Ogłoszenia parafialne 5.04.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA – 2020.04.05

* Wchodzimy w okres najważniejszych, centralnych wydarzeń z historii chrześcijaństwa. We Wielkim Tygodniu będziemy rozważać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, a zaakcentuje to w sposób szczególny bogata liturgia. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, obrzędy będą trochę ograniczone, także co do obecności ludzi w kościele. Podtrzymano ograniczenie do 5. osób. Zachęcamy do oglądania bezpośrednich transmisji z kościoła parafialnego, na parafialnej stronie na fb, w czwartek i w piątek o godz. 19.00, w sobotę o godz. 22.00, a w I i II Święto Msze o godz. 9.30 lub 11.00. Warto, aby młodsi podłączyli komputery pod duży telewizor i cała rodzina może pobożnie przeżywać nabożeństwa.
* We Wielki Czwartek, wieczorem w parafiach odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele taka Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 19.00. Nie będzie w tym roku adoracji w ciemnicy.
* We Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Liturgię wieczorną Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 19.00. W tym dniu nigdzie na świecie nie odprawia się Mszy Świętej. Centrum stanowi adoracja krzyża, który chcemy ucałować z wdzięcznością jako szczególny znak, przez który Chrystus dokonał zbawienia świata. Po zakończonych obrzędach Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, a my odśpiewamy Gorzkie Żale i Suplikacje. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 21.00.
* We Wielką Sobotę adorację przy Grobie rozpoczniemy o godz. 9.00 i zachęcamy do przychodzenia na indywidualną modlitwę o różnych porach, aby zawierzyć Bogu wszystkie nasze intencje. W tym dniu nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, lecz zaleca się je, jako przygotowanie do świątecznego posiłku z pobłogosławionych pokarmów. Nie będzie w tym roku w kościele poświęcenia pokarmów, tzw. święconek. Obrzędy wieczorne rozpoczną się o godz. 22.00. Nie będzie procesji rezurekcyjnej. Na końcu obrzędów sam kapłan wyjdzie z Najśw. Sakramentem przed drzwi zewnętrzne kościoła i pobłogosławi całej wspólnocie parafialnej.
* W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego postarajmy się w uroczysty sposób przeżyć śniadanie wielkanocne w gronie rodziny. Zachęcamy, aby głowa rodziny zaprosiła wszystkich do wspólnej modlitwy, a przy dzieleniu się symbolicznymi jajkami wielkanocnymi złóżmy sobie serdeczne życzenia. Msze Święte w I i II Święto będą w porządku niedzielnym.
* We Wielki Piątek oraz we Wielką Sobotę indywidualnie, a w Święta przed Mszą, o godz.11.00, będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Nowenną – przygotowując się do dobrego przeżywania Niedzieli Miłosierdzia.
* W związku z rozszerzaniem się choroby koronowirusa księża biskupi dalej udzielają dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej.
* Kościół w Starej Kiszewie jest otwarty od Mszy rannej do Mszy wieczornej na indywidualną modlitwę. W tym trudnym czasie bądźmy solidarni szczególnie z osobami starszymi, samotnymi.
* W kwietniu nie będzie u nas Mszy koncelebrowanych. Warto ze stolika pod chórem zabrać kartkę z godzinami Mszy Św. w miesiącu kwietniu – albo też co tydzień zaglądać na spis intencji na internetowych stronach parafii. Niektóre intencje zostaną odprawione o innych porach. W niedzielę dodatkowo będzie odprawiana w kościele Msza Św. o godz. 12.30.
* W tym roku nie będzie wyznaczonego dnia spowiedzi przedświątecznej dla całej parafii z udziałem większej liczby kapłanów. Nasi kapłani będą słuchać spowiedzi codziennie, od poniedziałku do środy z tyłu kościoła oraz w nowej kaplicy przedpogrzebowej, w godz. od 7.00 do 8.00 oraz od 16.00 do 18.00. od czwartku do soboty od. 9.00 do 10.00, od 12.00 do 13.00 oraz 17.30 do 19.00. Podchodźmy pojedynczo i stańmy w kolejkach na zewnątrz w oddaleniu od siebie. W Kaplicy w Starym Bukowcu będzie spowiedź we wtorek, od 18.00 do 20.00.
* Kapłani wypełniają swoją misję także przez docieranie do domów z umacniającymi sakramentami do osób starszych i chorych. Przed Świętami księża odwiedzą chorych jeszcze w piątek, od godz. 8.00. Chętne osoby, odwiedzane co miesiąc, ale też inni starsi i chorzy, powinni zgłosić się telefonicznie do ks. proboszcza (nr 600961815)
i zadeklarować chęć wyspowiadania się i przyjęcia Komunii Św. Oczywiście, zgłaszają się tylko te osoby, które nie są objęte kwarantanną.
* Dziękujemy za ofiary składane podczas kolekt, a też tym osobom, które przynoszą ofiary do biura. Podajemy także nr konta parafialnego (a można też zabrać ulotki z nrem ze stolika pod chórem) – Bank Spółdzielczy w Starej Kiszewie 46834000012009030013900002. Dziękujemy za pomoc i wsparcie różnych działań dobroczynnych parafii, na opłaty za różne bieżące rachunki i do różnych instytucji.
* Do skarbonki św. Antoniego z tyłu kościoła można włożyć swój dar na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego. Do skarbonki też można wrzucić należność za specjalne świece – paschaliki, które znajdują się obok, a mogą one być szczególnym symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa i znakiem jednoczącym rodzinę przy świątecznym stole.
* Z tyłu kościoła można nabyć nowe numery czasopism diecezjalnych „Pielgrzym”, „W Rodzinie” oraz dla dzieci „Mały Pielgrzym”. Ze stolika pod chórem można za darmo zabrać kolejny, ciekawy numer czasopisma „Dobre Nowiny”.