Ogłoszenia parafialne 19.05.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2019-05-19

• Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali do skarbonek kwotę 400 zł. na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.
  • Wczoraj 3 naszych ministrantów – Jakub Galant, Jan Formela i Wiktor Turzyński – po długich szkoleniach i przygotowaniach – zostali mianowani w Pelplinie na ceremoniarzy. Dzisiaj w naszej parafii 3 ministrantów – Dawid Marczyk, Michał Richter i Krzysztof Ertmański zostaną mianowani na lektorów. Gratulujemy wyróżnienia i od tej pory służyć będą przy ołtarzu w albach.
  • Osoby pragnące podyskutować o różnych sprawach moralnych i społecznych, także o tych najbardziej aktualnych, zapraszamy na kolejne spotkanie Akcji Katolickiej do plebanii, we wtorek, o godz. 17.30.
  • Młodzież przygotowującą się do bierzmowania zapraszamy na spotkanie do plebanii we wtorek, o godz. 18.00.
  • W tym roku przypada 100-tna rocznica Polskiego Czerwonego Krzyża na Pomorzu. Wśród założycieli byli także mieszkańcy Starej Kiszewy. W najbliższą sobotę odbędzie się w ogrodzie przy plebanii FESTYN DLA KRWIODAWCÓW. Przyjadą do nas przedstawiciele Klubów Honorowych Dawców Krwi z całego powiatu kościerskiego. Spotkanie rozpocznie Msza Św. o godz. 10.00. Członków naszego Parafialnego Klubu HDK im św. Jana Pawła II zapraszamy na zebranie organizacyjne we wtorek, o godz. 19.00, do plebanii.
  • W ubiegłym roku, w ramach Nowenny Kociewskiej, Matka Boża w znaku Figury Piaseckiej nawiedziła nasz dekanat zblewski. W najbliższą sobotę wierni naszego dekanatu gromadzą się w Piasecznie na wspólnym różańcu i Apelu, który będzie także transmitowany przez Radio GŁOS z Pelplina. Wyjazd będzie o godz. 19.00. Chętni mogą zgłosić się do ks. proboszcza.
  • W sobotę, 1 czerwca, odbędzie się tradycyjna piesza pielgrzymka ze Starej Kiszewy do sanktuarium we Wielu. Długość trasy wynosi 24 km. Do udziału w niej zapraszamy chętną młodzież i dorosłych. Spotkanie organizacyjne i zapisowe będzie we wtorek, 28 maja, po Mszy Św. o godz. 17.00.
  • W tym roku, w związku ze zbieżnością terminów z pielgrzymką do Wiela, nie odbędzie się piesza pielgrzymka do Nowego Wieca, do miejsca narodzin błogosławionej z Kociewia siostry Marty Wieckiej. Chętni będą mogli udać się tam specjalnym autokarem 1 czerwca, o godz. 10.00. Koszt od 1 osoby to 10 zł. Zapisywać się można w biurze parafialnym. Na miejscu przygotowanych będzie wiele ważnych wydarzeń religijno – artystycznych, m.in. zostanie odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego
    ze Lwowa, byłego kapelana papieża Jana Pawła II.
  • Od wczoraj, kiedy była rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II – rozpoczęliśmy uroczyste przygotowania do 100-nej rocznicy urodzin, którą będziemy za rok przeżywali. Jest taka ogólnopolska inicjatywa pod hasłem „DAR NA STULECIE”. Każdy ma okazję się włączyć i przygotować swój dar, który pragnęlibyśmy złożyć naszemu wielkiemu rodakowi. Może być to np. ożywienie własnej wiary, troska o swoją rodzinę, zaangażowanie się w sprawy dobroczynne, aktywne włączanie się w życie społeczne, zapoznanie się mocniejsze z nauczaniem św. Jana Pawła II.
  • W następną niedzielę, przed Mszą o godz. 11.00, uczniowie naszej szkoły przedstawią w kościele inscenizację papieską pt.: „Cały Twój Maryjo”.
  • Z pewnością Jan Paweł II zawsze nawoływał do wzięcia odpowiedzialności za losy ojczyzny i świata. A już za tydzień będziemy mieli okazję pokazać wszyscy, jak realizujemy to przesłanie papieża – odbędą się bowiem ważne wybory do Parlamentu Europejskiego. Katolik ma obowiązek wziąć w nich udział, a też wskazać dobrych kandydatów broniących wartości chrześcijańskich, które stały u podstaw założenia Unii Europejskiej. Toczy się wielka wojna cywilizacyjna, nawet w naszej ojczyźnie widzimy coraz więcej zagrożeń wynikających z rozluźnienia zasad moralnych, upadku instytucji rodziny, rozszerzania coraz większej liczby złych zjawisk, propagowania luźnych związków, poniżania zasad i symboli naszej wiary. W Kościele – i księża i świeccy – mają wielką pracę
    do wykonania, by świat zmierzał w lepszym kierunku – także przez poprawę jakości życia we własnej wspólnocie. Za wiarę i ojczyznę przelewało krew w historii wielu dzielnych Polaków – nasze pokolenie powinno wyrazić swój patriotyzm przez aktywny udział w wyborach i obronę najcenniejszych dla nas wartości.
  • Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”, a należności proszę złożyć do skarbonki św. Antoniego.
  • W tych dniach przypada 40 rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny. To było przełomowe wydarzenie podrywające naród do walki z ustrojem komunistycznym. Z przodu kościoła można nabyć książkę opisującą tę pierwszą pielgrzymkę – koszt 1 szt. to 5 zł.
  • We wtorek zmarł śp. Zygmunt Lorek z Pałubina. Pogrzeb był w piątek i został pochowany na nowym cmentarzu. W środę zmarła śp. Elżbieta Nowakowska z Pałubina. Pogrzeb był w sobotę i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu…