aktualnościparafiainformacjeduszpasterzenabożeństwaarchiwumogłoszeniaintencjebierzmowanifestiwalkontakt Archiwum

PIELGRZYMKA PIESZA DO WIELA
23.05.2016
7 maja odbyła się pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Talińskiego tradycyjna pielgrzymka piesza do sanktuarium kalwaryjskiego we Wielu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i współorganizatorom. Pielgrzymi mieli szansę uczestniczyć w nabożeństwach na Kalwarii i we Mszy świetej odprawianej w sanktuarium. Wieczorem tego dnia uroczystości odpustaowe zakończył tradycyjny koncert.

PARAFIALNY SPŁYW KAJAKOWY
23.05.2016
1 maja 2016 roku odbył sie pierwszy Parafialny Spływ Kajakowy. Trasa biegła z Bartoszegolasu do Górnych Malik, gdzie biesiadne zakończenie zaplanowano obok gospodarstwa państwa Bączków. W spływie prócz parafian wzięli udział także goście, których obecnością bardzo się cieszyliśmy. Ufamy, że w kolejnych latach większa liczba parafian popłynie po naszej rzece podczas tej parafialnej imprezy, która ma szansę  stać się wydarzeniem cyklicznym. Opiekunem duchowym i organizatorem wydarzenia był ksiądz proboszcz. Spotkanie mogło odbyć się dzięki pomocy właściciela kajaków oraz mieszkańców Górnych Malik - za pomoc dziękujemy.

I KOMUNIA ŚWIĘTA
23.05.2016
8 maja 2016 roku 39 dzieci z naszej parafii przyjęło pierwszą Komunię Świętą. Podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz proboszcz o godzinie 11:00 dzieci po raz pierwszy spotkały Jezusa w Najświętszym Sakramencie przyjętym do serca. Podczas Eucharystii zagrał zespół gitarowy prowadzony przez księdza proboszcza. Uroczystość została poprzedzona piątkową popołudniową spowiedzią dla dzieci i ich rodziców, aby wszyscy z czystym sercem mogli przezyć ten uroczysty dzień. Monumentalna dekoracja kościoła - na bocznym ołtarzu zdjęcia dzieci i wizerunek Jezusa na granatowym tle i białym materiale - została w ciągu tygodnia przygotowana przez grupkę rodziców. Podczas uroczystości złożono w darach dla parafii nowe kołnierze ministranckie.

ZAJĘCIA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ ZE STUDENTAMI
19.04.2016
Od kilku miesięcy w formację kandydatów do bierzmowania włączają się w naszej parafii studenci z trójmiejskiej wspólnoty EFRAIM. To oni prowadzili w styczniu warsztaty ewangelizacyjne, na których naszą radością była 100% frekwencja uczniów klas trzecich. Od tamtego czasu co miesiąc przybywa delegacja studentów w z tej wspólnoty prowadząc zajęcia warsztatowe z naszą młodzieżą. Kolejne spotkanie jest przewidziane na maj. Cieszymy się, że młodzież z entuzjamem i zainteresowaniem przeżywa te spotkania, co widać podczas konferencji i pracy w grupach. Ponadto naszą radością jest fakt, że odbywają się dość regularnie spotkania wspólnoty młodzieżowej KSM, co daje nadzieję na odrodzenie tej grupy w parafii. Duży wkład w odbudowywanie naszej parafialnej grupki młodzieżowej mają właśnie nasi goście ze wspólnoty EFRAIM. Dziekujemy za ich posługę! 
MISTRZOSTWA POLSKI KSIĘŻY W PIŁCE NOŻNEJ
19.04.2016
15 kwietnia 2016 nasz ksiądz proboszcz wraz z innymi kapłanami reprezentowali naszą diecezję w Mistrzostwach Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej. Podczas zaciętej rywalizacji o mistrzostwo walczyły drużyny księży z różnych diecezji w Polsce. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć poniżej:

KONFERENCJE WYJAZDOWE
19.04.2016
9 i 12 kwietnia przedstawicielki Wspólnoty Bożego Miłosierdzia uczestniczyły w wyjazdowych konferencjach poświęconych bł. Marcie Wieckiej w Starych i Nowych Polaszkach. Wyjazd wtorkowy stał się okazją do nieoficjalnego spotkania z panem Andrzejem Duffkiem, bohaterem filmu PO DRUGIEJ STRONIE ŻYCIA, który również uczestniczył w tej konferencji wraz ze swoimi przyjaciółmi zaangażowanymi w wiele dzieł apostolskich we wspólnotach i stowarzyszeniach katolickich. Film i świadectwo pana Andrzeja dotyczy przeżyć związanych z przebytą przez niego śmiercią kliniczną. Bliżej ten temat oraz film będziemy mogli poznać w naszej parafiii 29 maja 2016 podczas mszy popołudniowej z godz. 15:00 i potem w salkach parafialnych. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych.

DEKANALNA PEREGRYNACJA FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
19.04.2016
16 kwietnia 2016 roku kapłani całego dekanatu, a także niektórzy nasi parafianie (m.in. ze Wspólnoty Bożego Miłosierdzia) gościli w Pinczynie na wieczornej MSzy świetej o godz. 21:00 z okazji przybycie figury św. Michałą Archanioła. W całej diecezji trwa jej peregrynacja, w naszym dekanacie celebracje miały miejsce w Pinczynie. Po mszy świętej odbyło sie także nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie, uczestnicy mogli zaopatrzyć się w różne pamiątki i dewocjonalia związane z Michałem Archaniołem. Mszy świetej przewodniczył dziekan naszego dekanatu ks. Zenon Górecki. 

OTOCZENIE KOŚCIOŁA I PLEBANII PIĘKNIEJE
19.04.2016
Pod kierownictwem księdza proboszcza trwają prace ogrodowe wokół plebanii i przy kościele na cmentarzu. Sadzone są nowe drzewka, w stawie  pojawiły się ryby, rozpoczęły się wiosenne porządki ogrodowe. W posługach tych uczestniczą m.in. pracownicy parafii jak również inni wolontariusze, którym za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. 

MODLITWY ZA WIOSKI
19.04.2016
5 i 18 kwietnia odbyły się kolejne spotkania z cyklu MODLITWA ZA WIOSKĘ. Najpierw gościliśmy w Pałubinie. Naszą radością była duża frekwencja mieszkańców w świetlicy wiejskiej. Przybyli parafianie z różnych zakątków Pałubina. Spotkanie współprowadzili członkowie parafialnych wspólnot Bożego Miłosierdzia oraz Małżonków. Podobnie drugie spotkanie w Wygoninie w domu państwa Stolp zgromadziło mieszkańców wioski oraz przyjezdnych ze wspólnoty Bożego Miłosierdzia. Podczas tego czasu wspólnej modlitwy, rozmowy i formacji uczestnicy obejrzeli przygotowane filmy, rozważali i omawiali wybrany fragment biblijny. Obu tym spotkaniom patronowała bł. Marta Wiecka, której życiorys można było bliżej poznać. Wraz ze wspólnotami pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w obu wioskach włożyli wiele starań w przygotowanie MODLITWY ZA WIOSKĘ np. poprzez przygotowanie sali czy udostępnienie miejsca, poczęstunku oraz zawiadomienie współmieszkańców.

SPOTKANIE POWOŁANIOWE I
KONFERENCJA APOSTOLSKIEGO DZIEŁA POMOCY DLA CZYŚĆCA
02.04.2016
W Niedzielę Palmową parafie naszego i dwóch innych dekanatów przeżywały dzień powołaniowy. Wiązało się to z wizytą kleryka z naszego pelplińskiego Seminarium. Do nas zawitał kleryk Aleksander Wiśniewski z Opalenia. Podczas Mszy świętych posługiwał przy lekturze Męki Pańskiej, przy ołtarzu oraz prowadził rozważanie powołaniowe dla parafian podczas Mszy świętej. Alumn przybył już w sobotę po południu i poprowadził spotkanie dla młodzieży oraz konferencję dla dorosłych. Oczywiście w spotkaniu kandydatami do bierzmowania mówił o powołaniu do służby Bożej, ale również podzielił się z młodymi tematyką swojej pracy magisterskiej. Część prelekcji poświęcona była doświadczeniom współczesnych świętych w kontakcie z duszami czyśćcowymi. Prelekcje o podobnej tematyce wygłosił od razu po Mszy wieczornej. Spotkanie modlitewne z konferencją naszego gościa, prowadzone było przez naszą parafialną grupę Apostolskiego Dzieła Pomocy dla Czyśćca. W tej konferencji wzięli także udział chętni parafianie i inni przybyli goście.


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI WIOSKI
02.04.2016
Tradycyjnie już w piątek przed Niedzielą Palmową ulicami naszej wioski przeszła plenerowa Droga Krzyżowa. Licznie zgromadzeni parafianie podążyli za krzyżem tradycyjną trasą z kościoła w stronę Chwarzna i dalej polną drogą w kierunku osiedla, by powrócić do świątyni parafialnej. Młodziez strażacka i ich opiekunowie zapewnili bezpieczeństwo przemarszu uczestników i porządkowe kierowanie ruchem. Nabożeństwo prowadził ksiądz proboszcz Andrzej Taliński, z pomocą organisty i ministrantów.

POGRZEB NAUCZYCIELA I  HARCERZA
02.04.2016
 W Wielką Środę pożegnaliśmy podczas ceremonii pogrzebowych ś.p. Wojciecha Osowskiego. Nauczyciela, opiekuna kiszewskich harcerzy, zaangażowanego szeroko w życie naszej lokalnej społeczności. Mszę świętą koncelebrowało kilku przybyłych kapłanów, świątynia szczelnie wypełniła się wiernymi - mieszkańcami Starej Kiszewy i naszej parafii oraz licznymi przyjednymi, którzy pragnęli pożegnać ś.p. Wojciech, który w ich życiu pozostawił wiele dobra. Podczas swojego przewodzenia drużynie harcerskiej WANDRY ś.p. Wojciech współpracował niejednokrotnie z naszą parafią. Harcerze korzystali z pomieszczenia w budynku plebanii, odwdzięczając się współorganizowaniem niektórych uroczystości, dostarczaniem Światełka Betlejemskiego, podejmowaniem różnych form wolontariatu przy kościele i parafii.


SŁUŻBA ŚWIĄTECZNA
02.04.2016
Zakończyły się obchody Triduum Paschalnego - trzech najwazniejszych dni światecznych w roku. Wielką radością naszą jest liczny udział parafian w liturgiach wieczornych Męki Pańskiej i Nocy Paschalnej (Wielki Piątek i Wielka Sobota) oraz fakt, że sporo osób pojednało się z Bogiem korzystając z Sakramentu Pokuty. Dziękujemy wszystkim, ktrórzy przyczynili się do przygotowania kościoła i naszej wspólnoty parafialnej do uroczystych obchodów świątecznych. Szczególne podziękowania należą się osobom, które przygotowały wystrój Ciemnicy (miejsca uwięzienia Jezusa) oraz Grobu Pańskiego. Także dziękujemy wspólnotom parafialnym i strażakom, którzy podejmowali wartę modlitewną i honorową w miejscach przechowania Najświętszego Sakramentu. Prócz strażaków dyżur pełniły także siostry ze Wspólnoty Bożego Miłosierdzia oraz Ministranci i cżłonkowie ich rodzin.

MODLITWA ZA WIOSKĘ
12.03.2016
2 marca 2016 zainaugurowaliśmy nowy cykl spotkań o nazwie MODLITWA ZA WIOSKĘ. Pragniemy raz w roku spotykać się z mieszkańcami każdej z wiosek naszej parafii (w świetlicach wiejskich lub domach prywatnych), aby wspólnie modlić się, rozważać Słowo Boże oraz dyskutować na tematy religijne. Mamy nadzieję, że te spotkania przyniosą wiele dobra dla życia duchowego mieszkańców sołectw z terenu naszej parafii. Pierwsze spotkanie odbyło się w Foshucie w gościnnym domu państwa Świtałów, gdzie zgromadzili się przedstawiciele i przedstawicielki wielu rodzin zamieszkujących Foshutę. Spotkanie współprowadziły członkinie parafialnej Wspólnoty Bożego Miłosierdzia włączając się do rozmów i wspólnych modlitw.
 
SPOTKANIE KATECHETÓW
12.03.2016
2 marca 2016 roku ksiądz proboszcz poprowadził w plebanii spotkanie dla katechetów, podczas którego pedagodzy katechizujący w naszej parafii opracowali plan działań katechetycznych na kolejne miesiące roku, w tym także podczas nadchodzących rekolekcji szkolnych, które prowadzone będą przez siostry szarytki z Chełmna. Podczas spotkania rozdzielono zadania związane z rekolekcjami, posługą dzieci w czasie niedzielnych liturgii Mszy świętych, przygotowanie nabożeństw Drogi krzyżowej, poprawę frekwencji dzieci i młodzieży podczas Mszy niedzielnych. Omówiono także kolejne zadania szkolnego koła Caritas, przygotowanie konkursów i przedstawień na dalsze miesiące roku.   

WYBURZANIE BUDYNKU GOSPODARCZEGO
12.03.2016
5 marca 2016 roku pokaźna grupa parafian - młodzieży i dorosłych - zaangażowała się w posługę na rzecz naszej parafii. Prace obejmowały sprzątanie ogrodu wzdłuż muru cmentarnego. Już wcześniej ścięte gałęzie, drzewka i krzaki zostały w sobotę zebrane i zmielone na trociny. Równolegle trwały prace przy wyburzaniu budynku gospodarczego obok organistówki, na miejscu którego powstanie w przyszłości nasza parafialna kaplica przedpogrzebowa. Piękna praca  parafian była świadectwem chęci budowania i umacniania naszej wspólnoty Kościoła lokalnego przez wspólne działanie w dobrej sprawie. Wszystkim zaangażowanym w te prace serdecznie dziękujemy.

SZACHOWE MISTRZOSTWA DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ
29.02.2016
20 lutego 2016 roku w Starej Kiszewie odbyły się II Szachowe Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Pelplińskiej. Zawody prowadził i sędziował pan Tadeusz Rek. Organizatorami imprezy były: Diecezjalne Duszpasterstwo Sportowców, którym kieruje ks. Andrzej Taliński oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów pod przewodnictwem ks. Macieja Zabrockiego. Księża duszpasterze diecezjalni rozpoczęli zawody odprawiając Mszę świętą w intencji zgromadzonej młodzieży Dziewięciorundowa rozgrywka systemem szwajcarskim zgromadziła pokaźną liczbę szachistów (35) - chłopaków, którzy na terenie diecezji pelplińskiej angażują się w służbie liturgicznej ołtarza. Jednym z warunków udziału w turnieju było dostarczenie stosownego zaświadczenia od duszpasterza, potwierdzającego czynne zaangażowanie w posługę liturgiczną w swoim kościele parafialnym. Podczas mistrzostw reprezentowane były następujące parafie: OSIE, MĄDRZECHOWO, ŚWIEKATOWO, LIPUSZ, STARA KISZEWA, KOŚCIERZYNA (TRÓJCY ŚWIĘTEJ), STAROGARD (MATKI KOŚCIOŁA), PELPLIN, SULĘCZYNO, SKARSZEWY, SKORZEWO, KARTUZY (WNIEBOWZIĘCIA NMP). Szachiści rywalizowali w jednym turnieju a sklasyfikowano ich w trzech grupach wiekowych. Na czele grupy najstarszej uplasowali się: Modrzejewski Fabian, Muchowski Bogumił, Jutrzonka Krzysztof. W grupie wiekowej średniej miejsca na podium zdobyli: Dróbka Marcin, Jarzembiński Mateusz, Jarzembiński Michał. Wśród najmłodszych ministrantów mistrzami okazali się: Szatkowski Paweł, Muchowski Jakub, Żygadło Kajetan. Zdobywcy mistrzowskich pierwszych miejsc reprezentowali parafie: Lipusz, Osie oraz Świekatowo. Drugie i trzecie miejsca zajęli reprezentanci parafii: Lipusz, Mądrzechowo i Świekatowo. Wzorem roku ubiegłego uczestnicy rozgrywek i ich opiekunowie mogli w wolnych chwilach poznać życiorysy błogosławionych z terenu diecezji pelplińskiej, podczas projekcji krótkich filmów biograficznych. 

GOŚCIE Z KRAKOWA
28.02.2016
Przedstawicielki Wspólnoty Bożego Miłosierdzia z naszej parafii uczestniczyły 18 stycznia w wieczornym spotkaniu Katolickiego Stowarzyszenia Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej. Zostało ono poprowadzone przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo z prowincji krakowskiej, które przybyły na Pomorze by uczestniczyć w finale gimnazjalnego konkursu wiedzy o bł. Marcie - "Marta Wiecka dziś". Siostry w świetlicy wiejskiej w Nowym Wiecu zaprezentowały swoją pracę i dzieła misyjne na Ukrainie oraz trwającą obecnie peregrynację relikwii bł. Marty. Oprócz wspólnego poczęstunku, śpiewów prowadzonych przez seminarzystki i prezentacji multimedialnej wyświetlanej z rzutnika, podczas spotkania dominowały ciekawe opowieści i świadectwa działania Bożego w różnych miejscach świata. Opowieści sióstr przede wszystkim podkreślały obfitość łask i skuteczność wstawiennictwa bł. Marty Wieckiej. To temat wciąż żywy i bardzo dynamiczny w kontekście starań o kanonizację, z którymi wiąże się poszukiwanie dobrze udokumentowanego cudu za wstawiennictwem błogosławionej.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU - ŚWIĄTECZNA DEKORACJA DOMÓW
06.02.2016
Przed Świętami Bożego Narodzenia ogłoszony został w naszej parafii przez księdza proboszcza konkurs na NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ ŚWIĄTECZNĄ. Dziękujemy za liczny udział mieszkańców różnych rejonów parafii. Nam wszystkim zrobiło się radośniej, gdyż piękniej wyglądało nasze środowisko. W minionym tygodniu komisja wybrała najładniejsze posesje. I-sze miejsce i główną nagrodę 200 zł., ufundowaną przez ks. proboszcza, otrzymała rodzina Engler, ze Starej Kiszewy, z ul. 6 Marca (a przeznaczyła tę nagrodę na potrzeby parafii). Na wyróżnienie zasłużyły też rodziny: Jereczek i Narloch z Nowego Bukowca, Błaszczyk ze Starego Bukowca, Orlikowscy z Bartoszegolasu, Kropidłowscy z Chwarzenka, Pysznik i Kozikowscy z Foshuty, Kozak, Burczyk, Piankowscy, Szarmach z Zamku Kiszewskiego, Zarembscy z Chwarzna, Błeńscy z Pałubina, Skalscy z Bożegopola oraz ze Starej Kiszewy: Popowscy, Sulewscy, Choma, Alaburda, Turzyńscy, Szeniak, Cieplińscy, Kuczyńscy.

WARSZTATY EWANGELIZACYJNE
06.02.2016
16 stycznia 2016 studenci z Trójmiasta (m.in. wspólnota Efraim) poprowadzili dla naszych kandydatów do bierzmowania WARSZTATY EWANGELIZACYJNE, które w naszej parafii są najwazniejszym elementem przygotowań do bierzmowania. Naszą wielką radością jest nie tylko profesjonalne przygotowanie warsztatów przez gości z Trójmiasta, ale również 100% frekwencja naszej młodzieży oraz jej gorliwe zaangażowanie w realizowany tego dnia program formacyjny. Nasi gimnazjaliści z klas trzecich z uwagą słuchali głoszonego im Słowa Bożego, aktywnie uczestniczyli w pracy w grupach i z gorącym sercem (pomimo bardzo niskiej temperatury w świątyni) uczestniczyli w modlitwie wieczornej i Eucharystii. W końcowej modlitewnej części warsztatów towarzyszyli naszej młodzieży niektórzy rodzice - dla nich również oprócz kolacji przygotowana została konferencja formacyjna i świadectwo wygłoszone przez członków wspólnoty prowadzącej to spotkanie ewangelizacyjne. Młodzież na zakończenie wyraziła chęć kontynuowania formacji prowadzonej przez członków trójmiejskich wspólnot ewangelizacyjnych. 

KONCERT KOLĘD I PIEŚNI BOŻONARODZENIOWYCH
06.02.2016
24 stycznia odbył sie kolejny już koncert kolęd i piosenek świątecznych zorganizowany i poprowadzony przez naszego księdza proboszcza. W dobrej radosnej atmosferze i klimacie świątecznym zaprezentowali się liczni wykonawcy, którzy wcześniej zadeklarowali chęć udziału w tym przeglądzie muzycznym. Do udziału w koncercie zgłosiły się m.in. następujące grupy i zespoły:
 • \Zespół "ZaNim pójdziemy" Smętowo Graniczne
 • Chór parafialny ze Starej Kiszewy
 • Chór z Zamku Kiszewskiego
 • Chór parafialny z Kamionki
 • Chór Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Wieca
 • Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze
 • Schola "Iskierki" ze Starej Kiszewy
 • Zespół "Kamyczek" ze Szkoły w Kamionce
 • Siostry Kłopeckie ze Starej Kiszewy
 • Zespół "Barka" z Kamionki
 • \Zespół "Promyczki papieża" z Kamionki
 • Zespół "Apostolskie Nutki" ze Starej Kiszewy
DOMOWY KOŚCIÓŁ W NASZEJ WSPÓLNOCIE MAŁŻONKÓW
06.02.2016
15 stycznia 2016 roku podczas comiesięcznego spotkania formacyjnego parafialnej wspólnoty dla małżonków, gościeliśmy w salkach małżeństwo państwa Gierszewskich, którzy przybyli do nas na zaproszenie księdza proboszcza Andrzeja Talińskiego. Ci małżonkowie z Chojnic formowali się przed laty przy Kościele pod opieką pasterza naszej parafii, a dziś sami żywo angazują się w formację małżeństw, działając w DOMOWYM KOŚCIELE. Ten ruch istnieje z inspiracji ks. Franciszka Blachnickiego i zrzesza małżonków, którzy swój rozwój duchowy prowadzą w duchu oazowym - według duchowości Ruchu Światło - Życie. Nasi goście w obszernej konferencji przybliżyli uczestnikom spotkania ideały i incjatywy swojej wspólnoty, do której aktualnie należą. Poprowadzili także krótkie dzielenie się Słowem Bożym, właśnie według metody charakterystycznej dla duchowości oazowej. Prelegenci zainspirowali naszych małżonków do udziału w licznych inicjatywach Domowego Kościoła, a także podpowiedzieli naszej początkującej wspólnocie nowe kierunki rozwoju.

KSM WIELKI KLINCZ Z NASZĄ MŁODZIEŻĄ
06.02.2016
W grudniu jedno ze spotkań formacyjnych dla naszej młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania poprowadziły przedstawicielki oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Wielkim Klinczu. KSMowieczki przybyły z rekomendacji zarządu diecezjalnego KSM, by przybliżyć naszej młodzieży z klas III czym jest i do czego zaprasza w swojej pracy formacyjnej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Dziewczyny - animatorki z Wielkiego Klincza przed mszą wieczorna przedstawiły młodzieży swój oddział i jego działalnośc, a po Eucharystii zaprosiły chętnych na drugie spotkanie w salkach, podczas którego była okazja by sie bliżej poznać. Celem spotkania było zainspirowanie naszej młodzieży do zaangażowania się w życie Kościoła na szczeblu parafii i diecezji właśnie poprzez stałą formację w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.  

SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE
31.01.2016
15 grudnia 2016 odbyła się w restauracji VIKING w Starej Kiszewie wigilia parafialna dla osób chorych, starszych i potrzebujących. Uroczyste spotkanie przedświateczne zorganizował ksiądz proboszcz Andrzej Taliński we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz właścicielami restauracji, którym należą się gorące podziękowania za gościnne przyjęcie i życzliwość dla tej inicjatywy. Poczęstunek dla uczestników tego spotkania, pochodzących z terenu całej gminy, przygotowany został wspólnymi siłami wielu osób i instytucji zaangażowanych, także dzięki pomocy hojnych darczyńców. Zaproszeni goście podczas spożywania kolacji mogli słuchać różnych wykonawców i wraz z nimi śpiewać kolędy oraz piosenki świąteczne. Oczywiście nie zabrakło również jasełek i paczek żywnościowych - upominków świątecznych dla wszystkich zaproszonych. Przed gośćmi wystąpiły licznie zgromadzone dzieci, a także młodzież z naszej szkoły. Piękna rodzinna atmosfera podczas spotkania dała uczestnikom namiastkę przeżyć wigilijnych, które nie w każdym domu są tak bogate we wrażenia i prezenty. Wszystkim, którzy przyczynili sie do zorganizowania tego spotkania serdecznie gratulujemy i dziękujemy.  .  

PODSUMOWANIE WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ
31.01.2016
Zakończył się okres kolęd. Z tej okazji pragniemy serdecznie podziękować za okazaną  życzliwość. Dziękujemy za serdeczną atmosferę w domach, za dzielenie się swoimi różnymi troskami i radościami. Dziękujemy kierowcom, którzy wozili nas po różnych trasach kolędowych; dziękujemy rodzinom, które podjęły kolędujących poczęstunkiem, a także za składane przy tej okazji ofiary. Dziękujemy rodzinom, które już złożyły w kopertach ofiary na budowę kostnicy. Na ten cel złożono kwotę 8200 zł. W sumie mieliśmy okazję wstąpić do 833 miejsc, w których mieszkało 978 rodzin. Nie przyjęto kolędy w 42 miejscach w naszej parafii. Jest w naszej parafii 71 par żyjących w związkach niesakramentalnych, w tym 37 nie mających trwałej przeszkody. Zmniejsza się w naszej parafii co roku ta liczba związków żyjących bez ślubu kościelnego – życzymy, by kolejne pary nie mające przeszkody szybko uporządkowały swoje relacje przed Bogiem i przed sobą. Po podliczeniu kolędowym wszystkich mieszkańców okazało się, że liczba członków naszej wspólnoty parafialnej wynosi obecnie 3255 osób (a więc tym razem liczba parafian wzrosła – m.in. dzięki dużej ilości chrztów). Spora grupa osób rzadko korzysta z praktyk kościelnych, choć podczas kolędy obiecali wzmożyć częstotliwość swojego uczestnictwa w niedzielnych Mszach Św. Okazało się także, że z naszej parafii 82 osoby obecnie przebywają lub czasowo wyjeżdżają do pracy za granicą. Na terenie naszej parafii mieszka kilku przedstawicieli innych wyznań – są to protestanci lub Świadkowie Jehowy.

KONKURS WIEDZY O BŁ. MARCIE WIECKIEJ
31.01.2016
Dnia 18 stycznia 2016 roku w Skarszewach odbył się uroczysty finał konkursu wiedzy o bł. Marcie Wieckiej pt. "Marta Wiecka dziś" zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie bł. Siostry Marty Wieckiej. W konkursie obejmującym obszar sześciu dekanatów (tczewski, starogardzki, zblewski, skarszewski, kościerski i pelpliński) wzięło udział 20 szkół z których przybyło 58 finalistów i finalistek - uczniów którzy w swoich szkołach zwyciężyli w etapie szkolnym, który odbył się 27 listopada. W naszej szkole na pierwszym etapie do konkursu przystąpiło 40 osób. Z tej grupy wyłoniły się trzy finalistki - Julia Kiszewska, Angelika Klaman i Aleksandra Szweda. Dwie z nich - Aleksandra i Julia reprezentowały naszą szkołę na teście końcowym i uroczystości wręczenia nagród. Do Skarszew dziewczyny jechały pod opieką pani bibliotekarki Zofii Więcławskiej. W poniedziałek 18 I 2016, po napisaniu testu zgromadzona młodzież udała się do kościoła p.w. św. Michała Archanioła w Skarszewach, gdzie uczestniczyła we Mszy świętej odprawionej przez dyrektora Wydziału Katechetycznego Diecezji Pelplińskiej, który objął patronat nad konkursem. Gośćmi specjalnymi finału w Skarszewach były Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, a wśród nich autorka książki pt. "Znak jedności". Ta pozycja książkowa była głównym tekstem konkursowym, który poznawali uczestnicy wydarzenia, przygotowując się do testów. S. Józefa Wątroba przewodniczyła pracom Komisji. Po Mszy przybyłe siostry, w tym jedna ze Śniatynia - miasta gdzie pochowano bł. Martę - opowiedziała młodzieży o rozwoju kultu bł. Marty i odbywającej się peregrynacji jej relikwii na Ukrainie. W czasie gdy młodzież z zainteresowaniem poznawała ukraińskie inicjatywy związane z patronką konkursu, Komisja sprawdzała napisane wczesniej testy. rozdanie nagród odbyło się w sali budynku skarszewskiej Straży Pożarnej, z udziałem m.in. burmistrza Skarszew. Jacek Pauli wręczył m.in. ufundowane przez siebie nagrody - bony do Media Expert. Konkurs i rywalizacja zakończyły się w miłej atmosferze, do której przyczynili się wszyscy zaproszeni goście oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia bł. Siostry Marty Wieckiej, które imprezę zorganizowało. Podczas konkursu towarzyszyli nam również księża - reporterzy z diecezjalnego Radia Głos, którzy przeprowadzali wywiady. Zdjęcia i nagrania dostępne są na stronie internetowej Radia Głos. Szczególna wdzięczność należy się katechetom, którzy przygotowali młodzież i zorganizowali jej przyjazd do Skarszew. Radościa naszej szkoły jest m.in. bardzo dobry wynik Aleksandry Szwedy - 4 miejsce w klasyfikacji ogólnej w Skarszewach.

RELACJA - STOWARZYSZENIE BŁ. S. MARTY WIECKIEJ
FOTORELACJA - FACEBOOK
RELACJA I WYWIADY - RADIO GŁOS

STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2015 
W PARAFII STARA KISZEWA
/ogłoszona podczas Mszy Świętych w Nowy Rok – 1.01.2016/


Przełom roku skłania do poczynienia różnych podsumowań w życiu osobistym, rodzinnym, parafialnym, społecznym. Warto postawić sobie pytania: jaki był dla mnie miniony rok, co się udało, a co było negatywnego, co polepszę w przyszłym roku (także w sferze religijno – moralnej)?! W naszej parafii, w minionym roku, działo się wiele ważnych spraw o charakterze religijnym, ale też społecznym – człowiek wierzący potrafi bowiem zaangażować się również w przedsięwzięcia służące dobru wspólnemu całego środowiska. Niektóre wydarzenia religijno – patriotyczno – kulturalne zainicjowała nasza parafia, zapraszając do udziału w nich mieszkańców całej gminy i innych powiatów. Parafianie mieli okazję przeżyć m.in.: rekolekcje wielkopostne, Drogę Krzyżową w plenerze, Mszę o uzdrowienie (z udziałem sióstr Jezusa Miłosiernego), koncert kolęd, międzygminny konkurs poezji i pieśni religijnej, uroczystości patriotyczne związane z rocznicą II wojny światowej i Świętem Niepodległości, festyny dla osób niepełnosprawnych i krwiodawców, dożynki, akcje krwiodawstwa, wigilię dla biednych osób, turnieje siatkarskie i w piłkę nożną, wycieczki na różne wydarzenia religijne (Kościerzyna, Lednica, Częstochowa, sanktuaria europejskie), piesze pielgrzymki (Nowy Wiec, Wiele, Częstochowa). Gościliśmy w naszej parafii ks. bpa diecezjalnego Ryszarda Kasynę (na zjeździe diecezjalnym Akcji Katolickiej) i ks. bpa sufragana Wiesława Śmigla (na bierzmowaniu). Wiele razy parafianie okazali swoją wielką wrażliwość włączając się w różnorakie zbiórki dobroczynne (m.in. na dożywianie dzieci w szkole). Parafia pozyskała też dla mieszkańców 3 darmowe dostawy po 20 ton jabłek. Parafianie, jak w dobrej rodzinie, potrafią też zatroszczyć się o dzieła materialne, które mają służyć różnorakiej działalności, a też będą pięknym śladem aktywności tego pokolenia pozostawionym dla następnych. Systematycznie składanymi ofiarami pomagają kapłanom realizować różne zadania ekonomiczne (zatwierdzone też przez radę parafialną). W pomieszczeniach piwnicznych plebanii została przygotowana świetlica „Arka” dla młodzieży i dzieci niepełnosprawnych (koszt remontu to 50 tys. zł.). Na cele dobroczynne rozdano ponad 20 tys. zł. Dzięki dobrodziejom zostały naprawione dzwony kościelne, do których też zainstalowano napęd elektryczny. Mieszkańcy Starego Bukowca złożyli się i też sami pięknie odnowili elewację na kaplicy filialnej. Wykonano też kolejne działania remontowe w plebanii, w organistówce i w kościele. Na bieżąco regulowane są wszelkie opłaty do instytucji świeckich i kościelnych. Najważniejszym działaniem ekonomicznym jest zbudowanie kostnicy parafialnej (w której będzie m.in. kaplica przedpogrzebowa, a też chłodnie). W minionym roku starano się w różnych urzędach (u Wojewody Pomorskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,  Starosty Kościerskiego, w Sądzie Rejonowym, w Sanepidzie, w Urzędzie Gminy, w instytucjach rzecznych) o potrzebne do budowy dokumenty, m.in. uzyskanie warunków zabudowy, regulację prawną gruntów, opracowanie map i projektu budowy. W 2016  roku będą już trwały konkretne prace budowlane. Chętni do pracy będą też mogli się zgłaszać (oprócz ewent. wynajętych firm budowlanych). Kolejno nastąpi: przygotowanie terenu pod zabudowę (rozbiórka starego  garażu), zbudowanie ścian, położenie instalacji, zrobienie stolarki, wyposażenie – wszystko w ramach zgromadzonych środków.  Będą też realizowane drobniejsze działania ekonomiczne, m.in. przygotowanie ogrodzonego terenu na pojemniki na śmieci z kompostownikiem – dlatego też warto pamiętać o prawidłowej segregacji śmieci.

ZA WIELKĄ OFIARNOŚĆ I WSPARCIE W WIELU DZIAŁANIACH SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM PARAFIANOM I PRZYJACIOŁOM Z INNYCH ŚRODOWISK.

W roku 2016 przeżywać będziemy również wiele wydarzeń religijno – społecznych, do których zaproszeni są parafianie i goście z różnych stron. Rekolekcje wielkopostne poprowadzą Siostry Miłosierdzia od 13 do 16 marca. I Komunię Św. dzieci przyjmą 8 maja, a bierzmowania młodzieży udzieli ks. bp diecezjalny 14 czerwca. Chętni mogą się zapisać na pielgrzymkę autokarową do Włoch (na przełomie czerwca i lipca). Po 12 latach parafia nasza będzie przeżywać misje święte (poprowadzi je o. pallotyn na przełomie września i października). Wielość działań duszpasterskich była możliwa dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków różnych grup: Wspólnota Miłosierdzia, Grupa Małżeńska, Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Ministranci, KSM, Koło Gier Strategicznych, Koło Emerytów, Parafialny Zespół Caritas, Szkolne Koło Caritas, Parafialny Klub Krwiodawców, Chór parafialny, schola „Iskierki”, zespół „Ignis Ardens”, Zespół „Apostolskie Nutki”. Warto dołączyć do tych aktywnych  grup, a też może pojawią się kolejne grupy lub pomysły, bo ludzi wrażliwych i utalentowanych jest wielu w naszym środowisku. Obecnie w parafii Stara Kiszewa mieszka 3038 osób (liczba sporo się zmniejszyła od wcześniejszych danych, bo było wtedy 3230 osób). Wspólnotę tworzy 970 rodzin. W minionym roku 2015 było 67 chrztów (rok wcześniej 46 chrztów – a więc pięknie, że parafia się rozwija), było 19 ślubów (rok wcześniej 24) i zmarło 23 parafian (rok wcześniej 42) Do I Komunii Św. przystąpiło 42 dzieci. Sakrament bierzmowania otrzymało 43 młodych ludzi (rok wcześniej 53). Frekwencja na Mszach Św. wyniosła 44% (rok wcześniej 40 %). Rozdzielono 42 tys. Komunii Św. Kapłani odwiedzają co miesiąc z posługą sakramentalną ponad 50 osób chorych i starszych. 68 osób z Parafialnego Klubu Krwiodawców oddało ponad 22 l krwi ratującej życie potrzebującym ludziom. Za granicą naszego kraju pracuje 77 parafian. Na terenie naszej parafii mieszka kilku przedstawicieli innych wyznań – są to protestanci lub Świadkowie Jehowy. Przed wspólnotą parafialną, jak przed każdą rodziną, stają nowe wyzwania. Warto poczuć się współodpowiedzialnym za tworzenie jak najwięcej dobrych dzieł. Warto też zauważać różne negatywne zjawiska, by szczególnie młodemu pokoleniu, zagubionemu w dzisiejszym świecie, pomóc w trzymaniu się właściwych wartości, ożywieniu systematycznych praktyk religijnych. To smutne, że jest w naszej parafii 75 par żyjących w związkach niesakramentalnych, w tym 32 nie mające trwałej przeszkody, które mogłyby wziąć ślub kościelny, ale w mało odpowiedzialny sposób podchodzą do wypełniania swoich życiowych zadań.

Z BOŻĄ POMOCĄ, Z ZAANGAŻOWANIEM WIELU LUDZI, UCZYŃMY NASZE RODZINY, NASZĄ PARAFIĘ LEPSZYMI I ŚWIĘTSZYMI! NIECH BÓG BŁOGOSŁAWI NASZEJ WSPÓLNOCIE W 2016 ROKU!


INAUGURACJA ROKU MILOSIERDZIA
20.12.2015
12 grudnia 2015 roku autokar pełen pielgrzymów o 16:30 ruszył sprzed kościoła w Starej Kiszewie w kierunku Pelplina - stolicy diecezji. Parafianie udali się do katedry by uczestniczyć w uroczystej Mszy świętej inaugurującej w diecezji Jubiluszowy Rok Miłosierdzia. Inicjatorem wyjazdu był nasz ksiądz proboszcz, dzięki animatorkom naszym wspólnot udało się zapełnić 50-osobowy autokar co do jednego miejsca. W drodze uczestnicy wyjazdu wysłuchali konferencji nt. sakramentu pokuty i rachunku sumienia - jako przygotowanie do adwentowych spowiedzi. Po przybyciu do Pelplina wszyscy udali się w stronę katedry. Przy kościółku Bożego Ciała o 18:00 rozpoczęła się uroczysta celebracja pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny. Wszystko rozpoczęła procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego i uroczyste otwarcie przez biskupa Drzwi Świętych katedry. Uroczyste rozpoczęcie Jubileuszu Miłosierdzia zakończyło się przywitaniem symboli Światowych Dni Młodzieży, które tego dnia rozpoczęly peregrynację po naszej diecezji i odśpiewaniem koronki do Bożego Miłosierdzia. Nazajutrz podczas mszy parafialnych ksiądz proboszcz uroczyście zainaugurował rok miłosierdzia w naszej wspólnocie, poprzez uroczyste wniesienie obrazu Jezusa Miłosiernego.

RELACJA RADIA GŁOS
FOTORELACJA

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE "CARITAS"
12.12.2015
9 grudnia 2015 roku wieczorem w ARCE - w dolnej salce parafialnej - odbyło się spotkanie członków i wolontariusz parafialnej CARITAS. Pani Cecylia Choma wraz z młodzieżą naszej szkoły przygotowąła przedstawienie bożonarodzeniowe, które mogli obejrzeć członkowie parafialnej CARITAS dorosłych. Spotkanie było okazją do integracji szkolnego koła CARITAS i zespołu CARITAS, w którym gromadzą się i pracują dorośli wolontariusze. Była to też możliwość omówienia i zaplanowania zbliżających sie inicjatyw charytatywnych w naszej parafii.

PLASTYCZNY KONKURS RÓŻAŃCOWY
09.12.2015

Z inicjatywy ks. Proboszcza Andrzeja Talińskiego dzieci z naszej szkoły mogły uczestniczyć w konkursie plastycznym związanym z tajemnicami różańca. Dnia 23 października  nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze ilustracje do poszczególnych tajemnic. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością i talentem plastycznym. Prace były różnorodne i wybór był niełatwy. Komisja w składzie: ks. Kamil Sobiech, Oliwia Englert, Cecylia Choma, Agnieszka Treder –Las oraz Joanna Ossowska wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Klasy I –III

I miejsce-Aleksandra Czapiewska III A

I miejsce-Hubert Mollin I B

I miejsce-  Julian Góra I B

II miejsce-Maja Świtała I B

II miejsce- Hanna Ners II B

II miejsce-Zuzanna Urban II B

II miejsce-Krzysztof Markiewicz II A

III miejsce- Katarzyna Marchewicz II

III miejsce- Natalia Przewłocka II A

Wyróżnienie – Marika Wons II C

Wyróżnienie- Nikola Ebertowska I A

Wyróżnienie- Sara Buczkowska II B

Wyróżnienie-Mikołaj Miętki II C

 

Klasa IV-VI

I miejsce-Weronika Zabrocka V A

I miejsce-Martyna Komorowska VI B

II miejsce-   Liliana Szarmach IV B

II miejsce- Weronika Przewłocka VI B

III miejsce-Jagoda Urban IV B

III miejsce- Magdalena Landowska

( Stary Bukowiec)

III miejsce -Gabrysia Łangowska VI B

Wyróżnienie- Czaja Paulina IV B

Wyróżnienie-Zuzanna Świtała VI B

Wyróżnienie-Katarzyna Flisikowska VI B

PIOSENKI TYCH KTÓRZY ODESZLI
09.12.2015
Dnia 3 listopada o godz. 19:00 w restauracji VIKING w Starej Kiszewie rozpoczął się zorganizowany przez naszego księdza proboszcza wieczór muzyczny w klimatach zaduszkowych. Piosenki zmarłych piosenkarzy, twórców i kompozytorów prezentował znany już w naszej parafii w występów podczas dożynek Mirosław Deredas, znajomy księdza proboszcza. Na spotkanie przybyli oprócz parafian także goście spoza naszej okolicy, m.in. mieszkańcy gminy Stara Kiszewa i Skarszewy, mieszkańcy Liniewa, Skarszew,  Nowego Wieca oraz wielu innych miejscowości. Oprócz zaproszonego gościa wystapił także pan Karol Wiśniewski, który poprowadził wspólne śpiewanie ze zgromadzonymi pieśni z dawnych lat. Każdy uczestnik miał okazję włączyć się do śpiewania, dzięki wydrukowanym tekstom, które rozdano wcześniej wszystkim zgromadzonym. Występ muzyków spotkał się z życzliwym przyjęciem słuchaczy i aplauzem.

DNI SPOŁECZNE AKCJI KATOLICKIEJ
20.11.2015
Dnia 24 października 2015 na zaproszenie księdza proboszcza Andrzeja Talińskiego do Starej Kiszewy zjechali się członkowie, władze i sympatycy Akcji Katolickiej by uczestniczyć w Dniach Społecznych Akcji Katolickiej naszej diecezji. Tegoroczne hasło spotkania to: RODZINA - CENTRUM I SERCEM CYWIWLIZACJI MIŁOŚCI. Celebracji uroczystej Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna, który do końca towarzyszył uczestnikom konferencji. Głos zabrali m.in. państwo Baranowscy oraz ks. Sławomir Ałaszewski odpowiedzialni za duszpasterstwo rodzin naszej diecezji, pan Antoni Szymański, obecnie senator RP oraz Matteo Sala z Instytutu Profilaktyki Zaintegrowanej. Młodzież z naszej szkoły pod opieką Cecylii Chomy przedstawiła pantomimę o stworzeniu świata. Występ muzyczny dała nasza schola "Iskierki" pod kierownictwem Karola Wiśniewskiego. Spotkanie zakończyło się obiadem dla wszystkich uczestników spotkania.

NOC ŚWIĘTYCH W SKARSZEWACH
08.11.2015
Dnia 31 października o godz. 17:00 sprzed kościoła wyruszył autokar z dorosłymi i młodymi (m.in. kandydaci do bierzmowania) pielgrzymami do Skarszew na WIECZÓR ŚWIĘTYCH, który po raz pierwszy odbywał się w tamtejszym kościuele p.w. św. Michała Archanioła. Patronat nad wieczorem objął ks. biskup Ryszard Kasyna a organizowały to wydarzenie obie parafie skarszewskie oraz Katolickie Stowarzyszenie bł. Siostry Marty Wieckiej. Posługę muzyczną pełnił zespół NA CAŁY GŁOS pod dyrekcją ks. Zbigniewa Gełdona. Na treśc nabożeństwa złożyły się: odczytanie życiorysów wybranych świętych z wprowadzeniem ich relikwii, adoracja Najświętszego Sakramentu, uwielbienie śpiewem i tańcem. Jezusa, procesja przez rynek do kościoła św. Maksymiliana i modlitewne zakończenie czuwania przy relikwiach świętych i błogosławionych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się barwnie przebrane za świętych dzieci. Końcową część wieczoru stanowił poczęstunek przygotowany przez Katolickie Stowarzyszenie bł. Marty Wieckiej w "kościółku 24h" obok kościoła dolnego.

RELACJA RADIA GŁOS


SPRZEDAŻ LAMPIONÓW I STROIKÓW
30.10.2015
Dnia 25 października przed kościołem można było zakupić lampiony i stroiki wykonane przez osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Pomocy w Konarzynach, które przybyły na zaproszenie naszego księdza proboszcza. W tym gminnym ośrodku w zajęciach uczestniczą także nasi parafianie. Zebrane środki ze sprzedaży mają być przeznaczone  na zakup sprzętów rehabilitacyjnych dla tego ośrodka.

TURNIEJ SZACHOWY W SOMONINIE
30.10.2015
Autor: Karol Wiśniewski
Dnia 10 października młodzi członkowie Parafialnego Koła Gier Planszowych razem z księdzem Kamilem wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach Powiatu Kartuskiego w Szachach w Somoninie. Turniej odbył się w miłej sportowej atmosferze. Po odebraniu nagród pojechaliśmy do pobliskiej miejscowości Goręczyna. Tam zwiedziliśmy publiczna bibliotekę, kącik pamięci zm. Ks. Prałata Edmunda Kosznika oraz kościół parafialny z XVII wieku. Potem udaliśmy się w podróż powrotną. Po drodze zwiedziliśmy kościół w Brodnicy Górnej. Następnie pojechaliśmy do Stężycy. Tam spędziliśmy chwile na modlitwie. Ostatnim punktem wycieczki był pyszny obiad w barze w Kościerzynie. Po posiłku zadowoleni udaliśmy się do domów.

"ISKIERKI" ŚPIEWAJĄ
30.10.2015
Autor: Karol Wiśniewski
Schola parafialna Iskierki Maryi wraz z chórem parafialnym  zaśpiewała na trzech Mszach Św. w sobotę 17.00, niedziela 9.30, 11.00. Kolekta z soboty i niedzieli przeznaczona zostanie na uszycie strojów dla scholi. Cały czas trwa nabór nowych dzieci do scholi. Próby odbywają się w soboty o godzinie 12.00 w salce parafialnej na plebanii. Za zebrane ofiary serdecznie dziękujemy.

ZJAZD SZKÓŁ PAPIESKICH
17.10.2015
Autor: Cecylia Choma
W dniach 7-8 października br. nasza szkoła wzięła udział w XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie, która przebiegała pod hasłem "Jan Paweł II - patron rodziny". Rozpoczęcie obchodów miało miejsce na wieczornym Apelu Jasnogórskim, natomiast zwieńczeniem była wspólna Msza Św. odprawiona na Wałach Jasnogórskich z udziałem 500 szkół im. Jana Pawła II z całej Polski. Dzięki tym spotkaniom nasz Patron jest obecny nie tylko w nazwie szkoły, ale także w naszym życiu i działaniach.
FOTORELACJA

DZIEŃ PAPIESKI
17.10.2015
Tradycyjnie w październiku odbył się dzień papieski. W tym roku przypał na niedzielę 11.10.2015. Tego dnia miała miejsce tradycyjna zbiórka do puszek na stypendialne Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tegoroczne hasło dnia papieskiego to "Jan Paweł II - patron rodziny. Oprawę muzyczną podczas mszy przedpołudniowych zapewnił tego dnia zespół młodzieżowy prowadzony przez księdza proboszcza.

DOŻYNKI JASNOGÓSKIE
11.10.2015
Autor: A. Cieplińska

W sobotę rano 5 września 2015 wyruszyliśmy autokarem z naszej parafii w Starej Kiszewie na ogólnopolskie dożynki w Częstochowie. Organizatorem wyjazdu była pani Janina Szachta, zaproszenie przyjął również ksiądz proboszcz Andrzej Taliński. Zatrzymaliśmy się w Licheniu, by oddać pokłon Matce Bożej. Mogliśmy podziwiać piękno sanktuarium i otaczające je ogrody. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej, po której udaliśmy się w dalszą drogę. Wieczorem dotarliśmy na Jasną Górę. Po zakwaterowaniu u sióstr, każdy mógł pójść podziękować, przepraszać, zanieść prośby do Maryi przed Jej piękne oblicze. Późnym wieczorem wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej na wałach. W niedzielę rano poszliśmy przywitać naszą kochaną Matkę podczas odsłonięcia obrazu. Po śniadaniu dzięki życzliwości sióstr mogliśmy obejrzeć film - świadectwa ludzi, którzy za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej otrzymali wiele łask. Podczas uroczystej Mszy dożynkowej przedstawiciele rolników podziękowali za plony ziemi - przynosząc piękne wieńce, chleb, warzywa, owoce. Umocnieni duchowo wracaliśmy do domu. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwile by oddać cześć Matce Bożej w Gidlach.  

WARSZTATY CARITAS W SKÓRCZU
05.10.2015
W dniach 2-4 października 2015 odbyły się w Skórczu w budynku Warszatów Terapii Zajęciowej warszaty formacyjne dla Szkolnych Kół Caritas. Cztery przedstawicielki naszego koła szkolnego, prowadzonego przez panią Celinę Chomę, wzięły w nich udział. Podczas warsztatów młodzież miała okazję m.in. poznać bliżej życiorys bł. Marty Wieckiej, skorzystać z sakramentu pokuty, uczestniczyć w modlitwach, ale także w innych zajęciach szkoleniowych i formacyjnych, przygotowujących do skutecznej działalności w Caritas.

MSZA ZA POMORDOWANYCH
23.09.2015
18 września 2015 roku kilkuosobowa delegacja z parafialnej wspólnoty Bożego Miłosierdzia udała się do Nowego Wieca na mszę świętą połączoną a programem artystycznym upamiętniającym dramatyczne wydarzenia z II wojny światowej. W rodzinnej wiosce bł. Marty Wieckiej dokonany został mord na kilkudziesięciu osobach. W tej grupie znalazło się kilku księży, byli także mieszkańcy powiatu kościerskiego. Wśród pomordowanych liczna grupa (8 osób) to mieszkańcy naszej kiszewskiej ziemi - ich grób znajduje się na nowym cmentarzu w Kiszewie. Corocznie mszę i uroczystości patriotyczne w Nowym Wiecu organizuje Koło Gospodyń Wiejskich. Nasze delegatki uczestniczyły po ceremoniach w spotkaniu w świetlicy wiejskiej, gdzie miały okazję spotkać się z zaproszonymi tam gośćmi (m.in. władze samorządowe, duchowieństwo, historycy) i pogłębić swoją wiedze nt. dramatycznych wydarzeń. Jak ufamy w przyszłym roku w uroczystościach mogłaby wziąć zdecydowanie liczniejsza grupa mieszkańców naszej parafii, skoro te wydarzenia historycznie są nam tak bliskie, a wśród naszych parafian są liczni krewni tam pomordowanych.


MECZ KSIĘŻA - STRAŻACY
23.09.2015
20 września 2015 w Starej Kiszewie został rozegrany mecz księża - strażacy zorganizowany przez diecezjalnego duszpasterza sportowców ks. Andrzeja Talińskiego. W drużynie księży zagrali także klerycy z pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Przed głównym meczem miała miejsce rywalizacja chłopców i dziewcząt. Drużyna chłopców z gimnazjum ze Starej Kiszewy pokonała drużynę ligową dziewcząt "Tucholanka" Tuchola. W głównym meczu drużyna Księży pokonała Strażaków 4-0. Po meczu wszyscy uczestnicy mogli posilić się ciepłą zupą w salkach parafialnych. Nad organizacją poczęstunku czuwała katechetka Pani Celina Choma wraz z młodzieżą ze Szkolnego koła Caritas.

WSPÓLNOTA DLA MAŁŻONKÓW
23.09.2015
18 września 2015 roku odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie tworzącej się wspólnoty dla małżeństw przy naszej parafii. Ponad 20 uczestników spotkania po wstępnym przemówieniu księdza proboszcza Andrzeja Talińskiego rozważało wspólnie fragment Pisma Świętego. Spotkanie zakończyły bieżące ogłoszenia i rozmowa na temat dalszego funkcjonowania wspólnoty i jej rozwoju. We wrześniowym spotkaniu wzięli udział małżonkowie nie tylko z naszej parafii, ale również ze Skarszew, Kalisk, Zblewa, Osiecznej, Brodnicy Górnej.

PIELGRZYMKA DO SIANOWA
14.09.2015
13 września ponad 50 osób z naszej parafii i nie tylko wzięło udział w parafialnym wyjeździe autokarowym do sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie. Tego dnia odbywały się tam główne uroczystości odpustowe Narodzenia NMP pod przewodnictwem biskupa seniora Piotra Krupy. Nasi pielgrzymi uczestniczyli w sumie odpustowej, nie zabrakło okazji do spowiedzi, odpoczynku i modlitewnej refleksji. Na zakończenie pobytu w sanktuarium nasi pielgrzymi wysłuchali konferencji księdza wikariusza z parafii sianowskiej, który przy bliżył im historię sanktuarium. Podczas pielgrzymki uczestnicy dostali także słodką niespodziankę od Wspólnoty Bożego Miłosierdzia i Wspólnoty Małżonków.  

PROMOCJA LITURGICZNA W PELPLINIE
29.08.2015
23 sierpnia 2015 roku w Pelplinie w kaplicy Collegium Marianum ksiądz biskup Wiesław Śmigiel udzielił promocji liturgicznej ceremoniarzom, lektorom i psałterzystom, którzy przygotowywali się do pełnienia swoich posług uczestnicząc w specjalnych kursach zorganizowanych w naszej diecezji. Także ministranci z naszej parafii uczestniczyli w specjalnych spotkaniach formacyjnych, które zakończyły się dla nich promocją liturgiczną. Karol Engler po odbyciu rocznego kursu otrzymał z rąk księdza biskupa posługę ceremoniarza, a Krystian Cichosz szkolił się w posłudze lektora. W niedzielę  nasi młodzi parafianie podczas uroczystej Mszy świętej zostali pobłogosławieni, otrzymali specjalne krzyże oraz legitymacje i zaświadczenia o otrzymaniu wspomnianych posług.
 

ZAKOŃCZENIE ROKU PRACY MUZYCZNEJ
07.07.2015
26 czerwca 2015 o godz. 18:00 zespoły muzyczne i śpiewacze naszej parafii uroczyście zakończyły pracę i działalność w mijającym roku szkolnym. Po przerwie wakacyjnej nasi muzycy i śpiewacy z nowym zapałem pragną przystąpić do dalszej pracy nad rozwojem swoich talentów w służbie liturgii i pobożności Kościoła oraz wspólnoty parafialnej. Schola "Iskierki" i chór "Flower" otrzymały podziękowanie za zaangażowanie i udział w zajęciach wokalnych w roku szkolnym 2014/2015. Członkinie tych formacji otrzymały dyplomy pamiątkowe. Spotkanie pozwoliło podsumować rok pracy muzycznej w parafii oraz nakreślić plany na przyszłość. Być może uda się zorganizować warsztaty wyjazdowe dla muzyków i wokalistów parafialnych.  W planach jest także nagranie teledysku i płyty.

 
PRZYSTAŃ W PELPLINIE
07.07.2015
10 uczniów i uczennic gimnazjum kiszewskiego i nie tylko wzięło udział w kolejnej już edycji PRZYSTANI - WARSZTATÓW DLA DUSZY. Transportu dla młodzieży użyczył pan Adam Sulewski a funkcję kierowcy wypełnił pan Przemysław Choma. Należy wspomnieć, że to nie jedyna młodzież z naszej parafii, która wzięła udział 20 czerwca 2015 w inicjatywie ewangelizacyjnej w Pelplinie. Otóż kilka osób ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką pani Celiny Chomy wzięło udział w weekondowym zjeździe szkolnych kół CARITAS w Starogardzie. Młodzież ta w ramach dorocznego spotkania formacyjnego także uczestniczyła w warsztatach dla duszy w stolicy diecezji. Większość naszej młodziezy wybrała warsztaty taneczne. Ponadto byli też wśród nich zainteresowani teatrem oraz liturgią. Młodzież w pierwszej części spotkania przygotowywała się do tego by po południu zaprezentować w katedrze i na scenie owoce swojej pracy przed zgromadzonymi uczestnikami.

RELACJE Z PRZYSTANI:
REPORTAŻ PRZYSTAŃ
REPORTAŻ TELEMAGAZYN TVWYBRZEŻE

RELACJA TVWYBRZEŻE
RELACJE DŹWIĘKOWE RADIO GŁOS
FB PRZYSTAŃ


 
 

INSTALACJA MECHANIZMU DZWONÓW
07.07.2015
Na wieży kościelnej zakończył się remont dzwonów. Zainstalowano mechanizm napędu elektrycznego dzwonów i system automatycznego ich uruchamiania. Teraz dzwony włączane będa automatycznie w zaprogramowanych godzinach lub za pomocą specjalnego pilota, wóczas gdy dźwięk dzwonów będzie potrzebny poza stałym tygodniowym harmonogramem mszy świętych (np. pogrzeby, inne nabożeństwa, procesje).

BOŻE CIAŁO
07.07.2015
Tradycyjna procesja przeszła ulicami Starej Kiszewy w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ołtarze przy szkole, u państwa Knitter, Turzyńskich i przy pomniku Jana Pawła II wyznaczyły trasę procesji z Najświętszym Sakramentem, która przebiegała ulicami: Kościelną, Tysiąclecia, Szorca, Tysiąclecia, Konarzyńską i Kościelną. m Posługę muzyczną przy śpiewach pełnił chór parafialny.

BIERZMOWANIE
07.07.2015
Tegorocznej uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania przewodniczył 28 maja 2015 roku biskup Wiesław Śmigiel. Dar Ducha Świętego przyjęły w tym roku 42 osoby należące do naszej parafii. Była to młodzież z gimnazjum w Starej Kiszewie, w Starych Polaszkach oraz jedna osoba spoza tych szkół. W tym roku bierzmowani otrzymali jako pamiątkę uroczystości obrazek Jezusa Miłosiernego wraz z modlitewnikiem, aby w swoim życiu często przyzywali w modlitwie darów Miłosierdzia Bożego. Bezpośrednim przygotowaniem do ceremonii bierzmowania było specjalne nabożeństwo pokutne z adoracją i uwielbieniem, które odbyło się w przeddzień wieczorem w naszej świątyni parafialnej. Młodzież pojednała się z Bogiem przez posługę kapłanów miejscowych i zaproszonych z okolicznych parafii. Za kandydatów do bierzmowania modlili się wstawienniczo tego wieczoru ich świadkowie i najbliżsi członkowie ich rodzin. Posługę myzyczną podczas wieczoru uwielbienia sprawował zespół młodzieżowy z parafii WNMP w Kartuzach.

AKCJA KRWIODAWSTWA
06.07.2015
14 czerwca 2015 roku po raz kolejny przy naszej parafii odbyła sie akcja krwiodawstwa prowadzona przez parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. Jana Pawła II. Tym razem akcja parafialna zbiegła sie terminem dokładnie z światowym dniem krwiodawstwa obchodzonym corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który odkrył grupy krwi za co otrzymał nagrodę Nobla. Dziękujemy serdecznie wszystkim którzy podzieli się darem swej krwi. W połowie lipca wszyscy krwiodawcy będą mogli uczestniczyć w specjalnym festynie zorganizowanym na ich cześć. 

WYJAZD DO LEDNICY
27.06.2015
6 czerwca ksiądz proboszcz z gimnazjalistami z naszej parafii uczestniczył w zjeździe młodzieży na polach lednickich. Coroczne spotkanie gromadzi tysiące młodzieży z całej Polski i zagranicy. Spotkania lednickie są bardzo atrakcyjne dla młodzieży dzięki ciekawym gościom, wspólnym tańcom i śpiewom. Organizatorzy pod kierownictwem dominikanina ojca Jana Góry przemawiają do uczestników przez obrazy, znaki i świadectwa, w taki właśnie sposób głoszone jest im Słowo Boże. Tegorocznej Lednicy przyświecało hasło W IMIĘ DUCHA ŚWIĘTEGO, a towarzyszyły symbole takie jak: kadzidło, krzyż Ducha Świetego, świeca, ziemia. Uczestnicy mogli złożyć swoje intencje zapisane na kartce, przydatne były też kolorowe chusty by uwielbiać Boga przez taniec i śpiew.

PIELGRZYMKA DO WIELA

27.06.2015
16 maja 2015 roku ksiądz proboszcz poprowadził tradycyjna pielgrzymkę do Wiela. W sanktuarium kalwaryjskim nasi pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej, Drodze krzyżowej i koncercie. Tegorocznym wykonawcą zaproszonym do Wiela była ELENI z zespołem. Cieszymy się że po raz koeljny na pielgrzymce nie brakowało młodzieży. W tym roku wraz z naszymi pątnikami pielgrzymowali także przedstawiciele parafii Wysin i Konarzyny. 

KONKURS O BŁ.MARCIE WIECKIEJ
05.06.2015
Finałem 21 maja 2015 w Skarszewach zakończyła się pierwsza edycja konkursu wiedzy o bł. Marcie Wieckiej "Marta Wiecka dziś" dla szkół gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała trójka uczniów (Dagmara Główczewska, Justyna Althoff, Łukasz Borkowicz). Ekipa ta udała się do Skarszew pod opieką pani Zofii Więcławskiej. Finaliści reprezentanci zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych dnia 27 kwietnia. Wzięło w nich udział 21 uczniów naszego gimnazjum z różnych klas. Do etapu finałowego w Skarszewach stanęło 29 uczestników w tym nasza reprezentacja. W klasyfikacji końcowej Justyna Althoff zajęła 5 miejsce, Łukasz Borkowicz 7 miejsce a Dagmara Główczewska 13 miejsce.

FOTOGALERIA

RELACJA DŹWIĘKOWA

I KOMUNIA ŚWIĘTA

19.05.2015
Dnia 10 maja 2015 roku 42. dzieci z klas III przyjęło I Komunię Św. To wielkie i radosne wydarzenie w życiu dzieci, ich rodzin i całej wspólnoty parafialnej. Pięknie było podziwiać zaangażowanie i pobożność dzieci, otwierających się na przyjęcie Najśw. Sakramentu. Przez cały rok przygotowywała dzieci do tego wydarzenia p. katechetka Cecylia Choma, a uroczystej Mszy Św. przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Taliński.

PIELGRZYMKA DO NOWEGO WIECA
19.05.2015
Dnia 9 maja, wyruszyła już po raz drugi ze Starej Kiszewy PIESZA PIELGRZYMKA DO NOWEGO WIECA. Pątnicy ze Starej Kiszewy  pragnęli uczcić miejsce narodzenia błogosławionej z Kociewia – siostry Marty Wieckiej. Wśród 90 osób w grupie maszerowali parafianie ze: Starej Kiszewy, Konarzyn, Garczyna, Starych Polaszek, Pogódek, Skarszew, Osiecznej, Liniewa. Przewodnikiem grupy był ks. proboszcz Andrzej Taliński, przy wsparciu ks. wikariusza Kamila Sobiecha oraz ks. proboszcza Rafała Cieszyńskiego (z Garczyna). W Nowym Wiecu zebrała się grupa kilkuset pielgrzymów z rożnych stron, a uroczystościom przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel.

FESTYN INTEGRACYJNY
07.05.2015
Dnia 1 maja 2015 roku przybyli do Starej Kiszewy niepełnosprawni z kilku ośrodków, aby wziąć udział w FESTYNIE INTEGRACYJNYM. Gościliśmy u nas przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lalkowych i ze Skórcza, Domu Pomocy Społecznej ze Stawisk, Ośrodków dla Niepełnosprawnych ze Skarszew. Obecne były także osoby niepełnosprawne z naszego środowiska razem z rodzinami. Po Mszy Św., odprawionej przez ks. proboszcza w intencji osób niepełnosprawnych, wszyscy udali się do świetlicy „Arka”. Deszczowa pogoda nie pozwoliła na przeprowadzenie działań w plenerze. Była okazja, aby podziwiać wielkie umiejętności artystyczne (piosenkarskie i teatralne) przedstawicieli wszystkich ośrodków. Występowały także utalentowane grupy  ze Starej Kiszewy: schola dziecięca „Iskierki”, zespół dziecięcy „Apostolskie Nutki”, zespół młodzieżowy „Ignis Ardens”, siostry Kłopeckie. Była też okazja, aby posłuchać o różnych działaniach, które czynione są na rzecz osób niepełnosprawnych w innych miejscowościach – z pewnością może to być zachęta dla rodzin osób z naszego środowiska, aby mocniej włączyć się we wspieranie chorych osób. Owocem tego spotkania będzie m.in. możliwość spotykania się chorych osób i ich rodziny w świetlicy parafialnej „ARKA” w cotygodniowych spotkaniach w czwartki od godz. 16.00 do 18.00. Organizatorami tego spotkania byli: Parafialny Zespół Caritas, Szkolne Koło Caritas, Wspólnota Miłosierdzia, chór parafialny.

SPOTKANIA Z S.NOEMI
07.05.2015
18 kwietnia 2015 roku naszą parafię odwiedziła s. Noemi ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, katechetka i była misjonarka. Spotkała się o godz. 13:00 i 15:00 z rodzicami kandydatów do bierzmowania z klas II i III gimnazjum. Pod koniec Mszy wieczornej zabrała na chwilę głos zapraszając chętnych parafian do udziału w wieczornym spotkaniu w salkach, które zorganizowała Wspólnota Bożego Miłosierdzia. Podczas tego modlitewnego spotkania podzieliła się z uczestnikami swoim bogatymi doświadczeniami pracy w Zgromadzeniu - na misjach i w katechezie. Nie zabrakło oczywiście wspomnień z dzieciństwa i młodości. S. Noemi opowiedziała m.in. o swoich przeżyciach podczas ewangelizacji na Przystanku Woodstock w ramach inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus, w której corocznie uczestniczy.

I ROCZNICA KANONIZACJI
01.05.2015
27 kwietnia 2015 roku parafia Stara Kiszewa uczciła I rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Dwukrotnie (przed południem i wieczorem) młodzież z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie przedstawiła inscenizację poświęconą Karolowi Wojtyle. Kiszewska szkoła uczciła swego patrona przez wspólną modlitwę. O 10:00 ksiądz proboszcz odprawił Mszę Świętą w której uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. O 20:00 ksiądz proboszcz poprowadził tradycyjny comiesięczny apel papieski. Po przedstawieniu, które wykonała młodzież, miało miejsce uczczenie relikwii krwi Jana Pawła II specjalnie przywiezionych ze Starogardu Gdańskiego na tę okoliczność wraz z modlitwami przez jego wstawiennictwo.

"ARKA" JUŻ DZIAŁA
29.04.2015
We wtorek 21 kwietnia 2015 roku w wyremontowanych dolnych pomieszczeniach plebanii ksiądz proboszcz poprowadził spotkanie organizacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Ustalono terminy cyklicznych zajęć dla niepełnosprawnych, które mają sie odbywać odtąd regularnie w pomieszczeniach świetlicy o nazwie "Arka". Ma się tu skupić życie wspólnotowe parafii, ze szczególnym akcentem na zorganizowanie ciekawych zajęć dla osób niepełnosprawnych. Będą się tu odbywały przeróżne spotkania parafialne i wspólnotowe. To jak i kolejne spotkania, które ksiądz proboszcz poprowadził w nowej świetlicy, dotyczyły m.in. organizacji zbliżającego sie festyny integracyjnego.   

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
17.04.2015
We wtorek odbyła się w naszej parafii zbiórka elektrośmieci prowadzona przez Stowarzyszenie POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE. Przez cały dzień parafianie przywozili stare urządzenia elektryczne, któych chcieli się pozbyć z mieszkania, a późnym popołudniem specjalistyczna firma działająca na rzecz Stowarzyszenia zabrała wszystko co zostało zgromadzone przed plebanią. Dochód z akcji przeznaczony jest na działalność Stowarzyszenia, które na całym świecie pomaga chrześcijanom z biedniejszych Kościołów lokalnych w tym naszym braciom w wierze, którzy są okrutnie przesladowani i wypędzani ze swoich ziem ojczystych, dlatego że chcą pozostać wierni swej wierze chrześcijańskiej.

MODLITEWNIKI O MIŁOSIERDZIU BOŻYM
13.04.2015
Wspólnota Bożego Miłosierdzia w Wielki Piątek oraz w Niedzielę Miłosierdzia Bożego rozdawała parafianom modlitewniki ku czci Miłosierdzia Bożego. Jest to wyraz wdzięczności naszej wspólnoty modlitewnej dla wszystkich, którzy 6 stycznia 2015 zechcieli wesprzeć swoimi ofiarami działalność tej grupy przyparafialnej. Życzymy, aby modlitewniki te służyły wszystkim, którzy je otrzymali, jako pomoc i narzędzie w modlitwie i spraszaniu obfitych łask płynących ze źródła Bożego Miłosierdzia.

WIZYTA EMERYTOWANEGO EGZORCYSTY

13.04.2015
W czwartek 9 kwietnia gościem wspólnoty Bożego Miłosierdzia podczas spotkania formacyjnego w salkach był o. Benedykt Barkowski, werbista. Przybył do Starej Kiszewy z liderką wspólnoty bł. Marty Wieckiej w Skarszewach p. Teresą Przytarską na spotkanie z członkiniami naszej wspólnoty modlitewnej. Po dzieleniu się Słowem Bożym przez grupę, uczestników nasz gość zabrał głos i podzielił się bogatym doświadczeniem swojego życia duszpasterskiego i kapłańskiego. Podzielił się także niektórymi sytuacjami i problemami napotkanymi w swojej wieloletniej posłudze egzorcysty.

SPRZĄTANIE OKOLICY
27.03.2015
21 marca 2015 młodzież, pod przewodnictwem księdza proboszcza i pod opieką pani katechetki - opiekunki szkolnego koła CARITAS, sprzątała okolice kościoła i cmentarza. Uzbierano kilka worków odpadów oraz wiele połamanych gałęzi. Po akcji przy ognisku pieczono kiełbaski.

KONKURS BIBLIJNY
27.03.2015
Podczas szkolnych rekolekcji wielkopostnych został podsumowany konkurs biblijny im. kard. Augusta Hlonda w którym brali udział nasi uczniowie. Nagrody wręczał ksiądz proboszcz we wtorek 24 marca 2015. Uczestnicy otrzymali książkę ze Słowem Bożym, kalendarze, pendrivy i lampy. Na etapie szkolnym do konkursu przystąpiło 30 osób z naszego gimnazjum. Dwie uczennice: Klaudia Klaman i Patrycja Kowalczyk zajęły I i II miejsce, tym samym zakwalifikowały się do etapu rejonowego. Uczennice te reprezentowały naszą szkołę w Pelplinie dnia 6 marca 2015 roku, podczas rywalizacji na szczeblu rejonu, która odbywała się w budynku liceum katolickiego Collegium Marianum.
Najwyższe miejsca w rozgrywkach szkolnych zajęły:

1 miejsce Klaudia Klaman kl. IIIa
2 miejsce Patrycja Kowalczyk kl. IIIb
3 miejsce Barbara Zabrocka kl. IIIa
3 miejsce Maja Kłopecka kl. IbREKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
27.03.2015
W dniach 21 - 25 marca 2015 rekolekcje parafialne prowadził ks. Gerard Jakubiak, proboszcz z Jabłowa. Jego nauki zaciekawiły parafian uczestniczących w nabożeństwach wieczornych. rekolekcjonista prowadził także zajęcia przedpołudniowe dla dzieci i młodzieży. W swojej posłudze głoszenia był świetnie przygotowany i posługiwał się licznymi narzędziami pomocniczymi i rekwizytami. Równolegle do zajęć w kościele odbywały się działania w budynku szkoły, które prowadził ksiądz proboszcz Andrzej Taliński z pomocą katechetki Celiny Chomy. Oprócz licznych form muzycznych miały tam miejsce inne zajęcia formacyjne, ewangelizacyjne i rekreacyjne. W środę uczniowie klasy IIIa i IIb zaprezentowali scenki - odegrali najwazniejsze wydarzenia Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Do występu przygotowywała ich pani Joanna Ossowska.

DROGA KRZYŻOWA W PLENERZE
27.03.2015
27 marca 2015 ksiądz proboszcz poprowadził drugą drogę krzyżową ulicami Starej Kiszewy. Uczestnicy nabożeństwa przeszli tą samą drogą co w zeszłym roku trasę kilku kilometrów. Wyruszyli z Kiszewy ulicą obok szkoły w stronę Chwarzna, by powrócić do centrum wsi mijając kiszewskie bloki mieszkalne. O bezpieczeństwo modlących się zadbali strażacy i młodzieżówka OSP. Posługę muzyczną pełnił pan organista wraz z chórem parafialnym. Na przedzie pochodu szli tradycyjnie ministranci, którzy posługiwali przy niesieniu przedmiotów liturgicznych i nagłośnienia. 

DRUGI WIECZÓR MAŁŻEŃSKI
27.03.2015
27 marca 2015 odbyło się drugie już spotkanie z cyklu Kiszewskich Wieczorów dla Małżonków Katolickich. Kolejne małżeństwa ze wspólnoty Gwiazda Betlejemska prowadziły spotkanie na które przybyli małżonkowie zarówno z naszej parafii jak i parafii okolicznych. Uczestników odwiedził także na początku ksiądz proboszcz. Poruszono temat konfliktów małżeńskich - jak ich unikać i jak sobie z nimi radzić.

MŁODZIEŻOWA DROGA KRZYŻOWA
15.03.2015
Klasa IIIb Zespołu Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie przygotowała i poprowadziła 13 marca 2015 o godz. 16:00 drogę krzyżową. Uczniowie pod kierunkiem pani Cecylii Chomy przygotowali nabożeństwo w formie przedstawienia modlitewnego. Ideą przewodnią inscenizacji było pozbywanie się naszych ludzkich masek. Jedną z pomysłodawczyń przedsięwzięcia była Patrycja Kowalczyk. Przygotowane stroje, dobrana muzyka i rekwizyty pomogły w lepszym odczytaniu przesłania tego nabożeństwa.

SZKOLNE KOŁO CARITAS
15.03.2015
W naszej parafii powstała kolejna formacja charytatywna. Ksiądz proboszcz założył Szkolne Koło Caritas. Jego inicjatorką i opiekunem jest pani Cecylia Choma, katechetka Zespołu Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie. Krótko po inauguracji działalności młodzież z koła wzięła udział w zbiórce do puszek na cele dobroczynne. Na naszą młodziez czekają kolejne bardzo liczne i intensywne działania. Spotkania założycielskie, formacyjne i motywacyjne w budynku plebanii poprowadził ksiądz proboszcz Andrzej Taliński, ukazując wolontariuszom idee dobroczynności jakimi kieruje się Caritas. Pasterz parafii nakreślił mozliwe kierunki rozwoju, ukazał zadania, wskazał na inicjatywy jakie młodziez mogłaby podejmować w swojej działalności.

ŚWIADECTWO ŻYCIA
15.03.2015
15 marca 2015 roku podczas wszystkich mszy świętych niedzielnych świadectwo życia głosiła Jolanta Sławińska ze Szkoły Nowej Ewangelizacji z Koszalina. Mówiła o tym jak Jezus prowadził ją i przemieniał w różnych wydarzeniach jej życia. Nasz gość przybył do parafii już poprzedniego dnia. W sobotę wieczorem pani Jola poprowadziła spotkanie modlitewne Wspólnoty Bożego Miłosierdzia. Podzieliła się z uczestniczkami spotkania obserwacjami z działalności ewangelizacyjnej jej koszalińskiej wspólnoty. Opowiedziała jakie inicjatywy ewangelizacyjne są podejmowane w sąsiedniej diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej. 

KISZEWSKIE WIECZORY DLA MAŁŻONKÓW
07.03.2015
27 lutego 2015 roku dwa małżeństwa ze wspólnoty GWIAZDA BETLEJEMSKA poprowadziły w budynku naszej plebanii pierwsze z cyklu spotkanie KISZEWSKICH WIECZORÓW DLA MAŁŻONKÓW KATOLICKICH. Cieszy nas duża frekwencja już na pierwszym spotkaniu - przybyło ponad 15 małżeństw. Tematem spotkania były temperamenty. W formie osobistego świadectwa prowadzący zapoznali uczestników z tym zagadnieniem. Nie zabrakło także prostych zadań warsztatowych do wykonania dla uczestników. Małżonkowie mieli okazję bliżej i bardziej szczegółowo poznać siebie nawzajem i określić swoje temperamenty. Podczas spotkania ustalono kolejny termin Kiszewskich Wieczorów - planowany jest 27 marca. Zapraszamy kolejne małżeństwa - miejsca wystarczy dla wszystkich!!! 

XI MISTRZOSTWA POLSKI KSIĘŻY W PIŁCE HALOWEJ

24.02.2015

W dniach 13 i 14 lutego 2014 roku odbyły się w Częstochowie XI Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. Wzięło w nich udział 13 drużyn z różnych stron Polski: archidiecezja częstochowska, archidiecezja lubelska, diecezja zamojsko – lubaczowska, diecezja kielecka, diecezja pelplińska, diecezja tarnowska, diecezja łowicka, diecezja toruńska, diecezja kielecka, diecezja przemyska, diecezja koszalińsko – kołobrzeska, diecezja rzeszowska, diecezja opolska, diecezja bielsko – żywiecka. Drużyna diecezji pelplińskiej zajęła ostatecznie IV miejsce (powtarzając wynik sprzed roku) - choć była szansa na wyższe miejsce, bo w meczach półfinałowym i o III miejsce, po remisowym meczu, porażka nastąpiła dopiero w serii rzutów karnych. Ostatecznie I miejsce zdobyła drużyna diecezji tarnowskiej, przed diecezją zamojsko – lubaczowską i archidiecezją częstochowską. W składzie reprezentacji diecezji pelplińskiej znaleźli się: ks. proboszcz Andrzej Taliński (Stara Kiszewa), ks. proboszcz Wacław Mielewczyk (Przodkowo), ks. kapelan Marcin Kunda (Pelplin), ks. wikariusz Krzysztof Piątek (Nowe), ks. wikariusz Damian Briegmann (Nowa Cerkiew), ks. wikariusz Piotr Fankidejski (Śliwice), ks. wikariusz Łukasz Delewski (Kartuzy), ks. wikariusz Marek Szynkowski (Subkowy), ks. wikariusz Krzysztof  Węsierski (Lębork). Następne mistrzostwa organizować będzie diecezja toruńska.

MISTRZOSTWA SZACHOWE MINISTRANTÓW
10.02.2015
7 lutego 2015 roku w Starej Kiszewie odbyły się I Szachowe Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Pelplińskiej, zorganizowane przez Diecezjalne Duszpasterstwa Ministrantów i Sportowców. Organizatorów mile zaskoczyła wysoka jak na pierwszą edycję imprezy frekwencja. 41 szachistów - ministrantów po Mszy świętej odprawianej przez ks. Macieja Zabrockiego oraz ks. Andrzeja Talińskiego, rozpoczęło rozgrywki na szachownicach. Mistrzostwa przygotował i sędziował pan Tadeusz Rek, wieloletni działacz i propagator szachów z rejonu kartuskiego.
W turnieju wzięli udział przedstawiciele następujących parafii:

Kartuzy - Wniebowzięcia NMP

Kościerzyna - Trójcy Św.
Lipusz
Nowa Cerkiew k. Pelplina
Pruszcz Gdański - św. Krzyża
Skarszewy - św. Michała
Stara Kiszewa
Starogard Gdański - NSPJ
Starogard Gdański - NMP Matki KOścioła
Sulęczyno
Świekatowo
Wysin
Przybył także reprezentant szkoły katolickiej Collegium Marianum w Pelplinie.

W 9 rundach wyłoniono zwycięzców w 3 kategoriach wiekowych:

Rocznik 2002 i młodsi
1.    Żygadło Kajetan
2.    Muchowski Jakub
3.    Unstadt Paweł
Rocznik 1999-2001
1.    Piepiórka Mateusz
2.    Muchowski  Bogumił
3.    Jeleń Jakub
1998 i starsi
1.    Pelowski Krzysztof
2.    Modrzejewski Filip
3.    Modrzejewski Fabian

Specjalne wyróżnienie otrzymała parafia Lipusz za wystawienie najliczniejszej drużyny.

Niekwestionowanym zwycięzcą całego turnieju okazał się najmłodszy uczestnik - Kajetan Żygadło.
Szczegółowe informacje o zawodnikach, przebiegu i wynikach turnieju można znaleźć pod adresem:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1021/

FOTOGALERIA

ROCZNICA CHRZTU BŁ. MARTY W SZCZODROWIE

25.01.2015
55 osób wyruszyło 17 stycznia 2015 roku z naszej parafii do Szczodrowa na uroczyste obchody rocznicy chrztu bł. Marty Wieckiej, świętej z Kociewia. Pielgrzymi udali się dużym autokarem i samochodami osobowymi. Uroczystości zostały przygotowane po raz pierwszy przez niedawno zatwierdzone Katolickie Stowarzyszenie Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej. Dokumenty erygujące Stowarzyszenie na prawach diecezjalnych sygnował ksiądz biskup diecezjalny Ryszard Kasyna dnia 8 grudnia 2014 roku. Mszy przewodniczył proboszcz parafii Szczodrowo ks. Ryszard Jędrzejak, a Słowo Boże głosił ks. Wojciech Niemczewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Kurii pelplińskiej. Po mszy świętej w kościele w Szczodrowie gdzie bł. Marta została ochrzczona, licznie zgromadzeni uczestnicy udali się do pobliskiej świetlicy gdzie  odbyła się  część artystyczna i poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich. Pielgrzymi obejrzeli nowy film o bł. Marcie, wspólnie z panem Olejnikiem śpiewali pieśni o bł. Marcie i kolędy, wysłuchali świadectw osób które  doświadczyły opieki naszej patronki. Podczas spotkania przekazano więcej informacji o nowym Stowarzyszeniu i innych działaniach służących czci bł. Marty. We wspólnej wieczornej radości wzięły udział siostry Miłosierdzia z kilku domów prowincji chełmińskiej. przedstawicielka sióstr, siostra Czesława Morkowska - dyrektor kartuskiego domu dziecka, podzieliła sie radościa nt. pierwszego niemowlęcia uratowanego przez kartuskie OKNO ŻYCIA.

NASZEMIASTO.PL z FOTOGALERIĄ

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE Bł. S. MARTY WIECKIEJ

KONCERT KOLĘD
22.01.2015
Bardzo ciekawe wydarzenie religijno – kulturalne odbywało się w Starej Kiszewie dnia 18 stycznia. Przybyło 16 grup muzycznych, które wzięły udział w KONCERCIE KOLĘD. Organizatorem była parafia pw. św. Marcina, a gościny udzieliła w Sali gimnastycznej miejscowa szkoła. Całość imprezy prowadził ks. proboszcz Andrzej Taliński. Bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli podziwiać artystyczne występy: Orkiestry „LinStarT” (Liniewo – Stara Kiszewa), Chóru parafialnego ze Starej Kiszewy, Chóru z Zamku Kiszewskiego, Chóru parafialnego z Kamionki, Chóru emeryckiego „Melodia” ze Zblewa, Chóru „Złota Jesień” ze Smętowa Granicznego, Scholi dziecięcej „Promienie Miłosierdzia” ze Starogardu Gdańskiego, Scholi dziecięcej „Stokrotki” z Borzechowa, Scholi dziecięcej  „Sursum Corda” ze Zblewa, Chóru szkolnego z Zespołu Szkół w Starych Polaszkach, Scholi dziecięcej „Iskierki Maryi” ze Starej Kiszewy, Sióstr Kłopeckich, Zespołu „Barka” z Kamionki, Zespołu „Ignis Ardens” ze Starej Kiszewy, Zespołu Promyczki Papieża” z Kamionki, Zespołu dziecięcego ze Starej Kiszewy. Uczestnicy Koncertu zostali poczęstowani smacznymi wypiekami przygotowanymi przez panie z chóru ze Starej Kiszewy. Z pewnością wszystkie grupy muzyczne i zgromadzeni słuchacze doznali wielu niezapomnianych wrażeń, wsłuchując się w piękne prezentacje kolęd i pastorałek.

WIGILIA GRUP MUZYCZNYCH
22.12.2014
17 grudnia 2014 odbyło się w salkach spotkanie przedświąteczne grup muzycznych naszej parafii prowadzonych przez ks. Andrzeja Talińskiego oraz pana Karola Wiśniewskiego. Wigilię poprowadził ksiądz proboszcz. Wspólnie śpiewano kolędy, rozdano sobie prezenty, przełamano się opłatkiem. Dużo radości sprawiły trudne zadania, któe trzeba było wykonac aby otrzymać upominek. W spotkaniu wzięli udział członkowie zespołu muzycznego, scholi i chóru parafialnego.
 
WSPÓLNOTA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA NA WIGILII W SALKACH I  NA GRUPIE DZIELENIA
22.12.2014
20 grudnia 2014 część wspólnoty Bożego MIłosierdzia uczestniczyła we Mszy świętej z wieczorem chwały w parafii Sobowidzu. Po tym nabożeństwie panie ze wspólnoty uczestniczyły w grupie dzielenia wspólnoty Gwiazda Betlejemska, z którą od pewnego czasu współpracujemy. Dzielenie oparte było na treściach Słowa Bożego z księgi Izajasza oraz konferencji Anny Karaś pt. PRZESZKODY W MODLITWIE wygłoszonej 6 grudnia 2014 roku w Grzybnie podczas spotkania otwartego. Nasza wspólnota odsłuchała nagranie z tej konferencji podczas swojego spotkania formacyjnego dnia 18 grudnia. Po wysłuchaniu konferencji odbyła się wspólnotowa wigilia nasze wspólnoty z udziałem księdza proboszcza. Składano sobie życzenia, śpiewano kolędy przy akompaniamencie księdza proboszcza. Spotkanie stało się okazją do przedstawienia licznych planów i inicjatyw naszej wspólnoty na nadchodzący rok.

ZBIÓRKI DARÓW DLA BIEDNYCH

22.12.2014
W dniach 12 i  13 grudnia br. odbyła się zbiórka artykułów spożywczych przed sklepem „BIEDRONKA” w Starej Kiszewie. Organizatorem zbiórki był Parafialny Zespół Caritas, przy wsparciu członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz samorządu szkolnego. Zebraną wielką ilość produktów przeznaczono na paczki, które m.in. otrzymali uczestnicy Gminnej Wigilii. Ponadto Caritas zorganizował zbiórkę słodyczy w innych sklepach leżących na terenie parafii Stara Kiszewa. Podarowane przez ludzi produkty trafiły w okresie przedświątecznym do dzieci
z przedszkoli oraz szkoły.

GMINNE SPOTKANIE WIGILIJNE
22.12.2014
W dniu 16 grudnia odbyło się bardzo uroczyste Gminne Spotkanie Wigilijne. Do gościnnej restauracji „VIKING” zostało zaproszonych 180 osób starszych, chorych, samotnych i biednych, reprezentujących 20 sołectw z gminy Stara Kiszewa. Wydarzenie to zaszczycili swoją obecnością m.in. wce starosta kościerski Henryk Ossowski i wójt gminy Marian Pick. Głównymi organizatorami byli: parafia pw. św. Marcina (z wieloma grupami przyparafialnymi), Ośrodek Pomocy Społecznej oraz miejscowa szkoła. Całość imprezy prowadził  ks. proboszcz Andrzej Taliński. W części artystycznej wystąpili:  dzieci z przedszkola, młodzież szkolna (z Jasełkami), schola dziecięca „Iskierki Maryi”, siostry Kłopeckie, zespół „Ignis Ardens”, chór parafialny, wspólny śpiew kolęd (przy akompaniamencie gitary ks. proboszcza). Uczestnicy Wigilii skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez wielu dobrodziejów, a na końcu też otrzymali paczki. Udział w tym szczególnym spotkaniu dostarczył starszym osobom wiele radości i wzruszeń.

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE KRWIODAWCÓW
14.12.2014
13 grudnia 2014 roku w salkach parafialnych ksiądz proboszcz Andrzej Taliński poprowadził spotkanie wigilijne krwiodawców. Oprócz posiłku było wspólne śpiewanie, rozmowy, informacje bieżące i ustalenia. Zgromadziło się na wspólnym biesiadowaniu kilkadziesiąt osób zaangażowanych w honorową akcję krwiodawstwa, wznowioną po dłuższej przerwie w naszej parafii wraz z przybyciem tutaj obecnego proboszcza. Serdecznie dziekujemy wszystkim krwiodawcom za dar życia jakim sie dzielą z ludźmi, którzy tego potrzebują.

ADWENTOWE LAMPIONY
12.12.2014
Autor: Joanna Ossowska

Dnia 28 listopada w bibliotece szkolnej nastąpiło rozstrzygnięcie kolejnego konkursu religijnego. Czas Adwentu kojarzy się ze ,, światłem ’’ lampionów, które dzieci niosą na roraty. Z inicjatywy księdza proboszcz Andrzeja Talińskiego dzieci z naszej szkoły mogły uczestniczyć w konkursie na wykonanie lampionu adwentowego.  W konkursie uczestniczyli najmłodsi jak i nieco starsi uczniowie i uczennice. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością i talentem plastycznym. Lampiony były bardzo różnorodne, ich wykonanie z pewnością wymagało dużego zaangażowania ze strony dzieci. Szczególnie dziękujemy klasom ,,O’’ A oraz ,, O’’ B za liczny udział. Wybór najpiękniejszego lampionu był bardzo trudny, spośród ponad 40 uczestników konkursu  komisja w składzie : dyrektor szkoły E. Bembnista, za-ca  dyrektora M. Sabisz, M. Bławat, J. Ossowska, Z. Więcławska oraz uczennice N. Adamczyk i K. Langner wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

 Klasy ,, O”

 I miejsce- Asia Branicka O,, A”

II miejsce- Filip Ciepliński ,, O” A

III miejsce- Hubert Mollin ,, O” B

Wyróżnienia

Dominika Gackowska  ,, O” B

Dominik  Wołoszyk ,, O” A

Weronika Bukowska ,, O” B

Jakub Góra -przedszkole

Klasy I-III

I miejsce- Oliwia Bembnista-III B

II miejsce-Czarek Komorowski- I A

III miejsce-Jasiu Sobiechowski- I A, Mateusz Mollin I B

Wyróżnienia

Adrian Armatowski- III A

Damian Kuczkowski –III B

Ola Kowalczyk –III A

Klasy IV-VI

I miejsce- Kornelia Czapiewska VC

II miejsce-Gabrysia Łangowska VB, Amelia Armatowska VA

III miejsce-Ula Jaromek VA

Wyróżnienia

Fabian Kinowski- IV A

Martyna Kliczkowska-VB

Bianka Landowska- V B

Natalia Plata VI A

Dorotka Kowalczyk V A

SPOTKANIE Z DOBROMIREM
09.12.2014
8 grudnia 2014 roku młodzież z naszej parafii wzięła udział w Starogardzie Gdańskim w spotkaniu zorganizowanym w kościele św. Katarzyny. Bohaterem spotkania był DOBROMIR MAK MAKOWSKI, nawrócony raper, muzyk, absolwent AWF, pedagog i wychowawca młodzieży. Dobromir opowiadał historię swego życia - skomplikowane i bolesne losy swoje i swych rodziców. Opowiadał o roli jaką odegrał Bóg na jego drodze codzienności.  Dzielił się z młodzieżą  opowieściami o swoim nawróceniu oraz obecnej działalności charytatywnej, wychowawczej. Dając świadectwo swą opowieść przeplatał barwnymi przykładami, porównaniami i scenkami. Angażował uczestników i przez bezpośredni dialog utrzymywał uwage wszystkich słuchaczy od początku do samego końca spotkania. Zwieńczeniem prelekcji była improwizowana piosenka, którą wykonał. 

RELACJA DŹWIĘKOWA ZE SPOTKANIA Z DOBROMIREM

SPOTKANIE MINISTRANTÓW I ICH RODZICÓW
04.12.2014
W sobotę  29  listopada  2014 roku ministranci i ich rodzice spotkali sie w salkach  parafialnych.  Spotkanie  formacyjne dla służby liturgicznej ołtarza i ich rodziców odbywa sie ok. 2 razy w roku. Najpierw uczestnicy wysłuchali konferencji połączonej ze świadectwem działania Chrystusa przez Eucharystię. Tę część spotkania poprowadziły panie Ania i Jola ze Skarszew należące do różnych wspólnot przykościelnych. Nastepnie głos zabrał ksiądz proboszcz, który m.in. podziękował za całoroczną służbę ministrantom oraz wręczył im nagrody - upominki. Trzej ministranci o najwyższej frekwencji i punktacji zostali nagrodzeni nagroda specjalną. Podczas spotkania omówiono wiele ważnych spraw bieżących dotyczących funkcjonowania wspólnoty ministranckiej, m.in. zbliżających się wyjść kolędowych w których wezmą równiez udział słudzy ołtarza naszej parafii. Dokonano również wyboru nowego zarządu ministrantów. Prezesem został Krystian Cichosz, a jego zastępcą Marcin Kleist. Podczas spotkania omówiono również liturgię błogosławieństwa - promocji ministrantów oraz ustanowienia kandydatów - aspirantów. Obrzędowi liturgicznemu przewodniczył zaraz po spotkaniu ksiądz proboszcz. Rozpoczął się on w kościele o godz. 17:00 tuż przed mszą wieczorną. Ministranci z dłuższym stażem przystąpili do specjalnego błogosławieństwa na dalszą posługe przy ołtarzu, młodsi zaś stali się kandydatami - aspirantami. Na znak włączenia ich do wspólnoty ministranckiej ksiądz proboszcz poświęcił ich komże.

IMIENINY PROBOSZCZA
04.12.2014
W niedzielę 30 listopada 2014 roku grupy i wspólnoty działające przy naszej parafii oraz inni parafianie składali uroczyste życzenia imieninowe księdzu proboszczowi. Liczni goście odwiedzają naszego duszpasterza w tych dniach, wśród nich nie brakuje także gości z poprzednich placówek duszpasterskich księdza proboszcza. Naszemu pasterzowi składamy serdeczne życzenia imieninowe błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej.

TURNIEJ SZACHOWY "SIEDMIU GWIAZD"
23.11.2014

22 listopada 2014 sześciu przedstawicieli Parafialnego Koła Gier Planszowych wzięło udział w turnieju szachowym "SIEDMIU GWIAZD" w Kartuzach, w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach im. Mikołaja Kopernika. Młodzież trenowana wcześniej w szkolnym kole ROSZADA w Starej Kiszewie pod opieką pani Iwony Kuśmierczuk, zajęła w swoich grupach wiekowych miejsca w przedziale od 1 do 10. Karol Engler w swojej grupie wiekowej został zwycięzcą i otrzymał puchar, Łukasz Czapiewski zajął 4 miejsce. Ponadto grali: Kamil Kuczyński, Marcin Czapiewski, Łukasz Borkowicz i Maciej Breska. Turniej pod patronatem burmistrza Kartuz osiągnął w tym roku rekordową liczbę uczestników - aż 98 uczniów podstawówek i gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych wzięło w nich udział. Uczestnicy wyjazdu na rozgrywki szachowe zwiedzili także kolegiatę WNMP w Kartuzach oraz kartuski punkt widokowy tzw. ŁAWKĘ ASESORA.


ZADUSZKI STRAŻACKIE
23.11.2014

23 listopada 2014 roku o godz. 11:00 Mszę świętą tzw. ZADUSZEK STRAŻACKICH, tradycyjnego już w naszej parafii spotkania druhów OSP, odprawił ks. proboszcz Andrzej Taliński. Wspominano zmarłych w tym roku druhów strażaków z jednostek OSP z terenu gminy Stara Kiszewa. Na czele listy zmarłych znalazł się kapelan kiszewskich strażaków - ks. Stanisław Lenz, którego pożegnaliśmy w styczniu. Modlitwie w kościele i przemarszom towarzyszyła muzyka orkiestry dętej. Po Eucharystii strażacy spotkali się na obiedzie w sali remizy w Starej Kiszewie. Po wysłuchaniu przemówień zaproszonych gości i kilku utworów w wykonaniu orkiestry podano posiłek, przy którym druhowie i młodzieżówka OSP mieli okazję mile wspólnie spędzić czas.

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W STAREJ KISZEWIE
23.11.2014

Bardzo uroczyste były w tym roku obchody Święta Niepodległości na terenie Starej Kiszewy. Odbywały się w 2 odsłonach. Dnia 8 listopada 2014 roku  odbył się  I MIĘDZYGMINNY KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ. Wydarzenie to zorganizowała parafia w Starej Kiszewie, wspólnie z Urzędem Gminy w Starej Kiszewie oraz Zespołem Kształcenia i Wychowania. Do szkoły w Starej Kiszewie przybyły grupy i osoby z następujących środowisk: ze Starej Kiszewy (uczniowie ZKiW oraz grupy przyparafialne), ze Skarszew (uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum), z Pogódek (uczniowie Szkoły Podstawowej), z Góry (uczniowie Szkoły Podstawowej). W poszczególnych kategoriach wystąpiło 10 osób recytujących wiersze patriotyczne oraz  5  solistów i 5 grup śpiewających pieśni patriotyczne.

 WYNIKI

KATEGORIE:

Konkurs poezji (klasy I-III Szkoły Podst.)

1.     Julia Niewodowska (Szkoła Podst. Góra)

2.  Dagmara Gdaniec  (Szkoła Podst.Góra)

Konkurs poezji (klasy IV-VI Szkoły Podst.)

1.     Abi Nguyen (Szkoła Podst. Stara Kiszewa)

2.  Sandra Dobosz  (Szkoła Podst. Góra)

     3.  Klaudia Michnowska (Szkoła Podst. Góra)

Wyróżnienie

- Nikola Olter (Szkoła Podst. Góra)

Konkurs poezji (młodzież i starsi)

1.     Maja Kłopecka (Gimnazjum Stara Kiszewa)

2.     Monika Tuchlin (Gimnazjum Pogódki)

3.     Magdalena Bukowska (Gimnazjum Pogódki)

Wyróżnienie

- Ewelina Podolska (Stara Kiszewa)

Konkurs pieśni (soliści) – Szkoły Podst.

1.     Natalia Rietzel  (Szkoła Podst. Góra)

2.     Inez Cybulska (Szkoła Podst. Skarszewy)

3.     Nikola Gajewska  (Szkoła Podst. Skarszewy)

Wyróżnienie

-         Oliwia Gromke  (Szkoła Podst. Skarszewy)

Konkurs pieśni (soliści) – (młodzież i starsi)

     1. Amelia Cybulska  (Gimnazjum Skarszewy)

Konkurs pieśni (chóry i zespoły)

1.     Schola dziecięca „Iskierki Maryi” (parafia Stara Kiszewa)

2.     Duet Natalia Rietzel, Marta Dobosz  (Szkoła Podst. Góra)

3.  Drużyna Harcerska  „Wandry” (Stara Kiszewa)

Wyróżnienie

-         Chór parafialny (Stara Kiszewa)

-         Zespół młodzieżowy „Ignis Ardens” (parafia Stara Kiszewa)

Laureaci Konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Starej Kiszewie oraz parafię w Starej Kiszewie. Społecznie pracowali przy organizacji parafianie oraz nauczyciele ze szkoły w Starej Kiszewie. Druga odsłona działań patriotycznych w Starej Kiszewie miała miejsce 9 listopada (już w tym dniu były uroczyste obchody ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, ze względu na odpust parafialny 2 dni później). O godz. 15.00 w kościele parafialnym odprawiona została uroczyste Msza Św. w intencji o nagrodę wieczną za poległych patriotów oraz o dalsze błogosławieństwo Boże dla ojczyzny. Po Mszy Św. poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy w kolumnie przemaszerowali do Zespołu Kształcenia i Wychowania. Uroczystą AKADEMIĘ NIEPODLEGŁOŚCIOWĄ prowadził ks. proboszcz Andrzej Taliński. W części oficjalnej przemówili m.in. Wójt Gminy Marian Pick oraz prezes Koła Kombatantów Jan Warnke. W części artystycznej uczniowie klas V z miejscowej szkoły przedstawili patriotyczny montaż słowno – muzyczny. Następnie zaprezentowali się laureaci Międzygminnego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej. Spotkanie zakończył wspólny śpiew pieśni patriotyczny przy akompaniamencie gitary ks. proboszcza. Piękny śpiew wielkiej liczby osób zgromadzonych na sali był dobitnym potwierdzeniem, że taka inicjatywa w środowisku była konieczna i cenna. Ten duch patriotyczny, który wypływał z głębi serc dzieci, młodzieży i dorosłych, świadczył o tym, że: „jeszcze Polska nie zginęła …”)!

FILM NAGRANY PODCZAS PIELGRZYMKI PARAFIALNEJ
18.11.2014
Ukazał się w internecie nowy film o bł. Marcie Wieckiej. Są w nim utrwalone zdjęcia z tegorocznych majowych uroczystości, w których wzieli udział również parafianie ze Starej Kiszewy. Zapraszamy do oglądania!

WIECZÓR MODLITWY MŁODYCH
18.11.2014
Gimnazjalistki z naszej parafii wzięły udział w parafialnym wyjeździe na WIECZÓR MODLITWY MŁODYCH w Leźnie. Jest to ewangelizacyjna inicjatywa młodzieżowa archidiecezji gdańskiej. Podczas spotkania młodzi wspólnie śpiewem i tańcem chwalili Jezusa, wysłuchali konferencji i świadectw poświęconych tematyce czystości przedmałżeńskiej, adorowali Najświętszy Sakrament, wzięli udział w modlitwie wstawienniczej oraz poznali bliżej bł. Karolinę Kózkównę.
FOTOGALERIA

BISKUP NA ODPUŚCIE
18.11.2014
11 listopada  2014  roku uroczystościom odpustowym w naszej parafii  przewdoniczył ksiądz  biskup Ryszard Kasyna. W wygłoszonym słowie przywołał on m.in. patrona naszej parafii w dniu jego wspomnienia - św. Marcina. Pasterz diecezji poświęcił pod koniec Mszy świętej różańce dzieci pierwszokomunijnych, które zgromadziły się na wspólnej modlitwie wraz z najbliższymi. W uroczystej Eucharystii wzięli również udział, oprócz szerokiego grona parafian, także kandydaci do bierzmowania.

ROCZNICA URODZIN KSIĘDZA PROBOSZCZA LENZA
08.11.2014

8 listopada 2014 roku rodzina parafialna licznie zebrała się na wieczornej Mszy świętej w intencji ś.p. księdza Stanisława Lenza, byłego proboszcza naszej parafii. Okazją do tej szczególnej modlitwy była kolejna juz rocznica urodzin ks. Lenza. Po mszy przy jego grobie wspólnie odmówiono różaniec. Rozważania różańcowe odnosiły się m.in. do osoby zmarłego proboszcza. Licznie zgromadzonym parafianom towarzyszyli goście - członkowie rodziny księdza Lenza, wraz z panią Weroniką Skwierawską i jej rodziną, którzy specjalnie na tę wspólną modlitwę przyjechali z Iłownicy.

ĆWICZENIA LEKTORÓW
05.11.2014
3 listopada 2014 roku ćwiczenia z wymowy i czytania przy mikrofonie z lektorami naszej parafii przeprowadziła  pani  Went  - logopeda ze Skarszew. To pierwsze z cyklu spotkań  formacyjnych  dla ministrantów naszej parafii, którzy podejmują się czytania Słowa Bożego podczas liturgii.  Serdecznie zapraszamy chłopaków, którzy jeszcze nie służą przy ołtarzu Pana, by dołączyli do naszej wspólnoty Służby Liturgicznej Ołtarza. Chętne dziewczęta zapraszamy do pełnienia funkcji stałych lektorek Słowa Bożego.

POŚWIĘCENIE PRZYSTANI
03.11.2014
15 października 2014 roku została w Starej Kiszewie poświęcona i otwarta nowa inwestycja gminna - PRZYSTAŃ KAJAKOWA. W uroczystości otwarcia wzięli udział włodarze gminy, przedstawiciele różnych szczebli samorządów oraz inni goście zaproszeni przez organizatorów. Wybrani goście wpłynęli kajakami na przystań i siedząc w nich przecięli wstęgę uroczyście inaugurując nowe miejsce turystyczne w Starej Kiszewie. Podczas poświęcenia uczestnicy modlili się o błogosławieństwo dla wszystkich kajakarzy, którzy w przyszłości skorzystają z przystani. Przywołano szczególnie wstawiennictwa św. Jana Pawła II, który sam kiedyś także pływał kajakami.

FOTORELACJA Z WYDARZENIA

TRENING SPORTOWY MINISTRANTÓW
03.11.2014
30 października 2014 roku ksiądz proboszcz poprowadził pierwszy trening piłki nożnej dla ministrantów. Dzięki życzliwości dyrekcji szkoły w Starej Kiszewie możemy teraz co czwartek korzystać z sali gimnastycznej. W treningu wzięli udział ministranci obecnie posługujący. Serdecznie zapraszamy nowych kandydatów do dołączenia do tej wspólnoty sług ołtarza, dzięki czemu będzie mozna także dołączyć do zajęć sportowych.

WYJAZD DO KINA
03.11.2014
22 października 2014 roku ponad 40 osób z naszej parafii wyjechało do hojnic do kina na film pt. ZIEMIA MARYI. Organizatorów wyjazdu zaskoczyło ogromne zainteresowanie parafian. Niestety kilku chętnych nie mogło pojechać, gdyż w przeddzień seansu w kinie brakowało już biletów w kinie. Film opowiadający o działaniu Maryi we współczesnym świecie, szczególnie skupia się na osobach i wydarzeniach związanych z objawieniami w Medjugorie. Uczestnicy parafialnego wyjazdu projekcję filmu i wrażenia jakich doświadczyli oceniają bardzo pozytywnie.

NOC ŚWIĘTYCH W CHOJNICACH
01.11.2014
31 października 2014 roku młodzież z naszej parafii wyjechała do Chojnic. W tamtejszej bazylice św. Jana została zorganizowana NOC ŚWIĘTYCH. W tym czuwaniu modlitewnym nasi gimnazjaliści uczestniczyli po raz pierwszy. Adoracja Najświętszego Sakramentu, czas uwielbienia śpiewem i tańcem oraz poznawanie życiorysów świętych wraz z uczczeniem ich relikwii stały się okazją do pięknego przeżycia wigilii uroczystości Wszystkich Świętych. Cieszymy się że nasza młodzież mogła pięknie  spędzić czas  w obecności świętych patronów,  zamiast uczestniczyć w  szkodliwych duchowo  imprezach  z okazji Halloween.

RELACJA W RADIU GŁOS

FOTORELACJA

ŚWIADECTWO WSPÓLNOTY
01.11.2014
23 października 2014 przedstawicielki wspólnoty Bożego Miłosierdzia uczestniczyły oraz dały świadectwo swojego doświadczenia Bożej Miłości podczas rekolekcji poświęconych bł. Marcie Wieckiej w Szczodrowie, w jej rodzinnych stronach. Wyjazd ten stał się także okazją do rozmów i nawiązania ściślejszych kontaktów z tamtejszymi środowiskami troszczącymi się o kult bł. Marty. Jak ufamy czwartkowe spotkania pozwolą w przyszłości na rozwinięcie współpracy pomiędzy naszą wspólnotą Bożego Miłosierdzia i całą parafią, a osobami stowarzyszonymi wokół osoby bł. Marty i jej kultu w Nowym Wiecu i Szczodrowie. 

PROCESJE ZA ZMARŁYCH I NOWY POMNIK
01.11.2014
1 listopada 2014 na obu cmentarzach naszej parafii odbyła sie tradycyjna procesja z modlitwami za zmarłych. Tego dnia pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Talińskiego modliliśmy się po raz pierwszy w uroczystość Wszystkich Świętych bez księdza Stanisława Lenza wśród nas. Pierwsza procesja rozpoczęła się przy jego grobie obok głównego wejścia do kościoła. W drugiej połowie października firma "Trawiccy" z Kalisk wykonała oraz zainstalowała niedawno zamówiony i sfinansowany z ofiar parafian pomnik nagrobny. Został on wykonany z czarnego granitu według wskazówek najbliższej rodziny oraz osób, które uczestniczyły w specjalnym spotkaniu , na którym wybierano projekt nagrobka.
 
KONKURS RÓŻAŃCOWY
29.10.2014
Rozstrzygnięto parafialny konkurs różańcowy.  Komisja w skład której weszli duszpasterze, dyrekcja Zespołu Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie oraz katechetki oceniła wykonane przez uczniów naszej szkoły różańce wykonane w różnych formach i z różnych materiałów. Autorów nagrodzono nagrodami ufundowanymi przez Księdza Proboszcza. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się podczas Mszy niedzielnej z godz. 11:00 dnia 26 października 2014 roku. Autorzy prac wykazali sie wielką pomysłowością i kreatywnością w przygotowaniu z różnych surowców - zarówno pochodzących z natury ożywionej i nieożywionej jak również  z materiałów sztucznych. Serdecznie gratulujemy  wszystkim uczestnikom konkursu.  Oto wyniki konkursu:

                                         Klasy O-I

I miejsce- Martyna Tuła I b

II miejsce- Sandra Piekarska I a

III miejsce- Weronika Flisikowska I b, Sebastian Kowalczyk I a

                                         Klasy II-III

I miejsce-Mateusz Lorbiecki III b

II miejsce- Julia Raczkowska III b            

III miejsce-Aleksandra Kowalczyk II a, Julia Kąkol III b

                                         Klasy IV-VI

I miejsce-Katarzyna Flisikowska Vb

II miejsce- Dorota Kowalczyk V a, Landowska Bianka Vb

III miejsce-Bruniecka Weronika Vb


WARSZTATY EWANGELIZACYJNE
27.10.2014
25 października 2014 roku kandydaci do bierzmowania z naszej parafii wzięli udział w warsztatach ewangelizacyjnych prowadzonych przez przedstawicieli wspólnoty studenckiej EFRAIM z Trójmiasta. Goście przekazali młodzieży podstawowe prawdy naszej wiary i Ewangelii w ciekawy i nowoczesny sposób, na rózne sposoby angażując młodych uczestników w działania warsztatowe. Oprócz konferencji i świadectw oraz modlitwy były także prace w grupach, scenki i dynamiki. Szczególną radością duszpasterzy była wysoka frekwencja młodzieży, liczni chętni do skorzystania z sakramentu pokuty, ich radosne zaangażowanie oraz entuzjazm widoczny w czasie zajęć, także w ich końcowej części . Do popołudnia zajęcia trwały w budynku plebanii, potem uczestnicy przeszli do świątyni na adorację. Warsztaty zakończyła Msza święta pod przewodnictwem Księdza Proboszcza. Nasi gimnazjaliści wyrazili chęć pozostania w kontakcie z prowadzącymi warsztaty członkiniami wspólnoty EFRAIM co będzie mozliwe m.in. dzięki portalom społecznościowym.

KONFERENCJA DEKANALNA I NOWY DZIEKAN
25.10.2014
20 października 2014 roku kapłani naszego dekanatu, w tym także duszpasterze naszej parafii wzięlin udział w konferencji dekanalnej w Zblewie zorganizowanej przez nowego dziekana ks. Zenona Góreckiego. Ksiądz biskup Ryszard Kasyna powierzył proboszczowi zblewskiemu opiekę nad dekanatem dekretem z dnia 10 października 2014 roku. poprzednio tę funkcje pełnił proboszcz naszej parafii ks. Stanisław Lenz. Konferencja październikowa służyła przekazaniu istotnych informacji diecezjalnych z pelplińskiego spotkania dziekanów. Podjęto też głosowanie nad kandydatami do Rady Kapłańskiej.

DZIEŃ PAPIESKI
19.10.2014

Dnia 12 października 2014 roku w całej Polsce przeżywany był DZIEŃ PAPIESKI. Wszyscy rodacy pragnęli uczcić wielką postać św. Jana Pawła II – wsłuchać się mocniej w jego nauki, naśladować jego osobę, oddając mu hołd przez organizację wielu wydarzeń religijnych i artystycznych. W parafii Stara Kiszewa został zaprezentowany montaż słowno – muzyczny o papieżu  przez uczniów miejscowego Zespołu Kształcenia i Wychowania im. Jana Pawła II. Tą grupą artystyczną opiekują się panie Bożena Synowiecka i Celina Choma. Na wszystkich Mszach Św. wystąpił parafialny zespół młodzieżowy „Ignis Ardens”. Na fundusz stypendialny fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbierali przed kościołem ofiary do skarbonek ministranci i gimnazjaliści. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało: „Jan Paweł II – świętymi bądźcie”. Parafianie ze Starej Kiszewy podejmują to wezwanie – pragnąc za przykładem św. Jana Pawła II uświęcać się poprzez godne wypełnianie swoich codziennych zadań.

PIELGRZYMKA SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II
14.10.2014

W dniach 8 i 9 października odbyła się pielgrzymka autokarowa do Lichenia i Częstochowy. Celem wyprawy był udział w zjeździe rodziny szkół im. św. Jana Pawła II, który odbył się na Jasnej Górze. W pielgrzymce uczestniczyli uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania im. Jana Pawła II  ze Starej Kiszewy, uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół papieskich ze Skarszew, z Rychławy (parafia Kamionka), z Wielkiego Komorska oraz grupa dorosłych osób. Przewodniczył grupie ks. proboszcz Andrzej Taliński. Pielgrzymi ubogacili się duchowo i podziwiali piękne miejsca w największych sanktuariach maryjnych w Polsce – w Licheniu i Częstochowie. Na Jasną Górę przybyło 25 tys. przedstawicieli szkół papieskich z ponad 500 szkół. Liturgii przewodniczył abp Celestino Migliore – nuncjusz papieski w Polsce.

WIZYTA PSYCHOLOGA KATOLICKIEGO
14.10.2014
12 października 2014 naszą parafię odwiedziła pani psycholog Elżbieta Dziemińska. Po mszy z godz. 11:00 poprowadziła spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych.  Zwracała uwagę rodziców na  zagrożenia duchowe jakie mogą przeszkodzić w procesie dobrego wychowania dzieci i ukształtowania w nich silnej wiary i zdrowej osobowości. Podpowiadała rodzicom ciekawe wskazówki służące skutecznemu wychowaniu i egzekwowaniu dyscypliny u swoich pociech. Przede wszystkim podkreślała konieczność uważnego słuchania swoich dzieci oraz poświęcania im czasu. Po mszy popołudniowej spotkała się z kandydatami do bierzmowania i zainteresowanymi parafianami. Uczyła młodzież pozytywnego i optymistycznego patrzenia na własne życie, także podpowiadała jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem i pokusą samobójstwa. Osoby zainteresowane rozmową z panią psycholog mogą uzyskać kontakt do niej u ks. Kamila.

MISTRZOSTWA POWIATU KARTUSKIEGO W SZACHACH
14.10.2014
11 października 2014 przedstawiciele Parafialnego Koła Gier Planszowych oraz uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Somoninie w Mistrzostwach Powiatu kartuskiego w szachach.  Łukasz  Czapiewski zajął tam II miejsce, Marcin Czapiewski III miejsce, a Jakub Galant  VII miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Dla nikogo nie zabrakło nagród. Turniej prowadzony był przez sędziego - pana Piotra Kwidzińskiego. Uczestnicy wyjazdu  oprócz rywalizacji szachowej odwiedzili także miejsca święte - Skarszewy - kościół dzieciństwa bł. Marty Wieckiej oraz Wysin - kościół i parafię rodzinną byłego proboszcza naszej parafii ks. Stanisława Lenza.
RELACJA KARTUZY.INFO

ZWYKŁA NIEZWYKŁA MSZA
14.10.2014
10 października 2014 młodzież z naszej parafii uczestniczyła we Mszy świętej i czuwaniu młodzieżowym w kaplicy Collegium Marianum w Pelplinie. Organizatorem tych cyklicznych spotkań modlitewnych jest ks. Zbigniew Gełdon z Radia Głos wraz ze swoimi zespołami muzycznymi. Katechezę wygłosił i piątkowe spotkanie poprowadził ks. Wojciech Niemczewski.

WSPÓLNOTOWE CZUWANIE MODLITEWNE Z ADORACJĄ
11.10.2014
9 października 2014 roku odbyła sie pierwsza adoracja i czuwanie modlitewne prowadzone przez wspólnotę Bożego Miłosierdzia. Posługę muzyczną pełnił pan Karol Wiśniewski, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Członkinie wspólnoty poprowadziły rozważania przed Najświętszym Sakramentem. Wieczór uwielbienia zakończył sie tuz przed 19:00 by o pełnej godzinie mogło sie rozpocząć już w salkach parafialnych spotkanie formacyjne wspólnoty Bożego Miłosierdzia z dzieleniem się Słowem Bożym i omówieniem spraw organizacyjnych. Naszą radościa były nowe osoby, które po czuwaniu zechciały dołączyć do naszej grupki modlitewnej. Na kolejne spotkania zapraszamy wszystkich chętnych.


ŚWIADECTWO NAWRÓCONEJ MODELKI
07.10.2014
1 października 2014 roku młodzież z naszej parafii, w tym kandydaci do bierzmowania, uczestniczyli w Starogardzie Gdańskim w kościele p.w. św. Katarzyny w spotkaniu z Anną Golędzinowską, nawróconą modelką. Podzieliła się ona ze zgromadzoną licznie młodzieżą i dorosłymi swoim doświadczeniem Jezusa, który zmienił jej życie i pomógł wyrwać się z pustej kariery modelki. Uczynił ją apostołką Maryi i świadkiem Bożego Miłosierdzia. Ania mocno związana z Medjugorie pokazała jak to miejsce i jej wizyta tam odmieniła jej sposób myślenia. Młodzież ze Starej Kiszewy z zainteresowaniem przyjmowała słowa pani Golędzinowskiej, odbyło się nawet krótkie spotkanie z prelegentką po zakończeniu świadectwa.

OCALONA Z PIEKŁA

WIZYTA W STAROGARDZIE

PIELGRZYMKA MARYJNA
07.10.2014
4 października 2014 roku prawie 30 osób z parafii Stara Kiszewa, Stare Polaszki, Konarzyny, Pinczyn wzięło udział w maryjnej pielgrzymce do Kościerzyny, Kartuz i Grzybna. Głównym celem pątników był udział we Mszy z modlitwa o uzdrowienie oraz czuwaniu prowadzonym przez Wspólnotę GWIAZDA BETLEJEMSKA w Grzybnie. Pielgrzymowanie rozpoczęło się różańcem i spotkaniem z siostrą niepokalanką w Kościerzynie w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Uczestnicy odwiedzili także sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, spędzili godzinę czasu wolnego w naszym mieście powiatowym. Następnie autokar zabrał pątników do Kartuz gdzie w kaplicy sióstr szarytek odbyło się spotkanie i konferencja siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi dotyczące jej zgromadzenia i duchowości szensztackiej. Pielgrzymi wysłuchali także dwóch świadectw wygłoszonych przez panie ze Skarszew - członkinie Wspólnoty bł. Marty Wieckiej. Świadectwa o działaniu Chrystusa przez Niepokalaną w znaku Cudownego Medalika i bł. Martę poprzedziły kolejny punkt programu pielgrzymki - wizytę w domowym sanktuarium sióstr szensztackich w Kartuzach, znajdującego się po drugiej stronie ulicy. Tam była okazja zakupu książek, dewocjonaliów, wspólna modlitwa i okazja do rozmów z siostrami tam zamieszkującymi. Ok. godz. 16:00 pielgrzymka dotarła do Grzybna gdzie o 17:00 rozpoczął się wieczorny blok modlitewno - katechetyczny ze wspólnotą GWIAZDA BETLEJEMSKA. Po cześci modlitewnej wszyscy spotkali się w pobliskich salkach parafialnych na wspólnym słodkim poczęstunku. Dziekujemy wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu naszego maryjnego wyjazdu, zebraniu chętnych i współprowadzniu poszczególnych elementów modlitewnych pielgrzymki.

SZACHY
07.10.2014
W pierwszy piątek października w ramach zajęć Parafialnego Koła Gier Planszowych kilkunastu młodych uczestników rozgrywało partie szachowe i poznawało podstawy taktyki w tej grze. W związku za tak dużym zainteresowaniem tym tematem juz na pierwszym spotkaniu, wkrótce planowane są kolejne. Jest szansa i nadzieja, że uda się zintegrować młodzież z naszej parafii, która jest zainteresowana szachami tak, by za jakiś czas uczestniczyć w jakimś turnieju wyjazdowym poza Starą Kiszewą.

I PARAFIALNY RAJD ROWEROWY
27.09.2014

W niedzielę, 21 września, odbył się I Parafialny Rajd Rowerowy. Przy plebanii zjawiło się blisko 40 osób – w wieku od uczniów szkół podstawowych do emerytów. Całej wyprawie przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Taliński. Uczestnicy rajdu przejechali trasą przez Wygonin i Chwarzno do Lip. Tu w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym pp. Wacholc była okazja do pogrania w siatkówkę, zjedzenia kiełbasek upieczonych na ognisku, pośpiewania piosenek. W sumie rajd wynosił 20 km, które wszyscy dzielnie przejechali.

KONCERT "FULL POWER SPIRIT"
24.09.2014
Młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w piątek 19 września 2014 w Starogardzie Gdańskim we Mszy świętej dla młodzieży i koncercie FULL POWER SPIRIT - zespołu ewangelizującego w ramach projektu ZNAJDŹ POMYSŁ NA SIEBIE. To muzyczne spotkanie było cześcią triduum  młodzieżowego z okazji wspomnienia patrona młodzieży św. Stanisława Kostki. Spotkanie zorganizowali duszpasterze parafii p.w. św. Wojciecha w Starogardzie. Interesujące spotkanie głębokie w treści przyciągnęło uwagę młodych uczestników.

FOTORELACJA

MŁODZIEŻOWY DZIEŃ  ODPUSTU PIASECKIEGO
24.09.2014
Młodzież z naszej parafii uczestniczyła w Młodzieżowym Wieczerniku i czuwaniu modlitewnym w sanktuarium maryjnym w Piasecznie podczas wielkiego odpustu. Spotkanie młodzieżowe rozpoczeło się w świątyni piaseckiej. Po Mszy świętej w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem młodzi uczestnicy przeszli do miejsca objawień "przy studzience". Tam młodzież czuwała adorując Chrystusa, przyjęła z rąk kapłanów indywidualne błogosławieństwo, otrzymała pamiątkowy medalik. Wieczór modlitewny był błaganiem o zesłanie Ducha Świętego i Jego darów. 

FOTORELACJA

ŚWIADECTWO ABSTYNENCJI
24.09.2014
Podczas wszystkich mszy niedzielnych 21 września państwo Alicja i Jan Mazur wygłosili świadectwo swojego trwania w abstynencji od alkoholu. Parafianie usłyszeli zaproszenie by również podjąć postanowienie czasowe lub dożywotnie o niespożywaniu napojów alkoholowych. Taką decyzję warto zedeklarować publicznie, by rosła liczba abstynentów, którzy wiedząc że nie są sami, mają więcej siły i odwagi by w takiej postawie trwać. Deklaracja taka może nastąpić przez wpisanie się do Złotej Księgo Trzeźowści wyłożonej na bocznym ołtarzu w naszym kościele. Od niedzieli pojawiło się juz kilka nowych wpisów. Nasi goście zapraszali równiez do Grzybna koło Kartuz na spotkanie modlitewne wspólnoty Gwiazda Betlejemska do której należą. Wyjazd taki nasza parafia organizuje 4 października podczas Rodzinnej Pielgrzymki Maryjnej.

DEKANALNE ZAWODY MINISTRANTÓW
24.09.2014
Dnia 20 września 2014 odbyły się zgodnie z tradycją rozgrywki dekanalne służby liturgicznej w piłkę nożną. Dekanalny duszpasterz ministrantów ks. Mariusz Malejko zorganizował już po raz kolejny zawody w których reprezentowane były niektóe parafie naszego dekanatu w 3 kategoriach wiekowych - podstawówka, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Nasi ministranci  w obu kategoriach - szkoły podstawowej i gimnazjum - zdobyli 3 miejsce i puchary oraz dyplomy. Ministrantom z różnych parafii towarzyszyły ich rodziny, przyjaciele i duszpasterze. Dziękujemy panom: Kazimierzowi Chadajowi oraz Marcinowi Klimkowskiemu za pomoc w organizacji naszego wyjazdu, poświęcony czas i wsparcie jakie dali naszym graczom.
 
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE
19.09.2014
W dniach 6 i 7 września na Jasnej Górze odbywały się uroczystości powiązane ze wspomnieniem Narodzenia NMP i dożynkami ogólnopolskimi. W celebracjach tych wzięli udział mieszkańcy parafii Stara Kiszewa, Pinczyn, Pogódki i innych. Wyjazd zgodnie z coroczną tradycją zorganizowała pani Szachta z Pałubina której jesteśmy bardzo wdzięczni za podjęcie tego zadania. W drodze na Jasną Górę pielgrzymi odwiedzili w sobotę Gidle i uczestniczyli tam we Mszy świętej. Po przybyciu do narodowego sanktuarium wspólnie odprawili nabożeństwo drogi krzyżowej na wałach. Pozostały czas modlitwy pozostał do indywidualnego wykorzystania. Spotkanie w domu Matki było m.in. okazją do dziękczynienia za tegoroczne plony i inne Boże dary.

SPOTKANIE KATECHETÓW
17.09.2014

17 września 2014  ksiądz proboszcz przewodniczył spotkaniu katechetów naszej parafii.  Udział  w spotkaniu  wzięły 4 katechetki i 1 katecheta  prowadzący  lekcje  religii na terenie naszej parafii. Omówiono liczne zagadnienia (m.in. nowe rozporządzenia oświatowe) związane z katechezami w całej Polsce oraz rozkład godzinowy nauczania religii w Starej Kiszewie. Ksiądz proboszcz zachęcał panie katechetki do aktywnego włączania się w życie parafii poprzez aktywizację dzieci w liturgii i podczas nabożeństw. Omówiono różne zadania katechetek na nadchodzące miesiące trwającego roku szkolnego 2014/2015. Nauczycielki religii włączą się w liczne akcje szkolne m.in. związane z patronem szkoły Janem Pawłem II, jak również pomogą w organizacji nabożeństw i życia modlitewnego z udziałem dzieci - swoich podopiecznych. Nie zabraknie działań artystycznych i wychowaczych przy kościele, związanych m.in. z przygotowaniem do sakramentów. Spotkanie przebiegło w bardzo radosnej atmosferze i daje nadzieje na owocną współpracę kiszewskiego grona katechetycznego.

TURNIEJ SIATKARSKI
17.09.2014

W niedzielę, 14 września, miało miejsce w Starej Kiszewie ciekawe wydarzenie sportowe. Na nowym boisku siatkarskim, zbudowanym obok plebanii, zorganizowany został TURNIEJ SIATKÓWKI ŻEŃSKIEJ O PUCHARY KS. PROBOSZCZA. Pięknie rywalizowały między sobą 4 drużyny. Kolejność ostateczna była następująca: Agentki ze Starej Kiszewy, TPS Tucholanin Tuchola, Parafialny Klub Sportowy „Unitas” Tuchola, Stare Polaszki. Kibice, którzy pojawili się przy boisku, mogli podziwiać duże umiejętności zawodniczek i miło spędzili popołudnie!

SPOTKANIE WS. PROMOCJI POSTACI BŁ. MARTY
11.09.2014

Dnia 10 września 2014 w świetlicy wiejskiej w Starym Bukowcu panie ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi "Na Skrzydłach" przygotowały spotkanie, które dotyczyło bł. Marty Wieckiej oraz nawiązania współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Nowym Wiecu, którego przedstawicielki uczestniczyły w spotkaniu jako goście. Panie z KGW podzieliły się swoimi dokonaniami zwłaszcza w dziedzinie promocji postaci i czci bł. Marty, świętej z Kociewia. Panie ze Stowarzyszenia także opowiedziały o swojej działalności. Podczas spotkania uczestniczki miały okazję poznać życiorys błogosławionej zakonnicy zarówno podczas filmu jak też korzystając z publikacji biograficznych. Jak ufamy spotkanie, które się odbyło, pozwoli na nawiązanie w bliskiej przyszłości szerszej współpracy pomiędzy czlonkiniami obu grup działających lokalnie w swoich społecznościach.

TRENING MINISTRANTÓW
11.09.2014

W czwartek ksiądz proboszcz poprowadził trening piłkarski dla ministrantów, którzy przygotowują się do zbliżających się zawodów ministranckich, które za półtora tygodnia odbędą się w Pinczynie. Co roku chłopacy posługujący przy naszym parafialnym ołtarzu, reprezentują parafię na zawodach dekanalnych. Zwycięzca tych rozgrywek przechodzi dalej i rozgrywa mecz na poziomie rejonowym.

DOŻYNKI PARAFIALNE
05.09.2014

Bardzo udane były dożynki parafialne w Starej Kiszewie, które odbyły się w sobotę, 30 sierpnia. Rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św., odprawianej przez ks. proboszcza Andrzeja Talińskiego, w intencji rolników – w podziękowaniu za udane żniwa i o dalsze Boże błogosławieństwo.  W jej trakcie której delegacje rolników z Foshuty przyniosły w darach piękny wieniec żniwny oraz chleb dożynkowy. Później wszyscy udali się do ogrodu przy plebanii, gdzie rozpoczął się Festyn Rekreacyjny. Po przywitaniu przez ks. proboszcza, pozdrowił wszystkich rolników wójt gminy Marian Pick. W części artystycznej (na scenie zbudowanej przez firmę SENDOM) kolejno występowali: zespół folklorystyczny „Piaseckie Kociewiaki” z Piaseczna k. Gniewa, chór z Zamku Kiszewskiego, nasza schola parafialna „Iskierki Maryi”, nasz chór parafialny, akordeonista Jakub Cyrzan ze Starogardu Gdańskiego, umuzykalnione siostry Kłopeckie ze Starej Kiszewy, Dariusz Kuczyński z ks. proboszczem, zespół młodzieżowy „Ignis Ardens” z naszej parafii, a do zabawy ludowej przygrywali Wojciech Lipski (organista z parafii w Kamionce) oraz Wojciech Tyda (z Tucholi).W części sportowej – w siatkówkę – Panny pokonały Mężatki 2:0. Bardzo zacięta była rywalizacja mężczyzn w konkurencjach sprawnościowo – siłowych. Ostatecznie drużyna siłaczy z Nowego Bukowca pokonała strażaków z OSP w Starej Kiszewie. Przygotowane  też zostały atrakcyjne stoiska spożywcze. Kusiły uczestników dożynek serwowane m.in.: bigos, grochówka, flaczki, kiełbaski z grilla, ciasta, napoje. Były też stoiska z dziełami artystycznymi i wiejskimi. Wielką popularnością cieszyła się loteria fantowa, a atrakcyjną nagrodą był szczególnie rower. Dochód z całej imprezy zostanie przeznaczony na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. Organizacja dożynek udała się dzięki aktywności i życzliwości wielu osób i organizacji. Szczególne podziękowania należą się rolnikom, sołtysom, Kołu Gospodyń Wiejskich, strażakom,  sponsorom (właścicielom zakładów mięsnych, piekarni, sklepów spożywczych i innych, Sendomowi), członkom organizacji przyparafialnych (Caritas, KSM, Wspólnota Miłosierdzia, chór parafialny, Akcja Katolicka, zespół młodzieżowy). Z pewnością, tak udana impreza, będzie motywacją do aktywnego organizowania kolejnych ciekawych wydarzeń na rzecz lokalnego środowiska, będzie też okazją do integracji ludzi, którzy pragną realizować wiele twórczych pomysłów.

KOŁO GIER PLANSZOWYCH
05.09.2014

Dnia 5 września 2014 po mszy wieczornej odbyło się inauguracyjne spotkanie Parafialnego Koła Gier Planszowych Strategicznych. Młodzież, ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, poznawała pierwszą z gier strategicznych - CARCASSONNE. Na kolejne spotkanie za miesiąc przewidujemy zajęcia szachowe. Znajomość nowych gier, jak ufamy, pozwoli nam za jakiś czas wziąć udział w rozgrywkach poza parafią. Serdecznie zapraszamy chętnych do udziału w zajęciach naszego koła, które odbywac się będą co najmniej raz w miesiącu.

AKCJA KRWIODAWSTWA
04.09.2014

Bardzo udana była akcja krwiodawstwa zorganizowana przez parafię św. Marcina w Starej Kiszewie. W niedzielę, 24 sierpnia, przyjechał do nas krwiobus z Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska. Chętnych zgłosiło się aż 56 osób. Po Mszach Św. ustawiały się długie kolejki.  Nie wszyscy, ze względu na ograniczony czas godzinowy obsługi krwiobusa, mogli oddać krew, część osób po badaniach lekarskich nie została dopuszczona. W sumie jednak krew zdążyło oddać 25 osób. Podarowaliśmy chorym ludziom  11,250 l krwi. Nad organizacją akcji czuwały panie Joanna Knopa – Kreft i Katarzyna Knopa oraz ks. proboszcz Andrzej Taliński. Kontynuując tradycje dawnego Klubu HDK, działającego w Starej Kiszewie, pragniemy znowu zintegrować środowisko krwiodawców, by wielkie dzieło ratujące życie chorym ludziom rozszerzało się dla następnych pokoleń.  Dlatego właśnie Ks. Proboszcz wraz z grupą inicjatywną zapowiedział spotkanie założycielskie nowego Klubu HDK im. św. Jana Pawła II, działającego przy parafii w Starej Kiszewie – na środę, 3 września, o godz. 17.30, w plebanii. Zaplanowano m.in. wybór Zarządu i ustalenie szerokiego programu działania (m.in. z promocją idei krwiodawstwa, organizacją różnych imprez integracyjnych).

MARYJNA PIELGRZYMKA
12.08.2014

10 sierpnia 2014 roku 52 osoby z terenu naszej gminy wyruszyły w parafialnej pielgrzymce autokarowej do Kartuz i Sianowa. Na maryjny szlak wyruszyli, aby bliżej poznać Matkę Najświętszą i przeżyć spotkanie z Nią w kilku miejscach Jej szczególnie oddanych. Pątnicy odwiedzili kaplicę M.B. Częstochowskiej w Kartuzach, którą opiekują się siostry szarytki. Wysłuchali tam świadectwa spotkania z Jezusem i działania Bożego, które wygłosiła mieszkanka Kartuz, pani Maria, na co dzień zajmująca się m.in. apostolatem i promocją Różańca Rodziców za Dzieci. Po adoracji Chrystusa w Eucharystii pielgrzymi zwiedzili budynek Domu Dziecka prowadzonego przez siostry miłosierdzia. Była okazja m.in. zobaczyć niedawno otwarte tam Okno Życia, które może uratować narodzone dziecko, w razie gdyby jakaś matka chciała je porzucić. Pielgrzymki spacerując w centrum Kartuz odwiedzili następnie kościół p.w. św. Kazimierza oraz kaplicę całodziennej adoracji znajdującą sie w pobliżu tej świątyni. Kolejny odcinek drogi pieszej zaprowadził pątników do kolegiaty p.w. Wniebowzięcia NMP w Kartuzach czyli do kościoła poklasztornego, gdzie kiedyś życie kontemplacyjne prowadzili ojcowie Kartuzi. Zwiedzaniu światyni towarzyszyła refleksja i wyciszenie w takim szczególnym miejscu gdzie przez kilkaset lat trwało zakonne milczenie. Z Kartuz pielgrzymi wyruszyli autokarem do głównego celu pielgrzymki - do sanktuarium w Sianowie. Tam przeżyć mogli wiecżór modlitewny u tronu Sianowskiej Pani. Po Mszy Świętej wysłuchali opowieści miejscowego księdza wikariusza o tym miejscu i jego historii, uczestniczyli w różańcu i apelu sianowskim z procesja na plac sanktuaryjny. Całość celebracji prowadzili wierni z parafii Mirachowo ze swoim duszpasterzem. Kilku panów z naszej pielgrzymki wzięło aktywny udział w niesieniu figury Matki Bożej podczas procesji.

WYBÓR PROJEKTU NAGROBKA
04.08.2014

W zeszłym tygodniu członkowie rady parafialnej i inni parafianie przybyli do salek katechetycznych by wraz z Ksiedzem Proboszczem dokonać wyboru projektu pomnika nagrobnego dla ks. prob. Stanisława Lenza. Pomnik powstanie dzięki ofiarom parafian złożonym w kolekcie inwestycyjnej. Spośród wielu propozycji przedstawionych na fotografiach, po wysłuchaniu zdania członków rodziny ks. proboszcza Lenza, dokonano wstępnego wyboru i określono w zarysie kształt pomnika. Wkrótce zostanie zlecone jego wykonanie.

ODPUST MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ
27.07.2014

 20 lipca 2014 w naszej parafii obchodzilismy parafialny odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Kazania głosił tego dnia ksiądz Leszek Lewandowski z diecezji toruńskiej. W homiliach m.in. przygotowywał wiernych do przyjęcia do bractwa szkaplerznego, które miało miejsce po mszach przy bocznym ołtarzu. Tego dnia w naszej parafii zapisały się 123 osoby. Przed kościołem nie zabrakło straganów odpustowych, a podczas sumy z godz. 12:00 gościliśmy kapłanów z dekanatu.

SPOTKANIE MŁODYCH W LEDNICY
22.06.2014

Już po raz 18 – dnia 7 czerwca - nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna zebrało się 100 tys. młodych ludzi, aby wyrazić swoją wiarę poprzez modlitwę, śpiew, taniec i spotkanie wspólnotowe. Wśród uczestników spotkania byli również przedstawiciele młodzieży ze Starej Kiszewy razem z ks. proboszczem. Byli też reprezentowani młodzi ludzie z dekanatu – m.in. z parafii Zblewo i z Borzechowa. Wszyscy ubogaceni wrócili do swoich środowisk.

MECZE PIŁKARSKIE
22.06.2014

Niezwykle atrakcyjnie dla mieszkańców Starej Kiszewy upłynęło niedzielne popołudnie 15 czerwca. Wiele osób przybyło na miejscowe boisko piłkarskie, aby obserwować zmagania w piłkę nożną.  Zwycięskie drużyny otrzymały puchary ufundowane przez ks. proboszcza Andrzeja Talińskiego. Najpierw zagrały drużyny gimnazjalistów. Reprezentacja szkoły ze Starej Kiszewy pokonała 5-1 drużynę ze Starych Polaszek. Następnie odbył się bardzo atrakcyjny mecz pomiędzy reprezentacją Księży z diecezji pelplińskiej, a drużyną Strażaków z gminy Stara Kiszewa. Zwycięsko z potyczki wyszli Księża i mecz zakończył się wynikiem 6-3. Z pewnością będzie jeszcze w przyszłości okazja do rewanżu i do kolejnych radosnych i ciekawych przeżyć dla kibiców.

PIESZA PIELGRZYMKA DO WIELA
10.06.2014

Dnia 31 maja 2014 roku,  już po raz kolejny wyruszyła ze Starej Kiszewy piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia we Wielu. Tym razem w grupie znajdowało się  90 pątników. Wszyscy dzielnie przeszli trasę 24 km, w większości po polnych drogach. Przewodził całej grupie – i w modlitwach i w śpiewach przy gitarze – ks. proboszcz Andrzej Taliński (który też jest weteranem pielgrzymek pieszych na Jasną Górę, bo do tej pory zaliczył ich 33). Po dojściu do Wiela pielgrzymi zjednoczyli się z tysiącami innych osób przybyłych na Odpust Kalwaryjski. Wszyscy ubogacili się duchowo biorąc udział w programie przygotowanym przez miejscową parafię – w Drodze Krzyżowej na Kalwarię, we Mszy Św., w koncercie poświęconym św. Janowi Pawłowi II.


PIELGRZYMKA DO BŁ. MARTY WIECKIEJ
26.05.2014
Autor: ks. Andrzej Taliński

Dnia 24 maja 2014 roku, o godz. 6.00, z kościoła parafialnego w Starej Kiszewie wyruszyła I Pielgrzymka Piesza do Nowego Wieca (w parafii Szczodrowo) na uroczystości ku czci bł. Marty Wieckiej. W Nowym Wiecu właśnie przyszła na świat ta błogosławiona z Kociewia w 1874 roku, a więc 140 lat temu. Ze Starej Kiszewy wyruszyło ok. 50 osób, głównie młodzieży. Po drodze doszli kolejni pielgrzymi w Liniewie, więc grupa wzrosła do ok. 70 osób. W Wysinie dołączyli także tamtejsi pątnicy. Przewodnikiem całej grupy był ks. proboszcz Andrzej Taliński, a konferencję o błog. Marcie Wieckiej wygłosił ks. wikariusz Kamil Sobiech. Uroczystości w Nowym Wiecu rozpoczęły się o godz. 13:00. Nabożeństwo poprowadził ksiądz biskup Wiesław Śmigiel. Pasterz diecezji modlił się wraz ze wszystkimi zgromadzonymi o jedność w różnych wymiarach naszego życia, gdyż tegoroczne hasło uroczystości dotyczyło właśnie bł. Marty jako strażniczki jedności. Następnie zgromadzeni pątnicy przeszli na nowowiecki cmentarz pomordowanych, gdzie Mszę świętą odprawił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. Antoni Bączkowski. Szczególnymi gośćmi tegorocznych uroczystości byli klerycy pierwszego roku i diakoni, którzy jeszcze tego samego dnia udali się na swoje rekolekcje przed święceniami kapłańskimi, które mają wkrótce przyjąć. W Nowym Wiecu spotkali się wierni z przeróżnych parafii naszej diecezji, jak też spoza niej. Wielką radością organizatorów jest fakt iż co roku przybywa więcej czcicieli bł. Marty. Po Mszy wszyscy udali się na wiejskie boisko na poczęstunek, który dla wszystkich przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich. Wkrótce potem rozpoczęła się część koncertowa obejmująca promocję płyty w wykonaniu chóru Bel Canto, występ zespołu Quo Vadis z Pelplina. Niestety występ trzeciej grupy wykonawców został przerwany przez ulewny deszcz, który skłonił uczestników i organizatorów do zakończenia uroczystości.


FOTORELACJA
REPORTAŻ - RADIO GŁOS
REPORTAŻ - NASZE MIASTO
REPORTAŻ - KGW NOWY WIEC


DZIECI ZE SZKOŁY W GÓRZE O PAPIEŻU
23.05.2014
18 maja 2014 roku o godz. 09:30 dzieci ze szkoły podstawowej w Górze przedstawiły montaż słowno - muzyczny. Był on poświęcony dzieciństwu Karola Wojtyły. Przedstawienie ukazujące pierwsze lata życia przyszłego papieża okazało się dobrym sposobem dla uczczenia przypadających tego dnia papieskich urodzin. Dobrze przygotowani aktorzy, ciekawe dekoracje i urządzenia multimedialne pomogły słuchającym i oglądającym wiernym przenieśc się w czasy narodziny i życia pod opieką rodziców młodego Karola, którego później poznano jako największego z Polaków.

GOŚĆ Z UKRAINY
22.05.2014
Podczas mszy świętych niedzielnych dnia 18 maja ks. Kazimierz Wysocki, pochodzący z Wilczych Błot, głosił Słowo Boże. Opowiedział wiele ciekawych historii o swojej kilkuletniej już pracy na Ukrainie, na terenie archidiecezji lwowskiej. Podzielił się doświadczeniem pracy kapłańskiej i przybliżył słuchaczom sytuację temtejszego Kościoła. O stronę muzyczną liturgii tego dnia zadbał parafialny zespół młodzieżowy prowadzony przez naszego księdza proboszcza.

CHÓR Z KAMIONKI
22.05.2014
11 maja wystąpił w naszym kościele podczas nabożeństw przedpołudniowych chór z Kamionki - poprzedniej parafii naszego proboszcza. Przyjazd do Starej Kiszewy był dla jego członkiń wielką radością, m.in. ze spotkania z poprzednim proboszczem. Dziekujemy za ich posługę muzyczną, która wzbogacałaniedzielną celebrację Eucharystii.

DZIEŃ WSPÓLNOTY SŁUŻB LITURGICZNYCH
20.05.2014
10 maja odbył się w Pelplinie Dzień Wspólnoty Służb Liturgicznych. Rozpoczął się Eucharystią sprawowaną  przez  biskupa Ryszarda Kasynę. Następnie  odbył się przemarsz na stadion w Pelplinie, gdzie dzieci i młodzież  zaangażowana w różnych posługach liturgicznych w swoich parafiach mogła rywalizować w konkurencjach sportowych i rekreacyjnych, oraz wziąć udział w przygotowanym festynie. Nasza parafia była obecna w licznym gronie młodzieży, także z udziałem dorosłych. Nasza młodzież zarówno wzięła udział w rozgrywkach jak też pomagała księdzu proboszczowi w prowadzeniu zawodów w konkurencjach rekreacycjnych, za przygotowanie których nasz pasterz był tego dnia odpowiedzialny.

PODSUMOWANIE TURNIEJU DRUŻYNOWEGO W KONKURENCJACH REKREACYJNYCH
W rywalizacji międzyparafialnej w 10 konkurencjach rekreacyjnych wzięły udział 22 drużyny
złożone z 8 osób (5 chłopców i 3 dziewcząt).
Kolejność była następująca:
1. Drzycim 187 zdobytych punktów
2. Stara Kiszewa 172
3. Kościerzyna (parafia Zmartwychwstania) 159
4. Pelplin 158
5. Czarna Dąbrówka 157
6. Lipusz 155
7. Odry 149
8. Człuchów (parafia św. Jakuba) 147
9. Nowa Wieś Lęborska 146
10. Rokity 143
11. Starogard Gdański (parafia św. Wojciecha) 134
12. Nożyno 133
13. Somonino 126
14. Brusy 125
15. Kamionka 119
16. Tczew (parafia Podwyższenia Krzyża) 118
17. Kościerzyna (parafia Św. Trójcy) 116
18. Pączewo 100
19. Tczew (parafia św. Maksymiliana) 97
20. Tuchlino 95
21. Osie 81
22. Chojnice (parafia MB Fatimskiej) 60


MECZ KSIĘŻA - SAMORZĄDOWCY
05.05.2014
1 maja 2014 roku w Kościerzynie na stadionie miejskim odbył sie mecz księża - samorządowcy. W meczu w gronie innych kapłanów naszej diecezji wziął udział nasz ksiądz proboszcz, który pełnił także funkcję współorganizatora tego wydarzenia. Na trybunach zasiedli jako kibice m.in. ministranci ze Starej Kiszewy, którzy towarzyszyli swojemu księdzu proboszczowi w wyjeździe na rywalizację. Po drugiej połowie spotkania między drużynami był remis - 1:1. Po rzutach karnych wszyscy uczestnicy rozgrywek spotkali się na poczęstunku.


KANONIZACJA I POMNIK ŚW. JANA PAWŁA II
01.05.2014
Autor: Ks. Andrzej Taliński
Dnia 27 kwietnia cała Polska była szczęśliwa z kanonizacji największego z Polaków Jana Pawła II. Parafia Stara Kiszewa oddała szczególny hołd papieżowi podczas popołudniowych uroczystości, które zgromadziły wielkie rzesze ludzi. O godz. 15.00 odprawiona została uroczysta Msza Św., a po niej wystąpił parafialny zespół młodzieżowy oraz montaż słowno – muzyczny przedstawili uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania ze Starej Kiszewy. Następnie wszyscy udali się na skwer przed kościołem, aby tam poświęcić pomnik św. Jana Pawła II, który jest specjalnym wotum wdzięczności wspólnoty parafialnej za posługę JP II wśród ludzi. Wieczorem, o godz. 21.00, odbyło się w kościele nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego. Podczas niego wypuszczono w niebo płonące lampiony, jako piękny znak jedności zebranych licznie osób z orędownikiem w niebie Janem Pawłem II. Co miesiąc, w każdy 27. dzień – na pamiątkę dnia kanonizacji – parafianie będą się spotykać wieczorem w kościele na Apelu Jasnogórskim, aby modlić się o wstawiennictwo u Boga św. Jana Pawła II, a też mocniej zapoznawać się z jego nauczaniem skierowanym do rodaków podczas pielgrzymek do ojczyzny. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowane zostały do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji papieskiego wydarzenia; parafian i wspierających osób z innych miejscowości za ufundowanie pomnika, władz gminy na czele z p. wójtem Marianem Pickiem za piękne zagospodarowanie skweru przed kościołem i zbudowanie cokoła pod pomnik, firmy budowlano – remontowej p. Zdzisława Miętkiego za realizację tego zadania, nauczycieli i uczniów Zespołu Kształcenia i Wychowania za przygotowanie części artystycznej.
CaritasKatolickie Stowarzyszenie MłodzieżyRóże różańcoweWspólnota Miłosierdzia BożegoAkcja Katolickaministrancischolazespół młodzieżowychórKrwiodawcykontakt
ARCHIWUM POPRZEDNIE- kliknij tutaj