczas Wielkiego Postu.

·        Młodzież przygotowująca się do bierzmowania zapraszamy na Msze w kościele i spotkania: klasę IIIa - w najbliższy wtorek, o godz. 17.00, klasę IIIb – w poniedziałek, 16 marca,
o godz. 17.00. Natomiast grupę z Malik i Bukowca zapraszamy w czwartek o godz. 18.00,
do kaplicy w Starym Bukowcu.

·        W sobotę, o godz. 19.15, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Bożego Miłosierdzia. Gościć będziemy m.in. przedstawicielkę wspólnoty ewangelizacyjnej z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, która podzieli się swoim świadectwem wiary.

·        Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odbywają w następującym czasie: Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.00 (bezpośrednio po niej Msza Św. z kazaniem pasyjnym), a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane w czwartek, o godz. 18.00.

·        Parafia nasza organizuje od 8 do 20 czerwca pielgrzymkę po sanktuariach maryjnych Europy. W programie m.in. odwiedziny Fatimy, Lourdes, La Salette, ale też Lizbony, Madrytu, Barcelony.  Zapraszamy chętne osoby do skorzystania z oferty. Ks. proboszcz również uda się na tę pielgrzymkę i udziela bliższych informacji zainteresowanym.  Zgłaszać się można do końca marca.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2015.03.01

 

·        Dzisiejsza kolekta tzw. Ekonomiczna przeznaczona jest na dalszy remont pomieszczeń
w dolnej części plebanii, z przeznaczeniem na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych
i młodzieży. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary.

·        W marcu papież prosi o modlitwę w intencji: „aby wszyscy ludzie prowadzący badania naukowe stawiali sobie cel służenie integralnemu dobru człowieka”.

·        Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich we Wielkim Poście i wpisywania się do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która znajduje się przy bocznym ołtarzu.

·        Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania zapraszamy
do kościoła na Mszę Św. i spotkanie w plebanii, o godz. 17.00 - w poniedziałek klasę III a,
a w środę klasę III b.

·        We wtorek, po Mszy wieczornej, zapraszamy do plebanii na spotkanie Akcji Katolickiej. Zapraszamy wszystkie chętne osoby, które pragnę podyskutować o różnych sprawach religijnych, moralnych i społecznych. Warto przybyć i pogłębić swoją wiedzę religijną.

·        W środę, o godz. 15.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie młodzież chętną do działania
w Szkolnym Kole Caritas, natomiast dorosłych członków Parafialnego Zespołu Caritas
i osoby chętne do dołączenia również w środę, po Mszy o godz. 17.00.

·        W środę będziemy w liturgii przeżywać Święto  - św. Kazimierza Królewicza.

·        W I-szy piątek miesiąca ks. proboszcz odwiedzi chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00, natomiast ks. Kamil (ze względu na wyjazd z młodzieżą na konkurs biblijny
do Pelplina) odwiedzi swoich chorych dopiero w poniedziałek, 9 marca.

·        W I piątek miesiąca spowiedź św. będzie od godz. 14.30. Będzie też wtedy w kościele specjalna okazja do pomodlenia się przed wystawionym Najśw. Sakramentem.

·        Rodziców dzieci komunijnych zapraszamy na spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 15.00. Te rodziny, które zamówiły alby do uszycia w firmie „Korbik” z Grudziądza, będą mogły je odebrać.

·        W sobotę, o godz. 18.00, nasza dziecięca schola parafialna „Iskierki” zaprasza chętnych parafian na przedstawienie muzyczne pt.: „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, z udziałem też aktorki teatralnej i telewizyjnej Julity Kożuszek. Odbędzie się ono w restauracji „Wrota Kaszub”.

·        W 2016 roku organizowany będzie w Polsce Światowy Dzień Młodzieży. Spodziewany jest przyjazd papieża Franciszka i ponad 2 milionów młodzieży z całego świata. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do współorganizacji tego wielkiego wydarzenia. Młodzież zagraniczna będzie przebywać w Polsce przez 2 tygodnie – pierwszy tydzień we wszystkich diecezjach Polskich, a drugi tydzień w Krakowie. W związku z tym jakaś grupa zagraniczna zostanie przydzielona także do naszej parafii, byśmy ją ugościli w dniach od 20 do 25 lipca 2016 roku. Większość programu zwiedzania przez grupy pięknych naszych okolic będzie koordynowana przez organizatorów z Pelplina. Potrzebna jest jednak grupa chętnych rodzin, które przyjęłyby pod swój dach na noclegi wyznaczoną grupę zagraniczną. Ufamy, że takie rodziny znajdą się w naszym środowisku – będzie to znak naszej wielkiej gościnności, gotowości przyjęcia młodzieży katolickiej z różnych zakątków świata, szansa dla naszej młodzieży na zaprzyjaźnienie z przedstawicielami innych krajów. Chętni proszeni są
o zgłoszenie się do ks. proboszcza w marcu, by wypełnić stosowne deklaracje i uzyskać bliższe informacje.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer diecezjalnego czasopisma religijnego
pt.: „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2015.02.22

 

·        Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odbywają w następującym czasie: Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.00 (bezpośrednio po niej Msza Św. z kazaniem pasyjnym), a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane w czwartek, o godz. 18.00. Za pobożne uczestnictwo w tych nabożeństwach i odmówienie modlitw w intencji papieża można uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za swoich bliskich zmarłych lub nawet za siebie samego, pragnąc skrócenia okresu przyszłego przebywania w czyśćcu.

·        W okresie Wielkiego Postu realizowanych będzie wiele dzieł dobroczynnych. W tych tygodniach wielu z nas będzie wypełniać swój roczny PIT dochodowy za miniony rok. Pamiętajmy o możliwości ukierunkowania 1% podatku na konkretny cel charytatywny. Z tyłu kościoła są ulotki wspierające różne osoby lub organizacje. Warto też ze stolika pod chórem zabrać ulotkę i gazetę naszego diecezjalnego Caritas, który prowadzi szeroką działalność
na rzecz ludzi biednych i chorych.

·        W okresie Wielkiego Postu zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach związanych
ze stacjami Drogi Krzyżowej. Uczniów szkoły podstawowej zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na namalowanie dowolnej stacji Drogi Krzyżowej, natomiast klasy gimnazjalne przygotują scenki teatralne nawiązujące do Drogi Krzyżowej. Podsumowanie i wręczenie nagród nastąpi podczas rekolekcji.

·        W związku z 1. rocznicą kanonizacji św. Jana Pawła II, która będzie w kwietniu, ogłaszamy też konkurs poetycki na ułożenie najpiękniejszego wiersza o naszym świętym papieżu. Najlepszy wiersz mógłby posłużyć również jako hymn dla naszej szkoły im. Jana Pawła II. Prace należy oddać do księży lub pań katechetek do 15 marca.

·        Piękna inicjatywa powstała w szkole w Starej Kiszewie. Organizowane jest tam Szkolne Koło Caritas. Chętną młodzież z gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej, która pragnie realizować wiele dobroczynnych działań, zapraszamy na spotkanie do plebanii we wtorek,
o godz. 15.30.

·        Za tydzień zbierana będzie tzw. Kolekta ekonomiczna – przeznaczona ona będzie na dalszy remont salek w dolnej części plebanii, z przeznaczeniem na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych i młodzieży.

·        Kolejna akcja krwiodawstwa, organizowana przez nasz Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. św. Jana Pawła II, odbędzie się w Starej Kiszewie 15 marca.

·        W środę zapraszamy młodzież z Malik, Starego i Nowego Bukowca, przygotowującą się
do bierzmowania na Mszę Św. o godz. 17.00 w kościele, a później na spotkanie do plebanii.

·        W czwartek, o godz. 19.15, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

·        W piątek, o godz. 7.00, zostanie odprawiona Msza Św. za zm. ks. proboszcza Witolda Kalinowskiego, w 25 rocznicę śmierci. Ofiarowała intencję Akcja Katolicka.

·        Małżonków z naszej parafii zapraszamy do udziału w ciekawej inicjatywie KISZEWSKICH WIECZORÓW DLA MAŁŻONKÓW KATOLICKICH. W najbliższy piątek, o godz. 19.00, spotkanie w plebanii dla małżonków poprowadzą członkowie wspólnoty „Gwiazda Betlejemska” z Kartuz. Małżonkowie, którzy nie dostali jeszcze specjalnych zaproszeń, to mogą takie zabrać
w kopertach przy wyjściu ze stolika pod chórem.

·        W sobotę, o godz. 13.00, zapraszamy na spotkanie do plebanii dzieci z klasy III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św.

·        W sobotę, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Będziemy m.in. różne nasze intencje modlitewne zanosić do Boga za wstawiennictwem Maryi
i św. Jana Pawła II.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”. Należności  proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok na stoliku.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.02.2015

 

·        Tydzień temu przed kościołem Caritas zebrał kwotę 460 zł. na dożywianie dzieci
w szkole i inne cele dobroczynne.

·        Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00, jutro i pojutrze po Mszach Świętych o godz. 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy. W ten sposób przygotujemy się mocniej na przeżywanie okresu Wielkiego Postu.

·        Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy wiemy,
jak wielu ludzi zniszczyło swoje życie pijąc alkohol, jak wiele tragedii ma miejsce
w rodzinach – bądźmy więc wszyscy apostołami  trzeźwości. Warto, aby osoby, które dostrzegają u siebie coraz mocniejszy problem z alkoholem lub członkowie rodzin osób uzależnionych szukali pomocy u specjalistów, którzy są w każdej gminie –
m.in. w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Można też zawsze po poradę przyjść do ks. proboszcza. Warto wzbudzić postanowienie abstynenckie, na krótszy lub dłuższy okres, by u siebie kształtować silną wolę, trzymać się trzeźwych zasad, a też dając dobre świadectwo dla innych. Przy bocznym ołtarzu wyłożona będzie Parafialna Złota Księga Trzeźwości – zachęcamy wielu,
by dołączyli do grupy kilkudziesięciu osób, które już podjęły postanowienia abstynenckie na różne okresy życia.

·        W najbliższą środę, zwaną Popielcową, rozpoczynamy szczególny okres w roku kościelnym – Wielki Post. Przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św. o godz. 7.00, 9.30 lub 17.00 (i też na filii o 18.30), podczas których odbędzie się obrzęd posypania głów poświęconym popiołem. Rozważając tajemnicę Męki i Śmierci Chrystusa chcemy przygotować się dobrze na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Nie możemy zmarnować tej szczególnej okazji na uporządkowanie swojego kontaktu z Bogiem i innymi ludźmi. Uczyńmy wiele dobrych postanowień. Przychodźmy też licznie do kościoła w każdy piątek, o godz. 16.00 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po nim będzie odprawiona Msza Św. i wysłuchamy wielkopostnego kazania pasyjnego. Kolejne części nabożeństwa Gorzkich Żalów odśpiewamy w niedzielę,
po Mszy
o godz. 9.15 (godzina tej Mszy Będzie we Wielkim Poście przyspieszona,
by później było więcej czasu na rotacje samochodów  między Mszami).
Na nabożeństwa przynośmy do kościoła książeczki. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane w czwartek, o godz. 18.00. Za udział
w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny. Dzieci też podczas Dróg Krzyżowych będą otrzymywać specjalne obrazki - układanki. Rekolekcje wielkopostne dla szkół oraz wszystkich parafian odbędą się w dniach od 22 do 25 marca. Poprowadzi je ks. proboszcz Gerard Jakubiak z Jabłowa.

·        Rozpoczyna się czas wielkanocnej spowiedzi i  Komunii Świętej. Nie trzeba już przed spowiedzią oddawać specjalnych kartek, ale pamiętajmy o tym obowiązku, by poprzez spowiedź i przyjęcie Komunii Św. jak najlepiej przygotować się na przeżywanie radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

·        Pamiętajmy też, że czas pokuty w Kościele stanowi okres Wielkiego Postu, a także wszystkie piątki całego roku. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły, kiedy ograniczamy także ilość spożywanych posiłków, obowiązuje w Środę Popielcową
i w Wielki Piątek, wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.

·        We wtorek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie panie katechetki.

·        W piątek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz wszystkie chętne osoby, które chciałyby dołączyć
do tej wspólnoty.

·        W piątek też, o godz. 18.00, Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Kiszewie zaprasza swoich członków do Domu Strażaka na walne zebranie sprawozdawcze.

·        W przyszłą niedzielę, o godz. 12.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków parafialnej rady ekonomicznej.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowe numery czasopism „Mały Pielgrzym” oraz
„W Rodzinie”, a należność wrzucić do skarbonki znajdującej się na stoliku.

·        W minionym tygodniu odbyły się w Starej Kiszewie pogrzeby śp. Danieli Czapiewskiej z Okoninka oraz śp. Józefy Kapiszki z Pałubina. Zmarł także śp. Marek Chodnicki z Zamku Kiszewskiego (ale rodzina później poinformuje o terminie pogrzebu). Dobry Jezu ….

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA ZWYKŁA – 8.02.2015

 

·       Dzisiaj, na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne, zbierają przed kościołem do skarbonek członkowie Caritas. Dziękujemy wszystkim, za składany dar serca.

·       W sobotę będziemy przeżywać w liturgii Święto świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy.

·       Trwa remont salek w plebanii, które zostaną przeznaczone na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych  oraz dla młodzieży.

·       Ze stolika można też nabyć nowy numer czasopisma katolickiego z naszej diecezji „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·       W najbliższy piątek oraz w sobotę ks. proboszcza
nie będzie w parafii, gdyż weźmie udział w reprezentacji księży diecezji pelplińskiej w Mistrzostwach Polski Księży w piłce nożnej halowej, które odbędą się
w Częstochowie.  W tej samej drużynie również będzie grać ks. Damian Briegmann – były wikariusz.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 1.02.2015

·        Dzisiejsza tzw. kolekta ekonomiczna przeznaczona zostanie na remont salek
w dolnych pomieszczeniach plebanii, gdzie ma powstać świetlica dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla młodzieży. Prace rozpoczną się w tym miesiącu.
Za tydzień na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne zbierać będą przed kościołem do skarbonek członkowie Caritas. Wszystkie zbierane ofiary – czy to kolędowe, czy na budowę kostnicy, czy na kolektę, czy na zbiórki przykościelne – są oczywiście dobrowolne, więc serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy składają taki dar serca.

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 9.30, odbędzie się w kościele modlitwa wspólnoty Żywego Różańca.

·        Dzisiaj też, przed Mszą o godz. 11.00, wystąpi w kościele grupa artystyczna „KOCIEWSKA FAMILIJA” z Pinczyna, która przypomni dawny zwyczaj kociewski kolędowania Herodów.

·        Jutro będziemy przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego – zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Św. odprawione będą w kościele parafialnym o godz. 7.00, 9.30 i 17.00, a na filii w Starym Bukowcu o godz. 18.30. Podczas każdej Mszy Św. święcone są gromnice.

·        We wtorek będziemy wspominać w liturgii św. Błażeja - biskupa i męczennika. Uznawany jest on za patrona osób chorych na choroby gardła. W związku z tym,
po wieczornej Mszy Św. zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo osobom, które odczuwają różnorakie dolegliwości związane z gardłem.

·        W najbliższy piątek, od godz. 8.00, księża odwiedzą chorych z comiesięczną posługą sakramentalną.

·        W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. będzie od godz. 16.00 do godz. 17.00. Będzie też wtedy w kościele specjalna okazja do pomodlenia się przed wystawionym Najśw. Sakramentem.

·        Zakończył się okres kolęd. Z tej okazji pragniemy serdecznie podziękować za okazaną  życzliwość. Dziękujemy za serdeczną atmosferę w domach, za dzielenie się swoimi różnymi troskami i radościami. Dziękujemy kierowcom, którzy wozili nas po różnych trasach kolędowych; dziękujemy rodzinom, które podjęły kolędujących poczęstunkiem, a także za składane przy tej okazji ofiary. Dziękujemy rodzinom, które już złożyły w kopertach ofiary na budowę kostnicy. Na ten cel złożono kwotę 6300 zł. W sumie mieliśmy okazję wstąpić do 826 miejsc, w których mieszkało 970 rodzin. Nie przyjęto kolędy w 29 miejscach w naszej parafii - większość tej grupy stanowili mężczyźni zaniedbani, żyjący samotnie i borykający się z problemami alkoholowymi – chociaż szkoda, że nie chcieli skorzystać z porady kapłana, co do polepszenia swojego życia. Jest w naszej parafii 75 par żyjących w związkach niesakramentalnych, w tym 32 nie mających trwałej przeszkody, które mogłyby wziąć ślub kościelny, ale w mało odpowiedzialny sposób podchodzą do wypełniania swoich życiowych zadań – te 64 osoby mają przeszkody kanoniczne, aby przystępować do sakramentów spowiedzi i Komunii Św. Rodziny tych osób powinny bardziej zdecydowanie nakłaniać takie osoby do dojrzałej, chrześcijańskiej  postawy. Oczywiście, podczas kolędy, czy przez cały rok (np. podczas zgłaszania dzieci do chrztu) pary otrzymują też propozycje darmowego udzielenia sakramentów przez księży, jeśli tylko to by ich wstrzymywało. Po podliczeniu kolędowym wszystkich mieszkańców okazało się, że liczba członków naszej wspólnoty parafialnej wynosi obecnie 3038 osób (a więc spadła od tej podawanej od kilku lat 3230 osób). Spora grupa osób rzadko korzysta z praktyk kościelnych, choć podczas kolędy obiecali wzmożyć częstotliwość swojego uczestnictwa w niedzielnych Mszach Św. Okazało się także, że z naszej parafii 77 osób obecnie przebywa lub czasowo wyjeżdża do pracy za granicą. Na terenie naszej parafii mieszka kilku przedstawicieli innych wyznań – są to protestanci lub Świadkowie Jehowy.

·        W najbliższą sobotę odbędą się w Starej Kiszewie MISTRZOSTWA DIECERZJI PELPLIŃSKIEJ MINISTRANTÓW W SZACHACH. Po Mszy Św. o godz. 14.00 uczestnicy będą rywalizować w plebanii. Głównym organizatorem jest ks. Kamil.

·        Na stoliku pod chórem zostały wyłożone kartki z intencjami mszalnymi na miesiąc luty. Zainteresowane osoby mogą po Mszy zabrać do domu. Przypominamy
o możliwości rezerwacji Mszy na cały rok – szczególnie w dni powszednie,
bo niedzielne Msze są prawie wszystkie zajęte. Warto m.in. modlić się za swoich bliskich zmarłych, o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla swoich bliskich. Warto pamiętać o różnych rocznicach, które my lub nasi bliscy przeżywamy.

·        Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”. Należności proszę złożyć do skarbonki św. Antoniego.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA ZWYKŁA – 26.01.2015

 

·       Dzisiaj, od godz. 16.00, kapłan odwiedzi jeszcze kilka rodzin, którym wcześniej nie pasował termin kolędy i na dzisiaj zaprosiły na odwiedziny kolędowe.

·       We wtorek, w 27. dzień miesiąca, na pamiątkę dnia kanonizacji św. Jana Pawła II, zapraszamy do kościoła na godz. 21.00,
na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·       W przyszłą niedzielę będzie zbierana w kościele tzw. kolekta ekonomiczna. Przeznaczona ona zostanie na remont salek
w dolnych pomieszczeniach plebanii, gdzie ma powstać świetlica dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla młodzieży.

·       W przyszłą niedzielę, po Mszy Św., o godz. 9.30 zostanie odmówiony różaniec Wspólnoty Żywego Różańca.

·       W przyszłą też niedzielę, przed Mszą o godz. 11.00, wystąpi
w kościele grupa artystyczna „KOCIEWSKA FAMILIJA”
z Pinczyna, która przypomni dawny zwyczaj kociewski kolędowania Herodów.

·       W miesiącu lutym papież prosi nas o modlitwę w intencji:
„Aby małżonkowie, którzy się rozeszli, znaleźli zrozumienie
i wsparcie we wspólnocie chrześcijańskiej”

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA ZWYKŁA – 2015-01-18

 

·        Tydzień temu Caritas zebrał na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne kwotę 480 zł.

·        Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na wsparcie dla Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

·        Dzisiaj, o godz. 16.00,  odbędzie się w naszej parafii KONCERT KOLĘD. Zgłosiło się aż 15 chórów dorosłych, scholi dziecięcych
i zespołów muzycznych z naszej parafii oraz z innych. Koncert odbędzie się w szkole w Starej Kiszewie, by wszyscy w cieplejszych warunkach mogli podziwiać prezentacje utalentowanych artystów, którzy do nas przybędą. Przyjdźmy licznie, gdyż będzie to ważne i ciekawe wydarzenie religijno – kulturalne w naszym środowisku.

·        Ks. Kamil zaprasza chętnych w piątek, o godz. 17.30 na spotkanie Parafialnego Koła Gier Strategicznych.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „W Rodzinie”.

 

·        Plan kolęd na kolejne dni:

* 19 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – Wybud.
pod Kościerzynę, ul. Polna, ul. Łąkowa
* 19 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) prawa strona , do CPN-u
* 20 stycznia, wtorek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Szorca
* 21 stycznia, środa, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – ul. Tysiąclecia, Kościelna, Zamkowa
* 23 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Partyzantów
* 24 stycznia, sobota, godz. 11.00 – Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Jana Pawła, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Kochanowskiego, Konopnickiej, Miłosza)
* 24 stycznia, sobota, godz. 11.00 – Zamek Kiszewski Wieś
* 25 stycznia, niedziela, godz. 13.00 – kolęda u rodzin nieobecnych wcześniej (prosimy o zgłaszanie się takich rodzin, którym wyznaczony termin nie pasował)

 

·        W minionym tygodniu zmarła śp. Irena Ostrowska z Chwarzenka. Pogrzeb odbył się w środę i została pochowana na nowym cmentarzu. Dobry Jezu …


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 11.01.2015

 • Dzisiejszym świętem Chrztu Pańskiego rozpoczynamy okres zwykły w roku kościelnym. Dominować będzie w strojach liturgicznych kolor zielony, będący znakiem nadziei chrześcijańskiej.

·         Dzisiaj – tradycyjnie, w drugą niedzielę miesiąca - członkowie CARITAS zbierają przed kościołem ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Dzisiaj też odbywa się w całej Polsce zbiórka organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku odbywa się ona na rzecz zakupu sprzętu ratującego życie dzieciom oraz godnej opieki medycznej osób starszych. Na ten cel zbiera za bramą kościoła grupa wolontariuszy z naszej szkoły.

 • W sobotę rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Warto modlić się
  o jedność wśród chrześcijan, ale też zatroszczyć się o zgodę i jedność w swoich rodzinach oraz
  w środowisku.
 • Przed Świętami Bożego Narodzenia ogłoszony został w naszej parafii konkurs
  na NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ ŚWIĄTECZNĄ. Dziękujemy za liczny udział mieszkańców różnych rejonów parafii. Nam wszystkim zrobiło się radośniej, gdyż piękniej wyglądało nasze środowisko. W minionym tygodniu komisja wybrała najładniejsze posesje. I-sze miejsce i główną nagrodę 200 zł., ufundowaną przez ks. proboszcza, otrzymała rodzina Jereczek z Nowego Bukowca (a przeznaczyła tę nagrodę na potrzeby parafii). Na wyróżnienie zasłużyły też rodziny: Błaszczyk
  ze Starego Bukowca, Orlikowscy z Bartoszegolasu, Kropidłowscy z Chwarzenka, Kozikowscy
  i Okrój z Foshuty, Kozak z Zamku Kiszewskiego, Zarembscy z Chwarzna, Trzebiatowscy z Pałubina oraz ze Starej Kiszewy: Popowscy, Sulewscy, Hinc, Deja, Osowscy, Choma, Bławat, Engler, Szwichtenberg, Kolińscy, Alaburda, Machnikowscy.

·         Podobnie jak w zeszłym roku zapraszamy na uroczystości ku czci bł. Marty
Wieckiej w Szczodrowie. Wyjazd 17 stycznia, o godz. 15:45, sprzed kościoła. Koszt 10 zł/os. Informacje i zapisy u ks. Kamila. W programie Msza Św., film z udziałem pielgrzymów
z naszej parafii z zeszłorocznej
pielgrzymki, wspólny śpiew kolęd, poczęstunek.

·         W niedzielę, 18 stycznia, o godz. 16.00, odbędzie się w naszej parafii Koncert Kolęd. Przyjadą
do nas zespoły wokalno – instrumentalne, schole dziecięce i chóry z różnych miejscowości. Wystąpią też nasze grupy. Zapraszamy wszystkich do wysłuchania tego koncertu.

 • Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego dla dzieci pt.: „Mały Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.
 • Plan kolęd na najbliższy czas:

 

* 11 stycznia, niedziela, godz. 13.00 - Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska
* 11 stycznia, niedziela, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia – do Ośrodka Zdrowia
* 12 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 -
Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny) prawa  strona
* 12 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) lewa strona do nowego cmentarza, ul. Ogrodowa, ul. 6 Marca 
* 13 stycznia, wtorek, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – ul. Kościerska, SKR
* 13 stycznia, wtorek, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia, blok 15
* 14 stycznia, środa, godz. 13.00 – kolęda dekanalna księży z ks. biskupem w Piecach
* 14 stycznia, środa, godz. 16.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia, blok 16
* 15 stycznia, czwartek, godz. 16.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia,  blok 17
* 16 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny), lewa strona, od starej poczty
* 16 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa  - ul. Wyzwolenia – blok za szkołą, blok
za Ośrodkiem Zdrowia, domki za stadionem


* W minionym tygodniu zmarła śp. Agnieszka Nowakowska z Pałubina. Pogrzeb odbył się
w piątek i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Zmarła również śp. Teresa Piekarska
ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się w sobotę i została pochowana na cmentarzu przykościelnym.
W czwartek zmarła śp. Teresa Zdrojewska z Kościerzyny. Pogrzeb będzie w Kościerzynie,
w poniedziałek i zostanie pochowana na nowym cmentarzu w Starej Kiszewie. Dobry Jezu …

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE –
II NIEDZIELA PO NARODZENIU  PAŃSKIM– 4.01.2015

 

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 9.30, zostanie odmówiony różaniec Wspólnoty Żywego Różańca.

·        Dziękujemy za złożone dzisiaj ofiary podczas kolekty ekonomicznej.

·        Za tydzień członkowie CARITAS będą zbierać ofiary do skarbonek
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        We wtorek będziemy przeżywać jedno z największych świąt w roku kościelnym – Uroczystość Objawienia Pańskiego (zwaną też Świętem Trzech Króli). Jest to dzień wolny dla wszystkich. Przyjdźmy więc licznie do kościoła w  tym dniu na Msze, które będą odprawione w porządku niedzielnym, a także zachowajmy świąteczny charakter tego dnia w naszych domach. Podczas Mszy Świętych odbędzie się obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła (przed kościołem będzie te dary rozprowadzać Wspólnota Miłosierdzia z naszej parafii, zbierając na swoją działalność ewangelizacyjną).

·        Później kredą zaznaczymy drzwi naszych domów znakami K+M+B+2015, na pamiątkę mędrców ze Wschodu – Kacpra, Melchiora
i Baltazara, którzy przybyli pokłonić się Chrystusowi. Kolekta z tego dnia przeznaczona będzie na misje katolickie.

. Kolekta z tego dnia przeznaczona będzie na misje katolickie.

·        W środę przypada 1. rocznica śmierci śp. ks. proboszcza Stanisława Lenza. Zapraszamy do udziału we Mszy Św. o godz. 17.00, w intencji tego zasłużonego
dla naszej wspólnoty kapłana.

·        W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Święto Chrztu Pańskiego.

·        W niedzielę, 18 stycznia, odbędzie się w naszej parafii Koncert Kolęd. Grupy muzyczne z naszej  parafii zapraszamy w tym tygodniu na próby: chór parafialny
(w środę, o godz. 10.00) scholę dziecięcą „Iskierki Maryi” (w środę, o godz. 18.00), zespół młodzieżowy „Ignis Ardens” (w piątek o godz. 17.30), dziecięce kółko gitarowe (w poniedziałek, o godz. 9.30 oraz w piątek, o godz. 15.30.

·        Przypominamy o trwającym konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną. Wielu gospodarzy zasługuje na wyróżnienie, a czołówka jest bardzo wyrównana. W tym tygodniu specjalna komisja wybierze najładniejszą dekorację, której właściciel otrzyma nagrodę od ks. proboszcza – kwotę 200 zł.

·        Podobnie jak w zeszłym roku zapraszamy na uroczystości ku czci bł. Marty
Wieckiej w Szczodrowie. Wyjazd 17 stycznia, o godz. 15:45, sprzed kościoła.
Koszt 10 zł/os. Informacje i zapisy u ks. Kamila. W programie Msza Św., film
z udziałem pielgrzymów z naszej parafii z zeszłorocznej
pielgrzymki, wspólny śpiew kolęd, poczęstunek.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

 

·        Plan kolęd na najbliższy czas:

* 4 stycznia, niedziela, godz. 13.00 - Bartoszylas
* 4 stycznia, niedziela, godz. 16.00 - Wygonin
* 5 stycznia, poniedziałek, godz. 11.00 - Foshuta (+ część Chwarzenka)
* 5 stycznia, poniedziałek, godz. 11.00 - Bożepole – Struga
* 6 stycznia, wtorek, godz. 13.00 - Zamek Kiszewski – przy szosie
* 6 stycznia, wtorek, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia, blok 13
* 8 stycznia, czwartek, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia, blok 14
* 9 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – Wybud. – Kalk 
* 10 stycznia, sobota, godz. 11.00 - Pałubin Wieś
* 10 stycznia, sobota, godz. 11.00 - Pałubin Wybud.
* 11 stycznia, niedziela, godz. 13.00 - Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska
* 11 stycznia, niedziela, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia

STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2014 W PARAFII STARA KISZEWA
/ogłoszona podczas Mszy Świętych w Nowy Rok – 1.01.2015/


                  Miniony rok 2014 zapisał się w historii Kościoła, jako rok kanonizacji błog. papieża Jana Pawła II. Wielki zaszczyt spotkał nasze pokolenie, że mogliśmy żyć w epoce tak wybitnego Polaka – przywódcy duchowego świata. Jego przesłanie, skierowane do swoich rodaków podczas pielgrzymek
do ojczyzny, jest wciąż aktualne i zobowiązujące. W parafii Stara Kiszewa jest wiele ważnych znaków upamiętniających wielkiego papieża – m.in. istnienie miejscowej szkoły im. papieża Jana Pawła II, pomnik z postacią papieża przed kościołem, comiesięczne nabożeństwa Apelu Jasnogórskiego,
podczas których zapoznajemy się z nauką Jana Pawła II.
               
Najsmutniejszym wydarzeniem minionego 2014 roku, była wiadomość o śmierci – 7 stycznia – Ks. Proboszcza Stanisława Lenza, zasłużonego kapłana, który prowadził całą wspólnotę wiernych przez 33 lata. Parafianie wdzięcznie pamiętają o swoim duszpasterzu. Bardzo licznie uczestniczyli
w pogrzebie. W ciągu roku ofiarowali za niego wiele intencji mszalnych (także tzw. „gregoriankę) oraz zbudowali przy kościele pomnik nagrobny. Pozostanie na trwałe w pamięci wszystkich!
               
W grudniu odszedł na emeryturę organista p. Jan Chmiel. Przez 55 lat rozśpiewywał całą wspólnotę wiernie wypełniał swoje obowiązki. Wielkie podziękowania należą mu się od wszystkich
za tę długoletnią służbę. Na mocy dekretu ks. biskupa diecezjalnego, od 18 stycznia posługę proboszczowską w parafii objął ks. Andrzej Taliński. Razem z wikariuszem ks. Kamilem Sobiechem obejmują opieką duszpasterską całą wspólnotę. Nowym organistą został p. Karol Wiśniewski (dotychczas pracował m.in. w Starogardzie Gdańskim, a w Starej Kiszewie już wcześniej prowadził chór parafialny i scholę dziecięcą).
                  W parafii istnieje wiele grup duszpasterskich, które pragną ożywić życie religijno
– społeczne w naszym środowisku. Warto je znać i skorzystać z zaproszenia do włączenia się w ich działalność: rada parafialna (ekonomiczna - 12 osób i duszpasterska – 8 osób), ministranci, chór parafialny,  schola dziecięca „Iskierki Maryi”, zespół młodzieżowy „Ignis Ardens”, Żywy Różaniec, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Parafialny Zespół CARITAS, Akcja Katolicka, Wspólnota Miłosierdzia, Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. św. Jana Pawła II, Parafialne Koło Gier Planszowych.
                  W roku 2014 miały miejsce różne działania duszpasterskie, w które była zaangażowana cała parafia lub jej przedstawiciele: parafialne rekolekcje wielkopostne, Droga Krzyżowa w plenerze, uroczystości nawiązujące do kanonizacji papieża, piesze pielgrzymki (do Nowego Wieca, Wiela
i Częstochowy), dożynki parafialne połączone z festynem, turnieje sportowe (w tenisa stołowego, siatkówkę, mecz księży ze strażakami), uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości, Wigilie dla wielu grup, wycieczki (m.in. Licheń, Częstochowa, Lednica, Nowa Cerkiew). Ks. biskup diecezjalny był u nas w lutym (poświęcenie ołtarzy w kaplicy filialnej), w marcu (bierzmowanie),
w listopadzie (odpust ku czci św. Marcina).
                 Ponadto odbywały się różnorakie działania ekonomiczne, które były możliwe
do zrealizowania dzięki wspólnemu i szczodremu włączeniu się wszystkich parafian i osób z innych miejscowości, m.in. wykonano remont po wielu latach dużej części pomieszczeń w plebanii (a też m.in. wymieniono piec olejowy na węglowy), zbudowano pomnik nagrobny dla śp. ks. proboszcza Stanisława Lenza. Uporządkowane zostały na mapie cmentarnej i zarejestrowane wszystkie miejsca grobowe
na obu cmentarzach, z zachętą do wszystkich o stałą troskę nad mogiłami rodzinnymi. Dzięki dobrodziejom parafii w kaplicy filialnej powstały nowe ołtarze i ambonka, a w kościele parafialnym pojawił się ekran elektroniczny do wyświetlania pieśni. W ogrodzie plebanii przygotowane zostało boisko do siatkówki dla młodzieży. Podjętych zostało wiele inicjatyw charytatywnych - zbiórki dobroczynne na dożywianie dzieci w szkole, na zakup artykułów szkolnych i inne cele, a także
na operację chorego dziecka pozwoliły uzbierać kwotę 22 tys. zł. Oczywiście parafia realizuje też bieżące wydatki do różnych instytucji, płacąc m.in. za media (węgiel, energia, śmieci …), opłaty
na rzecz innych instytucji kościelnych i państwowych (Kuria, Seminarium, KUL, Urząd Skarbowy, gmina ... ) i wiele innych. Wielka więc chwała wszystkim ofiarodawcom!
                 Obecnie w parafii Stara Kiszewa mieszka 3230 osób (wg diecezjalnego spisu parafii –
a liczba ta będzie co roku aktualizowana podczas kolędy). W minionym roku 2014 było 46 chrztów,
24 śluby i zmarło 42 parafian. W minionym roku wyjątkowo – ze względu na szkolną reformę wyrównywania wieku – nie odbyła się uroczystość I Komunii Św. Sakrament bierzmowania przyjęło
53 młodych ludzi. Frekwencja na Mszach Św. wyniosła 40 %. Do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości wpisało się z deklaracjami abstynenckimi 21 osób.
                        W roku 2015 także odbędzie się wiele działań duszpastersko – ekonomicznych. Większość działań będzie miała podobny zakres, ale dojdą też nowe. W styczniu zostanie zorganizowany koncert kolęd (a do debiutu przygotowuje się m.in. gitarowy zespół dziecięcy). Rekolekcje wielkopostne w dniach 22-25 marca poprowadzi ks. Gerard Jakubiak z Jabłowa. I Komunia Św. klas III odbędzie się dnia 10 maja, natomiast sakrament bierzmowania młodzież przyjmie 28 maja. W maju też ks. proboszcz będzie przeżywał 25 rocznicę swoich święceń kapłańskich. Bieżące informacje z życia parafii można czerpać ze strony internetowej
www.parafia.starakiszewa.pl
                    Oprócz bieżących wydatków, podjęte zostaną kolejne inwestycje wyrażające troskę całej wspólnoty o dobra materialne, które przez lata będą służyły wiernym. Najważniejszym zadaniem ekonomicznym, ustalonym z radą parafialną, będzie budowa Kaplicy Przedpogrzebowej (razem
z chłodniami). W tym roku podjęte będą starania o zebranie koniecznych dokumentów administracyjnych, wykonanie projektu i rozpoczęcie budowy (w pobliżu dawnej kostnicy). W planach jest także wyremontowanie w dolnej części plebanii salek na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych oraz młodzieży. Kontynuowane będą działania wspierające osoby najuboższe z naszego środowiska, poprzez różnorakie zbiórki na dożywianie dzieci, zbiórki darów i inną pomoc
                    W obliczu różnych zagrożeń pojawiających się we współczesnym świecie, dotyczących m.in. życia rodzinnego – warto przypomnieć głośne wołanie papieża, że: „rodzina, tworząca Kościół domowy, jest podstawowym środowiskiem uobecniania się Kościoła. Miłość i służba życiu stanowią istotę jej zbawczego posłannictwa. Z tego względu rodzinę, przyjmującą i głoszącą Słowo Boże, uważać należy za wspólnotę ewangelizowaną i ewangelizującą. Rodzina chrześcijańska wezwana jest do uświęcenia siebie, wspólnoty kościelnej i społeczeństwa. Czyni to przez uczestnictwo w Eucharystii, sakramencie pokuty, przez codzienne dowody miłości, wspólne dźwiganie trosk i krzyży oraz poprzez codzienną modlitwę. Szczególne miejsce w jej życiu zajmuje niedzielna i świąteczna Eucharystia - największe źródło miłości małżeńskiej i komunii wspólnoty rodzinnej”. Dzisiejszy świat potrzebuje prawdziwych świadków wiary. Katolik nie może stać z boku, gdy w środkach masowego przekazu,
w różnych środowiskach, propagowane są grzeszne postawy, niszczące jedność w rodzinach i narodzie, sprzeczne też z prawem Bożym i naturalnym. Wszyscy zobowiązani są do pogłębiania swojej wiary
i wiedzy religijnej (nie tylko dzieci i młodzież na katechezach). Wszyscy zaproszeni są też
do wzmożenia swoich praktyk religijnych, poprzez systematyczny udział we Mszy Św. i korzystanie
z innych sakramentów. 
. Warto zadbać o zwiększenie frekwencji na Mszach Św. przez wszystkich członków rodziny – nawet w Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia wiele osób nie przybyło do kościoła!                                 
              Warto powalczyć też z niektórymi niewłaściwymi i gorszącymi postawami, np.: marnowanie sobie i rodzinie życia przez osoby ulegające stopniowo nałogom, bierność u niektórych osób
w zaangażowaniu się w sprawy naszego środowiska.

                                    Niech Pan Bóg obficie błogosławi całej naszej parafii w 2015 roku. 

ARCHIWALNE OGŁOSZENIA

CaritasKatolickie Stowarzyszenie MłodzieżyRóże różańcoweWspólnota Miłosierdzia BożegoAkcja Katolickaministrancischolazespół młodzieżowychórKrwiodawcy