Ogłoszenia parafialne 26.04.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA WIELKANOCNA
– 2020-04-26 –

• Już od kilku dni może uczestniczyć w nabożeństwach więcej osób. W kościele i pobliskiej kaplicy zmieści się ok. 50 osób. Na ławkach są wskazane specjalne karteczki, gdzie należy zajmować miejsca. W dalszym ciągu obowiązuje także w kościele noszenie masek na twarzy. Pierwszeństwo mają rodziny, które ofiarowały intencje. Księża biskupi dalej udzielają dyspensy od udziału we Mszach niedzielnych. Zachęcamy do oglądania bezpośrednich transmisji z kościoła parafialnego, na parafialnej stronie na fb, w niedziele i święta o godz. 9.30 lub 11.00. Warto przybywać też na Msze Św. w dni powszednie.
• W I-szypiątek miesiąca księża odwiedzą chorych z comiesięczną posługą od godz. 8.00. Chętni jednak powinni wcześniej potwierdzić swoją chęć przyjęcia i stan zdrowia telefonicznie. Okazja do spowiedzi dla wszystkich będzie w piątek od godz. 15.30, a jest też codziennie przed każdą Mszą Św. – będzie też wtedy adoracja Najśw. Sakramentu w kościele poprowadzona przez Wspólnotę Miłosierdzia. Pamiętajmy o wypełnieniu obowiązku spowiedzi wielkanocnej.
• Rozpoczyna się piękny miesiąc maj. Pragniemy szczególnie oddać cześć Maryi, opiekunce narodu polskiego. W kościele litania do Matki Bożej będzie odmawiana w dni powszednie po Mszy Świętej wieczornej, a w niedzielę
po Mszy Św. o godz. 9.30. Zadbajmy o piękno przydrożnych krzyży i kaplic. Ze względu na epidemię w tym roku nie powinno być modlitw zbiorowych przy figurach, ale pomódlmy się w gronie swojej rodziny.
• W maju i czerwcu będziemy przeżywać ważne uroczystości państwowe i religijne. Postarajmy się wszyscy wywiesić przed domami i instytucjami biało – czerwone flagi państwowe. W miesiącu maryjnym możemy też wywiesić flagi biało – niebieskie, a w związku z różnymi uroczystościami nawiązującymi do św. Jana Pawła II – także flagi żółto – białe. Niech nawet takie znaki będą dla nas umacniające w czasie epidemii.
• Ze względu na przypadającą za tydzień niedzielę wielkanocną, to uroczystość Najśw. Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki naszej ojczyzny przeżywać będziemy w liturgii już w sobotę – 2 maja. Świąteczne Msze Św.będą odprawiane w porządku niedzielnym. W tym dniu, o godz. 12.30, będzie Msza odpustowa w kaplicy filialnej w Starym Bukowcu.
• W maju przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Dnia 6 maja nasza delegacja otrzyma w Krakowie z rąk ks. kardynała Dziwisza – kapelana papieża relikwie św. Jana Pawła II dla naszej parafii. Będą to najwyższe relikwie I stopnia (z cząstką krwi papieża). Wszyscy możemy złożyć swój dar na zakup złoconego relikwiarza podczas kolekty w następną niedzielę, czy to na konto parafialne (Bank Spółdzielczy w Starej Kiszewie 46834000012009030013900002), czy to w biurze parafialnym, czy w kościele do skarbonki św. Antoniego.
• Do specjalnego pudełka z przodu kościoła można wrzucać przygotowane na kartkach swoje prośby i podziękowania, by przez orędownictwo św. Jana Pawła II, przedstawione były miłosiernemu Bogu. W rocznicę urodzin papieża, 18 maja, odbędą się specjalne modlitwy. Warto więc przychodzić do kościoła na prywatną modlitwę, bo on otwarty jest cały dzień.
• W poniedziałek, w 6 rocznicę kanonizacji Św. Jana Pawła II, zapraszamy do kościoła o godz. 21.00 na Apel Jasnogórski. Podczas comiesięcznych spotkań modlitewnych zapoznajemy się m.in. z pięknymi kazaniami, które papież wygłaszał do rodaków podczas kolejnych pielgrzymek do ojczyzny.
• W związku z epidemią szczególnie zagrożeni są mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. Także pobliski nam Dom „Kaszub” w Stawiskach apeluje o wsparcie. Potrzebne są m.in. środki ochrony osobistej, jednorazowe rękawiczki, fartuchy, gogle, środki czystości, płyny do dezynfekcji rąk, płyny do dezynfekcji powierzchni, naczynia i sztućce jednorazowego użytku, ręczniki papierowe. Chętni mogą przynosić dary do specjalnej skrzyni z przodu kościoła. Dziękujemy tym, którzy już jakieś dary złożyli.
• W związku z kolejnym przedłużeniem czasu wolnego od zajęć szkolnych – z powodu epidemii koronawirusa – nie odbędzie się we wcześniej ustalonym terminie (10 maja) I Komunia Św. uczniów klas III. Przedstawiamy więc propozycję 2 następnych terminów: niedziela – 14 czerwca (chętni do skorzystania z tego terminu powinni zgłosić swoje dziecko do ks. proboszcza do dnia 29 maja) i niedziela – 20 września (pozostała grupa dzieci).
• Dziękujemy mieszkańcom Foshuty za piękne udekorowanie ołtarzy w kościele w miesiącu kwietniu. W maju poprosimy o to mieszkańców Starej Kiszewy z ulic Szorca i Wyzwolenia oraz z Osiedla za stadionem i Wybudowań (Kalk).