Ogłoszenia parafialne 3.02.2019 r.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 3.02.2019

• Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj podczas kolekty ekonomicznej na rzecz dalszej budowy kostnicy.
  • Dzisiaj wspominamy w liturgii św. Błażeja – biskupa i męczennika. Uznawany jest on za patrona osób chorych na choroby gardła. W związku z tym po każdej Mszy Św., po błogosławieństwie udzielane jest specjalne błogosławieństwo osobom, które odczuwają różnorakie dolegliwości związane z gardłem.
    Te osoby poprosimy o podejście w 3 rzędach jak do przyjęcia Komunii Św.
  • We wtorek będziemy wspominać w liturgii św. Agatę, która w III wieku poniosła śmierć męczeńską za wiarę. Przed błogosławieństwem zostaną poświęcone w kościele chleb i sól, które będzie można zabrać do domu – by też spełniło się stare powiedzenie: „gdzie święta Agata tam bezpieczna chata”.
  • Za tydzień przed kościołem, na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne, zbierać będą do skarbonek członkowie Szkolnego Koła Caritas.
  • Zakończył się okres kolęd. Z tej okazji pragniemy serdecznie podziękować za okazaną życzliwość. Dziękujemy za serdeczną atmosferę w domach, za dzielenie się swoimi różnymi troskami i radościami. Dziękujemy kierowcom, którzy wozili nas po różnych trasach kolędowych; dziękujemy rodzinom, które podjęły kolędujących poczęstunkiem, a także za składane przy tej okazji ofiary. Dziękujemy rodzinom, które już złożyły w kopertach ofiary na budowę kostnicy. Na ten cel złożono kwotę 7000 zł. W sumie mieliśmy okazję wstąpić do 866 miejsc, w których mieszkało 1018 rodzin. Nie przyjęto kolędy w 65 miejscach w naszej parafii. Za granicą pracuje 115 osób. Jest w naszej parafii 87 par żyjących w związkach niesakramentalnych, w tym 43 nie mające trwałej przeszkody. Życzymy, by te pary nie mające przeszkody szybko uporządkowały swoje relacje przed Bogiem i przed sobą. Po podliczeniu kolędowym wszystkich mieszkańców okazało się, że liczba członków naszej wspólnoty parafialnej wynosi obecnie 3349 osób. Spora grupa osób rzadko korzysta z praktyk kościelnych, choć podczas kolędy obiecali wzmożyć częstotliwość swojego uczestnictwa w niedzielnych Mszach Św. Na terenie naszej parafii mieszka 12 przedstawicieli innych wyznań – są to protestanci, prawosławni lub Świadkowie Jehowy.
  • We wtorek, po Mszy wieczornej, zapraszamy do plebanii na spotkanie Akcji Katolickiej.
  • Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starej Kiszewy zaproszeni są na zebranie sprawozdawcze w piątek, o godz. 18.00.
  • Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć w tym roku związek małżeński powinni przedstawić m.in. dokument o ukończeniu Kursu przedmałżeńskiego. Pary, które nie mają go jeszcze ukończonego zachęcamy do szybkiego zgłoszenia się na tzw. Weekend dla narzeczonych, który odbędzie się w Starogardzie Gdańskim. Szczegóły na plakacie w gablotce w kruchcie kościoła
  • Dnia 30 marca odbędzie się w Starej Kiszewie III Festiwal Piosenki Papieskiej. Zachęcamy wszystkie grupy muzyczne z naszej parafii do przygotowania się do tego ważnego wydarzenia.
  • Spora liczba Polaków miała problem z kredytami we frankach. Jest w Chojnicach chrześcijańska Fundacja Centrum Dobrej Nowiny, która bezpłatnie wspiera osoby poszkodowane i odzyskuje nadpłacone raty. Osoby zainteresowane mogą spisać dane z plakatów w gablotce w kruchcie kościoła.
  • Na stoliku pod chórem wyłożone są kartki miesięczne na luty z intencjami Mszy Św. Z tyłu kartek jest umieszczony podział na rejony do dekorowania kościoła w kolejnych miesiącach.
  • Od lutego 2019 roku mieszkańcy poszczególnych rejonów parafii mogą zatroszczyć się o piękno kościoła parafialnego (przy ołtarzu głównym i bocznych), poprzez przygotowanie coniedzielnych dekoracji kwiatowych.
    W każdym rejonie powinny się znaleźć osoby odpowiedzialne, które na kolejne niedziele miesiąca (a więc np. w soboty) pomogą zrobić dekoracje kwiatowe (korzystając z własnych kwiatów z ogrodów lub po zorganizowaniu jakichś składek na ten cel). Czasami pomocne będą już zrobione dekoracje ślubne lub świąteczne. W kolejnych miesiącach za dekoracje w kościele parafialnym będą odpowiadać mieszkańcy z wyznaczonych rejonów: luty (Foshuta), marzec (będzie dekoracja wielkopostna), kwiecień (Stara Kiszewa – ulice Szorca, Wyzwolenia, Osiedle za stadionem, Wybudowania (Kalk), maj (Pałubin, Górne Maliki), czerwiec (Wygonin, Bożepole i Struga), lipiec (Stara Kiszewa – ulice Tysiąclecia, Zamkowa, Kościelna, Konarzyńska, Kościerska, Polna, Łąkowa, Partyzantów, 6 Marca), sierpień (Zamek Kiszewski, Strzelki), wrzesień (Chwarzenko), październik (Chwarzno i Wybudowania (Kozia). listopad (Bartoszylas i Ruda), grudzień (będzie dekoracja adwentowa), styczeń (będzie dekoracja bożonarodzeniowa). Mieszkańcy Starego Bukowca i Nowego Bukowca od lat troszczą się o piękno dekoracji w kaplicy w Starym Bukowcu. Niech troska o piękno świątyni parafialnej będzie radosnym znakiem zaangażowania w sprawy parafii i szczególnym znakiem naszej wiary.
  • W piątek i w sobotę ks. proboszcz będzie przebywał z reprezentacją kapłanów z diecezji pelplińskiej na Mistrzostwach Polski Księży w piłce nożnej halowej w Kołobrzegu.
  • Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie”. Należności proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.
  • W minionym tygodniu zmarł śp. Brunon Świtała ze Starej Kiszewy. Pogrzeb odbył się w czwartek i został pochowany na cmentarzu przykościelnym.
    W sobotę zmarł śp. Tomasz Szachta z Bożegopola. Pogrzeb będzie w środę, o godz. 11.00. Różańce kościele w niedzielę o 15.45, w poniedziałek i we wtorek o 17.30 oraz w kostnicy w środę o 10.00. Dobry Jezu….