aktualnościparafiainformacjeduszpasterzenabożeństwaarchiwumogłoszeniaintencjebierzmowanikontakt Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE –
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 2016.07.10

 

·       Dzisiaj członkowie Szkolnego Koła CARITAS zbierają przed kościołem ofiary do skarbonek na rzecz zakupu zeszytów i przyborów szkolnych, które dzieci z biedniejszych rodzin otrzymają po wakacjach.

·       Dzisiaj, od godz. 13.30, odbędzie się II PARAFIALNY SPŁYW KAJAKOWY. Wypłyniemy z Bartoszegolasu i popłyniemy naszą rzeką Wierzycą ok. 14 km
do Górnych Malik.
Przez Starą Kiszewę będziemy przepływać ok. godz. 15.00.

·       W poniedziałek będziemy przeżywać w liturgii Święto – św.         Benedykta, opata
z Monte Cassino, twórcy pierwszego zakonu, patrona Europy.

·       W środę, po Mszy o godz. 17.00, odprawiony zostanie różaniec fatimski
z procesją dookoła kościoła. Przynieśmy do kościoła świece.

·       W najbliższą sobotę nasz Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi
im. św. Jana Pawła II organizuje kolejną akcję krwiodawstwa. Przyjedzie do nas specjalny krwiobus z Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa
z Gdańska. Zapraszamy przed plebanię, od godz. 9.00 do 13.00 wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby, które chcą pomóc w ratowaniu życia chorym ludziom.

·       W sobotę też, o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza Św. o zdrowie
dla chorego Pawła Kozaka ze Starej Kiszewy. Po Mszy Św., w ogrodzie plebanii odbędzie się festyn, podczas którego będzie zbiórka na leczenie chorego Pawła. W programie m.in. występy artystyczne oraz specjalny trening fitness dla wszystkich.

·       Za tydzień przeżywać będziemy w naszej parafii odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Nie będzie Mszy o godz. 11.00. Sumę odpustową
o godz. 12.00 odprawi o. franciszkanin Kordian Szwarc. Prosimy
o niesienie baldachimu, feretronów i chorągwi podczas procesji eucharystycznej po Sumie oraz sypanie kwiatków przez dziewczynki.
W tym dniu chętne osoby będą mogły dołączyć do Bractwa Szkaplerza Świętego – do osób, które Maryję obierają za swoją przewodniczkę i noszą szkaplerz święty.

·       W ramach przygotowań do przeżywania Światowego Dnia Młodzieży
z papieżem Franciszkiem – młodzież z całej naszej diecezji zaproszona jest na ciekawe wydarzenie religijno – artystyczne do Pelplina pod nazwą „PRZYSTAŃ’. W sobotę 23 lipca, od godz. 10.00 do 21.00 zbierze się kilka tysięcy młodych z wielu parafii, a także młodzież goszcząca w naszej diecezji z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy i Ameryki Południowej. Chętna do udziału młodzież proszona jest o zgłoszenie się
do ks. proboszcza.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE –
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 2016.07.03

 

·       Dziękujemy za dziś złożone ofiary podczas tzw. Kolekty ekonomicznej.

·       Dzisiaj, po Mszy o godz. 9.30,  będzie modlitwa różańcowa Róż Żywego Różańca istniejących przy naszej parafii.

·       Za tydzień członkowie Szkolnego Koła CARITAS będą zbierać przed kościołem ofiary do skarbonek na rzecz zakupu zeszytów i przyborów szkolnych, które dzieci z biedniejszych rodzin otrzymają na początku nowego roku szkolnego.

·       W następną niedzielę, 10 lipca, od godz. 13.30, zapraszamy na II PARAFIALNY SPŁYW KAJAKOWY. Wypłyniemy z Bartoszegolasu i popłyniemy naszą rzeką Wierzycą ok. 14 km do Górnych Malik. Zapraszamy wiele chętnych osób, by zgłaszały swój udział w biurze parafialnym do środy. Osoby niepełnoletnie mogą płynąć w kajaku tylko pod opieką dorosłej osoby. Skorzystamy ze sprzętu udostępnionego przez p. Michała Brandta, a zakończymy ogniskiem z kiełbaskami obok posesji pp. Bączek. Koszt udziału od 1 osoby to 35 zł.

·       Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć a najbliższych miesiącach związek małżeński – mogą wziąć udział w skróconym, tzw. Weekendowym Kursie Przedmałżeńskim, który odbędzie się w Pelplinie, w dniach od 15 do 17 lipca. Szczegóły na plakacie w gablotce w kruchcie kościoła.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2016.06.26

 

·        W miesiącu lipcu papież prosi nas o modlitwę w intencji: „Aby szanowane były ludy tubylcze, których tożsamość, a nawet egzystencja są zagrożone”.

·        Kolekta ekonomiczna w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na kolejne działania związane z budową kostnicy. Już wybrane zostały firmy z naszego środowiska, które będą współpracowały przy kolejnych etapach budowy. Początek prac będzie pod koniec lipca.

·        W poniedziałek przeżywać będziemy w liturgii wspomnienie Najśw. Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

·        W poniedziałek zapraszamy do kościoła na Apel Jasnogórski o godz. 21.00, Będziemy mieli okazję zapoznać się mocniej z nauczaniem św. Jana Pawła II, a też  modlić się w różnych intencjach.

·        W środę przypada uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła – przyjdźmy liczniej
do kościoła na Msze o godz. 7.00, 9.30 lub 17.00 i zachowajmy świąteczny charakter tego dnia w naszych domach. Kolekta z tego dnia, tzw. „świętopietrze”, będzie przeznaczona
na wsparcie dla Stolicy Apostolskiej w Watykanie.

  • W I piątek miesiąca ks. Kamil odwiedzi chorych z posługą sakramentalną od godz. 8.00.
  • W I piątek miesiąca, od godz. 15.30 do 17.00, odbywać się będzie w kościele adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu i będzie też okazja do spowiedzi. Zapraszamy szczególnie do comiesięcznej spowiedzi dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię Św. Będzie to też nasza spowiedź przedodpustowa.

·         W przyszłą niedzielę, po Mszy o godz. 9.30,  będzie modlitwa różańcowa Róż Żywego Różańca istniejących przy naszej parafii.

·        W okresie wakacyjnym – podobnie jak w poprzednich latach - nie będzie w kościele Mszy
w niedziele o godz. 15.00, natomiast Msza z liturgią niedzielną będzie też w kościele parafialnym w soboty, o godz. 17.00 oraz na filii w Starym Bukowcu, o godz. 18.30.

·        Dzisiaj, o godz. 16.00, odbędzie się w naszym kościele III PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ. Zapraszamy licznie słuchaczy do kościoła, bo z pewnością będzie to bardzo ciekawe wydarzenie artystyczne i religijne. M.in. będzie można posłuchać chóru „AVE” 
z Tucholi, który po angielsku zaśpiewa utwory z muzyki gospel.

·        Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć a najbliższych miesiącach związek małżeński – mogą wziąć udział w skróconym, tzw. Weekendowym Kursie Przedmałżeńskim, który odbędzie się w Pelplinie, w dniach od 15 do 17 lipca. Szczegóły na plakacie w gablotce w kruchcie kościoła.

·        W najbliższą sobotę Urząd Gminy zaprasza na Festiwal Kiszewskie Smaki. Już od godz. 15.00, przy stadionie, zostanie zaprezentowanych wiele atrakcji kulinarnych, artystycznych – dla młodszych i starszych. Festyn zakończy się koncertem znanego zespołu „Bayer Full” oraz zabawą ludową. Szczegóły na plakatach.

·        Od najbliższego wtorku do 8 lipca ks. proboszcz udaje się z grupą parafian na pielgrzymkę do Włoch (m.in. będzie okazja do modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II). Pielgrzymi będą pamiętać o wszystkich w modlitwie i liczą też na wsparcie. We wszystkich sprawach duszpasterskich prosimy udawać się do ks. Kamila.

·        W niedzielę, 10 lipca, od godz. 13.30, zapraszamy na II PARAFIALNY SPŁYW KAJAKOWY. Wypłyniemy z Bartoszegolasu i popłyniemy naszą rzeką Wierzycą ok. 14 km do Górnych Malik. Zapraszamy wiele chętnych osób, by zgłaszały swój udział w biurze parafialnym do środy. Osoby niepełnoletnie mogą płynąć w kajaku tylko pod opieką dorosłej osoby. Skorzystamy ze sprzętu udostępnionego przez p. Michała Brandta, a zakończymy ogniskiem z kiełbaskami obok posesji pp. Bączek. Koszt udziału od 1 osoby to 35 zł.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „W Rodzinie”. Należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XII NIEDZIELA ZWYKŁA - 19.06.2016

 

·        Tydzień temu Szkolne Koło Caritas zebrało kwotę 420 zł. na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W środę, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na kolejne spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

·        W czwartek, od godz. 8.00, ks. proboszcz odwiedzi chorych z comiesięczną posługą sakramentalną.

·        W piątek przypada w liturgii uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela.

·        Kończy się rok szkolny i rozpoczynają wakacje. Cieszą się uczniowie i nauczyciele z tej przerwy, po wytężonej pracy. Jest za co Bogu dziękować, a może też przepraszać, a także prosić na radośniejszy czas wakacji. W czwartek zapraszamy uczniów, wychowawców
i rodziców do spowiedzi od godz. 16.00, a Msza Św. na zakończenie roku zostanie odprawiona w piątek, o godz. 9.00.

·        W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy do plebanii członków parafialnej rady ekonomicznej i przedstawicieli firm, które będą współpracowały przy budowie kostnicy. Zostaną ustalone ostatnie szczegóły i niebawem prace powinny ruszyć.

·        W niedzielę, 26 czerwca, o godz. 16.00, odbędzie się w Starej Kiszewie III PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ. Zaproszone do udziału są zespoły muzyczne, schole i chóry
z różnych parafii. Zaśpiewają po 3 utwory. M.in. będzie można posłuchać chóru „AVE”  z Tucholi, który po angielsku zaśpiewa utwory z muzyki gospel. Chętne grupy proszone są o wcześniejsze zgłoszenie do ks. proboszcza do najbliższego piątku.

·        Przypominamy, iż każdy kościół jest miejscem szczególnego szacunku i godnego zachowania. Obowiązują również stosowne stroje, aby uczcić powagę świętego miejsca. W okresie wakacji pilnujmy się więc, aby górna odzież miała rękawy do łokci, a dolna miała długość do kolan. Zakazane są wszelkie stroje o charakterze plażowym
lub gimnastycznym. Postarajmy się też wyłączać telefony komórkowe na czas obecności w kościele.

·        Uczestników pielgrzymki autokarowej do Włoch zapraszamy na spotkanie organizacyjne do plebanii dzisiaj, o godz. 16.00.

·        W tym tygodniu biuro parafialne nie będzie czynne w poniedziałek – ze względu
na wyjazd księży na dekanalny dzień skupienia. W tym dniu nie będzie też Mszy wieczornej.

·        Kto chciałby uczestniczyć w tym roku w pieszej pielgrzymce do Częstochowy, w dniach od 2 do 13 sierpnia, to prosimy o zgłoszenie się do ks. proboszcza po bliższe informacje. Zaproszona jest szczególnie młodzież z gimnazjum i szkół średnich oraz dorośli, którym stan zdrowia pozwala na przejście takiej drogi.

·        Młodzież bierzmowana może nabyć ładne zdjęcia ze swojej uroczystości w zakładzie fotograficznym p. Teresy Pazda.

·        Zachęcamy, aby ze stolika pod chórem zabrać ulotki z informacjami dotyczącymi poprawnej selekcji śmieci na cmentarzach. To ciągle jest negatywne świadectwo,
że wiele osób ma wielkie problemy z właściwą segregacją, a w wyniku braku selekcji to są wysokie opłaty za wywóz śmieci.

Zachęcamy do nabycia z tyłu kościoła nowego numeru czasopisma „Pielgrzym”. Należności proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XI NIEDZIELA ZWYKŁA - 12.06.2016

·        Dzisiaj przed kościołem, członkowie Szkolnego Koła Caritas, zbierają ofiary do skarbonek
na dożywianie dzieci  w szkole i inne cele dobroczynne.

·        Dziękujemy zaprzyjaźnionemu stowarzyszeniu ze Starogardu Gdańskiego za podarowanie naszej parafii 20 ton jabłek. Dziękujemy państwu Żywickim, osobom pomagającym w rozładunku, Szkolnemu Kołu Caritas i chłopcom z gimnazjum za pomoc w obsłudze tej charytatywnej akcji.

·        W poniedziałek, w 13. dzień miesiąca, zapraszamy do kościoła na godz. 17.00. Po Mszy Św. odbędzie się różaniec fatimski dookoła kościoła. Przynieśmy na to wydarzenie świece.

·        W poniedziałek, o godz. 18.30, zapraszamy do plebanii członków naszej parafialnej rady ekonomicznej. Natomiast w poniedziałek, o godz. 19.00, zapraszamy do plebanii przedstawicieli kilku firm, które mają szansę podjąć się budowy naszej kostnicy parafialnej.

·        W najbliższy wtorek, o godz. 16.00, grupa 50 gimnazjalistów przyjmie sakrament bierzmowania
z rąk ks. biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Przyjdźmy bardzo licznie do kościoła,
aby wspierać naszą młodzież, by z Bogiem wchodziła w bardziej dojrzałe i odpowiedzialne życie. Młodzież, ich rodziny i świadków bierzmowania zapraszamy do kościoła na specjalne nabożeństwo i spowiedź w poniedziałek, o godz. 19.30. Spowiedzi będzie słuchać większa ilość księży. Zapraszamy też klasy II Gimnazjum na to nabożeństwo. Wcześniej, o godz. 19.20 próba dla świadków bierzmowania.

·        Mężczyzn z naszej parafii zachęcamy do skorzystania z ciekawej oferty duszpasterskiej. Kilka lat temu został założony w Polsce, dla mężczyzn świeckich, ZAKON RYCERZY JANA PAWŁA II. Przynależeć do niego mogą pełnoletni mężczyźni, pragnący kierować się w życiu wartościami głoszonymi przez św. Jana Pawła II. Oprócz swoich zadań rodzinnych i zawodowych, to mogą aktywniej włączać się w różne dzieła dobroczynne, patriotyczne i religijne. Na stoliku pod chórem znajdują się plakaty z szerszymi informacjami o tej działalności i ze zdjęciami członków tej wspólnoty w ciekawych strojach. Zainteresowani mogą zabrać te plakaty, rozważyć w domu,
a w najbliższą środę, o godz. 18.00 odbędzie się w plebanii pierwsze spotkanie dla chętnych.

·        Parafia Św. Trójcy w Kościerzynie zaprasza do udziału w czuwaniu modlitewnym w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Wyjazd z naszej parafii będzie 17 czerwca o godz. 20.00, a powrót po Pasterce o północy. Koszt 10 zł. Można zgłaszać się do ks. Kamila lub w biurze parafialnym.

·        W najbliższą sobotę autokar z ministrantami, scholą, zespołem dziecięcym i Szkolnym Kołem Caritas uda się na Diecezjalną Olimpiadę Służb Liturgicznych do Pelplina. Zbiórka wszystkich przed kościołem o godz. 7.30.

·        Uczestników pielgrzymki autokarowej do Włoch zapraszamy na spotkanie organizacyjne
do plebanii w następną niedzielę, o godz. 16.00.

·        Wszyscy wiemy, że sporą część wydatków domowych tracimy teraz na wywóz śmieci. Podobnie też jest z wywozem śmieci z obu naszych parafialnych cmentarzy. Dla informacji - od lipca będzie znowu podwyżka i co miesiąc będziemy za sam wywóz płacić kwotę 1652 zł. Dziękujemy Urzędowi Gminy za wsparcie w wywozie, ale też na ten cel służą opłaty pobierane za miejsca grobowe i częściowo za pogrzeby.

·        Kto chciałby uczestniczyć w tym roku w pieszej pielgrzymce do Częstochowy, w dniach
od 2 sierpnia do 13 sierpnia, to prosimy o zgłoszenie się do ks. proboszcza po bliższe informacje. Zaproszona jest szczególnie młodzież z gimnazjum i szkół średnich oraz dorośli, którym stan zdrowia pozwala na przejście takiej drogi. Ks. proboszcz pójdzie w tym roku do Częstochowy
po raz 36 w grupie ze Starogardu Gdańskiego i chętnie zabierze ze sobą liczną grupę parafian.

·        Zachęcamy do nabycia z tyłu kościoła nowych numerów czasopism „W Rodzinie”, „Pielgrzym” oraz dla dzieci „Mały Pielgrzym”. Należności proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.
Z przodu kościoła można nabyć specjalny nr czasopisma „Pielgrzym” z 3 płytami CD
z nagranymi tekstami z „Dzienniczka” św. Faustyny – patronki Miłosierdzia Bożego. Koszt tego czasopisma z płytami wynosi 18 zł. Opłatę można włożyć do koszyka znajdującego się obok.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – X NIEDZIELA ZWYKŁA - 5.06.2016

 

·        Dziękujemy za dzisiaj złożone ofiary podczas kolekty ekonomicznej na rzecz zbudowania kostnicy w naszej parafii. Już trwa proces precyzowania przez parafialną radę ekonomiczną firm, które zajmą się budową, trwa ustalanie kosztorysów. Członków parafialnej rady ekonomicznej zapraszamy na spotkanie dzisiaj, o godz. 12.00.

·        Dzisiaj też będzie można złożyć przed kościołem ofiarę do skarbonek, z okazji Dnia Dziękczynienia, na budowę świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

·        Za tydzień przed kościołem, członkowie Szkolnego Koła Caritas, będą zbierać ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci  w szkole.

·        W poniedziałek, o godz. 5.00, sprzed plebanii, wyjedzie pielgrzymka autokarowa
do Lichenia, organizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zamku Kiszewskiego.

·        We wtorek po Mszy wieczornej zapraszamy na kolejne spotkanie Akcji Katolickiej.

·        W najbliższy piątek, od godz. 15.00, odbędzie się przy plebanii kolejna akcja rozdzielenia 20 ton jabłek. Chętni mogą przybyć, przedstawiając do zapisu swoje  pesele i członków rodzin. Dziękujemy zaprzyjaźnionemu stowarzyszeniu „Amor omnia vincit” ze Starogardu Gdańskiego za ten dar dla nas.

·        Uroczystość bierzmowania klas III gimnazjum będzie 14 czerwca, o godz. 16.00. Sakramentu udzieli ks. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Ćwiczenia młodzież będzie miała jeszcze 9 i 10 czerwca w kościele, o godz. 17.00. Spowiedź dla młodzieży i ich rodzin będzie 13 czerwca wieczorem.

·        Cieszymy się, kiedy kościół przystrojony jest pięknymi kwiatami. Dziękujemy parom ślubnym, które dekorują kościół; dziękujemy osobom, które przynoszą kwiaty z domowych ogródków. Panie, które chciałyby czuwać częściej nad stałym przyozdobieniem kościoła w kwiaty poprosimy o zgłoszenie się do ks. proboszcza.

·        Dla mężczyzn mamy także ciekawą ofertę duszpasterską. Kilka lat temu został założony
w Polsce, dla mężczyzn świeckich, ZAKON RYCERZY JANA PAWŁA II. Przynależeć do niego mogą pełnoletni mężczyźni, pragnący kierować się w życiu wartościami głoszonymi przez św. Jana Pawła II. Oprócz swoich zadań rodzinnych i zawodowych, to mogą aktywniej włączać się w różne dzieła dobroczynne, patriotyczne i religijne. Na stoliku pod chórem znajdują się plakaty z szerszymi informacjami o tej działalności i ze zdjęciami członków tej wspólnoty
w ciekawych strojach. Zainteresowani mogą zabrać te plakaty, rozważyć w domu, a za 10 dni będzie propozycja pierwszego spotkania dla chętnych.

·        Od września rozpocznie w Pelplinie się specjalny kurs przygotowujący szanowanych dorosłych mężczyzn do pięknej funkcji przy ołtarzu – szafarza Komunii Św. Dziękujemy obecnym panom gorliwie wypełniającym tę posługę, a też poprosimy o zgłaszanie do ks. proboszcza kolejnych kandydatów do pełnienia tej zaszczytnej funkcji.

·        Parafia Św. Trójcy w Kościerzynie zaprasza do udziału w czuwaniu modlitewnym
w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Wyjazd będzie 17 czerwca o godz. 19.00,
a powrót po Pasterce o północy.

·        W niedzielę, 26 czerwca, odbędzie się w Starej Kiszewie III PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ. Zaproszone do udziału są zespoły muzyczne, schole i chóry z różnych parafii. Zaśpiewają po 3 utwory. Chętne grupy proszone są o wcześniejsze zgłoszenie się
do ks. proboszcza.

·        Z boku kościoła można obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów naszego gimnazjum poświęconych bł. Marcie Wieckiej. Prace te wzięły udział w szkolnym konkursie
pt.: „W tle świętości bł. Marty". Wyróżnienie otrzymali: Michał Klaman, Julianna
Zbieralska, Anna Zarach Czapiewska.

·        W środę zmarła śp. Helena Kosiedowska ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się w sobotę
i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IX NIEDZIELA ZWYKŁA -29.05.2016

 

·        Do czwartku przeżywać będziemy oktawę Bożego Ciała. Po Mszach wieczornych będą procesje eucharystyczne, a w czwartek poświęcone zostaną zielone wianki – poprosimy
o przyniesienie ich do kościoła. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie brali udział
w procesji na Boże Ciało oraz przez całą oktawę, szczególnie ministrantom, dzieciom komunijnym, dziewczętom sypiącym kwiatki, panom noszącym baldachim, orkiestrze, osobom noszącym chorągwie i pocztom sztandarowym, przygotowującym kolejne ołtarze: szkole, Akcji Katolickiej, rodzinom Słomińskich i Turzyńskich. Szkoda tylko, że nie znalazła się żadna chętna grupa, która na procesji Bożego Ciała poniosłaby ozdobne feretrony.

·        Dzisiaj, podczas Mszy o godz. 15.00, posłuchamy  świadectwa człowieka, który przeżył śmierć kliniczną. Po Mszy Św. zapraszamy na specjalny film i spotkanie do naszej świetlicy parafialnej.

·        W poniedziałek, w rocznicę śmierci błog. Marty Wieckiej i jej wspomnienie liturgiczne zapraszamy na Mszę Św. o godz. 17.00 szczególnie osoby chore i starsze. Będzie wtedy udzielany sakrament namaszczenia chorych. Postarajmy się dowieźć do kościoła wszystkie chore osoby.

·        W tym tygodniu przeżywać będziemy w liturgii: we wtorek Święto Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny, w piątek – Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa, w sobotę – wspomnienie Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.

·        Za tydzień będziemy mogli złożyć ofiary podczas kolekty ekonomicznej na rzecz zbudowania kostnicy w naszej parafii. Już trwa proces precyzowania przez parafialną radę ekonomiczną firm, które zajmą się budową, trwa ustalanie kosztorysów. Członków parafialnej rady ekonomicznej zapraszam na kolejne spotkanie w następną niedzielę, 5 czerwca, o godz. 12.00.

·        Za tydzień też będzie można złożyć przed kościołem ofiarę do skarbonek, z okazji Dnia Dziękczynienia, na budowę świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

·        W tym tygodniu księża odwiedzą chorych z sakramentalną posługą. Ks. proboszcz już
w czwartek od godz. 8.00, a ks. Kamil w piątek od godz. 8.00. W I piątek miesiąca, od godz. 15.30, będzie w kościele możliwość do modlitwy przed wystawionym Najśw. Sakramentem i okazja do spowiedzi. Szczególnie zapraszamy dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię Św.

·        Intencja modlitewna papieża dla nas wszystkich na miesiąc czerwiec to: „Aby osoby
w podeszłym wieku, zepchnięte na margines i samotne, znajdowały, również w wielkich miastach, okazje do spotkania i solidarność”.

·        Spotkanie wspólnoty Żywego Różańca i odmówienie różańca będzie w przyszłą niedzielę,
po Mszy Św., o godz. 9.30.

·        W miesiącu czerwcu, nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiane będą
w kościele w dni powszednie, po Mszy Świętej o godz. 17.00 oraz w niedziele, po Mszy Świętej o godz. 9.30.

·        W sobotę o godz. 18:00, zapraszamy do plebanii na kolejne spotkanie Wspólnot Małżonków. i Miłosierdzia Bożego

·        Dziękujemy uczestnikom wczorajszej pieszej pielgrzymki do Nowego Wieca. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomagali w obsłudze pielgrzymki, wypełniając różne zadania.

·        Kolejna pielgrzymka autokarowa do Lichenia organizowana jest przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zamku Kiszewskiego w poniedziałek, 6 czerwca. Zachęcamy również chętnych parafian do udziału w niej. Zapisywać się jeszcze można u p. Brygidy Ossowskiej w Zamku Kiszewskim. Koszt 50 zł. od osoby.

·        W najbliższą sobotę kilkanaście osób z naszej parafii uda się na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna. Po informacje co do godziny wyjazdu chętni mogą się zgłosić do ks. proboszcza.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VIII NIEDZIELA ZWYKŁA –

NIEDZIELA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ – 22.05.2016

 

·        W czwartek będziemy przeżywać uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. Po Mszy Świętej,
o godz. 11.00, wyruszymy w drogę, aby idąc w procesji zamanifestować swoją wiarę. Pójdziemy ulicami Kościelną, Tysiąclecia, Szorca, Tysiąclecia, Konarzyńską i Kościelną. Będziemy zatrzymywać się przy 4 ołtarzach, które będą usytuowane przy szkole,
przy posesjach pp. Słomińskich i Turzyńskich oraz przy pomniku św. Jana Pawła II. Proszę o przygotowanie dekoracji religijnych w domach przy trasie procesji, panów strażaków poproszę o pomoc w bezpiecznym przemarszu, zapraszam chętnych do niesienia baldachimu, chorągwi, feretronów. Dziewczynki ze szkoły podstawowej oraz młodsze zapraszamy do sypania kwiatków, a chłopców do niesienia dużego różańca. Ćwiczenia tych dzieci odbędą się w poniedziałek, o godz. 16.00, przed kościołem. Przez cały tydzień będziemy przeżywać oktawę, podczas której odbywać się będą procesje eucharystyczne dookoła kościoła, po Mszach o godz. 17.00. Zapraszam dzieci i starszych do obsługi codziennych procesji dookoła kościoła.

·        W tym tygodniu przypada Dzień Matki. Podziękujmy serdecznie naszym mamom za ich trud i poświęcenie, za wiele dobra, które przekazują lub przekazywały swoim dzieciom. Nasi przedszkolacy zapraszają wszystkie mamy do kościoła w niedzielę za tydzień, gdzie przed Mszą o godz. 11.00 zaprezentują dla nich specjalne przedstawienie.

·        Uczniów klas III gimnazjum, przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy do kościoła w poniedziałek i w środę, o godz. 17.00,
na Mszę Św. i próby.

·        We wtorek, o godz. 19.30, zapraszamy do świetlicy w Górnych Malikach na kolejną MODLITWĘ ZA WIOSKĘ. Zapraszamy przedstawicieli wszystkich rodzin z tej wioski, a także inne chętne osoby.

·        W piątek rozpoczynamy 4-dniowe uroczystości ku czci błog. z Kociewia siostry Marty Wieckiej. Odbywają się one pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia błog. Marty, którego asystentem kościelnym jest nasz wikariusz ks. Kamil Sobiech, mianowany przez ks. biskupa.

·        W piątek, o godz. 20.00, zapraszamy do kościoła wszystkich małżonków. Podczas specjalnego nabożeństwa zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie, a modlitwy zakończymy Apelem Jasnogórskim.

·        W sobotę, 28 maja, wyruszy z naszej parafii po raz trzeci piesza pielgrzymka do Nowego Wieca (przez Stare Polaszki, Liniewo i Wysin). Pójdziemy do miejsca narodzin błogosławionej z Kociewia siostry Marty Wieckiej. Na miejscu przygotowanych będzie wiele ważnych wydarzeń religijno – artystycznych, m.in. Msza pod przewodnictwem
ks. bpa Wiesława Śmigla. Trasa liczyć będzie 25 km. Do udziału zapraszamy szczególnie młodzież oraz dorosłych. Wymarsz nastąpi o godz. 6.00. Chętne osoby mogą przybyć
na pożegnanie ruszających w trasę pielgrzymów. Spotkanie organizacyjne i zapisowe odbędzie się w poniedziałek, po Mszy Św. o godz. 17.45 w świetlicy parafialnej. Zapraszamy też strażaków z jednostek z terenu parafii, bo podczas drogi będą pełnić funkcję porządkowych. Młodzież niepełnoletnia musi mieć pisemną zgodę rodziców
na udział w pielgrzymce.  Dla osób, które nie będą mogły dotrzeć pieszo na uroczystości będzie przygotowany specjalny autokar. Wyjazd o godz. 11.00 sprzed kościoła. Zapisać się można w biurze parafialnym. Koszt wyjazdu autokarem to 5 zł. Powrót będzie
ok. godz. 17.00.

·        W następną niedzielę zapraszamy na Mszę Św. o godz. 15.00, połączoną ze świadectwem człowieka, który przeżył śmierć kliniczną. Po Mszy Św. zapraszamy na specjalny film
i spotkanie do naszej świetlicy parafialnej. Na tę Mszę Św. zapraszamy też uczniów
z klas II i III gimnazjum.

·        W poniedziałek, 30 maja, w rocznicę śmierci błog. Marty Wieckiej i jej wspomnienie liturgiczne zapraszamy na Mszę Św. o godz. 17.00 szczególnie osoby chore i starsze. Będzie wtedy udzielany sakrament namaszczenia chorych. Postarajmy się dowieźć
do kościoła wszystkie chore osoby.

·       W najbliższy piątek dzieci komunijne wraz z rodzinami udają się na pielgrzymkę autokarową do Lichenia. Wyjazd  o godz. 6.00, sprzed kościoła. Dzieci zabierają ze sobą alby.

·       Kolejna pielgrzymka autokarowa do Lichenia organizowana jest przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zamku Kiszewskiego w poniedziałek, 6 czerwca. Zachęcamy również chętnych parafian do udziału w niej. Zapisywać się jeszcze można u p. Brygidy Ossowskiej w Zamku Kiszewskim. Koszt 50 zł. od osoby.

·       Narzeczeni pragnący przyjąć w najbliższych miesiącach sakrament małżeństwa mogą wziąć udział w specjalnym skróconym kursie przedmałżeńskim, który organizuje Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin w Pelplinie, w dniach od 27 do 29 maja. Bliższe informacje można uzyskać u ks. proboszcza.

·       Chętna młodzież do wyjazdu na spotkanie w Lednicy, 4 czerwca, proszona jest
o zgłoszenie się do ks. proboszcza, a chętni na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży
pod koniec lipca mogą zgłosić się po bliższe informacje do ks. Kamila.

·       Z przodu kościoła można nabyć duże obrazki – emblematy eucharystyczne, które możemy umieścić w oknach naszych domów podczas uroczystości Bożego Ciała. Koszt
1 szt. to 2 zł.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”.

 

 

 

WEEKENDOWA  KATECHEZA PRZEDMAŁŻEŃSKA


         Duszpasterstwo Rodzin informuje, że w dniach 27-29 maja odbędą się weekendowa forma katechezy przedmałżeńskiej (tzw. kursu przedmałżeńskiego) z noclegami
w Collegium Marianum Pelplinie. Zgłoszenia przyjmują w godz. 17.00-20.00,
Iwona i Krzysztof Dolewa; tel: 58 683 80 01; email: 
zapisy@spotkaniapelplin.pl.

Więcej: http://rodzinydiecezjipelplinskiej.pl/narzeczeni/katecheza-przedmalz


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ZESŁANIE DUCHA ŚW. – 2016.05.15

·        Dzisiaj w Starogardzie Gdańskim odbywa się Marsz dla Życia i Rodziny. Zapraszamy chętnych do udziału w nim, a też warto pojechać z dziećmi na koncert popularnego zespołu ARKA NOEGO, który od godz. 15.00 rozpocznie się na starogardzkim rynku.

·        W tym tygodniu, w liturgii, będziemy przeżywać: w poniedziałek – Święto Najśw. Maryi Panny Matki Kościoła, w czwartek – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

·        W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Najświętszej. W tym dniu kończy się czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej. Jeszcze część parafian nie dopełniła tego obowiązku, postarajmy się  więc wspólnie, aby wszyscy członkowie naszych rodzin wypełnili w tym roku tę powinność. Okazja do spowiedzi jest m.in. przed każdą Mszą Świętą.

·        We wtorek, o godz. 18.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków Parafialnej Rady Ekonomicznej.

·        W środę przypada kolejna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji zapraszamy wszystkich parafian do Pałubina, o godz. 19.30. Odbędzie się wtedy, przy przydrożnej figurze na zakręcie,  uroczyste poświęcenie pięknej płyty z podobizną świętego papieża, ofiarowanej przez mieszkańców Pałubina. Odprawimy nabożeństwo majowe
i pomodlimy się o błog. Boże dla wszystkich za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

·        W czwartek odbędzie się w Starej Kiszewie ciekawe wydarzenie o wydźwięku patriotycznym organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej z Gdańska. Od godz. 13.00 w ogrodzie plebanijnym odbędzie się festyn patriotyczny podsumowujący akcję „Śladami Rajdu Żelaznego”. Wezmą w nim udział m.in. finaliści konkursu wojewódzkiego o Żołnierzach Wyklętych, harcerze, młodzież gimnazjalna i mogą też chętni parafianie. Odbędzie się m.in. koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu naszych parafialnych grup muzycznych i pieśniarza Andrzeja Kołakowskiego oraz ognisko. „Żelazny” to pseudonim porucznika Zdzisława Badochy, dzielnego żołnierza
z oddziału słynnego Łupaszki (pułkownika Zygmunta Szendzielarza), który 70 lat temu, w ciągu jednego dnia, wraz ze swoim oddziałem rozbroił 6 posterunków Milicji Obywatelskiej i 1 placówkę Urzędu Bezpieczeństwa. Taka też akcja, 19 maja 1946 roku, odbyła się w Starej Kiszewie. Bohaterski dowódca „Żelazny” zginął miesiąc później
w innej akcji, mając zaledwie 23 lata. Dobrze, że nadeszły czasy, kiedy można prostować różne fakty historyczne i oddać cześć prawdziwym bohaterom, którzy nie szczędzili swojej krwi dla dobra ojczyzny, a przez wiele lat ich postawa była piętnowana. Także
w środowisku Starej Kiszewy niektóre sprawy historyczne wymagają dalszego wyjaśniania i ustalania.

·        W tym tygodniu wzmożone zostaną przygotowania młodzieży przygotowującej się
do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Klasy III gimnazjum zapraszamy do kościoła
w środę na Mszę Św. o godz. 17.00 oraz próbę. W sobotę zapraszamy klasy II i III gimnazjum na spotkanie z grupą studentów do świetlicy parafialnej o godz. 15.30. Rodziców uczniów klas III gimnazjum zapraszamy na spotkanie do plebanii również
w sobotę, o godz. 15.30. Młodzież z klas II i III oraz ich rodziców zapraszamy później na Mszę Św. i inne modlitwy do kościoła o godz. 17.00. Następnie młodzież będzie zaproszona do plebanii na wieczór filmowy, który potrwa do północy. Rodziców poprosimy o odbiór swoich dzieci o tej porze.

·        Tydzień temu członkowie naszego Szkolnego Koła CARITAS zebrali do skarbonek
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele charytatywne kwotę 440 zł.

·        W minionym tygodniu odbyła się przy plebanii kolejna akcja rozdzielenia 20 ton jabłek. Dziękujemy zaprzyjaźnionemu stowarzyszeniu „Amor omnia vincit” ze Starogardu Gdańskiego za ten dar dla nas. Dziękujemy młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas
za pomoc w akcji rozdzielania jabłek. Wiele innych środków można by pozyskać
dla naszego środowiska i wiele innych pomysłów zrealizować, gdyby jeszcze więcej osób chciało się włączać w różne dobroczynne działania.

·       Nabożeństwa majowe odbywają się w kościele parafialnym w dni powszednie, po Mszy Św. o godz. 17.00, a w niedzielę po Mszy Św. o godz. 9.30. Przychodźmy też licznie wieczorami na modlitwy maryjne, które odbywają się w poszczególnych wioskach przy figurach przydrożnych.

·       Dzieci komunijne wraz z rodzinami udają się na pielgrzymkę autokarową do Lichenia
w dniu 27 maja. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, więc w tym tygodniu mogą się zapisać u ks. proboszcza jeszcze inni parafianie. Koszt od 1 osoby to 50 zł.

·       Chętna młodzież do wyjazdu na spotkanie w Lednicy 4 czerwca proszona jest
o zgłoszenie się do ks. proboszcza, a chętni na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży
pod koniec lipca mogą zgłosić się po bliższe informacje do ks. Kamila.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „W Rodzinie” oraz dla dzieci „Mały Pielgrzym”.

·       W poniedziałek zmarł śp. Andrzej Owczyński ze Starego Bukowca. Pogrzeb odbył się
w czwartek i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu …


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VII NIEDZIELA WIELKANOCNA (WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE) – 2016-05-08

 

·        Dzisiaj w naszej parafii mamy uroczysty dzień. 39. dzieci przyjmuje I-szą Komunię Świętą. Po południu, o godz. 16.00, zapraszamy do kościoła dzieci i rodziny
na nabożeństwo majowe. Serdecznie dziękuję pani katechetce Cecylii Choma
za całoroczne przygotowywanie dzieci do tej uroczystości. Dziękuję też rodzicom
za wielkie zaangażowanie w przygotowanie uroczystości,  a także za piękny prezent
dla parafii w postaci 30 kołnierzy ministranckich, które z pewnością się przydadzą,
bo wielu chłopców garnie się do służby przy ołtarzu.

·        Przez cały, tzw. „biały tydzień”, wszystkie dzieci będą przychodzić, w swoich uroczystych strojach, na Msze Święte wieczorne, o godz. 17.00.

·        Dzieci komunijne i ich rodziny mogą się zapisywać w tym tygodniu na pielgrzymkę autokarową do sanktuarium w Licheniu, w dniu 27 maja. Koszt od 1 osoby to 50 zł.

·        Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na organizację Światowego Dnia Młodzieży.

·        Dzisiaj przed kościołem członkowie Szkolnego Koła CARITAS zbierają ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W tym tygodniu przeżywać będziemy w liturgii: w poniedziałek – Uroczystość
św. Stanisława (bpa i męczennika, głównego patrona Polski), w sobotę Święto - 
św. Macieja Apostoła, a w następną niedzielę Uroczystość Zesłania Ducha Św.

·        Nabożeństwa majowe odbywają się w kościele parafialnym w dni powszednie, po Mszy Św. o godz. 17.00, a w niedzielę po Mszy Św. o godz. 9.30. Przychodźmy też licznie wieczorami na modlitwy maryjne, które odbywają się w poszczególnych wioskach przy figurach przydrożnych.

·        W rocznicę objawień fatimskich z 1917 roku, w 13. dni miesiąca - od maja
do października - odmawiać będziemy różaniec fatimski. W piątek, po Mszy Św. o godz. 17.00, wyjdziemy procesją z kościoła, odmówimy kolejne X-tki różańca z rozważaniami i zakończymy to nabożeństwo przed grotą Matki Bożej. Przynieśmy do kościoła świece na tę procesję. Nabożeństwo fatimskie jest szczególną formą odpowiedzi na przesłanie fatimskie. Maryja w objawieniu powiedziała Łucji, że grzechy niewdzięcznych ludzi
co chwilę ranią Jej Niepokalane Serce i poprosiła o zadośćuczynienie przez częste odmawianie różańca.

·        Dziękujemy uczestnikom I Parafialnego Spływu Kajakowego. Z pewnością warto jest polecać, by wszyscy parafianie i przybywający do nas goście zobaczyli, jakie piękne są nasze krajobrazy, gdy się patrzy od strony rzeki Wierzycy. Można bezpiecznie przepłynąć kilkanaście kilometrów np. z Bartoszegolasu do Górnych Malik i będzie to niezapomniana wędrówka.

·        Dziękujemy uczestnikom wczorajszej pieszej pielgrzymki do Wiela. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomagali w obsłudze pielgrzymki, wypełniając różne zadania.

·        Młodzież z naszej parafii, która jest chętna wyjechać na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich koło Gniezna – w dniu 4 czerwca – prosimy o kontakt
z ks. proboszczem.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2016-05-01

 

·        Serdecznie dziękujemy za złożone dzisiaj ofiary podczas tzw. Kolekty ekonomicznej.
W czerwcu planujemy rozpocząć już konkretne działania związane z budową naszej kostnicy parafialnej.

·        Dzisiaj po Mszy o godz. 9.30 zostanie odmówiony w kościele różaniec wspólnoty Żywego Różańca.

·        Na I Parafialny Spływ Kajakowy zgłosiło się 17 osób. Wypłyniemy o godz. 13.00
z Bartoszegolasu, a zakończymy spływ po Wierzycy w Górnych Malikach.

·        W poniedziałek, o godz. 10.00, zostanie odprawiona Msza Św. w intencji osób niepełnosprawnych. Potem w ogrodzie plebanijnym odbędzie się FESTYN INTEGRACYJNY. Przybędzie do nas blisko 200 osób z 6 Ośrodków dla Osób Niepełnosprawnych. Będą występy artystyczne, konkurencje rekreacyjne i poczęstunek. Zapraszamy też do udziału chętnych parafian – szczególnie osoby niepełnosprawne i ich rodziny z naszego środowiska. Będzie też okazja zdobyć doświadczenia, w jaki sposób można wspierać ludzi chorych w naszych rodzinach.

·        W najbliższą sobotę, 7 maja, odbędzie się tradycyjna piesza pielgrzymka ze Starej Kiszewy do sanktuarium we Wielu. Wymarsz sprzed kościoła o godz. 6.00. Do udziału
w niej zapraszamy chętną młodzież i dorosłych. Spotkanie organizacyjne i zapisowe będzie w plebanii, w poniedziałek, 2 maja, po Mszy Św. o godz. 17.00, a też w kolejne dni w biurze parafialnym. Na miejscu we Wielu został przygotowany bardzo ciekawy program religijno – kulturalny (szczegóły na plakacie w gablotce przed kościołem).

·        Nabożeństwa majowe odbywają się w kościele parafialnym w dni powszednie, po Mszy Św. o godz. 17.00, a w niedzielę po Mszy Św. o godz. 9.30. Przychodźmy też licznie wieczorami na modlitwy maryjne, które odbywają się w poszczególnych wioskach
przy figurach przydrożnych.

·        Osoby, które pragną pogłębić swoją wiarę i wiedzę religijną, m.in. przez dyskusję
nad wieloma zagadnieniami społecznymi i moralnymi,  zapraszamy na kolejne spotkanie Akcji Katolickiej do plebanii, w najbliższą środę, po Mszy wieczornej.

·        Za tydzień członkowie Szkolnego Koła CARITAS będą zbierać do skarbonek
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        We wtorek przeżywać będziemy w liturgii uroczystość Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki naszej ojczyzny. Jest to dzień wolny od pracy i zapraszamy wszystkich do kościoła. Msze Św. będą w porządku niedzielnym. W tym dniu, o godz. 12.30, będzie Msza odpustowa w kaplicy filialnej w Starym Bukowcu.

·        W środę przypada wspomnienie św. Floriana, patrona m.in. strażaków. Serdecznie dziękujemy wszystkim druhom i druhnom z terenu naszej parafii za ofiarne działania
na rzecz potrzebujących pomocy ludzi, a także za aktywne włączanie się w różnorakie inicjatywy parafialne i środowiskowe. Dobrze, że aktywnie działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza i są chętni, by dalej służyć ludziom w kolejnych latach.

·        W piątek będziemy przeżywać w liturgii Święto śś. Filipa i Jakuba Młodszego (apostołów), a w następną niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.  

·        W przyszłą niedzielę, 39. dzieci z klasy III przyjmie w naszym kościele I-szą Komunię Świętą. Podczas uroczystej Mszy Świętej, o godz. 11.00, ławki z przodu kościoła będą zarezerwowane tylko dla dzieci i ich rodziców. Pozostali krewni i znajomi proszeni są
o znalezienie miejsc na chórze lub z tyłu kościoła. Inni parafianie, którzy w tym roku, nie przeżywają w swoim domu tej uroczystości, mogliby przyjść na inną Mszę Świętą.  Msza, o godz. 9.30, rozpocznie się o pół godziny wcześniej – czyli o godz. 9.00 -
ze względu na przygotowanie miejsc dla dzieci komunijnych. Nabożeństwo popołudniowe dla dzieci będzie o godz. 16.00. W I piątek miesiąca, od godz. 15.00
do 17.00, zapraszamy do spowiedzi dzieci z klas III oraz ich rodziny. Zaproszeni też będą do pomocy księża z innych parafii. Kolejne ćwiczenia dzieci będą w środę i w czwartek
o godz. 15.30. 

·        Dzieci z klasy III zapraszamy do spowiedzi już w czwartek, od godz. 16.00 do 17.00.

·        Księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w piątek, od godz. 8.00.

·        W piątek też zapraszamy do plebanii o godz. 19.00, na spotkanie Wspólnoty Małżonków.

·        Przypominamy, iż zgodnie z regulaminem obowiązującym na cmentarzu każdym grobem opiekuje się wskazana osoba z rodziny. Jeśli jeszcze,  w odniesieniu do niektórych grobów, nikt z rodziny nie ma zaświadczenia na piśmie, że jest opiekunem tego grobu,
to prosimy o przybycie do ks. proboszcza. O postawieniu nowego pomnika lub przeróbce starego trzeba również poinformować ks. proboszcza. Opłaty pobierane za miejsca grobowe lub częściowo od pomników przeznaczone są na wywóz śmieci z cmentarzy
i dbałość o porządek. Szerokość pomnika musi odpowiadać szerokości mogiły grzebalnej. Jeśli ktoś pragnie położyć kostkę polbrukową obok grobu, to musi ona być położona na wysokości ziemi, by wszyscy po niej mogli przechodzić – nie może być
za wysoka, bo to nie jest dodatkowo półka przy pomniku na stawianie zniczy. Kto już położył za szeroko i za wysoko kostkę, to proszę o rozebranie w najbliższych miesiącach i właściwe położenie. Po wakacjach zostaną wskazane kolejne miejsca, gdzie nikt
z opiekunów się nie zgłosił od kilkudziesięciu lat i będą wtedy możliwe kolejne osoby
do pochowania na tych miejscach, także spoza rodzin.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowe numery czasopism religijnych „Pielgrzym” oraz „W Rodzinie”. Opłaty proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2016-04-24

 

* W związku z apelem papieża Franciszka o braterską solidarność z chrześcijanami
z Ukrainy oraz z prośbą ks. biskupa diecezjalnego dzisiaj we wszystkich parafiach przeprowadzana  jest zbiórka ofiar do skarbonek przed kościołami. U nas przy wyjściu będą
zbierać ministranci.

* Rozpoczyna się piękny miesiąc maj. Tysiące ludzi będzie w tym okresie gromadzić się
w kościołach lub przy przydrożnych kaplicach, aby oddać cześć Maryi, opiekunce narodu polskiego. Chciejmy i my stanąć do apelu. Przychodźmy wieczorami na wspólne śpiewy
i modlitwy. W kościele litania do Matki Bożej będzie odmawiana, po Mszy Świętej wieczornej, a w niedzielę po Mszy Św., o godz. 9.30. Zadbajmy też wspólnie z sąsiadami
o piękno przydrożnych krzyży i kaplic.  Postarajmy się troszczyć o czystość i porządek
w naszych obejściach oraz w miejscach publicznych. Można dostrzec coraz więcej śmieci rzucanych w lasach, nad rzeką, na chodnikach i w różnych miejscach. Nawet na ścieżce przy plebanii, przy przejściu skrótem przez kładkę, sporo osób codziennie porzuca jakieś śmieci. Cieszmy się pobudzającą do życia wiosną i zadbajmy o piękną estetykę naszego środowiska.

* Na początku maja przeżywamy ważne uroczystości państwowe i religijne. Postarajmy się wszyscy wywiesić przed domami i instytucjami biało – czerwone flagi państwowe. Niech będą one znakiem naszych głębokich uczuć patriotycznych i dopingują nas do troski
o ojczyznę poprzez swoje życiowe działania.

* W maju możemy modlić się w intencji papieskiej: „Aby we wszystkich krajach świata kobiety były traktowane ze czcią i szacunkiem oraz by doceniano ich niezbędny wkład
w życie społeczne”. W tej intencji członkinie wspólnoty Żywego Różańca odmówią różaniec w przyszłą niedzielę, po Mszy o godz. 9.30.

* Uczniów klas III Gimnazjum zapraszamy w poniedziałek na Mszę Św. o godz. 17.00 oraz na próbę przed bierzmowaniem w kościele

* W tym tygodniu w liturgii przeżywać będziemy Święta – w poniedziałek Św. Marka Ewangelisty, w piątek - św. Katarzyny Sieneńskiej (patronki Europy).

* W środę minie 2. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Cieszymy się, że w naszym środowisku jest wiele znaków upamiętniających osobę naszego wielkiego rodaka. Jest szkoła imienia papieża, jest pomnik przed kościołem, jest witraż w kościele – ale przede  wszystkim wpatrujmy się w przykład życia i nauczanie św. Jana Pawła, by wypełnić te wszystkie rady, które on pozostawił swoim rodakom. W środę, o godz. 10.00, zostanie odprawiona Msza Św. w intencji środowiska szkolnego. Wszystkich parafian zapraszamy do kościoła w środę,
o godz. 19.00. Nasza szkoła im. Jana Pawła II przedstawi montaż słowno – muzyczny pt.: „Kocham Cię Polsko, Matko moja”, a potem pomodlimy się za wstawiennictwem
św. Jana Pawła II w kościele i odśpiewamy Apel Jasnogórski.

* W czwartek po Mszy wieczornej zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierddzia.

* Dzieci z klas III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy
na ćwiczenia w kościele w czwartek, o godz. 15.30 oraz na próbną spowiedź w piątek,
o godz. 15.00. Rodziców tych dzieci zapraszamy na spotkanie do plebanii w piątek, po Mszy wieczornej.

* Za tydzień będzie kolekta ekonomiczna na rzecz budowy kostnicy parafialnej. Z parafialną radą ekonomiczną ustaliliśmy, że w maju, po rozmowach z różnymi firmami, zostaną wybrani wykonawcy, a w czerwcu rozpoczną się prace budowlane. Do tej pory wydane zostało już kilkanaście tysięcy złotych. Na ten cel jest zgromadzone jeszcze na koncie parafialnym 35 tys. zł. Z pewnością koszt budowy będzie wynosił kilka razy więcej. Polecamy więc tę ważną inwestycję ofiarności wszystkich, by przynajmniej w tym roku zbudować kostnicę w surowym stanie, pod dachem.

 

* W następną niedzielę, 1 maja, od godz. 13.00, zapraszamy na I PARAFIALNY SPŁYW KAJAKOWY. Wypłyniemy z Bartoszegolasu i popłyniemy naszą rzeką Wierzycą ok. 8 km do Górnych Malik. Zapraszamy wiele chętnych osób, by zgłaszały swój udział
u ks. proboszcza do środy. Osoby niepełnoletnie mogą płynąć w kajaku tylko pod opieką dorosłej osoby. Skorzystamy ze sprzętu udostępnionego przez p. Michała Brandta,
a zakończymy ogniskiem z kiełbaskami obok posesji pp. Bączek. Koszt udziału od 1 osoby to 35 zł.

 

* Dnia 2 maja, odbędzie się w Starej Kiszewie ciekawa impreza, na którą są zaproszeni wszyscy parafianie. Przyjadą osoby niepełnosprawne z kilku ośrodków, by wziąć udział
w FESTYNIE INTEGRACYJNYM. W najbliższy wtorek, o godz. 17.30, zapraszamy
do plebanii na spotkanie członków Parafialnego Zespołu Caritas, Szkolnego Koła Caritas oraz rodziny osób niepełnosprawnych z naszego środowiska.

* W najbliższą sobotę, o godz. 11.00, odbędzie się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego
w Starogardzie Gdańskim zjazd członków Róż Żywego Różańca. Warto, aby w Roku Miłosierdzia w takim spotkaniu uczestniczyło też wiele osób z naszej parafii. Będzie zamówiony specjalny autokar. Wyjazd będzie o godz. 9.00, sprzed pomnika papieża. Koszt wyjazdu – to 10 zł. Zapisywać się można u ks. Kamila.

 

* W sobotę, 7 maja, odbędzie się tradycyjna piesza pielgrzymka ze Starej Kiszewy
do sanktuarium we Wielu. Długość trasy wynosi 24 km. Do udziału w niej zapraszamy chętną młodzież i dorosłych. Spotkanie organizacyjne i zapisowe będzie w poniedziałek,
2 maja, po Mszy Św. o godz. 17.00.

* Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”. Opłaty proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

* W poniedziałek zmarł śp. Piotr Turzyński z Zamku Kiszewskiego. Pogrzeb odbył się
w czwartek i został pochowany na nowym cmentarzu. Dobry Jezu …..


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2016-04-17

 

·        Dzisiaj, o godz. 12.00, zapraszamy do plebanii członków parafialnej rady ekonomicznej. Ustalimy dalsze działania związane z budową kostnicy.

·        Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali do skarbonek kwotę 400 zł.
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W związku z apelem papieża Franciszka o braterską solidarność z chrześcijanami
z Ukrainy, ks. biskup diecezjalny prosi, aby w niedzielę 24 kwietnia we wszystkich parafiach została przeprowadzona zbiórka ofiar do skarbonek przed kościołami.

·        Mieszkańców Wygonina zapraszamy do udziału w MODLITWIE ZA WIOSKĘ.
To spotkanie odbędzie się w domu pp. Stolp w poniedziałek, o godz. 19.00.

·        Dzieci z klas III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy
na ćwiczenia w kościele we wtorek i w środę, o godz. 15.30.

·        W kwietniu 966 roku miało miejsce przełomowe wydarzenie w historii państwa polskiego – książę Mieszko I przyjął chrzest i wprowadził nasz naród do rodziny państw chrześcijańskich. Te wydarzenia sprzed 1050 lat mają wpływ także na nasze życie
i na dalsze losy ojczyzny. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do kościoła
w środę, o godz. 19.00, na przedstawienie teatralne pt. „Świadkowie wiary chrześcijańskiej w Polsce – ukochali Boga i Ojczyznę”, w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej. Po spektaklu pomodlimy się wspólnie o błog. Boże dla naszej ojczyzny
na kolejne wieki istnienia.

·        W sobotę będziemy przeżywać w liturgii - Uroczystość św. Wojciecha (biskupa
i męczennika, głównego patrona Polski).

·        W piątek i w sobotę odbędzie się pielgrzymka autokarowa do Częstochowy
oraz Krakowa – Łagiewnik. Zbiórka wyjeżdżających osób będzie przy plebanii, o godz. 5.00.

·        W sobotę, o godz. 15.45, zapraszamy do świetlicy parafialnej na spotkanie uczniów klas II gimnazjum. Uczniów z klasy III Gimnazjum zapraszamy w sobotę na Mszę o godz. 17.00, a po Mszy Św. będzie spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

·        Dnia 30 kwietnia, o godz. 11.00, odbędzie się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego
w Starogardzie Gdańskim zjazd członków Róż Żywego Różańca. Warto, aby w Roku Miłosierdzia w takim spotkaniu uczestniczyło też wiele osób z naszej parafii. Będzie zamówiony specjalny autokar. Wyjazd będzie o godz. 9.00. Koszt wyjazdu – po 10 zł. Zapisywać się można u ks. Kamila.

·        Dnia 2 maja odbędzie się w Starej Kiszewie ciekawa impreza. Przyjadą osoby niepełnosprawne z kilku ośrodków, by wziąć udział w FESTYNIE INTEGRACYJNYM. Na spotkanie organizacyjne zapraszamy osoby niepełnosprawne i ich rodziny z naszego środowiska, członków Parafialnego Zespołu Caritas, Szkolnego Koła Caritas i inne chętne osoby - do świetlicy parafialnej we wtorek, o godz. 17.30.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego 
„W Rodzinie”, a należność proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok.

·        Z przodu kościoła można nabyć bardzo ciekawe książki pt. „Wszystko o Bożym Miłosierdziu”. Koszt 1 sztuki to 5 zł. Warto nabyć taką pamiątkę w Roku Miłosierdzia.

·        W sobotę odbyły się pogrzeby śp. Zdzisława Słomińskiego ze Starej Kiszewy oraz
śp.  Józefa Kowalczyka ze Starej Kiszewy. Pochowani zostali na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA WIELKANOCNA
– 2016-04-10 -

 

·       Dzisiaj członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają przed kościołem ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Dziękujemy za złożone ofiary na ten dobry cel.

·       Dzieci z klas III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy na ćwiczenia w kościele w środę, o godz. 15.30.

·       Zbliża się czas egzaminów gimnazjalistów i maturzystów. Zapraszamy uczniów oraz ich rodziny do udziału we Mszy Św. w ich intencji.
O błogosławieństwo Boże na czas egzaminów dla uczniów klas III  oraz maturzystów pomodlimy się w czwartek, o godz. 17.00. Życzymy naszej młodzieży, by po pomyślnie zdanych egzaminach szczęśliwie wybrała dalsze życiowe drogi.

·       We wszystkich dekanatach naszej diecezji odbywa się nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano. To szczególna okazja, aby zawierzyć siebie i rodziny pod opiekę tego anioła, szczególnego pogromcy szatana. Wszyscy jesteśmy zaproszeni
do Pinczyna, w najbliższą sobotę, od godz. 17.30 na różne modlitwy
i na  godz. 21.00 na Mszę o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów.

·       W następną niedzielę, o godz. 12.00, zapraszamy do plebanii członków parafialnej rady ekonomicznej. Ustalimy dalsze działania związane
z budową kostnicy.

·       W piątek i w sobotę ks. proboszcz weźmie udział – jako reprezentant diecezji pelplińskiej - w Mistrzostwach Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej, które odbędą się w Toruniu. W drużynie zagra też ks. Damian Briegmann – były wikariusz ze Starej Kiszewy. Liczymy na wsparcie duchowe parafian.

·       Z przodu kościoła można nabyć bardzo ciekawe książki pt. „Wszystko
o Bożym Miłosierdziu”. Koszt 1 sztuki to 5 zł. Warto nabyć taką pamiątkę w Roku Miłosierdzia.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego  „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok.

·       Zmarł śp. Zdzisław Adam Słomiński ze Starej Kiszewy. O terminie pogrzebu jeszcze rodzina poinformuje. Różańce w kościele w niedzielę
o godz. 16.00, w kolejne dni o godz. 17.30, a w dniu pogrzebu godzinę przed pogrzebem w kostnicy. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2016-04-03

 

KOMUNIKAT PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W SPRAWIE PEŁNEJ OCHRONY ŻYCIA CZŁOWIEKA

Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne
i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.  

W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami. 

Podpisali:

Abp Stanisław Gądecki         – Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski      – Metropolita Łódzki, Zastępca Przewodn. KEP

Bp Artur G. Miziński   – Sekretarz Generalny KEP

 

·        Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na budowę naszej kostnicy parafialnej.

·        Dzisiejsza Niedziela Miłosierdzia, ustanowiona przez papieża Jana Pawła II, jest świętem wszystkich osób angażujących się w dzieła dobroczynne
w swoich środowiskach. Przy tej okazji dziękuję członkom naszego Parafialnego Zespołu Caritas i Szkolnego Koła Caritas, za troskę o osoby najbiedniejsze
i realizację różnych dobroczynnych pomysłów.

·        Dziękujemy też Wspólnocie Bożego Miłosierdzia za gorliwe modlitwy, organizowanie wielu działań pobudzających parafian do głębszych przeżyć duchowych i propagowanie wśród nas Bożego Miłosierdzia.

·        Za tydzień członkowie Szkolnego Koła Caritas będą zbierać do skarbonek ofiary na dożywianie dzieci.

·        W poniedziałek będziemy przeżywać w liturgii uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to też Dzień Świętości Życia. Jako ludzie wierzący mamy obowiązek bronić życia ludzkiego pod każdą postacią, od poczęcia
do naturalnej śmierci – tak, jak zapisane jest w Dekalogu, w Międzynarodowej Deklaracji Praw Człowieka, w polskiej konstytucji – gdzie wszędzie wskazuje się, że każdy człowiek ma prawo do życia.

·        Dzieci z klas III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy
na ćwiczenia w kościele w środę i w piątek, o godz. 15.30.

·        W biurze parafialnym można odbierać nowe alby komunijne zamówione
w firmie krawieckiej.

·        Członków Akcji Katolickiej i osoby pragnące podyskutować o różnych sprawach religijnych, moralnych i społecznych zapraszamy na spotkanie
do plebanii we wtorek, o godz. 17.30.

·        Mieszkańców Pałubina, przedstawicieli wszystkich rodzin, zapraszamy
na Modlitwę za Wioskę, która odbędzie się w tamtejszej świetlicy we wtorek,
o godz. 19.00.

·        W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy na spotkanie do plebanii Wspólnoty Małżonków.

·        Parafia nasza organizuje od 28 czerwca do 8 lipca pielgrzymkę autokarową
do Włoch. W programie m.in. odwiedziny Rzymu, Asyżu, Monte Cassino, Wenecji, Loreto, San Giovanni Rotondo.  Ze stolika pod chórem można zabrać karki ze szczegółami pielgrzymki. Zapraszamy chętne osoby do skorzystania
z oferty. Dzisiaj, o godz. 16.00, odbędzie się w plebanii zebranie przedpielgrzymkowe z przedstawicielem firmy koordynującej wyjazd.

·        W tym roku odbędzie się w naszej ojczyźnie Światowy Dzień Młodzieży
z udziałem papieża Franciszka. Spodziewany jest udział ponad 2 milionów młodzieży z całego świata. Warto, aby i nasza młodzież wzięła udział w tym historycznym wydarzeniu. Z naszej parafii jako opiekun pojedzie ks. Kamil – razem z grupą ks. Pawła Skrzyńskiego, pochodzącego z naszej parafii. Wyjazd nastąpi 28 lipca, a powrót 1 sierpnia. Koszt przejazdu, noclegów, wyżywienia, ubezpieczenia, pakietu pielgrzyma wynosi 500 zł. Chętni powinni jak najprędzej zgłosić się po bliższe informacje do ks. Kamila.

·        Warto też, aby młodzież zaplanowała już na wakacje, razem z ks. proboszczem, udział w pieszej pielgrzymce do Częstochowy, w pierwszej połowie sierpnia.
Do tego wydarzenia będą przygotowywać jednodniowe piesze pielgrzymki
do Nowego Wieca i do Wiela, które odbędą się maju.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie”,
a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        W czwartek zmarła śp. Małgorzata Stolp z Wygonina. Pogrzeb odbył się
w sobotę i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – 2016.03.27

 

·        W radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego składamy sobie radosne życzenia. Niech Zwycięski Chrystus wniesie w nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne wiele radości i pokoju. Niech w naszym środowisku wszyscy odnoszą się nawzajem życzliwie, służąc sobie pomocą, niech znikną wszelkie przejawy zła, nałogów
i słabości, a pojawi coraz więcej oznak twórczego zaangażowania w szerzenie dobra wokoło siebie. Niech Chrystus Zmartwychwstały nam wszystkim mocno błogosławi.

·        Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy troszczyli się o głębokie przeżycie Triduum Paschalnego: ministrantom, p. Organiście, strażakom z jednostek
z terenu parafii i Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej dzielnie trzymającym wartę, osobom niosącym baldachim, feretrony i chorągwie, osobom, które przygotowały piękny Grób Pański oraz ciemnicę.

·        Spod chóru  można nabrać do naczyń wodę święconą, aby służyła przez cały rok
w domu, w różnych sytuacjach.

·        Dziękujemy Caritasowi za zorganizowanie przedświątecznej zbiórki darów
dla najuboższych rodzin i wszystkim ofiarodawcom. Wyjazd członków Caritas – dorosłych i uczniów - na diecezjalne spotkanie w Pelplinie będzie w sobotę, o godz. 8.30, sprzed plebanii.

·        W poniedziałek, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·        W II Święto Msze Święte będą w porządku niedzielnym. Ofiary złożone w czasie tego dnia będą przeznaczone na wsparcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

·        W czwartek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

·        W I piątek miesiąca zapraszamy do skorzystania ze spowiedzi św. od godz. 15.30
do godz. 17.00. W tym czasie będzie w kościele adoracja Najśw. Sakramentu.

·        Kolekta ekonomiczna w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na dalsze działania związane z budową kostnicy.

·        W kwietniu papież prosi o modlitwę w intencji: „aby rolnicy indywidualni otrzymywali należyte wynagrodzenie za swoją cenną pracę”. W tej intencji odmówiony zostanie różaniec wspólnot Żywego Różańca w przyszłą niedzielę,
po Mszy Św. o godz. 9.30.

·        Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Naszym przygotowaniem do tej uroczystości niech będzie codzienne odmawianie Koronki
i Nowenny do Miłosierdzia Bożego w kościele – w Święta przed Mszą o godz. 11.00, a w dni powszednie przed Mszą, o godz. 17.00. 

·        Dzieci z klasy III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy
do plebanii w sobotę, o godz. 13.00.

·        W sobotę, o godz. 14.00, zapraszamy na spotkanie kandydatów do bierzmowania
z klas II Gimnazjum. Natomiast uczniów z klas III Gimnazjum zapraszamy
na spotkanie w sobotę, o godz. 15.30.

·        Chętną młodzież do udziału w spotkaniach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapraszamy na spotkanie w sobotę, o godz. 18.00.

·        W sobotę też można udać się na dekanalne obchody Roku Miłosierdzia do Radziejewa (filia parafii Borzechowo), gdzie o godz. 19.30 zostanie odprawiona Msza Św.

·        Parafia nasza organizuje od 28 czerwca do 8 lipca pielgrzymkę autokarową do Włoch. W programie m.in. odwiedziny Rzymu, Asyżu, Monte Cassino, Wenecji, Loreto, San Giovanni Rotondo.  Ze stolika pod chórem można zabrać karki ze szczegółami pielgrzymki. Zapraszamy chętne osoby do skorzystania z oferty. W następną niedzielę, o godz. 16.00, odbędzie się w plebanii zebranie przedpielgrzymkowe
z przedstawicielem firmy koordynującej wyjazd.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, także dla dzieci „Mały Pielgrzym” - należności wrzucić do skarbonki  św. Antoniego.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA – 2016.03.20

 

* Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj podczas kolekty na rzecz wsparcia Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Dziękujemy ks. klerykowi za wygłoszone do nas słowo
i życzymy wielu łask Bożych na pięknej drodze do kapłaństwa.

* Zakończyły się rekolekcje wielkopostne. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli. Dziękujemy też za wsparcie w prowadzeniu rekolekcji paniom katechetkom
i gronu nauczycielskiemu.

* W czwartek, odbyła się nasza parafialna spowiedź. Jeszcze spora grupa osób nie skorzystała
z tak wielkiej szansy uporządkowania swojego życia przed Świętami. Będziemy jeszcze
z ks. Kamilem słuchać spowiedzi we Wielki Piątek, po wieczornych obrzędach do 22.00
(w czasie adoracji przy Grobie Pańskim) oraz we Wielką Sobotę po tzw. Święconkach. Warto zadbać, aby wszyscy członkowie naszych rodzin po Bożemu przeżywali Święta i skorzystali
ze spowiedzi. Czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej minie 22 maja, w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

* Dziękujemy za liczny udział w piątkowej Drodze Krzyżowej, którą przeżywaliśmy
w plenerze. Dziękujemy strażakom i młodzieżowej drużynie pożarniczej ze Starej Kiszewy
za pomoc w bezpiecznym przemarszu.

* Dziękujemy za ofiary składane do skarbonki znajdującej się z przodu kościoła na zakup kwiatów i innych dekoracji do Grobu Pańskiego. Przez cały rok jest zresztą taka możliwość, abyśmy wspólnie zatroszczyli się o piękno naszej świątyni. 

* W tym tygodniu księża odwiedzą chorych z przedświąteczną spowiedzią i Komunią Św.
od godz. 8.00 - ks. Kamil w poniedziałek, a ks. proboszcz w środę. Oprócz stałych chorych, których co miesiąc z sakramentami odwiedzamy, prosimy o zgłoszenie w biurze parafialnym innych chorych i starszych, aby wiele osób mogło przyjąć sakramenty przed Świętami.

* Wchodzimy w okres najważniejszych, centralnych wydarzeń z historii chrześcijaństwa.
We Wielkim Tygodniu będziemy rozważać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa,
a zaakcentuje to w sposób szczególny bogata liturgia.

* We Wielki Czwartek, przed południem, kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie podczas Mszy Świętej w katedrze pelplińskiej, a wieczorem w parafiach odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele taka Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 19.00. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy. Adoracja potrwa do godz. 21.00 – wartę podejmą ministranci.

* We Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy rozpocznie się od godz. 9.00 i potrwa do wieczornych obrzędów. Przychodźmy licznie do kościoła na prywatną modlitwę, aby zawierzyć Chrystusowi wszelkie swoje osobiste lub rodzinne problemy. Zapraszamy do adorowania w kościele, we Wielki Piątek i we Wielką Sobotę, mieszkańców poszczególnych wiosek, a też członków wszystkich wspólnot działających w parafii, 
w następującym porządku:  9:00 - 10:00 Bartoszylas, 10:00 - 11:00 Boże Pole, Struga, 11:00 - 12:00 Chwarzenko, Foshuta, 12:00 - 13:00 Chwarzno, Akcja Katolicka, 13:00 - 14:00 Wygonin, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, 14:00 - 15:00 Górne Maliki, Żywy Różaniec, 15:00 - 16:00 Wspólnota Bożego Miłosierdzia i Wspólnota Małżonków, 16:00 - 17:00 Pałubin, Caritas, 17:00 - 18:00 Stary Bukowiec, Nowy Bukowiec 18:00 - 19:00 Strzelki, Zamek Kiszewski, 19:00 - 22.00  Stara Kiszewa - rodziny.  We Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Liturgię wieczorną Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 19.00. W tym dniu nigdzie na świecie
nie odprawia się Mszy Świętej. Centrum stanowi adoracja krzyża, który chcemy ucałować
z wdzięcznością jako szczególny znak, przez który Chrystus dokonał zbawienia świata. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego
w Jerozolimie. Po zakończonych obrzędach Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony
do Grobu Pańskiego, wartę obejmą strażacy, a my odśpiewamy Gorzkie Żale. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 22.00. Będzie wtedy okazja do spowiedzi, szczególnie dla osób, które wracają z zagranicy i z internatów.

* We Wielką Sobotę adorację rozpoczniemy o godz. 9.00 i zachęcamy do adoracji również wraz ze swoimi wioskami lub wspólnotami. W tym dniu nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość
od pokarmów mięsnych, lecz zaleca się je, jako przygotowanie do świątecznego posiłku
z pobłogosławionych pokarmów. Poświęcenie przyniesionych pokarmów, tzw. Święconek nastąpi w kościele w Starej Kiszewie o godz. 12.00 i 16.00, a w kaplicy w Starym Bukowcu
o godz. 13.00 Obrzędy wieczorne rozpoczną się o godz. 22.00. W związku z tym procesja rezurekcyjna odbędzie się po zakończeniu Mszy Wigilii Paschalnej. Na uroczystości wieczorne przynosimy ze sobą do kościoła świece. Podczas ceremonii nastąpi m.in. poświęcenie ognia
i paschału, odnowimy również przyrzeczenia chrzcielne. Poprosimy o niesienie baldachimu, chorągwi i feretronów podczas procesji.

* W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie rannej Mszy Św. – wykorzystajmy czas na uroczyste śniadanie wielkanocne w gronie rodziny. Pozostałe Msze Święte będą o godz. 9.30, 11.00 i 15.00 w kościele parafialnym i o 13.30  w kaplicy w Starym Bukowcu. Natomiast
w II Święto – porządek Mszy, jak w każdą niedzielę.

* Zachęcamy jeszcze do zapisywania się do naszej Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która jest wyłożona przy bocznym ołtarzu. Wytrwajmy jak najdłużej we wszystkich poczynionych
we Wielkim Poście przyrzeczeniach abstynenckich.

* Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali przed kościołem kwotę 450 zł.
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

* Trwa przedświąteczna zbiórka darów dla osób ubogich. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom wrzucającym różnorakie artykuły spożywcze i drogeryjne do kartonów z logo Caritas, które znajdują się w sklepach leżących na terenie naszej parafii. Można jeszcze składać dary
do jutra, a później będą rozwiezione do najuboższych. Członków  Caritas zapraszam do plebanii na spotkanie w poniedziałek, po Mszy Św. o godz. 17.00.

* We Wielki Piątek oraz we Wielką Sobotę, o godz. 15.00 (a w Święta przed Mszą,
o godz.11.00) będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Nowenną – przygotowując się do dobrego przeżywania Niedzieli Miłosierdzia.

* Zespół Kształcenia i Wychowania ze Starej Kiszewy zorganizował Konkurs Palm Wielkanocnych. W kategorii palm kurpiowskich I miejsce zdobyły klasy Ic i IIa, II miejsce klasa „0”, a III miejsce klasa 1a. W kategorii palm góralskich wygrała klasa IV b przed klasą IVa. W kategorii palm rodzinnych I miejsce zdobyły rodziny Kowalczyk i Bembnista,
miejsce rodziny Mollin i Dąbk, a III miejsce rodziny Engler, Jankowscy i Marchewicz. Gratulujemy zwycięzcom i te najlepsze prace możemy podziwiać na wystawie w przodu kościoła.

* Zachęcamy do nabywania w zakrystii specjalnych świec – paschalików. Można je zapalić podczas uroczystego śniadania wielkanocnego, jako szczególny znak jedności całej rodziny.
* Zachęcamy do obejrzenia w telewizji filmu dokumentalnego pt.: „Ksiądz”. Przedstawione zostaną  m.in. odkryte nowe dokumenty dotyczące męczeńskiej śmierci błog. ks. Jerzego Popiełuszki. Emisja filmu będzie w poniedziałek, w TVP 1, o godz. 22.05.
* Ze stolika z  tyłu kościoła można nabyć kolejny nr czasopisma diecezjalnego „W  Rodzinie”.
* W sobotę zmarł śp. Ireneusz Kaszubowski ze Starej Kiszewy. Pogrzeb będzie we wtorek,
o godz. 9.00. Różańce w kościele - w sobotę, o godz. 18.00, w niedzielę, o godz. 16.00,
w poniedziałek, o godz. 17.30 oraz we wtorek w kostnicy, o godz. 8.00. Dobry Jezu…..


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2016.03.13

 

·        Dzisiaj rozpoczynamy parafialne i szkolne rekolekcje wielkopostne. Witamy w naszej wspólnocie Siostry Miłosierdzia z Chełmna, które je przeprowadzą. Przeżyjmy głęboko ten święty czas, przygotowujący nas na godne przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Przedstawiciele każdej rodziny mogą po Mszy Św. podejść do przodu i zabrać ulotkę z programem rekolekcji. Dzieci i młodzież szkolna mają swoje spotkania w poniedziałek, wtorek i środę, w godzinach od 9.00 do 12.00. Młodzież pozaszkolną i dorosłych zapraszamy na Msze rekolekcyjne w te dni, o godz. 18.00.
W poniedziałek po Mszy o godz. 18.00 będzie w plebanii spotkanie ze Wspólnotą Miłosierdzia. We wtorek, po Mszy o godz. 18.00, zapraszamy na spotkanie
do plebanii osoby pragnące podyskutować o różnych powołaniach życiowych ludzi, też o przykładach ludzi pięknie realizujących swoje powołania. W środę, o godz. 16.00, będzie dodatkowo Msza rekolekcyjna na filii w Starym Bukowcu. Nasza spowiedź parafialna, z udziałem większej liczby kapłanów z dekanatu, odbędzie się
w czwartek, w godz. od 9.00 do 10.00 oraz od 15.30 do 17.00. Spowiedź w kaplicy
w Starym Bukowcu będzie od godz. 15.30 do 16.00. Postarajmy się, aby wszyscy członkowie naszych rodzin uporządkowali swoje życie przed Świętami poprzez sakrament pokuty.

·        Droga Krzyżowa w najbliższy piątek będzie miała inny charakter, bo odbędzie się
w plenerze. Zapraszamy do licznego udziału. O godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza Św., a po niej ruszamy procesją. Pójdziemy w kierunku Chwarzna, a za Starą Kiszewą skręcimy w prawo w polną drogę k. lasu i przejdziemy przez osiedle obok stadionu. Weźmy ze sobą książeczki do nabożeństwa, abyśmy wszyscy włączali się w śpiewy w czasie trasy. Przedstawicieli strażaków poproszę o pomoc w bezpiecznym przemarszu. Jako grupa zorganizowana, będziemy maszerowali w skupieniu.

·        Dzisiaj przed kościołem członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Dziękujemy
za wszelkie złożone ofiary.

·        We wszystkich sklepach spożywczych na terenie naszego parafii wstawione zostały specjalne kartony z logo Caritas. Przez tydzień  jeszcze można składać swoje dary
dla biednych.  Przed Świętami paczki zostaną zawiezione do najuboższych rodzin.

·        Dzisiaj można kupić, przy wyjściu z kościoła, ładne stroiki świąteczne wykonane przez osoby niepełnosprawne z Domu Środowiskowego w Konarzynach.

·        Ciekawą ofertą dla młodzieży i dzieci niepełnosprawnych przysłał Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Czarnej Wodzie. Odbywa się tam wiele ciekawych zajęć leczniczych, a też realizowany jest program szkolny. Dowóz
i pobyt jest darmowy. Zainteresowani proszeni są o zgłoszenie się do ks. proboszcza.

·        Dzisiaj, o godz. 16.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie naszego Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. św. Jana Pawła II.

·        W sobotę będziemy w liturgii przeżywać uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny. Pamiętajmy w tym dniu szczególnie o mężach i ojcach, aby godnie
i odpowiedzialnie wypełniali swoje powołanie.

·        W Niedzielę Palmową przynieśmy do kościoła palmy, które zostaną poświęcone. Będzie też można nabyć palmy przed kościołem od osób niepełnosprawnych.

·        Zespół Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie ogłasza konkurs na zrobienie palm wielkanocnych w następujących kategoriach: klasy 0 – III (palma kurpiowska), klasy IV – VI (palma góralska), gimnazjum (palma wileńska) oraz kategoria rodzinna (palmy w dowolnej technice). Palmy należy składać do sekretariatu szkoły
do 17 marca. Najlepsi otrzymają nagrody, a też zobaczymy je w kościele za tydzień.

·        W Niedzielę Palmową kilka tysięcy młodzieży z całej diecezji spotka się
na diecezjalnym zjeździe z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Zapisywać się można u ks. Kamila. Koszt to 10 zł. Wyjazd będzie o godz. 11.50 sprzed plebanii.

·        W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona dla Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Z tej okazji głosić będzie do nas słowo Boże jeden
z kleryków.

·        Młodzież, pragnącą uczestniczyć w spotkaniach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zapraszamy do plebanii w piątek, bezpośrednio po Drodze Krzyżowej.

·        Młodzież z klas II i III gimnazjum, przygotowującą się do bierzmowania, zapraszamy na spotkanie do kościoła w sobotę, o godz. 16.00.

·        Po Mszy wieczornej w sobotę zapraszamy chętnych parafian na nabożeństwo
w kościele w intencji dusz czyśćcowych. Poprowadzą je członkinie Apostolskiego Dzieła Pomocy Duszom Czyśćcowym.

·        Z ciekawą inicjatywą  wychodzą członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej i sołectwa ze Starej Kiszewy. Zapraszają chętnych mieszkańców do udziału w warsztatach
z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych zagrożeniach życia i zdrowia. Warsztaty odbędą się w najbliższy wtorek, o godz. 18.00  w Domu Strażaka w Starej Kiszewie.

·        W tym tygodniu, ze względu na rekolekcje, biuro parafialne nie będzie czynne.

·        Zachęcamy do nabywania w zakrystii specjalnych świec – paschalików. Koszt 1 szt. to 5 zł.

·        Z przodu kościoła wystawiona jest skarbonka, do której można składać ofiary
 na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego. Zakupione zostaną w kwiaciarni kwiaty właściwie pasujące do dekoracji Grobu.

·        Ukazał się nowy nr czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”. Można nabyć ze stolika znajdującego się z tyłu kościoła.

 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2016.03.06

 

·        Dziękujemy serdecznie za ofiary złożone dzisiaj na budowę kostnicy. Dziękujemy bardzo osobom, które wczoraj pracowały przy rozbiórce starego garażu i porządkowaniu terenu wokół kościoła i plebanii. Po zakończeniu zbierania dalszych pozwoleń (m.in. połączenia geodezyjnie 2 działek, które są w tym miejscu) przejdziemy do etapu budowania kostnicy.

·        W Roku Miłosierdzia i we Wielkim Poście mamy okazję aktywniej włączać się w różne przedsięwzięcia charytatywne na rzecz uboższych osób z naszego środowiska. Dziękujemy szczególnie członkom Parafialnego Zespołu Caritas oraz Szkolnemu Kołu Caritas za dobroczynne zaangażowanie. Członków tych wspólnot, a także inne chętne osoby do pracy na rzecz potrzebujących wsparcia osób zapraszamy na spotkanie
do plebanii w poniedziałek, o godz. 17.30.

·        Już po raz piąty nasza parafia otrzymuje prezent od zaprzyjaźnionego stowarzyszenia
ze Starogardu Gdańskiego „Amor Omnia Vincit” w postaci 20 ton jabłek. Wszyscy chętni do skorzystania z nich mogą przybyć przed plebanię w czwartek, od godz. 15.00.

·        W okresie przed Świętami Wielkanocnymi Caritas Polska wraz z siecią sklepów BIEDRONKA organizują zbiórkę żywności dla biednych rodzin. Nasz Parafialny Zespół Caritas oraz Szkolne Koło Caritas również zorganizują taką zbiórkę w BIEDRONCE
w Starej Kiszewie, a zebrane dary oraz ofiary do skarbonki pragną przeznaczyć 
na paczki świąteczne dla biedniejszych rodzin.  Zbiórka odbędzie się najbliższy piątek oraz w sobotę, 11 i 12 marca. Również w innych sklepach spożywczych na terenie naszej parafii ustawione zostaną kartony z logo Caritas, gdzie można składać swoje dary świąteczne dla biedniejszych osób.

·        Za tydzień członkowie Szkolnego Koła Caritas będą zbierać przed kościołem ofiary
do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Za wszelkie składane dary i ofiary serdecznie dziękujemy.

·        Ze stolika pod chórem można zabrać specjalne gazetki informujące o szerokiej działalności diecezjalnego Caritas na rzecz chorych i biednych. Można też zabrać ulotki
z prośbą o przekazanie 1% od podatku na rzecz Caritas. Pamiętajmy o tej możliwości odpisów przy składaniu rocznych PITów – także na rzecz osób chorych i stowarzyszeń
z naszego środowiska.

·        Za tydzień rozpoczynamy parafialne i szkolne rekolekcje wielkopostne. Nauki głosić będą Siostry Miłosierdzia z Chełmna. Przeżyjmy głęboko ten święty czas, przygotowujący nas na godne przeżywanie Świąt Wielkanocnych. Przedstawiciele każdej rodziny mogą po Mszy Św. podejść do przodu i zabrać ulotkę z programem rekolekcji.

·        Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich we Wielkim Poście
i wpisywania się do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która znajduje się przy bocznym ołtarzu.

·        We wtorek obchodzony będzie Dzień Kobiet. Wszystkim paniom i dziewczętom, z okazji ich Święta, składamy serdeczne życzenia, by cieszyły się szczęściem, zdrowiem
i pomyślnością, by ich troska o dobre życie rodzin została doceniona szacunkiem
i wdzięcznością, by Pan Bóg wspierał w realizacji wszystkich życiowych zadań.

·        Rodziców dzieci komunijnych zapraszamy na spotkanie do plebanii w środę, o godz. 17.45.

·        W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy do plebanii na kolejne spotkanie Wspólnoty Małżonków.

·        W sobotę, o godz. 11.00, zapraszamy dzieci z klas III na kolejne spotkanie do plebanii.

·        W przyszłą niedzielę, o godz. 16.00, zapraszamy na spotkanie do plebanii członków naszego Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. św. Jana Pawła II.

·        Parafia nasza organizuje, od 28 czerwca do 8 lipca, pielgrzymkę autokarową
Włoch (m.in. zwiedzimy Rzym, Asyż, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino, Wenecję, Padwę). Osoby zainteresowane mogą ze stolika pod chórem zabrać kartkę
ze szczegółowymi informacjami, a chętni mogą zgłosić się w marcu do ks. proboszcza.

·        Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę autokarową do Częstochowy i Krakowa mogą już regulować należności.

·        W następną niedzielę będzie można kupić przed kościołem stroiki świąteczne wykonane przez osoby niepełnosprawne z Domu Środowiskowego w Konarzynach.

·        W Niedzielę Palmową, 20 marca, kilka tysięcy młodzieży z całej diecezji spotka się
na diecezjalnym zjeździe z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Zapraszamy do udziału naszą młodzież. Koszt wyjazdu to 10 zł. Zapisywać się można
u ks. Kamila. Przygotowanych zostało wiele atrakcji i koncertów.

·        Dziękujemy zespołowi z Żukowa za uświetnienie swoim śpiewem liturgii Mszy Św. Przy wyjściu z kościoła można nabyć wiele płyt zespołu z piosenkami religijnym, tradycyjnymi i biesiadnymi. Lider tej grupy p. Tomasz Dorniak promuje w Polsce akcję „STOP DLA RAKA” i zaprasza osoby chore na nowotwór, a też członków rodzin
na specjalny wykład do świetlicy parafialnej – dzisiaj, o godz. 16.00.

·        Zachęcamy do nabywania specjalnych świec – paschalików. Można je zapalić podczas uroczystego śniadania wielkanocnego i będzie to piękny znak jedności całej rodziny przy wspólnym stole. Koszt 1 świecy – 5 zł.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma dla dzieci „Mały Pielgrzym”.

·        W czwartek zmarł śp. Henryk Grzywacz z Dolnych Malik. Pogrzeb będzie w naszym kościele w poniedziałek, o godz. 11.00. Różaniec w kostnicy jutro, o godz. 10.00.
W czwartek zmarła również śp. Irena Czapiewska ze Starej Kiszewy. Pogrzeb będzie
w poniedziałek, o godz. 13.00. Różańce w kościele w sobotę – o godz. 18.00, w niedzielę – o godz. 16.00 oraz w poniedziałek w kostnicy o godz. 12.00.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2016.02.28

 

·        W marcu papież prosi o modlitwę w intencji: „aby chrześcijanie dyskryminowani lub prześladowani z powodu swojej wiary byli wciąż silni
i wierni Ewangelii dzięki nieustannej modlitwie całego Kościoła”.

·        Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odbywają w następującym czasie: Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.00 (bezpośrednio po niej Msza Św. z kazaniem pasyjnym), a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane
w czwartek, o godz. 18.00.

·        We wtorek, o godz. 17.30, zapraszamy do plebanii na spotkanie Wspólnoty Bożego Miłosierdzia.

·        W środę, o godz. 19.00, rozpoczynamy w naszej parafii nową inicjatywę MODLITWA ZA WIOSKĘ. Chcemy raz w roku w każdej wiosce spotykać się
na wspólnej modlitwie i rozmowie na tematy religijne. Pierwsze spotkanie odbędzie sięw Foshucie w domu państwa Świtałów.  Serdecznie prosimy,
by z każdej rodziny w
tej wiosce ktoś uczestniczył w spotkaniu modlitewnym.

·        W piątek będziemy w liturgii przeżywać Święto  - św. Kazimierza Królewicza.

·        W I-szy piątek miesiąca księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną
od godz. 8.00.

·        W I piątek miesiąca spowiedź św. będzie od godz. 14.30. Będzie też wtedy
w kościele specjalna okazja do pomodlenia się przed wystawionym
Najśw. Sakramentem. Zapraszamy szczególnie dzieci z klas IV oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania.

·        W sobotę zapraszamy do plebanii na spotkania – o godz. 14.30 rodziców klas II gimnazjum (które niebawem rozpoczną przygotowania do bierzmowania w przyszłym roku, a rodzice też podpiszą stosowne deklaracje) – o godz. 15.45 uczniów klas III gimnazjum – o godz. 18.00 chętną młodzież z gimnazjum
i szkół średnich, która pragnie włączyć się w działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

·        W następną niedzielę zaśpiewa w naszym kościele zespół „Massuana”
z Żukowa. Będzie można nabyć różne płyty nagrane przez tę grupę muzyczną. Lider tej grupy Tomasz Dorniak promuje w Polsce akcję „STOP DLA RAKA”
i zaprasza osoby chore na nowotwór, a też członków rodzin na specjalny wykład do świetlicy parafialnej – w przyszłą niedzielę, o godz. 16.00.

·        Już intensyfikujemy działania związane z powstaniem kostnicy. W minionym tygodniu postawiono 2 metalowe garaże gospodarcze, które będą stały niedaleko budowanej kostnicy. Duża ilość osób – może nawet ok. 30 - będzie potrzebna
w najbliższą sobotę, od godz. 8.00. Rozebrany zostanie wtedy murowany garaż stojący obok organistówki, na miejscu którego będzie stać kostnica oraz wykonane będą inne prace porządkowe. Serdecznie zapraszamy do tej dość łatwej i społecznej pracy strażaków, rolników, budowlańców, dużą grupę młodzieży (chłopców i dziewczęta) i wszystkich chętnych. We wtorek, o godz. 17.30, zapraszam do plebanii na spotkanie członków rady parafialnej, także rolników (którzy w sobotę mogliby przyjechać ciągnikami z przyczepami
do wywiezienia gruzu), osoby które posiadają koparki lub inne ciężkie sprzęty (pomocne do rozbiórki budynku).

·        Kolekta ekonomiczna w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na budowę kostnicy. Każdy może mieć swoją cząstkę w powstaniu tego historycznego budynku – czy to pracując fizycznie, czy pomagając w zgromadzeniu potrzebnych dokumentów, czy też wspierając złożonymi ofiarami.

·        Zachęcamy do podejmowania postanowień abstynenckich we Wielkim Poście
i wpisywania się do Parafialnej Złotej Księgi Trzeźwości, która znajduje się przy bocznym ołtarzu. Już kilkudziesięciu parafian wcześniej wpisało się i podjęło konkretne postanowienia abstynenckie na dłuższy lub krótszy czas. W gablotce w kruchcie kościoła osoby zainteresowane mogą przeczytać na plakacie
o terminach rekolekcji ewangelizacyjnych dla osób uzależnionych od alkoholu
i tych, którzy cierpią z powodu nadużywania alkoholu przez bliskich, które organizowane są w Pelplinie.

·        Tydzień temu odbyły się Mistrzostwa Parafii w siatkówkę. Wygrały Gwiazdy Północy, a kolejne miejsca zajęły drużyny: Konarzyny, Gwardia Nadolnego, Pogromcy, Świński Pogrom, Esy. Wczoraj odbyły się Mistrzostwa Parafii
w Tenisa Stołowego. Zgłosiło się 31 zawodniczek i zawodników. Wśród kobiet wygrała Klaudia Łangowska przed Wiktoria Wentą i Moniką Szulta. Wśród mężczyzn wygrał Mateusz Gołuński przed Krystianem Pałubickim i Maciejem Borkowiczem.

·        Zachęcamy do nabywania specjalnych świec – paschalików. Można je zapalić podczas uroczystego śniadania wielkanocnego i będzie to piękny znak jedności całej rodziny przy wspólnym stole. Koszt 1 świecy – 5 zł.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego pt.: „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        We wtorek zmarł śp. Franciszek Labuda ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się
w piątek i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu ….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2016.02.21

·        W minioną niedzielę członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali 410 zł.
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W sobotę, o godz. 21.00, zapraszamy do kościoła na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·        Dziękujemy panom, którzy tydzień temu przybyli na spotkanie do plebanii
i zadeklarowali chęć pomocy przy budowie kostnicy. Szkoda jednak, że tak mało mężczyzn się zgłosiło. Liczymy, że przy kolejnych działaniach więcej osób zdecyduje się włączyć w budowę historycznego budynku, jakim będzie nasza kaplica przedpogrzebowa. W minionym tygodniu zostały wycięte drzewka i krzewy
w miejscu, gdzie będzie kostnica. Zrobiona też została wylewka betonowa
pod 2 gospodarcze garaże metalowe, które staną w pobliżu kostnicy (a które w tym tygodniu zostaną postawione). Dziękujemy panom, którzy aktywnie włączyli się
w wykonanie dotychczasowych działań. Więcej osób dorosłych, a też młodzieży, będzie potrzebnych do pracy w dniu 5 marca, kiedy to nastąpi rozbiórka starego garażu obok organistówki, na miejscu którego powstanie kostnica.

·        W miniony czwartek odbyły się Mistrzostwa Parafii Stara  Kiszewa w piłce nożnej halowej. W kategorii szkół podstawowych drużyna FC Krawężnik  pokonała
FC Pitry. Natomiast w kategorii młodzieżowej kolejne miejsca zajmowały drużyny: Świński Pogrom, Gwardia Nadolnego, Wierzyca, Grzybek, Trójwieś. W sobotę
w naszej parafii odbyły się Mistrzostwa Diecezjalne Ministrantów w Szachach. Dzisiaj zapraszamy, od godz. 14.00, do szkoły w Starej Kiszewie na Mistrzostwa Parafii w siatkówkę. Rozgrywki będą się odbywać w kategoriach męskiej i żeńskiej. Chętne drużyny mogą zgłosić się pół godziny wcześniej. Natomiast w najbliższą sobotę zapraszamy do udziału na sali w szkole w Mistrzostwach Parafii w tenisa stołowego. Początek turnieju od godz. 10.00, a zapisy pół godziny wcześniej. Rywalizacja będzie w kategoriach męskiej i żeńskiej (niezależnie od wieku). Najlepsi w tych rozgrywkach sportowych otrzymają puchary i dyplomy od ks. proboszcza.

·        W naszej parafii istnieją do tej pory 2 rozśpiewane grupy dziecięce. Są to schola „Iskierki” prowadzona przez p. organistę Karola Wiśniewskiego oraz zespół „Apostolskie Nutki” prowadzony przez ks. proboszcza. Kolejne śpiewające dzieci z klas III, II i I, dziewczęta i chłopców, zapraszamy do udziału w zajęciach następnego zespołu muzycznego, który poprowadzi także ks. proboszcz. Zapraszamy na pierwszą próbę w poniedziałek o godz. 12.00 do świetlicy parafialnej. Zespół „Apostolskie Nutki” zapraszamy na próbę w poniedziałek, o godz. 13.30.

·        Zachęcamy do nabywania w zakrystii specjalnych świec – paschalików. Można je zapalić podczas uroczystego śniadania wielkanocnego i będzie to piękny znak jedności całej rodziny przy wspólnym stole. Koszt 1 świecy – 5 zł.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie”,
a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 2016.02.14

 ·        Dziękujemy ks. Piotrowi Lubeckiemu ze Starogardu Gdańskiego za przybliżenie nam pięknej postaci Matki Teresy z Kalkuty. W zakrystii można nabyć książkę napisaną przez ks. Piotra pt. „Moja przyjaciółka Matka Teresa z Kalkuty”
(z autografem autora).

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków rady parafialnej i wszystkie osoby, które będą chętne pomagać konkretnie przy budowie kostnicy. Zapraszamy m.in. przedstawicieli firm budowlanych, pracowników leśnych, rolników, strażaków i wszystkie inne osoby chętne do pomocy – ustalimy terminarz działań. Liczymy, że wiele osób będzie się zgłaszać do prac społecznych, pragnąc mieć swój udział w powstaniu historycznego budynku, jakim będzie nasza kaplica przedpogrzebowa, a firmy budowlane będą tylko nieliczne zatrudnione.
·        Dzisiaj przed kościołem, na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne, zbierają będą do skarbonek członkowie Szkolnego Koła Caritas.
Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odbywają w następującym czasie: Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.00 (bezpośrednio po niej Msza Św.
z kazaniem pasyjnym), a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15. W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane w czwartek, o godz. 18.00. Za pobożne uczestnictwo w tych nabożeństwach i odmówienie modlitw w intencji papieża można uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za swoich bliskich zmarłych lub nawet za siebie samego, pragnąc skrócenia okresu przyszłego przebywania w czyśćcu.

·        W czasie ferii zimowych parafia nasza zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych
do udziału w Mistrzostwach Parafii w różnych dyscyplinach sportowych, na sali gimnastycznej w szkole w Starej Kiszewie. Szczegóły na plakatach w gablotce przed kościołem. W najbliższy czwartek, od godz. 10.00, odbędą się Mistrzostwa Parafii
w piłkę nożną halową
– mogą zagrać uczniowie szkół podstawowych oraz starsi.
W sobotę, od godz. 11.00, ks. Kamil organizuje w świetlicy parafialnej Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Pelplińskiej w szachach. W następną niedzielę, od godz. 14.00, zapraszamy drużyny męskie i żeńskie do udziału w Mistrzostwach Parafii
w siatkówkę.
W rozgrywkach mogą też wziąć udział goście spoza parafii. Najlepsi otrzymają puchary i dyplomy ufundowane przez ks. proboszcza.

     Zachęcamy do nabywania w zakrystii specjalnych świec – paschalików. Można je zapalić podczas uroczystego śniadania wielkanocnego i będzie to piękny znak jedności całej rodziny przy wspólnym stole. Koszt 1 świecy – 5 zł.
·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”. Należności  proszę wrzucić do skarbonki znajdującej się obok na stoliku.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA ZWYKŁA – 7.02.2016

 

·        Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj podczas kolekty ekonomicznej
na rzecz budowy kostnicy. Za tydzień, po Mszy Św. o godz. 11.00, zapraszamy do plebanii na spotkanie członków rady parafialnej i wszystkie osoby, które będą chętne pomagać konkretnie przy budowie kostnicy. Najpierw potrzebne będą osoby, które będą chciały społecznie popracować przy rozbiórce garażu obok organistówki i przygotowaniu terenu do budowy kostnicy. Zapraszamy więc m.in. przedstawicieli firm budowlanych, pracowników leśnych, rolników
i wszystkie inne osoby chętne do pomocy – ustalimy terminarz działań. Liczymy, że wiele osób będzie się zgłaszać do prac społecznych, pragnąc mieć swój udział w powstaniu historycznego budynku, jakim będzie nasza kaplica przedpogrzebowa, a firmy budowlane będą tylko nieliczne zatrudnione.

·        Za tydzień przed kościołem, na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne, zbierać będą do skarbonek członkowie Szkolnego Koła Caritas.

·        Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00, jutro i pojutrze po Mszach Świętych o godz. 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy.
W ten sposób przygotujemy się mocniej na przeżywanie okresu Wielkiego Postu.

·        Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy wiemy, jak wielu ludzi zniszczyło swoje życie pijąc alkohol, jak wiele tragedii ma miejsce w rodzinach – bądźmy więc wszyscy apostołami  trzeźwości. Warto, aby osoby, które dostrzegają u siebie coraz mocniejszy problem z alkoholem lub członkowie rodzin osób uzależnionych szukali pomocy u specjalistów, którzy są w każdej gminie – m.in. w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Można też zawsze po poradę przyjść do ks. proboszcza. Warto wzbudzić postanowienie abstynenckie, na krótszy lub dłuższy okres, by u siebie kształtować silną wolę, trzymać się trzeźwych zasad, a też dając dobre świadectwo dla innych. 

·        W najbliższą środę, zwaną Popielcową, rozpoczynamy szczególny okres w roku kościelnym – Wielki Post. Przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św. o godz. 7.00, 10.00 lub 17.00 (i też na filii o 18.30), podczas których odbędzie się obrzęd posypania głów poświęconym popiołem. Rozważając tajemnicę Męki
i Śmierci Chrystusa chcemy przygotować się dobrze na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Nie możemy zmarnować tej szczególnej okazji na uporządkowanie swojego kontaktu z Bogiem i innymi ludźmi. Uczyńmy wiele dobrych postanowień. Przychodźmy też licznie do kościoła w każdy piątek, o godz. 16.00 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po nim będzie odprawiona Msza Św. i wysłuchamy wielkopostnego kazania pasyjnego. Kolejne części nabożeństwa Gorzkich Żalów odśpiewamy w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15 (godzina tej Mszy Będzie we Wielkim Poście przyspieszona, by później było więcej czasu na rotacje samochodów  między Mszami). W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane w czwartek,
o godz. 18.00. Za udział w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny. Dzieci też podczas Dróg Krzyżowych będą otrzymywać specjalne obrazki - układanki. Rekolekcje wielkopostne dla szkół oraz wszystkich parafian odbędą się w dniach od 13 do 16 marca. Poprowadzą je Siostry Miłosierdzia z Chełmna.

·        Rozpoczyna się czas wielkanocnej spowiedzi i  Komunii Świętej. Nie trzeba już przed spowiedzią oddawać specjalnych kartek, ale pamiętajmy o tym obowiązku, by poprzez spowiedź i przyjęcie Komunii Św. jak najlepiej przygotować się na przeżywanie radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

·        Pamiętajmy też, że czas pokuty w Kościele stanowi okres Wielkiego Postu,
a także wszystkie piątki całego roku. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły, kiedy ograniczamy także ilość spożywanych posiłków, obowiązuje
w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.

·        We wtorek, po Mszy wieczornej, zapraszamy do świetlicy parafialnej
na spotkanie Akcji Katolickiej. Będzie okazja, aby porozmawiać o różnych ciekawych sprawach moralnych, religijnych i społecznych.

·        W piątek, o godz. 19.00, zapraszamy na kolejne spotkanie do plebanii Wspólnoty Małżonków.

·        W Roku Miłosierdzia mamy okazję zapoznać się bliżej z życiorysami wielkich ludzi, którzy mogą być dla nas wzorem do naśladowania w okazywaniu miłosierdzia bliźnim. Za tydzień w naszej parafii będzie głosił kazania ks. Piotr Lubecki ze Starogardu Gdańskiego. Opowie nam m.in. o słynnej Matce Teresie z Kalkuty, którą papież Franciszek w tym roku ogłosi świętą. Będzie można nabyć książkę napisaną przez ks. Piotra pt. „Moja przyjaciółka Matka Teresa
z Kalkuty”.

·        Ze stolika można nabyć nowy numer czasopisma katolickiego dla dzieci pt.: „Mały Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        W środę zmarł śp. Stanisław Kropidłowski z Chwarzenka. Pogrzeb odbył się
w sobotę i został pochowany na nowym cmentarzu. Dobry Jezu….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 31.01.2016

 

·        W przyszłą niedzielę kolekta ekonomiczna zostanie przeznaczona na budowę kostnicy parafialnej. Szczegółowy plan działań budowlanych zostanie przedstawiony
pod koniec lutego. Do różnych działań, do pracy społecznej zaproszonych też będzie wielu chętnych parafian.

·        We wtorek będziemy przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego – zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Św. odprawione będą w kościele parafialnym o godz. 7.00, 9.30 i 17.00, a na filii w Starym Bukowcu o godz. 18.30. Podczas każdej Mszy Św. święcone są gromnice.

·        W środę będziemy wspominać w liturgii św. Błażeja - biskupa i męczennika. Uznawany jest on za patrona osób chorych na choroby gardła. W związku z tym,
po wieczornej Mszy Św. zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo osobom, które odczuwają różnorakie dolegliwości związane z gardłem.

·        W najbliższy piątek, od godz. 8.00, księża odwiedzą chorych z comiesięczną posługą sakramentalną.

·        W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. będzie od godz. 15.30 do godz. 17.00. Będzie też wtedy w kościele specjalna okazja do pomodlenia się przed wystawionym Najśw. Sakramentem.

·        Dzieci z klasy III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św., zapraszamy
na spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 10.00.

·        W lutym papież zachęca do modlitwy w intencji: „abyśmy opiekowali się światem stworzonym, który otrzymaliśmy jako bezinteresowny dar, żeby go pielęgnować
i chronić dla przyszłych pokoleń”.

·        Za tydzień, po Mszy Św. o godz. 9.30, odbędzie się w kościele modlitwa wspólnoty Żywego Różańca.

·        Zakończył się okres kolęd. Z tej okazji pragniemy serdecznie podziękować za okazaną  życzliwość. Dziękujemy za serdeczną atmosferę w domach, za dzielenie się swoimi różnymi troskami i radościami. Dziękujemy kierowcom, którzy wozili nas po różnych trasach kolędowych; dziękujemy rodzinom, które podjęły kolędujących poczęstunkiem, a także za składane przy tej okazji ofiary. Dziękujemy rodzinom, które już złożyły w kopertach ofiary na budowę kostnicy. Na ten cel złożono kwotę 8200 zł. W sumie mieliśmy okazję wstąpić do 833 miejsc, w których mieszkało
978 rodzin. Nie przyjęto kolędy w 42 miejscach w naszej parafii. Jest w naszej parafii 71 par żyjących w związkach niesakramentalnych, w tym 37 nie mających trwałej przeszkody. Zmniejsza się w naszej parafii co roku ta liczba związków żyjących
bez ślubu kościelnego – życzymy, by kolejne pary nie mające przeszkody szybko uporządkowały swoje relacje przed Bogiem i przed sobą. Po podliczeniu kolędowym wszystkich mieszkańców okazało się, że liczba członków naszej wspólnoty parafialnej wynosi obecnie 3255 osób (a więc tym razem liczba parafian wzrosła –
m.in. dzięki dużej ilości chrztów). Spora grupa osób rzadko korzysta z praktyk kościelnych, choć podczas kolędy obiecali wzmożyć częstotliwość swojego uczestnictwa w niedzielnych Mszach Św. Okazało się także, że z naszej parafii
82 osoby obecnie przebywają lub czasowo wyjeżdżają do pracy za granicą. Na terenie naszej parafii mieszka kilku przedstawicieli innych wyznań – są to protestanci lub Świadkowie Jehowy.

·        Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Kiszewie zaprasza wszystkich członków na Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze dnia 5 lutego, o godz. 18.00,
do Domu Strażaka.

·        Parafia w Konarzynach organizuje 2-dniową pielgrzymkę autokarową
do Częstochowy oraz Krakowa-Łagiewnik w dniach 22 i 23 kwietnia. Z pewnością warto w Roku Miłosierdzia odwiedzić Jasną Górę oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Bliższe szczegóły na plakacie w kruchcie kościoła.
Do udziału serdecznie zaprasza ks. proboszcz z Konarzyn, a nasz ks. proboszcz
ze Starej Kiszewy również pojedzie na tę pielgrzymkę i można też u niego się zapisywać.

·        Przypominamy też, że parafia nasza organizuje, od 28 czerwca do 8 lipca, pielgrzymkę autokarową do Włoch (m.in. zwiedzimy Rzym, Asyż, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino, Wenecję, Padwę). Osoby zainteresowane mogą ze stolika pod chórem zabrać kartkę ze szczegółowymi informacjami, a chętni mogą zgłosić się do ks. proboszcza. Już zgłosiło się kilkanaście osób.

·        Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy nr czasopisma religijnego „Pielgrzym”,
a należność wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

  • W piątek zmarła śp. Józefina Brandt ze Starej Kiszewy. Pogrzeb będzie
    w poniedziałek, o godz. 11.00. Różańce w kościele w sobotę, o godz. 18.00 oraz
    w niedzielę o godz. 16.00,  a także w poniedziałek w kostnicy o godz. 10.00. Dobry Jezu …
  • czwartek 17:30 spotkanie formacyjne wspólnoty Bożego Miłosierdzia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA ZWYKŁA – 24.01.2016

 

·       Tydzień temu Szkolne Koło Caritas zebrało na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne kwotę 480 zł.

·       Dzisiaj, o godz. 16.00,  odbędzie się w naszej parafii KONCERT KOLĘD. Zgłosiło się kilkanaście chórów dorosłych, scholi dziecięcych i zespołów muzycznych z naszej parafii oraz z innych. Koncert odbędzie się
w gościnnej szkole w Starej Kiszewie, by wszyscy w cieplejszych warunkach mogli podziwiać prezentacje utalentowanych artystów, którzy do nas przybędą. Przyjdźmy licznie, gdyż będzie to ważne i ciekawe wydarzenie religijno – kulturalne w naszym środowisku.

·       W poniedziałek przeżywamy w liturgii Święto – Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

·       Jutro, od godz. 16.00, kapłan odwiedzi jeszcze kilka rodzin, którym wcześniej nie pasował termin kolędy. Można jeszcze dziś takie rodziny zgłosić.

·       W środę, o godz. 17.30, zapraszamy do świetlicy w plebanii na spotkanie Wspólnoty Miłosierdzia.

·       W czwartek zapraszamy do kościoła na godz. 21.00, na nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego.

·       W najbliższym tygodniu, ze względu na remont, biuro parafialne nie będzie czynne. W pilnych sprawach można z księżmi skontaktować się
m.in. telefonicznie – numery telefonów komórkowych zawsze umieszczone są na drzwiach do biura.

·       Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „W Rodzinie”. Należności proszę złożyć do skarbonki św. Antoniego.

·       W sobotę zmarła śp. Anna Bączek z Górnych Malik. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, o godz. 11.00. Różańce w niedzielę i w poniedziałek
w kościele, o godz. 17.30 oraz we wtorek, o godz. 10.00 w kostnicy. Dobry Jezu….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II NIEDZIELA ZWYKŁA – 2016-01-17

 

·        Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na wsparcie dla Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Za wszelkie złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

·        Przed kościołem członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierają do skarbonek ofiary
na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne. Dziękujemy  za składane ofiary.

·        W tym tygodniu przeżywać będziemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Warto pamiętać w modlitwie o intencji zjednoczenia wszystkich wyznań chrześcijańskich, a także o zgodzie i jedności w naszych rodzinach.

·        Za tydzień, o godz. 16.00,  odbędzie się w naszej parafii KONCERT KOLĘD. Już chęć udziału zgłosiło kilkanaście chórów dorosłych, scholi dziecięcych
i zespołów muzycznych z naszej parafii oraz z innych miejscowości. Zapowiada się więc bardzo ciekawe wydarzenie religijno – kulturalne. 

·        W najbliższą sobotę, o godz. 11.00, przybędzie do plebanii przedstawicielka firmy krawieckiej „Korbik” z Grudziądza, która szyje alby dla dzieci komunijnych. Zapraszamy na tę godzinę do plebanii rodziców wraz z dziećmi, aby dokonać pomiarów nowych alb do uszycia. Mogą też rodzice wypożyczyć we własnym zakresie alby od starszych dzieci lub też darmowo skorzystać z alb ofiarowanych parafii przez starsze dzieci z poprzednich roczników.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”.

·        Plan kolęd na kolejne dni:

* 17 stycznia, niedziela, godz. 13.00 -  Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia – do Ośrodka Zdrowia,  blok za szkołą, blok za Ośrodkiem Zdrowia, domki za stadionem        
* 17 stycznia, niedziela, godz. 16.00 -  Zamek Kiszewski – przy szosie                                  
* 18 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 –  Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy) prawa strona, do bloku po SKR               
* 19 stycznia, wtorek, godz. 14.00
-  Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania
przy Urzędzie Gminy) lewa strona do nowego cmentarza, ul. Ogrodowa, ul. 6 Marca                   
* 20 stycznia, środa, godz. 14.00 –
Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska (od zakrętu,
od nru 25 do ul. Tysiąclecia)                
* 20 stycznia, środa, godz. 16.00 – Stara Kiszewa – ul. Konarzyńska (od strony Konarzyn, do zakrętu, nr 10)            
* 21 stycznia, czwartek, godz. 16.00 - Bartoszylas Wybud. i Ruda                
* 22 stycznia, piątek, godz. 14.00 - Stara Kiszewa – ul. Kościerska, (od skrzyżowania
przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny prawa  strona)
* 23 stycznia, sobota, godz. 11.00 - Stara Kiszewa – Wybud. pod Kościerzynę,
 ul. Polna, ul. Łąkowa
* 25 stycznia, poniedziałek, godz. 16.00 - kolęda u rodzin nieobecnych wcześniej  (prosimy o zgłaszanie się takich rodzin)       


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 10.01.2016

 

·        Dzisiejszym świętem Chrztu Pańskiego rozpoczynamy okres zwykły w roku kościelnym. Dominować będzie w strojach liturgicznych kolor zielony, będący znakiem nadziei chrześcijańskiej.

·        Za tydzień członkowie Szkolnego Koła CARITAS będą zbierać przed kościołem ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

·        W piątek parafia nasza otrzyma następną partię 20 ton jabłek
od zaprzyjaźnionego stowarzyszenia „Amor Omnia Vincit” ze Starogardu Gdańskiego. Wszyscy chętni mogą się zgłosić w tym dniu od godz. 15.00.

·        Przed Świętami Bożego Narodzenia ogłoszony został w naszej parafii konkurs na NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ ŚWIĄTECZNĄ. Dziękujemy za liczny udział mieszkańców różnych rejonów parafii. Nam wszystkim zrobiło się radośniej, gdyż piękniej wyglądało nasze środowisko. W minionym tygodniu komisja wybrała najładniejsze posesje. I-sze miejsce i główną nagrodę 200 zł., ufundowaną przez ks. proboszcza, otrzymała rodzina Engler, ze Starej Kiszewy, z ul. 6 Marca (a przeznaczyła tę nagrodę na potrzeby parafii). Na wyróżnienie zasłużyły też rodziny: Jereczek i Narloch z Nowego Bukowca, Błaszczyk
ze Starego Bukowca, Orlikowscy z Bartoszegolasu, Kropidłowscy
z Chwarzenka, Pysznik i Kozikowscy z Foshuty, Kozak, Burczyk, Piankowscy, Szarmach z Zamku Kiszewskiego, Zarembscy z Chwarzna, Błeńscy z Pałubina, Skalscy z Bożegopola oraz ze Starej Kiszewy: Popowscy, Sulewscy, Choma, Alaburda, Turzyńscy, Szeniak, Cieplińscy, Kuczyńscy.

·        W piątek wieczorem odbędzie się w plebanii kolejne spotkanie dla małżonków. Przyjedzie do nas m.in. para małżeńska z Chojnic, pragnąc ubogacić wszystkich doświadczeniami z życia małżeńskiego i rodzinnego.

·        Dnia 14 stycznia, o godz. 16:00, sprzed kościoła wyruszy autokar
do Szczodrowa na doroczne uroczystości ku czci bł. Marty Wieckiej.
W
programie Msza święta i część artystyczna. Koszt 10 zł (dzieci 5 zł). Zapisy
i informacje u ks. Kamila.

·        Członkowie rodzin, w których pojawia się coraz częściej problem alkoholowy, będą mogli skorzystać ze wsparcia pary małżeńskiej z Osiecznej, która przyjedzie do plebanii w piątek, 15 stycznia, od godz. 20.30 do 21.00.

·        W sobotę kandydaci do bierzmowania, od rana do wieczora, uczestniczyć będą w warsztatach ewangelizacyjnych. To bardzo ważny element przygotowań
do sakramentu bierzmowania. Serdecznie prosimy rodziców o ułatwienie młodzieży dotarcia do plebanii w tym dniu. Na godz. 17:00 na Msze świętą
z wieczorem uwielbienia i świadectwa zapraszamy rodziców i członków rodzin kandydatów oraz chętnych parafian. Podczas tych nabożeństw będziemy modlić się za naszą młodzież. Po modlitwach w salce odbędzie się spotkanie formacyjne dla młodzieży i ich rodziców (lub dorosłych opiekunów), które zakończy warsztaty. Serdecznie prosimy o obecność.

·        W niedzielę, 24 stycznia, o godz. 16.00, odbędzie się w naszej parafii Koncert Kolęd. Przyjadą do nas zespoły wokalno – instrumentalne, schole dziecięce
i chóry z różnych miejscowości. Zachęcamy też do uczestnictwa wszystkie grupy ze Starej Kiszewy i z okolic.

·        Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego
dla dzieci pt.: „Mały Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki
św. Antoniego.

·        Plan kolęd na najbliższy czas:

 

* 10 stycznia, niedziela, godz. 13.00 - Górne Maliki                   
* 10 stycznia, niedziela, godz. 16.00 -  Stara Kiszewa – ul. Kościerska,
(od skrzyżowania przy Urzędzie Gminy, w stronę Kościerzyny), lewa strona,
od starej poczty                     
* 11 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 - Wygonin
* 11 stycznia, poniedziałek, godz. 14.00 -  Stara Kiszewa – ul. Partyzantów        
* 12 stycznia, wtorek, godz. 14.00 –  Stara Kiszewa – Wybud. – Kalk                                  
* 12 stycznia, wtorek, godz. 16.00 –  Stara Kiszewa – domki za stadionem (ulice Mickiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego, Konopnickiej, Miłosza)
* 13 stycznia, środa, godz. 14.00 – Stara Kiszewa - ul. Wyzwolenia,  blok 16, blok 17
* 13 stycznia, środa, godz. 16.00 -  Stara Kiszewa – ul. Szorca                                
* 15 stycznia, godz. 14.00 -
Chwarzno Wybud. Kozia
* 16 stycznia, sobota, godz. 11.00 – ul. Wyzwolenia - blok 13, blok 14, blok 15                    
* 17 stycznia, niedziela, godz. 13.00 -
  Stara Kiszewa – ul. Wyzwolenia – do Ośrodka Zdrowia,  blok za szkołą, blok za Ośrodkiem Zdrowia, domki za stadionem        
* 17 stycznia, niedziela, godz. 16.00 -  Zamek Kiszewski – przy szosie                                  

* W minionym tygodniu zmarła śp. Danuta Treder (z d. Miętka), pochodząca
z Chwarzenka. Pogrzeb odbył się w piątek i została pochowana na nowym cmentarzu. Dobry Jezu….


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE –
II NIEDZIELA PO NARODZENIU  PAŃSKIM – 3.01.2016

 

·        Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 9.30, zostanie odmówiony różaniec Wspólnoty Żywego Różańca.

·        Dziękujemy za złożone dzisiaj ofiary podczas kolekty ekonomicznej.

·        Zbiórka na dożywianie dzieci w szkole będzie za 2 tygodnie.

·        W środę będziemy przeżywać jedno z największych świąt w roku kościelnym – Uroczystość Objawienia Pańskiego (zwaną też Świętem Trzech Króli). Jest to dzień wolny dla wszystkich. Przyjdźmy więc licznie do kościoła w  tym dniu na Msze, które będą odprawione w porządku niedzielnym, a także zachowajmy świąteczny charakter tego dnia w naszych domach. Podczas Mszy Świętych odbędzie się obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła. Później kredą zaznaczymy drzwi naszych domów znakami K+M+B+2016, na pamiątkę mędrców
ze Wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli pokłonić się Chrystusowi. Kolekta z tego dnia przeznaczona będzie na misje katolickie. Przed Mszą Św. o godz. 11.00 dzieci przedstawią w kościele jasełka.

·        W czwartek przypada 2. rocznica śmierci śp. ks. proboszcza Stanisława Lenza. Zapraszamy do udziału we Mszy Św. o godz. 17.00, w intencji tego zasłużonego
dla naszej wspólnoty kapłana.

·        W czwartek też, od godz. 16.00, zapraszamy do comiesięcznej spowiedzi szczególnie dzieci z klasy IV oraz młodzież przygotowującą się
do bierzmowania.

·        W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Święto Chrztu Pańskiego.

·        15 stycznia wieczorem odbędzie się w plebanii kolejne spotkanie
dla małżonków. Przyjedzie do nas m.in. para małżeńska z Chojnic, pragnąc ubogacić wszystkich doświadczeniami z życia małżeńskiego i rodzinnego.

·        Przypominamy o trwającym konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną. Wielu gospodarzy zasługuje na wyróżnienie, a czołówka jest bardzo wyrównana. W tym tygodniu specjalna komisja wybierze najładniejszą dekorację, której właściciel otrzyma nagrodę od ks. proboszcza – kwotę 200 zł.

·        Dnia 14 stycznia, o godz. 16:00, sprzed kościoła wyruszy autokar
do Szczodrowa na doroczne uroczystości ku czci bł. Marty Wieckiej.
W
programie Msza święta i część artystyczna. Koszt 10 zł (dzieci 5 zł). Zapisy
i informacje u ks. Kamila.

·        Członkowie rodzin, w których pojawia się coraz częściej problem alkoholowy, będą mogli skorzystać ze wsparcia pary małżeńskiej z Osiecznej, która przyjedzie do plebanii w piątek, 15 stycznia, od godz. 20.30 do 21.00.

·        Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

·        Parafia nasza organizuje, od 28 czerwca do 8 lipca, pielgrzymkę autokarową
Włoch (m.in. zwiedzimy Rzym, Asyż, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino, Wenecję, Padwę). Osoby zainteresowane mogą ze stolika pod chórem zabrać kartkę ze szczegółowymi informacjami, a chętni mogą zgłosić się
do ks. proboszcza.

·          Tydzień temu zmarł śp. Romuald Ertmański ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się
w środę i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. We wtorek zmarła
śp. Krystyna Miąskowska z Dolnych Malik. Pogrzeb odbył się w sobotę i  została pochowana na nowym cmentarzu. W czwartek zmarła śp. Stefania Szweda
z Chwarzenka. Pogrzeb będzie we wtorek, o godz. 10.30. Różańce w niedzielę
i w poniedziałek o godz. 19.00 w świetlicy w Chwarzenku oraz we wtorek o godz. 9.30 w kostnicy. W czwartek też zmarł śp. Edward Siemiński ze Starej Kiszewy. Termin pogrzebu rodzina później poda. Różańce w kościele codziennie od soboty,
o godz. 18.00. Dobry Jezu ….

ARCHIWALNE OGŁOSZENIA

CaritasKatolickie Stowarzyszenie MłodzieżyRóże różańcoweWspólnota Miłosierdzia BożegoAkcja Katolickaministrancischolazespół młodzieżowychórKrwiodawcy