aktualnościparafiainformacjeduszpasterzenabożeństwaarchiwumogłoszeniaintencjebierzmowanikontakt Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2015.03.01

 

·        Dzisiejsza kolekta tzw. Ekonomiczna przeznaczona jest na dalszy remont pomieszczeń
w dolnej części plebanii, z przeznaczeniem na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych
i młodzieży. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary.

·        W marcu papież prosi o modlitwę w intencji: „aby wszyscy ludzie prowadzący badania naukowe stawiali sobie cel służenie integralnemu dobru człowieka”.

·        Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich we Wielkim Poście i wpisywania się do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która znajduje się przy bocznym ołtarzu.

·        Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania zapraszamy
do kościoła na Mszę Św. i spotkanie w plebanii, o godz. 17.00 - w poniedziałek klasę III a,
a w środę klasę III b.

·        We wtorek, po Mszy wieczornej, zapraszamy do plebanii na spotkanie Akcji Katolickiej. Zapraszamy wszystkie chętne osoby, które pragnę podyskutować o różnych sprawach religijnych, moralnych i społecznych. Warto przybyć i pogłębić swoją wiedzę religijną.

·        W środę, o godz. 15.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie młodzież chętną do działania
w Szkolnym Kole Caritas, natomiast dorosłych członków Parafialnego Zespołu Caritas
i osoby chętne do dołączenia również w środę, po Mszy o godz. 17.00.

·        W środę będziemy w liturgii przeżywać Święto  - św. Kazimierza Królewicza.

·        W I-szy piątek miesiąca ks. proboszcz odwiedzi chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00, natomiast ks. Kamil (ze względu na wyjazd z młodzieżą na konkurs biblijny
do Pelplina) odwiedzi swoich chorych dopiero w poniedziałek, 9 marca.

·        W I piątek miesiąca spowiedź św. będzie od godz. 14.30. Będzie też wtedy w kościele specjalna okazja do pomodlenia się przed wystawionym Najśw. Sakramentem.

·        Rodziców dzieci komunijnych zapraszamy na spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 15.00. Te rodziny, które zamówiły alby do uszycia w firmie „Korbik” z Grudziądza, będą mogły je odebrać.

·        W sobotę, o godz. 18.00, nasza dziecięca schola parafialna „Iskierki” zaprasza chętnych parafian na przedstawienie muzyczne pt.: „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, z udziałem też aktorki teatralnej i telewizyjnej Julity Kożuszek. Odbędzie się ono w restauracji „Wrota Kaszub”.

·        W 2016 roku organizowany będzie w Polsce Światowy Dzień Młodzieży. Spodziewany jest przyjazd papieża Franciszka i ponad 2 milionów młodzieży z całego świata. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do współorganizacji tego wielkiego wydarzenia. Młodzież zagraniczna będzie przebywać w Polsce przez 2 tygodnie – pierwszy tydzień we wszystkich diecezjach Polskich, a drugi tydzień w Krakowie. W związku z tym jakaś grupa zagraniczna zostanie przydzielona także do naszej parafii, byśmy ją ugościli w dniach od 20 do 25 lipca 2016 roku. Większość programu zwiedzania przez grupy pięknych naszych okolic będzie koordynowana przez organizatorów z Pelplina. Potrzebna jest jednak grupa chętnych rodzin, które przyjęłyby pod swój dach na noclegi wyznaczoną grupę zagraniczną. Ufamy, że takie rodziny znajdą się w naszym środowisku – będzie to znak naszej wielkiej gościnności, gotowości przyjęcia młodzieży katolickiej z różnych zakątków świata, szansa dla naszej młodzieży na zaprzyjaźnienie z przedstawicielami innych krajów. Chętni proszeni są
o zgłoszenie się do ks. proboszcza w marcu, by wypełnić stosowne deklaracje i uzyskać bliższe informacje.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer diecezjalnego czasopisma religijnego
pt.: „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2015.02.22

 

·        Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odbywają w następującym czasie: Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.00 (bezpośrednio po niej Msza Św. z kazaniem pasyjnym), a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane w czwartek, o godz. 18.00. Za pobożne uczestnictwo w tych nabożeństwach i odmówienie modlitw w intencji papieża można uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za swoich bliskich zmarłych lub nawet za siebie samego, pragnąc skrócenia okresu przyszłego przebywania w czyśćcu.

·        W okresie Wielkiego Postu realizowanych będzie wiele dzieł dobroczynnych. W tych tygodniach wielu z nas będzie wypełniać swój roczny PIT dochodowy za miniony rok. Pamiętajmy o możliwości ukierunkowania 1% podatku na konkretny cel charytatywny. Z tyłu kościoła są ulotki wspierające różne osoby lub organizacje. Warto też ze stolika pod chórem zabrać ulotkę i gazetę naszego diecezjalnego Caritas, który prowadzi szeroką działalność
na rzecz ludzi biednych i chorych.

·        W okresie Wielkiego Postu zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach związanych
ze stacjami Drogi Krzyżowej. Uczniów szkoły podstawowej zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na namalowanie dowolnej stacji Drogi Krzyżowej, natomiast klasy gimnazjalne przygotują scenki teatralne nawiązujące do Drogi Krzyżowej. Podsumowanie i wręczenie nagród nastąpi podczas rekolekcji.

·        W związku z 1. rocznicą kanonizacji św. Jana Pawła II, która będzie w kwietniu, ogłaszamy też konkurs poetycki na ułożenie najpiękniejszego wiersza o naszym świętym papieżu. Najlepszy wiersz mógłby posłużyć również jako hymn dla naszej szkoły im. Jana Pawła II. Prace należy oddać do księży lub pań katechetek do 15 marca.

·        Piękna inicjatywa powstała w szkole w Starej Kiszewie. Organizowane jest tam Szkolne Koło Caritas. Chętną młodzież z gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej, która pragnie realizować wiele dobroczynnych działań, zapraszamy na spotkanie do plebanii we wtorek,
o godz. 15.30.

·        Za tydzień zbierana będzie tzw. Kolekta ekonomiczna – przeznaczona ona będzie na dalszy remont salek w dolnej części plebanii, z przeznaczeniem na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych i młodzieży.

·        Kolejna akcja krwiodawstwa, organizowana przez nasz Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. św. Jana Pawła II, odbędzie się w Starej Kiszewie 15 marca.

·        W środę zapraszamy młodzież z Malik, Starego i Nowego Bukowca, przygotowującą się
do bierzmowania na Mszę Św. o godz. 17.00 w kościele, a później na spotkanie do plebanii.

·        W czwartek, o godz. 19.15, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

·        W piątek, o godz. 7.00, zostanie odprawiona Msza Św. za zm. ks. proboszcza Witolda Kalinowskiego, w 25 rocznicę śmierci. Ofiarowała intencję Akcja Katolicka.

·        Małżonków z naszej parafii zapraszamy do udziału w ciekawej inicjatywie KISZEWSKICH WIECZORÓW DLA MAŁŻONKÓW KATOLICKICH. W najbliższy piątek, o godz. 19.00, spotkanie w plebanii dla małżonków poprowadzą członkowie wspólnoty „Gwiazda Betlejemska” z Kartuz. Małżonkowie, którzy nie dostali jeszcze specjalnych zaproszeń, to mogą takie zabrać
w kopertach przy wyjściu ze stolika pod chórem.

·        W sobotę, o godz. 13.00, zapraszamy na spotkanie do plebanii dzieci z klasy III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św.

·        W sobotę, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Będziemy m.in. różne nasze intencje modlitewne zanosić do Boga za wstawiennictwem Maryi
i św. Jana Pawła II.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”. Należności  proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok na stoliku.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.02.2015

 

·        Tydzień temu przed kościołem Caritas zebrał kwotę 460 zł. na dożywianie dzieci
w szkole i inne cele dobroczynne.

·        Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00, jutro i pojutrze po Mszach Świętych o godz. 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy. W ten sposób przygotujemy się mocniej na przeżywanie okresu Wielkiego Postu.

·        Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy wiemy,
jak wielu ludzi zniszczyło swoje życie pijąc alkohol, jak wiele tragedii ma miejsce
w rodzinach – bądźmy więc wszyscy apostołami  trzeźwości. Warto, aby osoby, które dostrzegają u siebie coraz mocniejszy problem z alkoholem lub członkowie rodzin osób uzależnionych szukali pomocy u specjalistów, którzy są w każdej gminie –
m.in. w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Można też zawsze po poradę przyjść do ks. proboszcza. Warto wzbudzić postanowienie abstynenckie, na krótszy lub dłuższy okres, by u siebie kształtować silną wolę, trzymać się trzeźwych zasad, a też dając dobre świadectwo dla innych. Przy bocznym ołtarzu wyłożona będzie Parafialna Złota Księga Trzeźwości – zachęcamy wielu,
by dołączyli do grupy kilkudziesięciu osób, które już podjęły postanowienia abstynenckie na różne okresy życia.

·        W najbliższą środę, zwaną Popielcową, rozpoczynamy szczególny okres w roku kościelnym – Wielki Post. Przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św. o godz. 7.00, 9.30 lub 17.00 (i też na filii o 18.30), podczas których odbędzie się obrzęd posypania głów poświęconym popiołem. Rozważając tajemnicę Męki i Śmierci Chrystusa chcemy przygotować się dobrze na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Nie możemy zmarnować tej szczególnej okazji na uporządkowanie swojego kontaktu z Bogiem i innymi ludźmi. Uczyńmy wiele dobrych postanowień. Przychodźmy też licznie do kościoła w każdy piątek, o godz. 16.00 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po nim będzie odprawiona Msza Św. i wysłuchamy wielkopostnego kazania pasyjnego. Kolejne części nabożeństwa Gorzkich Żalów odśpiewamy w niedzielę,
po Mszy
o godz. 9.15 (godzina tej Mszy Będzie we Wielkim Poście przyspieszona,
by później było więcej czasu na rotacje samochodów  między Mszami).
Na nabożeństwa przynośmy do kościoła książeczki. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane w czwartek, o godz. 18.00. Za udział
w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny. Dzieci też podczas Dróg Krzyżowych będą otrzymywać specjalne obrazki - układanki. Rekolekcje wielkopostne dla szkół oraz wszystkich parafian odbędą się w dniach od 22 do 25 marca. Poprowadzi je ks. proboszcz Gerard Jakubiak z Jabłowa.

·        Rozpoczyna się czas wielkanocnej spowiedzi i  Komunii Świętej. Nie trzeba już przed spowiedzią oddawać specjalnych kartek, ale pamiętajmy o tym obowiązku, by poprzez spowiedź i przyjęcie Komunii Św. jak najlepiej przygotować się na przeżywanie radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

·        Pamiętajmy też, że czas pokuty w Kościele stanowi okres Wielkiego Postu, a także wszystkie piątki całego roku. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły, kiedy ograniczamy także ilość spożywanych posiłków, obowiązuje w Środę Popielcową
i w Wielki Piątek, wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.

·        We wtorek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie panie katechetki.

·        W piątek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz wszystkie chętne osoby, które chciałyby dołączyć
do tej wspólnoty.

·        W piątek też, o godz. 18.00, Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Kiszewie zaprasza swoich członków do Domu Strażaka na walne zebranie sprawozdawcze.

·        W przyszłą niedzielę, o godz. 12.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków parafialnej rady ekonomicznej.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowe numery czasopism „Mały Pielgrzym” oraz
„W Rodzinie”, a należność wrzucić do skarbonki znajdującej się na stoliku.

·        W minionym tygodniu odbyły się w Starej Kiszewie pogrzeby śp. Danieli Czapiewskiej z Okoninka oraz śp. Józefy Kapiszki z Pałubina. Zmarł także śp. Marek Chodnicki z Zamku Kiszewskiego (ale rodzina później poinformuje o terminie pogrzebu). Dobry Jezu ….

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA ZWYKŁA – 8.02.2015

 

·       Dzisiaj, na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne, zbierają przed kościołem do skarbonek członkowie Caritas. Dziękujemy wszystkim, za składany dar serca.

·       W sobotę będziemy przeżywać w liturgii Święto świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy.

·       Trwa remont salek w plebanii, które zostaną przeznaczone na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych  oraz dla młodzieży.

·       Ze stolika można też nabyć nowy numer czasopisma katolickiego z naszej diecezji „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·       W najbliższy piątek oraz w sobotę ks. proboszcza
nie będzie w parafii, gdyż weźmie udział w reprezentacji księży diecezji pelplińskiej w Mistrzostwach Polski Księży w piłce nożnej halowej, które odbędą się
w Częstochowie.  W tej samej drużynie również będzie grać ks. Damian Briegmann – były wikariusz.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 1.02.2015

·        Dzisiejsza tzw. kolekta ekonomiczna przeznaczona zostanie na remont salek
w dolnych pomieszczeniach plebanii, gdzie ma powstać świetlica dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla młodzieży. Prace rozpoczną się w tym miesiącu.
Za tydzień na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne zbierać będą przed kościołem do skarbonek członkowie Caritas. Wszystkie zbierane ofiary – czy to kolędowe, czy na budowę kostnicy, czy na kolektę, czy na zbiórki przykościelne – są oczywiście dobrowolne, więc serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy składają taki dar serca.

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 9.30, odbędzie się w kościele modlitwa wspólnoty Żywego Różańca.

·        Dzisiaj też, przed Mszą o godz. 11.00, wystąpi w kościele grupa artystyczna „KOCIEWSKA FAMILIJA” z Pinczyna, która przypomni dawny zwyczaj kociewski kolędowania Herodów.

·        Jutro będziemy przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego – zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Św. odprawione będą w kościele parafialnym o godz. 7.00, 9.30 i 17.00, a na filii w Starym Bukowcu o godz. 18.30. Podczas każdej Mszy Św. święcone są gromnice.

·        We wtorek będziemy wspominać w liturgii św. Błażeja - biskupa i męczennika. Uznawany jest on za patrona osób chorych na choroby gardła. W związku z tym,
po wieczornej Mszy Św. zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo osobom, które odczuwają różnorakie dolegliwości związane z gardłem.

·        W najbliższy piątek, od godz. 8.00, księża odwiedzą chorych z comiesięczną posługą sakramentalną.

·        W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. będzie od godz. 16.00 do godz. 17.00. Będzie też wtedy w kościele specjalna okazja do pomodlenia się przed wystawionym Najśw. Sakramentem.

·        Zakończył się okres kolęd. Z tej okazji pragniemy serdecznie podziękować za okazaną  życzliwość. Dziękujemy za serdeczną atmosferę w domach, za dzielenie się swoimi różnymi troskami i radościami. Dziękujemy kierowcom, którzy wozili nas po różnych trasach kolędowych; dziękujemy rodzinom, które podjęły kolędujących poczęstunkiem, a także za składane przy tej okazji ofiary. Dziękujemy rodzinom, które już złożyły w kopertach ofiary na budowę kostnicy. Na ten cel złożono kwotę 6300 zł. W sumie mieliśmy okazję wstąpić do 826 miejsc, w których mieszkało 970 rodzin. Nie przyjęto kolędy w 29 miejscach w naszej parafii - większość tej grupy stanowili mężczyźni zaniedbani, żyjący samotnie i borykający się z problemami alkoholowymi – chociaż szkoda, że nie chcieli skorzystać z porady kapłana, co do polepszenia swojego życia. Jest w naszej parafii 75 par żyjących w związkach niesakramentalnych, w tym 32 nie mających trwałej przeszkody, które mogłyby wziąć ślub kościelny, ale w mało odpowiedzialny sposób podchodzą do wypełniania swoich życiowych zadań – te 64 osoby mają przeszkody kanoniczne, aby przystępować do sakramentów spowiedzi i Komunii Św. Rodziny tych osób powinny bardziej zdecydowanie nakłaniać takie osoby do dojrzałej, chrześcijańskiej  postawy. Oczywiście, podczas kolędy, czy przez cały rok (np. podczas zgłaszania dzieci do chrztu) pary otrzymują też propozycje darmowego udzielenia sakramentów przez księży, jeśli tylko to by ich wstrzymywało. Po podliczeniu kolędowym wszystkich mieszkańców okazało się, że liczba członków naszej wspólnoty parafialnej wynosi obecnie 3038 osób (a więc spadła od tej podawanej od kilku lat 3230 osób). Spora grupa osób rzadko korzysta z praktyk kościelnych, choć podczas kolędy obiecali wzmożyć częstotliwość swojego uczestnictwa w niedzielnych Mszach Św. Okazało się także, że z naszej parafii 77 osób obecnie przebywa lub czasowo wyjeżdża do pracy za granicą. Na terenie naszej parafii mieszka kilku przedstawicieli innych wyznań – są to protestanci lub Świadkowie Jehowy.

·        W najbliższą sobotę odbędą się w Starej Kiszewie MISTRZOSTWA DIECERZJI PELPLIŃSKIEJ MINISTRANTÓW W SZACHACH. Po Mszy Św. o godz. 14.00 uczestnicy będą rywalizować w plebanii. Głównym organizatorem jest ks. Kamil.

·        Na stoliku pod chórem zostały wyłożone kartki z intencjami mszalnymi na miesiąc luty. Zainteresowane osoby mogą po Mszy zabrać do domu. Przypominamy
o możliwości rezerwacji Mszy na cały rok – szczególnie w dni powszednie,
bo niedzielne Msze są prawie wszystkie zajęte. Warto m.in. modlić się za swoich bliskich zmarłych, o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla swoich bliskich. Warto pamiętać o różnych rocznicach, które my lub nasi bliscy przeżywamy.

·        Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”. Należności proszę złożyć do skarbonki św. Antoniego.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA ZWYKŁA – 26.01.2015

 

·       Dzisiaj, od godz. 16.00, kapłan odwiedzi jeszcze kilka rodzin, którym wcześniej nie pasował termin kolędy i na dzisiaj zaprosiły na odwiedziny kolędowe.

·       We wtorek, w 27. dzień miesiąca, na pamiątkę dnia kanonizacji św. Jana Pawła II, zapraszamy do kościoła na godz. 21.00,
na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·       W przyszłą niedzielę będzie zbierana w kościele tzw. kolekta ekonomiczna. Przeznaczona ona zostanie na remont salek
w dolnych pomieszczeniach plebanii, gdzie ma powstać świetlica dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla młodzieży.

·       W przyszłą niedzielę, po Mszy Św., o godz. 9.30 zostanie odmówiony różaniec Wspólnoty Żywego Różańca.

·       W przyszłą też niedzielę, przed Mszą o godz. 11.00, wystąpi
w kościele grupa artystyczna „KOCIEWSKA FAMILIJA”
z Pinczyna, która przypomni dawny zwyczaj kociewski kolędowania Herodów.

·       W miesiącu lutym papież prosi nas o modlitwę w intencji:
„Aby małżonkowie, którzy się rozeszli, znaleźli zrozumienie
i wsparcie we wspólnocie chrześcijańskiej”

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA ZWYKŁA – 2015-01-18

 

·        Tydzień temu Caritas zebrał na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne kwotę 480 zł.

·        Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na wsparcie dla Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

·        Dzisiaj, o godz. 16.00,  odbędzie się w naszej parafii KONCERT KOLĘD. Zgłosiło się aż 15 chórów dorosłych, scholi dziecięcych
i zespołów muzycznych z naszej parafii oraz z innych. Koncert odbędzie się w szkole w Starej Kiszewie, by wszyscy w cieplejszych warunkach mogli podziwiać prezentacje utalentowanych artystów, którzy do nas przybędą. Przyjdźmy licznie, gdyż będzie to ważne i ciekawe wydarzenie religijno – kulturalne w naszym środowisku.

·        Ks. Kamil zaprasza chętnych w piątek, o godz. 17.30 na spotkanie Parafialnego Koła Gier Strategicznych.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „W Rodzinie”.

 

·        Plan kolęd na kolejne dni:

* 19 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – Wybud.
pod Kościerzynę, ul. Polna, ul. Łąkowa
* 19 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) prawa strona , do CPN-u
* 20 stycznia, wtorek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Szorca
* 21 stycznia, środa, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – ul. Tysiąclecia, Kościelna, Zamkowa
* 23 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Partyzantów
* 24 stycznia, sobota, godz. 11.00 – Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Jana Pawła, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Kochanowskiego, Konopnickiej, Miłosza)
* 24 stycznia, sobota, godz. 11.00 – Zamek Kiszewski Wieś
* 25 stycznia, niedziela, godz. 13.00 – kolęda u rodzin nieobecnych wcześniej (prosimy o zgłaszanie się takich rodzin, którym wyznaczony termin nie pasował)

 

·        W minionym tygodniu zmarła śp. Irena Ostrowska z Chwarzenka. Pogrzeb odbył się w środę i została pochowana na nowym cmentarzu. Dobry Jezu …


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 11.01.2015

 • Dzisiejszym świętem Chrztu Pańskiego rozpoczynamy okres zwykły w roku kościelnym. Dominować będzie w strojach liturgicznych kolor zielony, będący znakiem nadziei chrześcijańskiej.

·         Dzisiaj – tradycyjnie, w drugą niedzielę miesiąca - członkowie CARITAS zbierają przed kościołem ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Dzisiaj też odbywa się w całej Polsce zbiórka organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku odbywa się ona na rzecz zakupu sprzętu ratującego życie dzieciom oraz godnej opieki medycznej osób starszych. Na ten cel zbiera za bramą kościoła grupa wolontariuszy z naszej szkoły.

 • W sobotę rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Warto modlić się
  o jedność wśród chrześcijan, ale też zatroszczyć się o zgodę i jedność w swoich rodzinach oraz
  w środowisku.
 • Przed Świętami Bożego Narodzenia ogłoszony został w naszej parafii konkurs
  na NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ ŚWIĄTECZNĄ. Dziękujemy za liczny udział mieszkańców różnych rejonów parafii. Nam wszystkim zrobiło się radośniej, gdyż piękniej wyglądało nasze środowisko. W minionym tygodniu komisja wybrała najładniejsze posesje. I-sze miejsce i główną nagrodę 200 zł., ufundowaną przez ks. proboszcza, otrzymała rodzina Jereczek z Nowego Bukowca (a przeznaczyła tę nagrodę na potrzeby parafii). Na wyróżnienie zasłużyły też rodziny: Błaszczyk
  ze Starego Bukowca, Orlikowscy z Bartoszegolasu, Kropidłowscy z Chwarzenka, Kozikowscy
  i Okrój z Foshuty, Kozak z Zamku Kiszewskiego, Zarembscy z Chwarzna, Trzebiatowscy z Pałubina oraz ze Starej Kiszewy: Popowscy, Sulewscy, Hinc, Deja, Osowscy, Choma, Bławat, Engler, Szwichtenberg, Kolińscy, Alaburda, Machnikowscy.

·         Podobnie jak w zeszłym roku zapraszamy na uroczystości ku czci bł. Marty
Wieckiej w Szczodrowie. Wyjazd 17 stycznia, o godz. 15:45, sprzed kościoła. Koszt 10 zł/os. Informacje i zapisy u ks. Kamila. W programie Msza Św., film z udziałem pielgrzymów
z naszej parafii z zeszłorocznej
pielgrzymki, wspólny śpiew kolęd, poczęstunek.

·         W niedzielę, 18 stycznia, o godz. 16.00, odbędzie się w naszej parafii Koncert Kolęd. Przyjadą
do nas zespoły wokalno – instrumentalne, schole dziecięce i chóry z różnych miejscowości. Wystąpią też nasze grupy. Zapraszamy wszystkich do wysłuchania tego koncertu.

 • Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego dla dzieci pt.: „Mały Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.
 • Plan kolęd na najbliższy czas:

 

* 11 stycznia, niedziela, godz. 13.00 - Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska
* 11 stycznia, niedziela, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia – do Ośrodka Zdrowia
* 12 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 -
Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny) prawa  strona
* 12 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) lewa strona do nowego cmentarza, ul. Ogrodowa, ul. 6 Marca 
* 13 stycznia, wtorek, godz. 14.00 – Stara Kiszewa – ul. Kościerska, SKR
* 13 stycznia, wtorek, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia, blok 15
* 14 stycznia, środa, godz. 13.00 – kolęda dekanalna księży z ks. biskupem w Piecach
* 14 stycznia, środa, godz. 16.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia, blok 16
* 15 stycznia, czwartek, godz. 16.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia,  blok 17
* 16 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny), lewa strona, od starej poczty
* 16 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa  - ul. Wyzwolenia – blok za szkołą, blok
za Ośrodkiem Zdrowia, domki za stadionem


* W minionym tygodniu zmarła śp. Agnieszka Nowakowska z Pałubina. Pogrzeb odbył się
w piątek i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Zmarła również śp. Teresa Piekarska
ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się w sobotę i została pochowana na cmentarzu przykościelnym.
W czwartek zmarła śp. Teresa Zdrojewska z Kościerzyny. Pogrzeb będzie w Kościerzynie,
w poniedziałek i zostanie pochowana na nowym cmentarzu w Starej Kiszewie. Dobry Jezu …

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE –
II NIEDZIELA PO NARODZENIU  PAŃSKIM– 4.01.2014

 

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 9.30, zostanie odmówiony różaniec Wspólnoty Żywego Różańca.

·        Dziękujemy za złożone dzisiaj ofiary podczas kolekty ekonomicznej.

·        Za tydzień członkowie CARITAS będą zbierać ofiary do skarbonek
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        We wtorek będziemy przeżywać jedno z największych świąt w roku kościelnym – Uroczystość Objawienia Pańskiego (zwaną też Świętem Trzech Króli). Jest to dzień wolny dla wszystkich. Przyjdźmy więc licznie do kościoła w  tym dniu na Msze, które będą odprawione w porządku niedzielnym, a także zachowajmy świąteczny charakter tego dnia w naszych domach. Podczas Mszy Świętych odbędzie się obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła (przed kościołem będzie te dary rozprowadzać Wspólnota Miłosierdzia z naszej parafii, zbierając na swoją działalność ewangelizacyjną).

·        Później kredą zaznaczymy drzwi naszych domów znakami K+M+B+2015, na pamiątkę mędrców ze Wschodu – Kacpra, Melchiora
i Baltazara, którzy przybyli pokłonić się Chrystusowi. Kolekta z tego dnia przeznaczona będzie na misje katolickie.

. Kolekta z tego dnia przeznaczona będzie na misje katolickie.

·        W środę przypada 1. rocznica śmierci śp. ks. proboszcza Stanisława Lenza. Zapraszamy do udziału we Mszy Św. o godz. 17.00, w intencji tego zasłużonego
dla naszej wspólnoty kapłana.

·        W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Święto Chrztu Pańskiego.

·        W niedzielę, 18 stycznia, odbędzie się w naszej parafii Koncert Kolęd. Grupy muzyczne z naszej  parafii zapraszamy w tym tygodniu na próby: chór parafialny
(w środę, o godz. 10.00) scholę dziecięcą „Iskierki Maryi” (w środę, o godz. 18.00), zespół młodzieżowy „Ignis Ardens” (w piątek o godz. 17.30), dziecięce kółko gitarowe (w poniedziałek, o godz. 9.30 oraz w piątek, o godz. 15.30.

·        Przypominamy o trwającym konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną. Wielu gospodarzy zasługuje na wyróżnienie, a czołówka jest bardzo wyrównana. W tym tygodniu specjalna komisja wybierze najładniejszą dekorację, której właściciel otrzyma nagrodę od ks. proboszcza – kwotę 200 zł.

·        Podobnie jak w zeszłym roku zapraszamy na uroczystości ku czci bł. Marty
Wieckiej w Szczodrowie. Wyjazd 17 stycznia, o godz. 15:45, sprzed kościoła.
Koszt 10 zł/os. Informacje i zapisy u ks. Kamila. W programie Msza Św., film
z udziałem pielgrzymów z naszej parafii z zeszłorocznej
pielgrzymki, wspólny śpiew kolęd, poczęstunek.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

 

·        Plan kolęd na najbliższy czas:

* 4 stycznia, niedziela, godz. 13.00 - Bartoszylas
* 4 stycznia, niedziela, godz. 16.00 - Wygonin
* 5 stycznia, poniedziałek, godz. 11.00 - Foshuta (+ część Chwarzenka)
* 5 stycznia, poniedziałek, godz. 11.00 - Bożepole – Struga
* 6 stycznia, wtorek, godz. 13.00 - Zamek Kiszewski – przy szosie
* 6 stycznia, wtorek, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia, blok 13
* 8 stycznia, czwartek, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia, blok 14
* 9 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – Wybud. – Kalk 
* 10 stycznia, sobota, godz. 11.00 - Pałubin Wieś
* 10 stycznia, sobota, godz. 11.00 - Pałubin Wybud.
* 11 stycznia, niedziela, godz. 13.00 - Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska
* 11 stycznia, niedziela, godz. 16.00 - Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia

STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2014 W PARAFII STARA KISZEWA
/ogłoszona podczas Mszy Świętych w Nowy Rok – 1.01.2015/


                  Miniony rok 2014 zapisał się w historii Kościoła, jako rok kanonizacji błog. papieża Jana Pawła II. Wielki zaszczyt spotkał nasze pokolenie, że mogliśmy żyć w epoce tak wybitnego Polaka – przywódcy duchowego świata. Jego przesłanie, skierowane do swoich rodaków podczas pielgrzymek
do ojczyzny, jest wciąż aktualne i zobowiązujące. W parafii Stara Kiszewa jest wiele ważnych znaków upamiętniających wielkiego papieża – m.in. istnienie miejscowej szkoły im. papieża Jana Pawła II, pomnik z postacią papieża przed kościołem, comiesięczne nabożeństwa Apelu Jasnogórskiego,
podczas których zapoznajemy się z nauką Jana Pawła II.
               
Najsmutniejszym wydarzeniem minionego 2014 roku, była wiadomość o śmierci – 7 stycznia – Ks. Proboszcza Stanisława Lenza, zasłużonego kapłana, który prowadził całą wspólnotę wiernych przez 33 lata. Parafianie wdzięcznie pamiętają o swoim duszpasterzu. Bardzo licznie uczestniczyli
w pogrzebie. W ciągu roku ofiarowali za niego wiele intencji mszalnych (także tzw. „gregoriankę) oraz zbudowali przy kościele pomnik nagrobny. Pozostanie na trwałe w pamięci wszystkich!
               
W grudniu odszedł na emeryturę organista p. Jan Chmiel. Przez 55 lat rozśpiewywał całą wspólnotę wiernie wypełniał swoje obowiązki. Wielkie podziękowania należą mu się od wszystkich
za tę długoletnią służbę. Na mocy dekretu ks. biskupa diecezjalnego, od 18 stycznia posługę proboszczowską w parafii objął ks. Andrzej Taliński. Razem z wikariuszem ks. Kamilem Sobiechem obejmują opieką duszpasterską całą wspólnotę. Nowym organistą został p. Karol Wiśniewski (dotychczas pracował m.in. w Starogardzie Gdańskim, a w Starej Kiszewie już wcześniej prowadził chór parafialny i scholę dziecięcą).
                  W parafii istnieje wiele grup duszpasterskich, które pragną ożywić życie religijno
– społeczne w naszym środowisku. Warto je znać i skorzystać z zaproszenia do włączenia się w ich działalność: rada parafialna (ekonomiczna - 12 osób i duszpasterska – 8 osób), ministranci, chór parafialny,  schola dziecięca „Iskierki Maryi”, zespół młodzieżowy „Ignis Ardens”, Żywy Różaniec, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Parafialny Zespół CARITAS, Akcja Katolicka, Wspólnota Miłosierdzia, Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. św. Jana Pawła II, Parafialne Koło Gier Planszowych.
                  W roku 2014 miały miejsce różne działania duszpasterskie, w które była zaangażowana cała parafia lub jej przedstawiciele: parafialne rekolekcje wielkopostne, Droga Krzyżowa w plenerze, uroczystości nawiązujące do kanonizacji papieża, piesze pielgrzymki (do Nowego Wieca, Wiela
i Częstochowy), dożynki parafialne połączone z festynem, turnieje sportowe (w tenisa stołowego, siatkówkę, mecz księży ze strażakami), uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości, Wigilie dla wielu grup, wycieczki (m.in. Licheń, Częstochowa, Lednica, Nowa Cerkiew). Ks. biskup diecezjalny był u nas w lutym (poświęcenie ołtarzy w kaplicy filialnej), w marcu (bierzmowanie),
w listopadzie (odpust ku czci św. Marcina).
                 Ponadto odbywały się różnorakie działania ekonomiczne, które były możliwe
do zrealizowania dzięki wspólnemu i szczodremu włączeniu się wszystkich parafian i osób z innych miejscowości, m.in. wykonano remont po wielu latach dużej części pomieszczeń w plebanii (a też m.in. wymieniono piec olejowy na węglowy), zbudowano pomnik nagrobny dla śp. ks. proboszcza Stanisława Lenza. Uporządkowane zostały na mapie cmentarnej i zarejestrowane wszystkie miejsca grobowe
na obu cmentarzach, z zachętą do wszystkich o stałą troskę nad mogiłami rodzinnymi. Dzięki dobrodziejom parafii w kaplicy filialnej powstały nowe ołtarze i ambonka, a w kościele parafialnym pojawił się ekran elektroniczny do wyświetlania pieśni. W ogrodzie plebanii przygotowane zostało boisko do siatkówki dla młodzieży. Podjętych zostało wiele inicjatyw charytatywnych - zbiórki dobroczynne na dożywianie dzieci w szkole, na zakup artykułów szkolnych i inne cele, a także
na operację chorego dziecka pozwoliły uzbierać kwotę 22 tys. zł. Oczywiście parafia realizuje też bieżące wydatki do różnych instytucji, płacąc m.in. za media (węgiel, energia, śmieci …), opłaty
na rzecz innych instytucji kościelnych i państwowych (Kuria, Seminarium, KUL, Urząd Skarbowy, gmina ... ) i wiele innych. Wielka więc chwała wszystkim ofiarodawcom!
                 Obecnie w parafii Stara Kiszewa mieszka 3230 osób (wg diecezjalnego spisu parafii –
a liczba ta będzie co roku aktualizowana podczas kolędy). W minionym roku 2014 było 46 chrztów,
24 śluby i zmarło 42 parafian. W minionym roku wyjątkowo – ze względu na szkolną reformę wyrównywania wieku – nie odbyła się uroczystość I Komunii Św. Sakrament bierzmowania przyjęło
53 młodych ludzi. Frekwencja na Mszach Św. wyniosła 40 %. Do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości wpisało się z deklaracjami abstynenckimi 21 osób.
                        W roku 2015 także odbędzie się wiele działań duszpastersko – ekonomicznych. Większość działań będzie miała podobny zakres, ale dojdą też nowe. W styczniu zostanie zorganizowany koncert kolęd (a do debiutu przygotowuje się m.in. gitarowy zespół dziecięcy). Rekolekcje wielkopostne w dniach 22-25 marca poprowadzi ks. Gerard Jakubiak z Jabłowa. I Komunia Św. klas III odbędzie się dnia 10 maja, natomiast sakrament bierzmowania młodzież przyjmie 28 maja. W maju też ks. proboszcz będzie przeżywał 25 rocznicę swoich święceń kapłańskich. Bieżące informacje z życia parafii można czerpać ze strony internetowej
www.parafia.starakiszewa.pl
                    Oprócz bieżących wydatków, podjęte zostaną kolejne inwestycje wyrażające troskę całej wspólnoty o dobra materialne, które przez lata będą służyły wiernym. Najważniejszym zadaniem ekonomicznym, ustalonym z radą parafialną, będzie budowa Kaplicy Przedpogrzebowej (razem
z chłodniami). W tym roku podjęte będą starania o zebranie koniecznych dokumentów administracyjnych, wykonanie projektu i rozpoczęcie budowy (w pobliżu dawnej kostnicy). W planach jest także wyremontowanie w dolnej części plebanii salek na świetlicę dla dzieci niepełnosprawnych oraz młodzieży. Kontynuowane będą działania wspierające osoby najuboższe z naszego środowiska, poprzez różnorakie zbiórki na dożywianie dzieci, zbiórki darów i inną pomoc
                    W obliczu różnych zagrożeń pojawiających się we współczesnym świecie, dotyczących m.in. życia rodzinnego – warto przypomnieć głośne wołanie papieża, że: „rodzina, tworząca Kościół domowy, jest podstawowym środowiskiem uobecniania się Kościoła. Miłość i służba życiu stanowią istotę jej zbawczego posłannictwa. Z tego względu rodzinę, przyjmującą i głoszącą Słowo Boże, uważać należy za wspólnotę ewangelizowaną i ewangelizującą. Rodzina chrześcijańska wezwana jest do uświęcenia siebie, wspólnoty kościelnej i społeczeństwa. Czyni to przez uczestnictwo w Eucharystii, sakramencie pokuty, przez codzienne dowody miłości, wspólne dźwiganie trosk i krzyży oraz poprzez codzienną modlitwę. Szczególne miejsce w jej życiu zajmuje niedzielna i świąteczna Eucharystia - największe źródło miłości małżeńskiej i komunii wspólnoty rodzinnej”. Dzisiejszy świat potrzebuje prawdziwych świadków wiary. Katolik nie może stać z boku, gdy w środkach masowego przekazu,
w różnych środowiskach, propagowane są grzeszne postawy, niszczące jedność w rodzinach i narodzie, sprzeczne też z prawem Bożym i naturalnym. Wszyscy zobowiązani są do pogłębiania swojej wiary
i wiedzy religijnej (nie tylko dzieci i młodzież na katechezach). Wszyscy zaproszeni są też
do wzmożenia swoich praktyk religijnych, poprzez systematyczny udział we Mszy Św. i korzystanie
z innych sakramentów. 
. Warto zadbać o zwiększenie frekwencji na Mszach Św. przez wszystkich członków rodziny – nawet w Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia wiele osób nie przybyło do kościoła!                                 
              Warto powalczyć też z niektórymi niewłaściwymi i gorszącymi postawami, np.: marnowanie sobie i rodzinie życia przez osoby ulegające stopniowo nałogom, bierność u niektórych osób
w zaangażowaniu się w sprawy naszego środowiska.

                                    Niech Pan Bóg obficie błogosławi całej naszej parafii w 2015 roku. 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA W OKTAWIE BOŻEGO NARODZENIA – 28.12.2014

 

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy dzieci na nabożeństwo przy żłóbku.

·        Dzisiaj też zapraszamy do kościoła o godz. 21.00 na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Będziemy mieli okazję m.in. zapoznać się z nauczaniem św. Jana Pawła II i za jego wstawiennictwem prosić Boga w różnych intencjach.

·        W czwartek, w Nowy Rok, przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Jest to też ogłoszony przez papieża Światowy Dzień Pokoju. Podczas Mszy Świętych, które zostaną odprawione w tym dniu w kościele parafialnym o godz. 9.30, 11.00 i o 15.00, a także 
w kaplicy filialnej o 13.30, zostaną podane  statystyki za miniony rok. Nie będzie więc Mszy Św. o godz. 7.30. Obecność na Mszach Św. jest obowiązkowa dla katolików. Uczestnicy zabaw sylwestrowych mogą wziąć udział we Mszy noworocznej już w środę, o godz. 16.00.

·        W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi będzie od godz. 16.30.

·        W przyszłą niedzielę będzie zbierana tzw. Kolekta ekonomiczna na tegoroczne cele inwestycyjne w parafii.

·        W styczniu papież zachęca do wspólnej modlitwy w intencji: „aby w tym roku, poświęconym życiu konsekrowanemu, zakonnicy i zakonnice odnaleźli radość płynącą
z naśladowania Chrystusa i gorliwie oddawali się posługiwaniu ubogich”.

·        Różaniec wspólnoty Żywego Różańca zostanie odmówiony w przyszłą niedzielę, po Mszy godz. 9.30.

·        W sobotę, odbędzie się w Pelplinie Diecezjalny Zjazd Caritas. Wyjazd chętnych członków Caritas z naszej parafii nastąpi o godz. 9.00, sprzed plebanii.

·        W niedzielę, 18 stycznia, odbędzie się w naszej parafii KONCERT KOLĘD. Przyjadą do nas chóry, zespoły i schole z innych miejscowości, a także zachęcamy wszystkie miejscowe
i z okolic grupy muzyczne do przedstawienia kolęd. Szczegóły są umieszczone na plakacie
w gablotce przed kościołem

·        Ciekawym znakiem naszego przeżywania Świąt jest ozdobienie swoich domów i ogrodów kolorowymi lampkami. Warto wieczorem przejechać się naszymi ulicami i podziwiać przygotowane wystroje. Przypominamy o nagrodzie ks. proboszcza dla najpiękniejszej dekoracji. W tym tygodniu prosimy o podpowiedzenie adresów swoich sąsiadów,
by specjalna Komisja oceniła wygląd.

·        Można jeszcze w zakrystii nabyć duże kalendarze ścienne na 2015 rok ze zdjęciami naszych kościołów i innych z dekanatu zblewskiego. Warto mieć taką pamiątkę w domach, a też
np. wysłać do krewnych za granicą.

·        W dni kolędowe warto sprawdzić w grafiku w gablotce w kruchcie kościoła, o której danego dnia przypadną drugie Msze Św. (poza codziennymi rannymi).

·        Plan kolęd na najbliższe dni przedstawia się następująco:

 

 

* 28 grudnia, niedziela, godz. 13.00 - Chwarzno Wieś
* 28 grudnia, niedziela, godz. 16.00 – Chwarzno Wybud. Kozia
* 29 grudnia, poniedziałek, godz. 11.00 – Chwarzenko
* 29 grudnia, poniedziałek, godz. 11.00 – Bartoszylas Wybud. – Ruda
* 30 grudnia, wtorek, godz. 11.00 – Stary Bukowiec Wybud.
* 2 stycznia, piątek, godz. 11.00 – Strzelki (+ część Zamku Kiszewskiego)
* 3 stycznia, sobota, godz. 11.00 – Górne Maliki
* 4 stycznia, niedziela, godz. 13.00 - Bartoszylas
* 4 stycznia, niedziela, godz. 16.00 - Wygonin


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA – 25.12.2014

 

·        „W tym dniu wspaniałym wszyscy się radujmy” – niech spełnią się wszystkie życzenia, które składaliśmy sobie nawzajem; niech miłość, radość, pokój, które Chrystus przyniósł przychodząc na ziemię zagoszczą, na stałe w naszych rodzinach; niech każdy z nas nauczy się przezwyciężać grzechy i nałogi, niech w sercach ludzi ubogich, chorych i bezrobotnych wzrośnie nadzieja na lepsze jutro. Bądźmy tacy dobrzy dla siebie nawzajem przez cały rok, jak w wieczór wigilijny.

·        W I-sze Święto Bożego Narodzenia Msze Święte zostaną odprawione o godz. 9.30, 11.00
i 15.00. Natomiast w II Święto, porządek będzie taki, jak w każdą niedzielę. Ofiary przez nas złożone w tym dniu, wesprą Katolicki Uniwersytet Lubelski. Natomiast ofiary złożone przy żłóbku będą przeznaczone na pomoc dla misji katolickich.

·        Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w działania dobroczynne w Adwencie. Słodycze składane w sklepach spożywczych do kartonów Caritas, zostały przekazane do szkoły oraz przedszkoli.

·        „Bóg zapłać” też składamy państwu Grulkowskim ze Starego Bukowca za ofiarowanie choinek do kościoła, pani Żanecie Kupper i wspierającym osobom za przygotowanie dla nas pięknego żłóbka.

·        Ciekawym znakiem naszego przeżywania Świąt jest masowe ozdobienie swoich domów
i ogrodów kolorowymi lampkami. Warto wieczorem przejechać się naszymi ulicami
i podziwiać przygotowane wystroje. Przypominam o nagrodzie ks. proboszcza
dla najpiękniejszej dekoracji.

·        Można jeszcze w zakrystii nabyć duże kalendarze ścienne na 2015 rok ze zdjęciami naszych kościołów i innych z dekanatu zblewskiego. Warto mieć taką pamiątkę w domach, a też
np. wysłać do krewnych za granicą.

·        W okresie Bożego Narodzenia odbywa się tradycyjna kolęda, czyli wizyta duszpasterska. Jest ona zawsze szansą dla kapłanów i wiernych, aby się lepiej poznać, porozmawiać
o nurtujących rodzinę problemach. Będzie też okazja uzupełnić i uaktualnić dane w kartotece parafialnej. Chciejmy w komplecie przeżywać tę szczególną, religijną uroczystość domową. Stół powinien przykryty być białym obrusem, a na nim krzyż,  świece, Pismo Święte i woda święcona oraz zeszyty od religii dzieci i młodzieży szkolnej. Jeśli gdzieś rodzina
nie dysponuje wodą poświęconą, to proszę o podpowiedzenie na początku, aby można było ją poświęcić. Jeśli, którejś rodzinie nie pasuje wyznaczony termin, to proszę
o zgłoszenie się do ks. proboszcza i w niedzielę  - 25 stycznia, kapłan jeszcze odwiedzi dodatkowo rodziny nieobecne z kolędą. Serdecznie dziękujemy za składane przy tej okazji ofiary kolędowe dla kapłanów. Są one wyrazem szacunku dla kapłanów aktualnie pracujących w tej wspólnocie, a też służą realizacji różnych opłat za bieżące działania
w parafii. Dziękujemy też za ofiary dla p. organisty, który rozpoczyna pracę w naszej wspólnocie, ale już społecznie od 10 miesięcy prowadził chór parafialny i scholę dziecięcą. Gdyby ktoś chciał podczas kolędy porozmawiać indywidualnie z kapłanem o trudnych sprawach, to proszę to zasygnalizować. Po uzgodnieniach z radą parafialną określono,
że w tym roku rozpoczniemy przy kościele budowę nowej kaplicy przedpogrzebowej
z chłodniami dla zmarłych. Będzie można ze stolika pod chóru zabrać specjalną kopertę 
i w niej złożyć podczas kolędy lub w późniejszych miesiącach swój dar na tę budowę. Tak, jak było w ubiegłych latach,  prosimy o pojazdy na niektóre trasy kolędowe, aby kierowcy wskazali kolejne adresy do odwiedzin. W czasie kolęd Msze Święte będą odprawiane przeważnie godzinę przed rozpoczęciem kolędy. Szczegółowy plan intencji można przeczytać w gablotce w kruchcie kościoła lub na stronie internetowej.  Plan tegorocznych kolęd przedstawia się następująco (a jest również wywieszony na gazetce w kruchcie):


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA ADWENTU – 21.12.2014

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy na spotkanie opłatkowe do plebanii członków naszych parafialnych rad ekonomicznej i duszpasterskiej.

·        Jeszcze jest okazja do spowiedzi z udziałem większej liczby kapłanów w parafii Konarzyny – jutro od 17.00 do 18.00.

·        Wyjątkowo jeszcze będą kapłani słuchać spowiedzi w środę, od 14.00 do 15.00, szczególnie osoby, które przyjechały z zagranicy lub z internatów. Nie będzie słuchania spowiedzi przed Pasterką i  w I-sze Święto.

·        Przeżywanie Uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczniemy w środę od Wieczerzy Wigilijnej. Zadbajmy o chrześcijański charakter tego szczególnego w roku wieczoru. Przeczytajmy w naszych domach fragment Ewangelii wg św. Łukasza (rozdział II) –
o narodzeniu Chrystusa. Dzieląc się opłatkiem przebaczmy sobie wszelkie pretensje
i rozpocznijmy nowy etap życzliwego współżycia w rodzinie. Nie zapomnijmy też
o odwiedzeniu lub zaproszeniu osób chorych, biednych i samotnych. Nie ograniczmy się tylko do symbolicznego, wolnego miejsca przy stole. Warto podtrzymać w naszych domach starą tradycję: zachowajmy post jakościowy i powstrzymajmy się od potraw mięsnych. Oczywiście, nie powinien też, pod żadną postacią, pojawić się alkohol na stole.

·        Wieczorna Msza wigilijna zostanie odprawiona  w kaplicy w Starym Bukowcu o godz. 22.00.

·        Pół godziny przed rozpoczęciem Pasterki, która zostanie odprawiona w kościele parafialnym o godz. 24.00, odbędzie się w kościele nabożeństwo adwentowe. Zajmujmy na Pasterce
(i podczas innych Mszy Św.) miejsca bliżej ołtarza, aby wszyscy mogli wejść do kościoła
i w pełni przeżywać Mszę Św.

·        W I-sze Święto Bożego Narodzenia (w czwartek), Msze Święte zostaną odprawione o godz. 9.30, 11.00 i o 15.00. Natomiast w II-gie Święto, porządek będzie taki, jak w każdą niedzielę. Ofiary przez nas złożone w tym dniu, wesprą Katolicki Uniwersytet Lubelski. Natomiast ofiary złożone przy żłóbku będą przeznaczone na pomoc dla misji katolickich.

·        W związku z tym, iż II Święto przypada w piątek, to Episkopat Polski udzielił dyspensy
od potraw mięsnych na ten świąteczny dzień

·        W przyszłą niedzielę, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy dzieci na nabożeństwo
przy żłóbku.

·        W przyszłą też niedzielę, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·        Przypominam, iż organizowany jest w naszej parafii Konkurs na Najładniejszą Dekorację Świąteczną. Udekorujmy do Wigilii nasze domy i posesje różnymi światełkami, aby sympatyczniej i piękniej zrobiło się w naszych miejscowościach. Twórcy najlepszej dekoracji otrzymają od ks. proboszcza nagrodę 200 zł.

·        Tradycyjna kolęda, czyli wizyta duszpasterska, rozpocznie się w naszej parafii od soboty,
27 grudnia. Szczegółowy plan zostanie podany w Święta.

·        W biurze parafialnym i w zakrystii można jeszcze zaopatrzyć się w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz w opłatki.

·        Z przodu kościoła można nabyć kartki świąteczne ze zdjęciem kościoła w Starej Kiszewie, wyprodukowane przez zakład fotograficznym p. Teresy Pazdy. Opłatę – 1 zł. za sztukę można złożyć do koszyka obok. Są też jeszcze do nabycia ciekawe kalendarze ścienne
na 2015 rok ze zdjęciami wszystkich kościołów z dekanatu zblewskiego.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer  czasopisma diecezjalnego „PIELGRZYM”. Opłatę proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA ADWENTU – 15.12.2013

·        Dzisiaj odchodzi na emeryturę nasz zasłużony organista p. Jan Chmiel. Serdecznie dziękujemy mu za 55-letnią posługę w naszej parafii. Przez wiele lat współpracował
z kolejnymi proboszczami, swoją grą i śpiewem uświetniał Msze Św., śluby
i pogrzeby. Rzetelnie i godnie wypełniał powierzone mu obowiązki. Życzymy teraz wiele zdrowia i opieki Bożej na długie jeszcze lata życia. Liczymy na dalszą grę podczas zastępstw, gdyby była taka potrzeba.

·        Od jutra posługę organisty obejmuje w naszej parafii p. Karol Wiśniewski. Wcześniej grał w parafii w Starogardzie Gdańskim, a od blisko roku prowadzi nasz chór parafialny oraz scholę dziecięcą. Będzie tez pełnił funkcję zakrystianina. Z pewnością w przyszłości chętne osoby będą mogły zgłaszać się do p. Karola, aby uczył gry
na instrumentach. Życzymy błogosławieństwa Bożego w działaniach w naszej parafii.

·        Przy wyjściu z kościoła członkowie Caritas zbierają ofiary do skarbonek
na dożywianie dzieci w szkole, a także można złożyć swój dar wspierający organizację WIGILII dla osób biednych, chorych, starszych i samotnych.

·        To GMINNE SPOTKANIE WIGILIJNE zostanie zorganizowane przez grupy działające przy naszej parafii, Ośrodek Pomocy Społecznej, naszą szkołę oraz gościnną restaurację „VIKING” w najbliższy wtorek, o godz. 17.00. Zaproszonych jest 180 osób z 20 sołectw naszej gminy – sołtysi wytypują osoby do wzięcia udziału w spotkaniu. Podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia, wystąpią grupy artystyczne. Jeśli ktoś jeszcze chciałby pomóc w organizacji, to mógłby np. upiec jakieś ciasto i je dostarczyć. Warto tez pomóc starszym osobom w dotarciu na to spotkanie.

·        Zebranie członków Caritas będzie w poniedziałek, po Mszy wieczornej.

·        Dzisiaj jesteśmy zaproszeni do udziału w KIERMASZU ŚWIĄTECZNYM, który odbędzie się na Targowisku od godz. 9.00 do godz. 15.00. M.in. będzie można zakupić różne upominki i dekoracje świąteczne, a także wypieki.

·        Wiele rodzin troszczy się w okresie przedświątecznym o ładny wystrój swojej posesji, strojąc lampkami oraz innymi ozdobami drzewka i budynki. Z pewnością działania te upiększają naszą parafię. Milej mieszka się w miejscowościach, gdzie ludzie troszczą się o porządek w swoich duszach i w swoich obejściach. W związku z tym ogłaszamy konkurs na „Najładniejszą dekorację świąteczną”. Konkurs potrwa od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Można będzie podpowiedzieć adresy swoich sąsiadów
i z wybraną komisją objadę ocenić urodę najładniejszych domów. Rodzina, która najładniej udekoruje swój dom lub posesję otrzyma od księdza proboszcza nagrodę 200 zł. na zakup kolejnych ozdób świątecznych na przyszły rok, a następne rodziny dyplomy gratulacyjne.

·        Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparli zbiórkę Caritas oraz młodzieży szkolnej przy sklepie „Biedronka” i złożyli swój dar dla biednych. Dziękujemy kierownictwu i pracownikom sklepu za życzliwość.

·        We wszystkich sklepach spożywczych na terenie parafii zostały wyłożone także kartony z logo Caritas. Jeszcze do środy można złożyć tam dary spożywcze  szczególnie słodycze. W czwartek zostaną one zawiezione do szkoły i przedszkoli
w Starej Kiszewie, do rozdzielenia wśród dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

·        Księża odwiedzą chorych przedświąteczną posługą sakramentalną w piątek,
od godz. 8.00. Oprócz stałych osób, które odwiedzamy co miesiąc, prosimy
o zgłoszenie innych starszych i chorych osób, aby i one mogły wyspowiadać się
i przyjąć Komunię Św. na Święta.

·        Czas Adwentu daje nam wiele okazji do mocnego przygotowania się na przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Centralnym przeżyciem niech będzie przedświąteczna spowiedź. Będzie to najlepszy znak właściwego podejścia do przeżywania spraw wiary. Zatroszczmy się, aby wszyscy członkowie naszych rodzin skorzystali
ze spowiedzi. Nie dozna pełnej radości świątecznej osoba, która zaniedba tę wielką szansę. W tym tygodniu spowiedź (z udziałem większej liczby kapłanów)  będzie
w Starej Kiszewie w środę – przed południem, w godz. od 9.00 do 10.00 oraz
po południu od godz. 15.30 do 17.00. Pamiętajmy również o podejmowaniu postanowień abstynenckich. Można przy bocznym ołtarzu zapisać się do naszej Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości.

·        Msza Św. wieczorna we wtorek zostanie odprawiona o godz. 16.00.

·        W czwartek, o godz. 19.15, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Bożego Miłosierdzia.

·        W przyszłą niedzielę, o godz. 7.30, zostanie odprawiona Msza Św.
za zm. ks. proboszcza Stanisława Lenza. Ofiarowali ją harcerze ze Starej Kiszewy.
Na tę Mszę Św. przyniosą oni Światełko Betlejemskie. Warto przynieść w niedzielę świecę lub znicz do kościoła, odpalić Światełko i zanieść do domu, by płomień tej świecy wprowadził serdeczną i pokojową atmosferę w rodzinie.

·        W przyszłą niedzielę, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy na spotkanie opłatkowe
do plebanii członków naszych parafialnych rad ekonomicznej i duszpasterskiej. Oprócz kilku starszych radnych, to wiele nowych i aktywnych osób dostało propozycję dołączenia do tej wspólnoty. Będzie to też okazja, aby ustalić kolejne działania ekonomiczne i duszpasterskie na przyszły rok.

·        Z przodu kościoła można nabyć kartki świąteczne ze zdjęciem kościoła w Starej Kiszewie, wyprodukowane przez zakład fotograficznym p. Teresy Pazdy. Opłatę –
1 zł. za sztukę można złożyć do koszyka obok.

·        W biurze parafialnym i w zakrystii można zaopatrzyć się w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (małe po 6 zł., a duże po 12 zł.) oraz w opłatki, które wcześniej roznosił po domach p. Organista, ale niektórych rodzin nie zastał.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny numer ciekawego czasopisma dla dzieci
pt.: „Mały Pielgrzym”, a także czasopismo „W Rodzinie”. Należności  proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

 

·        W środę zmarła śp. Lidia Kulling z Wybudowań Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się
w sobotę i została pochowana na starym cmentarzu. Dobry Jezu …


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA ADWENTU – 7.12.2014

 

·        Dziękujemy serdecznie za wszystkie ofiary złożone dzisiaj podczas tzw. Kolekty ekonomicznej.

·        Dzisiaj przed kościołem możemy zakupić piękne stroiki świąteczne, wykonane przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii  Zajęciowej w Lalkowach. Za tydzień wójt naszej gminy zaprasza na Kiermasz Świąteczny, który zostanie zorganizowany na targowisku od godz. 9.00 do 15.00.

·        Dzisiaj, po Mszy o godz. 9.30, odmówiony zostanie w kościele wspólnotowy różaniec Róż Żywego Różańca.

·        W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia Caritas Polska wraz z siecią sklepów BIEDRONKA organizują zbiórkę żywności dla biednych rodzin. Nasz Parafialny Zespół Caritas oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Samorząd Uczniowski
ze szkoły w Starej Kiszewie również zorganizują taką zbiórkę w BIEDRONCE
w Starej Kiszewie, a zebrane dary pragną przeznaczyć  dla biednych osób.  Zbiórka odbędzie się najbliższy piątek oraz w sobotę, 12 i 13 grudnia. Po zapłaceniu przy kasie za towar, będzie można złożyć przy wyjściu do kosza dar dla biednych.

·        Za tydzień członkowie Caritas będą zbierać ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        We wtorek, 16 grudnia, o godz. 17.00, w restauracji „Viking” odbędzie się
w Spotkanie Wigilijne dla osób starszych, chorych, biednych i samotnych z terenu naszej gminy. Organizatorem jest nasza parafia, przy współpracy różnych instytucji
i organizacji. Zaproszonych będzie do restauracji VIKING ok. 180 osób z całej gminy. Na zebranie organizacyjne do plebanii, w najbliższy wtorek, o godz. 17.30, zapraszamy przedstawicieli Ośrodka Pomocy Społecznej, członków Caritas, Akcji Katolickiej, Wspólnoty Miłosierdzia, KSM, chóru parafialnego, zespołu młodzieżowego, samorządu szkolnego ze szkoły w Starej Kiszewie i inne chętne
do pomocy osoby.

·        W poniedziałek będziemy przeżywać w liturgii - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. Zachowajmy świąteczny charakter tego i przyjdźmy licznie
do kościoła na Msze Św. Odprawiane będą o godz.7.00, 12.00 i 17.00. Matka Boża, objawiając się we Włoszech - w miejscowości Montichiari obiecywała wyjednać specjalne wstawiennictwo u Boga dla osób, które w tym dniu przeżyją tzw. Godzinę Łaski dla Całego Świata. W związku z tym, Msza Św. o godz. 12.00 w tym dniu, będzie odprawiana jako przebłagalna za grzechy narodu polskiego, o nawrócenie grzeszników oraz o obronę życia poczętego. Zapraszamy na tę Mszę Św. szczególnie członkinie Żywego Różańca i Wspólnoty Miłosierdzia. Po Mszy odbędzie się spotkanie w plebanii.

·        Już minął pierwszy tydzień Adwentu: czy uczyniliśmy dobre postanowienia, które pomogą uporządkować nam różne sprawy w naszym życiu, czy zdążyliśmy przyjść
w tym tygodniu na Roraty, czy spróbowaliśmy  zwalczyć męczące nałogi,
czy postaraliśmy się zatroszczyć o życzliwą atmosferę w swoich rodzinach? Dzieci
i młodzież, po zakończonych Roratach, o godz. 7.00, mogą w szkole skorzystać
z ciepłego kakao. Dziękujemy dyrekcji szkoły i pracownikom kuchni za współpracę
w takim dobroczynnym działaniu.

·        W każdym domu, na stole wigilijnym powinny znaleźć się opłatek i świeca wigilijna. Wprowadzają one szczególny nastrój w przeżywanie wieczerzy wigilijnej. Opłatki rozprowadza p. organista. Można już też zaopatrzyć się w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które wspiera także biedne i chore dzieci. Mała świeca kosztuje
6 zł., a duża świeca 12 zł. Zakupić można po Mszach w zakrystii lub w biurze parafialnym.

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy do plebanii dzieci komunijne wraz
z rodzicami. Przyjadą przedstawiciele firmy krawieckiej z Grudziądza i będą brać miary, żeby dla dzieci przygotować alby.

·        W najbliższą sobotę, o godz. 14.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie opłatkowe wszystkich członków Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. św. Jana Pawła II, który powstał przy naszej parafii. Niektórzy krwiodawcy za dotychczas oddaną większą ilość krwi, otrzymają odznaczenia.

·        Za tydzień, podczas Mszy Św. o godz. 11.00, pożegnamy uroczyście naszego
organistę p. Jana Chmiela, który służył naszej wspólnocie przez 55 lat, a teraz przejdzie na emeryturę. Wszyscy będziemy mieli okazję podziękować naszemu zasłużonemu organiście, który przez lata pięknie rozśpiewywał całą wspólnotę
i wiernie wypełniał powierzone mu zadania.

·        Z przodu kościoła można nabyć kartki świąteczne ze zdjęciem kościoła w Starej Kiszewie, wyprodukowane przez zakład fotograficznym p. Teresy Pazdy. Opłatę –
1 zł. za sztukę można złożyć do koszyka obok.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego
pt.: „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

 

·        W środę zmarł śp. Ryszard Kraska z Pałubina. Pogrzeb odbył się w sobotę i został pochowany na starym cmentarzu. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – I NIEDZIELA ADWENTU – 30.11.2014

 

·        Dzisiaj gościmy w naszej parafii o. pallotyna Jerzego Gugałę. Dziękujemy
za głoszone do naszej wspólnoty Słowo Boże i zachęcamy do kupna książki, której nasz gość jest autorem.

·        W okresie Adwentu mamy wspaniałą okazję odnowić naszą wiarę. Uczyńmy liczne, dobre postanowienia, że odnowimy naszą więź z Bogiem, swoje
i rodzinne życie sakramentalne, zwalczymy niszczące nas nałogi i postaramy zatroszczyć się o życzliwą atmosferę w swoich rodzinach. Msze Roratnie ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane będą codziennie, o godz. 7.00. Zachęcamy wszystkich do licznego udziału, a szczególnie dzieci, które mogą przychodzić z zapalonymi lampionami. Dzieci będą otrzymywać specjalne obrazki.

·        Znakiem naszego właściwego przeżywania okresu Adwentu powinna być także gotowość do okazania miłosierdzia tym spośród naszej  społeczności, którzy najbardziej zostali dotknięci biedą. W Adwencie będziemy mieli okazję złożyć swój dar na dożywianie dzieci w szkole, a też uczestniczyć w zbiórce żywności w sklepach.

·        Członków Caritas i osoby, które pragną dołączyć do tej wspólnoty, zapraszamy na spotkanie do plebanii we wtorek, o godz. 17.30.

·        W grudniu papież prosi o modlitwę w intencji: „aby rodzice, przekazując dzieciom cenny dar wiary, byli autentycznymi ewangelizatorami”.

·        Za tydzień, po Mszy o godz. 9.30, zostanie odmówiony wspólny różaniec Róż Żywego Różańca z terenu naszej parafii.

·        Za tydzień będzie kolekta inwestycyjna przeznaczona na główny tegoroczny cel, jakim jest remont plebanii.

·        W I-szy piątek miesiąca księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną,
od godz. 8.00. Dodatkowa okazja do spowiedzi, przy wystawionym Najśw. Sakramencie, będzie od godz. 16.00.

·        W Adwencie zachęcamy do wpisywania się do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości. Wzbudźmy jak najwięcej dobrych postanowień abstynenckich. Niech osobom mającym problemy z alkoholem i papierosami brzmi ciągle
w uszach życzenie dzieci o trzeźwych i zdrowych rodziców -  czyż nie lepiej pieniądze, stracone na te zgubne używki, przeznaczyć na dożywianie dzieci – ileż jeszcze tragedii ma się zdarzyć, aby ludzie się opamiętali
i nie tolerowali takiego zgorszenia.

·        W każdym domu, na stole wigilijnym powinny znaleźć się opłatek i świeca wigilijna. Wprowadzają one szczególny nastrój w przeżywanie wieczerzy wigilijnej. Opłatki rozprowadza p. organista. Można już też zaopatrzyć się
w świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które wspiera także biedne
i chore dzieci. Mała świeca kosztuje 6 zł., a duża świeca 12 zł. Zakupić można po Mszach w zakrystii lub w biurze parafialnym.

·        Za tydzień, przed Mszą Św., o godz. 11.00, wystąpią w kościele przedszkolacy ze Starej Kiszewy z Koncertem Mikołajkowym.

·        Za tydzień, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy do plebanii dzieci komunijne wraz z rodzicami. Przyjadą przedstawiciele firmy krawieckiej
z Grudziądza i będą brać miary, żeby dla dzieci przygotować alby.

·        Za tydzień będziemy mogli przed kościołem zakupić stroiki świąteczne, wykonane przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej
w Lalkowach.

·        Przypominamy o możliwości rezerwowania intencji mszalnych na przyszły rok. Już większość Mszy niedzielnych jest zarezerwowanych, a też wiele w dni powszednie. Warto szczególnie pamiętać o rocznicach śmierci, urodzin, czy ślubów.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        W związku z poszukiwaniem osób, które mogłyby kopać groby na cmentarzu,
to informuję, że zgłosiły się tylko 2 osoby, które nie spełniały warunków.
W związku z tym wracamy do wariantu z czasów śp. ks. proboszcza Lenza
i od grudnia kopać będą groby na naszych cmentarzach pracownicy firmy „PINEX” z Pinczyna – u nich też rodziny regulujące za pogrzeby będą opłacać za wykopanie grobu.

 

·        W minionym tygodniu odbyły się w Starej Kiszewie pogrzeby i zostały pochowane na naszych cmentarzach  śp. Kazimiera Pierzchała ze Starych Polaszk i śp. Bogumiła Banasik z Chwarzenka. Dobry Jezu ….

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.11.2014

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

·        W przyszłą niedzielę rozpoczniemy przeżywanie Adwentu – szczególnego okresu
w roku kościelnym, przygotowującego nas na dobre przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Msze Roratnie, ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane będą codziennie o godz. 7.00. Zachęcam wszystkich do licznego udziału, a szczególnie dzieci, które mogą przynosić do kościoła zrobione lampiony. Dzieci będą otrzymywać specjalne obrazki.

·        Znakiem naszego właściwego przeżywania okresu Adwentu powinna być także gotowość do okazania miłosierdzia tym spośród naszej społeczności, którzy najbardziej zostali dotknięci biedą. Oprócz zbiórki na dożywianie dzieci w szkołach, odbędzie się w Adwencie zbiórka artykułów spoźywczych w sklepach, a także spotkania opłatkowe dla różnych grup.

·        Wczoraj odbyła się przy plebanii w Starej Kiszewie kolejna akcja krwiodawstwa, ratująca życie chorym ludziom. Organizatorem był nowopowstały przy parafii Klub Krwiodawców, a przyjechał do nas specjalny krwiobus z Gdańska. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji.

·        W piątek, o godz. 17.45, zapraszamy do plebanii młodzież z gimnazjum i starszą
na spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

·        W tym tygodniu przypada w liturgii  wspomnienie św. Jana Berchmansa (patrona ministrantów) – dziękujemy 32 chłopcom służącym w naszej parafii przy ołtarzu, następni chętni mogą się zapisać. W najbliższą sobotę zapraszamy na spotkanie
do plebanii, o godz. 15.00 wszystkich ministrantów i ich rodziców, a podczas Mszy Św. o godz. 17.00 nastąpi promocja niektórych.

·        Dzieci zachęcamy do udziału w konkursach na zrobienie najładniejszego lampiona, najładniejszego żłóbka oraz ułożenie wiersza religijnego. Prace trzeba oddać paniom katechetkom w szkole, a najlepsi otrzymają nagrody.

·        Diecezjalna Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza chętne osoby, pragnące pogłębić swoją wiarę, do udziału w rekolekcjach, które zostaną zorganizowane w parafii Nowa Karczma, w dniach od 28 do 30 listopada.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym” oraz czasopisma „Nasza Arka” oraz „Cuda i Łaski Boże” oraz dla dzieci czasopismo z płytą „Dominik”. Opłatę proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        Od początku grudnia rezygnuje z pracy dotychczasowa osoba pomagająca
przy plebanii jako palacz i konserwator oraz kopiący groby na cmentarzu. W związku z tym chętne osoby do pracy mogą zgłosić się do ks. proboszcza po bliższe informacje i warunki do najbliższej środy.

 

·        W minionym tygodniu zmarł śp. Andrzej Marcinkowski ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się w czwartek i został pochowany na starym cmentarzu. Dobry Jezu ….

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA –16.11.2014

 

·        Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest w całej Polsce na organizację Światowego Dnia Młodzieży, który w 2016 roku odbędzie się w Krakowie.

·        Tydzień temu członkowie Caritas zebrali do skarbonek kwotę 800 zł. na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Za złożone ofiary składamy serdeczne
„Bóg zapłać”.

·        Dzisiaj poświęcone zostaną opłatki, które p. Organista będzie roznosił do wszystkich rodzin w parafii. Przyjmijmy je jako szczególny znak, który podczas wieczerzy wigilijnej będzie pobudzał nas do składania pięknych życzeń świątecznych,  integrujących rodzinę. Ofiary składane przy tej okazji będą też wyrazem naszej wdzięczności wobec
p. Organisty za długoletnią posługę muzyczną w tej wspólnocie parafialnej.

·        Dzisiaj wielu z nas ma do wypełnienia ważny obowiązek obywatelski i patriotyczny. Postarajmy się wszyscy upoważnieni wziąć udział w wyborach samorządowych. Wśród wielu kandydatów do gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego z pewnością znajdzie się grupa osób, która już do tej pory aktywnie działała na rzecz lokalnego środowiska, trzyma się dobrych zasad w życiu, potrafi zadbać o różnorakie potrzeby ludzi i daje gwarancję, że dobrze wypełni powierzoną im misję reprezentowania nas na szczeblu różnych władz.

·        Dzisiaj, po Mszy o godz. 15.00, odbędzie się kolejna katecheza na Kursie przedmałżeńskim.

·        W czwartek, po Mszy wieczornej odbędzie się w kościele adoracja Najśw. Sakramentu. Nabożeństwo, z modlitwą za zmarłych, poprowadzi Wspólnota Bożego Miłosierdzia.

·        W sobotę, o godz. 10.00, zapraszamy na kolejne spotkanie do plebanii dzieci z klasy III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św.

·        W najbliższą sobotę, od godz. 9.00 do godz. 13.00 odbędzie się przy plebanii w Starej Kiszewie kolejna akcja krwiodawstwa, ratująca życie chorym ludziom. Organizatorem jest nowopowstały przy parafii Klub Krwiodawców, a przyjedzie do nas specjalny krwiobus z Gdańska. Zapraszamy wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby do włączenia się w tę akcję. Poprzednim razem zgłosiło się 56 chętnych osób. Teraz liczymy na jeszcze więcej osób.

·        W sobotę  będziemy wspominać w liturgii św. Cecylię (męczennicę, patronkę śpiewu kościelnego). Przy tej okazji chcemy podziękować p. organiście, osobom śpiewającym
w naszym chórze parafialnym, w zespole młodzieżowym „IGNIS ARDENS” oraz
w scholi dziecięcej „ISKIERKI MARYI” za ubogacanie nas swoimi talentami muzycznymi oraz uświetnianie liturgii Mszy Św. i innych ważnych uroczystości. Kolejne osoby zapraszamy do dołączenia do tych grup. W sobotę, o godz. 15.00,  zapraszamy członków tych grup na spotkanie do plebanii.

·        Dziękujemy p. Adamowi Sulewskiemu – właścicielowi firmy „AS” – za ufundowanie
dla parafii specjalnego ekranu, na którym będą wyświetlane pieśni w kościele.

·        W przyszłą niedzielę (ostatnią już w roku kościelnym i poprzedzającą Adwent) będziemy przeżywać Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Jest to patronalne święto członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – dziękujemy im też za aktywne włączanie się w życie parafii i organizowanie wielu działań.

·        W przyszłą niedzielę, podczas Mszy Św. o godz. 11.00, będą tzw. ZADUSZKI STRAŻACKIE. Będziemy modlić się o nagrodę wieczną dla strażaków, którzy poświęcali się na służbie potrzebującym ludziom.

·        Ważne informacje dla osób, które przeżywają problemy osobiste lub rodzinne.
Przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Starej Kiszewie powstał zespół ds. przemocy
w rodzinie. Można tam udać się po porady w godz. od 8.00 do 15.00. Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych informuje, iż powstała Grupa Terapeutyczna. Spotkania odbywają się 2 razy w miesiącu – w środy.

·        Ze stolika pod chórem  można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „W Rodzinie”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 9.11.2014

 

*Dzisiaj członkowie naszego Caritas zbierają przed kościołem ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

*Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na wsparcie dla Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, a w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona w całej Polsce na organizację Światowego Dnia Młodzieży, który w 2016 roku odbędzie się w Krakowie.

*We wtorek będziemy przeżywać w naszej ojczyźnie rocznicę odzyskania niepodległości spod długich zaborów. Pamiętajmy, że krwi przelanej przez wiele pokoleń dzielnych Polaków nie możemy zmarnować i powinniśmy aktywnie włączać się w przemianę życia w naszej ojczyźnie. Zadaniem na dziś każdego
z nas jest zagospodarowanie tej wolności, którą wywalczyli dla nas nasi przodkowie. W tym tygodniu będziemy wszyscy mieli okazję włączyć się
w godne przeżywanie Święta Niepodległości, a w następną niedzielę powinniśmy wziąć udział w wyborach samorządowych. Wśród wielu kandydatów do gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego z pewnością znajdzie się grupa osób, która już do tej pory aktywnie działała na rzecz lokalnego środowiska, trzyma się dobrych zasad w życiu, potrafi zadbać o różnorakie potrzeby ludzi i daje gwarancję, że dobrze wypełni powierzoną im misję reprezentowania nas na szczeblu różnych władz.

*W naszym środowisku już dzisiaj uroczyście będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Serdecznie zapraszamy wszystkich dzisiaj na Mszę Św. o godz. 15.00. Zapraszamy poczty sztandarowe, przedstawicieli wszystkich instytucji, stowarzyszeń i mieszkańców wszystkich wiosek z całej gminy. Będziemy się modlić o błogosławieństwo Boże dla naszej ojczyzny i wszystkich Polaków.
Po Mszy Św. uroczyście przemaszerujemy do szkoły na Akademię Niepodległościową. Przemówią do nas m.in.  kombatanci, uczniowie przedstawią inscenizację patriotyczną, wystąpią laureaci Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej, a też wszyscy będziemy mogli pośpiewać piękne polskie pieśni patriotyczne.

* Wczoraj odbył się w Starej Kiszewie I Międzyszkolny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Parafia nasza organizowała go razem z Urzędem Gminy oraz Zespołem Kształcenia i Wychowania. Uczestniczyło w nim wiele dzieci
i młodzieży i dorosłych z kilkunastu miejscowości. Wszystkim dziękujemy
za udział i piękne prezentacje wierszy i pieśni patriotycznych.

* We wtorek, w Święto Niepodległości, wszyscy mają wolne od pracy
i od szkoły, więc zapraszamy do kościoła na Msze Św. Odprawione zostaną
o godz. 7.30, 9.30 i 12.00. Ta Msza Św. o godz. 12.00 będzie zarazem naszą Sumą Odpustową ku czci patrona parafii – św. Marcina. Przewodniczyć jej będzie biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Do udziału w Sumie odpustowej zapraszamy także dzieci komunijne z klasy III wraz z rodzinami – ks. biskup poświęci bowiem zakupione różańce.

* W przyszłą niedzielę, po Mszy o godz. 15.00, odbędzie się kolejna katecheza na Kursie przedmałżeńskim.

* Kolejna akcja krwiodawstwa, ratująca życie chorym ludziom, odbędzie się
w naszej parafii w sobotę, 22 listopada, w godz. od 9.00 do 13.00.

* Ogłaszaliśmy już konkurs parafialny dla dzieci na zrobienie najładniejszych lampionów na Adwent. Ponadto dzieci ze szkół podstawowych i młodzież
z gimnazjum zaproszeni są wzięcia udziału w konkursie na zrobienie najładniejszej Szopki Bożonarodzeniowej, a także w konkursie poetyckim poprzez napisanie własnego wiersza o tematyce religijnej. Informacje o tych konkursach udzielą panie katechetki i panie z biblioteki w szkole.

*Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego. 

*W minionym tygodniu zmarli śp. Jerzy Miętki z Dolnych Malik oraz
śp. Stanisława Ziegert ze Starego Bukowca. Pogrzeby odbyły się w sobotę
i zostali pochowani na naszym cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu …..


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 2014-11-02

 

·        Dzisiejsza kolekta ekonomiczna przeznaczona jest na dalsze prace remontowe
w plebanii. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

·        Za tydzień członkowie  naszego Caritasu będą zbierać ofiary do skarbonek
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        Do dnia 8 listopada, można dostąpić odpustu zupełnego, codziennie jeden raz,
za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie dowolnej modlitwy za zmarłych.

·        Członków Akcji Katolickiej, a także inne osoby chętne do dyskusji o różnych sprawach religijnych, moralnych i społecznych – zapraszamy na spotkanie w plebanii we wtorek, o godz. 17.30.

·        W I-szy piątek miesiąca księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną, od godz. 8.00. W tym dniu będzie też okazja do spowiedzi, przy wystawionym
Najśw. Sakramencie od godz. 16.00 do 17.00.

·        W sobotę przypada rocznica urodzin zmarłego ks. proboszcza Stanisława Lenza. Zapraszamy w tym dniu na Mszę Św. w jego intencji o godz. 17.00, a po niej odmówimy przy jego grobie różaniec.

·        Zbliża się  kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę
po długich latach zaborów. Pamiętajmy, że krwi przelanej przez wiele pokoleń dzielnych Polaków nie możemy zmarnować i powinniśmy aktywnie włączać się
w przemianę życia w naszej ojczyźnie. Zadaniem na dziś każdego z nas jest zagospodarowanie tej wolności, którą wywalczyli dla nas nasi przodkowie. Parafia nasza, przy współudziale Urzędu Gminy oraz Zespołu Kształcenia i Wychowania
w Starej Kiszewie, organizuje bardzo ważne wydarzenia o charakterze patriotycznym. Warto, aby wiele osób – młodszych i starszych - wzięło w nich udział. Trzeba przekazać młodemu pokoleniu dobre tradycje patriotyczne i m.in. zamiłowanie
do poezji i pieśni patriotycznej. W sobotę jesteśmy wszyscy zaproszeni do szkoły
w Starej Kiszewie, o godz. 11.00. Odbędzie się tam I MIĘDZYGMINNY KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ. Wystąpi wielu recytatorów – dzieci, młodzież
i dorośli -  a także soliści, zespoły muzyczne i chóry. Oprócz miejscowych wykonawców, przyjadą jeszcze artyści z innych środowisk. Chętni do udziału mogą się zgłosić do ks. proboszcza do piątku. Szczegóły można przeczytać na plakacie
w kruchcie kościoła.

·        W związku z tym, że w naszej parafii 11. listopada przeżywać będziemy odpust,
to obchody Święta Niepodległości odbędą się u nas już w przyszłą niedzielę. Serdecznie zapraszamy wszystkich za tydzień na Mszę Św. o godz. 15.00. Zapraszamy poczty sztandarowe, przedstawicieli wszystkich instytucji, stowarzyszeń
i mieszkańców wszystkich wiosek. Będziemy się modlić o błogosławieństwo Boże
dla naszej ojczyzny i wszystkich Polaków. Po Mszy Św. uroczyście przemaszerujemy do szkoły na Akademię Niepodległościową. Przemówią do nas m.in.  kombatanci, uczniowie przedstawią inscenizację patriotyczną, wystąpią laureaci Konkursu Poezji
i Pieśni Patriotycznej, a też wszyscy będziemy mogli pośpiewać piękne polskie pieśni patriotyczne. Jeśli ktoś posiada flagę państwową, to wskazane byłoby już w tym tygodniu wywiesić przed domem.

·        W październiku minęła już 30. rocznica bestialskiego zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa. Warto, aby pamięć o bohaterskim kapłanie, obrońcy robotników i walczącym o wolność naszej ojczyzny trwała wśród Polaków. Chcemy modlić się, aby męczennik naszych czasów – błog. ks. Jerzy rychło zaliczony został w poczet świętych. Z przodu kościoła można nabyć książeczki o życiu i śmierci ks. Jerzego, a także różne modlitwy
do niego. Koszt 1 książeczki to 2 zł. – można wrzucić do koszyka.

·        Rodzice dzieci komunijnych z klasy III  mogą nabywać już w biurze parafialnym różańce, świece i książeczki „Z Panem Bogiem”. Szczególnie warto kupić już teraz różańce, bo zostaną one poświęcone przez ks. biskupa w dniu naszego odpustu
11 listopada.

·        Ks. Kamil zaprasza miłośników szachów do plebanii w środę, po Mszy wieczornej, natomiast na spotkanie parafialnego koła gier planszowych w piątek, po Mszy wieczornej.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć ciekawe czasopisma religijne: dla dzieci „Mały Pielgrzym” oraz „Dominik”, a także „Miłujcie się”. Należności proszę wrzucić
do skarbonki św. Antoniego.

·        W minionym tygodniu zmarł śp. Leon Machnikowski z Zamku Kiszewskiego. Pogrzeb odbył się w piątek i został pochowany na starym cmentarzu. Dobry Jezu ….OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 26.10.2014

 

·        W ostatnią niedzielę października przeżywamy rocznicę poświęcenia własnego kościoła. Chcemy pamiętać w modlitwie o budowniczych tej świątyni i o wszystkich, którzy przez lata troszczyli się o jej piękno. Pamiętajmy o obowiązku troski naszego pokolenia o piękno
i świętość tego miejsca, by kościół był dalej szczególnym miejscem jednoczącym ludzi
z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą.

·        W poniedziałek, w 27. dzień miesiąca, na pamiątkę kanonizacji św. Jana Pawła II, zapraszamy do kościoła, o godz. 21.00 na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Będziemy modlić się do Boga za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Jana Pawła II w różnych naszych intencjach osobistych, rodzinnych i parafialnych.

·        We wtorek przeżywać będziemy w liturgii święto – świętych Szymona i Judy Tadeusza apostołów.

·        Początek listopada skłania nas wszystkich do zadumy nad przemijalnością życia ludzkiego. Staniemy nad mogiłami bliskich zmarłych, pragnąc im podziękować za dobro od nich otrzymane i wyprosić dla nich, poprzez modlitwę, łaskę życia w niebie. 

·        W Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze Święte przed południem będą w porządku niedzielnym. Po Mszy Św., o godz. 13.30, udamy się na cmentarze (najpierw przy kościele,
a potem na nowy), aby nad grobami bliskich odprawić stosowne nabożeństwo. Ta Msza Św., o godz. 13.30, będzie Mszą Zbiorową, w intencji wszystkich zmarłych parafian, szczególnie tych, o których chcemy pamiętać poprzez wypisanie na kartkach. Wypisane kartki
z nazwiskami zmarłych można jeszcze przynosić do zakrystii lub biura parafialnego.
W dniach, od 1 do 8 listopada, można dostąpić odpustu zupełnego, codziennie jeden raz,
za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie dowolnej modlitwy za zmarłych.

·        Już za tydzień będą odczytywani zmarli, których nazwiska są umieszczone na kartkach przyniesionych do biura parafialnego w tych dniach. Dziękujemy p. Karolowi Gackowskiemu za całoroczne dbanie o porządek na cmentarzach. Wszystkich proszę o godne zachowanie na tym  poświęconym miejscu. Przypominamy, iż na cmentarzu obowiązuje regulamin ustalony zgodnie z prawem państwowym (można go przeczytać w gablotce przed kościołem). Pamiętajmy o segregacji  śmieci do odpowiednich pojemników. W przypadku śmierci kogoś bliskiego rodzina wykupuje miejsce do pochówku, którym ma się opiekować przynajmniej przez 20 lat. Opłaty cmentarne przeznaczone są m.in. na wywóz śmieci
z cmentarza. Także o położeniu pomników nagrobnych lub zmianach przy nich należy poinformować ks. proboszcza, który jest odpowiedzialny za opiekę nad cmentarzem
przed władzami. Zadbajmy wszyscy o świętość naszego cmentarza i godne miejsce wiecznego pochówku naszych bliskich  zmarłych.

·        W związku z wielką liczbą osób zgłaszających się do biura parafialnego w celu uporządkowania rodzinnych miejsc grobowych i rezerwacji oraz po otrzymanie dokumentu
z numerem grobu i wskazaniem opiekuna danego grobu, to informujemy, że w najbliższym tygodniu biuro będzie czynne w poniedziałek od godz. 9.00 do 12.00 oraz  od 18.00
do 19.00, w środę od 9.00 do 12.00 i w piątek od godz. 9.00  do 12.00.

·        W niedzielę, w Dzień Zaduszny, będziemy modlić się przede wszystkim w intencji zmarłych z naszych rodzin, którzy przebywają w czyśćcu i liczą na naszą pomoc w dostaniu się
do nieba.

·        Warunkiem pozyskania odpustów zupełnych dla zmarłych jest także stan łaski uświęcającej. Zapraszamy więc do specjalnej spowiedzi przed uroczystością Wszystkich Świętych
w piątek, od godz. 15.30 do 17.00.

·        W listopadzie papież prosi wszystkich o modlitwę w intencji: „aby osoby, które cierpią
z powodu samotności, zaznały bliskości Boga i wsparcia ze strony braci”. W tej intencji zostanie odmówiony różaniec wspólnoty Żywego Różańca w przyszła niedzielę, po Mszy
o godz. 9.30.

·        Tydzień temu, członkowie naszego Caritasu,  zebrali przed kościołem kwotę 820 zł.
na dożywianie dzieci w szkołach i inne cele dobroczynne. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!

·        W minionym tygodniu wykonany został pomnik dla zmarłego ks. proboszcza Stanisława Lenza. Jest to dar całej wspólnoty parafialnej dla zasłużonego kapłana. Został wykonany
z czarnego granitu, wg wskazówek najbliższej rodziny i osób, które przybyły na spotkanie dotyczące projektu pomnika. Zadanie wykonała firma „Trawiccy” z Kalisk.

·        W przyszłą niedzielę będzie kolekta ekonomiczna na dalsze inwestycje parafialne.

·        Tydzień temu, podobnie jak w innych kościołach, liczona była frekwencja osób uczestniczących we Mszach w kościele i przyjmujących Komunię Św. Na 3230 parafian obecnych było w kościele 1314 osób – co stanowi  41% frekwencji. Natomiast Komunię Św. przyjęło 587 osób. Z pewnością jeszcze wiele jest do zrobienia, aby wszyscy członkowie naszych rodzin zechcieli systematycznie przybywać na niedzielne Msze Św. Wielkie to zadanie szczególnie dla rodziców, aby przez swój dobry przykład zachęcili dzieci
do częstego przybywania do kościoła.

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 15.00, odbędzie się w plebanii kolejna katecheza na kursie przedmałżeńskim.

·        Rolników, dzierżawiących ziemię parafialną, zapraszamy na spotkanie do plebanii w środę,
o godz. 18.30.

·        Podsumowany został konkurs na zrobienie najładniejszego różańca. W poszczególnych kategoriach najlepszymi okazali się: wśród klas 0 - I wygrał Martyna Tuła, przed Sandrą Piekarską oraz Weroniką Flisikowską i Sebastianem Kowalczykiem; wśród klas II – III wygrał Mateusz Lorbiecki, przed Julią Raczkowską oraz Aleksandrą Kowalczyk i Julią Kąkol; wśród klas IV – VI wygrała Katarzyna Flisikowska, przed Dorotą Kowalczyk
i Bianką Landowską oraz Weronika Bruniecką. Te wyróżnione osoby zapraszamy
po Mszy Św. po odbiór nagród. Można też najlepsze prace obejrzeć na wystawie w kościele.

·        Ks. proboszcz z parafii Wąglikowice organizuje, w dniach od 7 do 14 lutego 2015 roku, pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Chętne osoby po bliższe informacje mogą się zgłosić do biura parafialnego.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć kolejne ciekawe nry czasopism „Pielgrzym”, „Nasza Arka” oraz „Cuda i łaski Boże”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA –
2014-10-19

·        Dzisiaj we wszystkich polskich kościołach odbywa się liczenie wiernych obecnych
w kościele na Mszy Św. oraz przystępujących do Komunii Św.

·        Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Mamy powinność modlitwy za misjonarzy szerzących wiarę w Chrystusa na wszystkich kontynentach. Mamy naszą modlitwą szczególną otoczyć chrześcijan oddających swoje życie za wiarę w różnych zakątkach świata. Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na cele misyjne.

·        Dzisiaj też członkowie Caritas będą zbierać do skarbonek ofiary na dożywianie dzieci
w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W środę, 22 października, w rocznicę inauguracji pontyfikatu w 1978 roku, przeżywać będziemy w liturgii wspomnienie papieża św. Jana Pawła II.

·        W sobotę odbędą się w Konarzynach k. Chojnic Dni Społeczne Akcji Katolickiej Diecezji Pelplińskiej. Wyjazd chętnych członków Akcji Katolickiej z naszej parafii będzie w sobotę, o godz. 8.00 sprzed plebanii.

·        Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Przy wyjściu z kościoła można zabrać
ze stolika specjalne druki, na których możemy wypisać nazwiska i imiona osób, za które
w sposób szczególny chcemy się pomodlić. W uroczystość Wszystkich Świętych zostanie odprawiona Msza zbiorowa  za wszystkich polecanych zmarłych. W miesiącu listopadzie kartki te będą odczytywane podczas każdej Mszy Świętej, a kto pragnie, aby za daną osobę modlitwa odbywała się przez cały rok, to proszę o zaznaczenie z boku na kartce godziny Mszy Niedzielnej (7.30 lub 9.30), podczas której mamy się wspólnie modlić. Po każdej Mszy Świętej można wypisane kartki przynieść do biura parafialnego.

·        W październiku zachęcamy do odmawiania różańca w domach lub przy przydrożnych kapliczkach. W naszym kościele różaniec jest odmawiany codziennie, po Mszy Świętej wieczornej o godz. 17.00, a w niedzielę X-tki różańca po każdej Mszy Świętej.

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 15.00, odbędzie się w plebanii kolejna katecheza na kursie przedmałżeńskim.

·        W sobotę, od godzin rannych do godz. 18.00, zorganizowane zostaną w plebanii warsztaty ewangelizacyjne dla kandydatów do bierzmowania.  W tym roku są one obowiązkowym elementem przygotowań naszej młodzieży do tego sakramentu. Serdecznie prosimy rodziców o ułatwienie młodzieży transportu do Starej Kiszewy. Dla uczestników przewidziany jest darmowy obiad.

·        W środę, o godz. 17.45, zorganizowany zostanie wyjazd do kina w Chojnicach na film
pt.: „ZIEMIA MARYI”. To opowiedziana w ciekawy sposób historia biblijna i rola Maryi
w uratowaniu świata. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o szybkie zgłoszenie się
do ks. Kamila.

·        W związku z wielką liczbą osób zgłaszających się do biura parafialnego w celu uporządkowania rodzinnych miejsc grobowych i rezerwacji oraz po otrzymanie dokumentu
z numerem grobu i wskazaniem opiekuna danego grobu, to informujemy, że w najbliższym tygodniu biuro będzie czynne w poniedziałek od godz. 9.00 do 10.30 oraz  od 18.00
do 19.00, w środę od 8.00 do 9.30 i w piątek od godz. 9.00  do 12.00.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny ciekawy nr czasopisma „W Rodzinie”.

·        W czwartek zmarli: śp. Alojzy Jażdżewski ze Starego Bukowca. Pogrzeb odbył się
w sobotę i został pochowany na starym cmentarzu, a także śp. Krzysztof Sprengel
z Pałubina. Pogrzeb będzie  w poniedziałek, o godz. 11.00. Różańce – dziś o 19.00
w Pałubinie i jutro o 10.00 w kostnicy. Dobry Jezu ….
ARCHIWALNE OGŁOSZENIA

CaritasKatolickie Stowarzyszenie MłodzieżyRóże różańcoweWspólnota Miłosierdzia BożegoAkcja Katolickaministrancischolazespół młodzieżowychórKrwiodawcy