Ogłoszenia parafialne 15.03.2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 15.03.2020

• W związku z rozszerzaniem się choroby koronowirusa przedstawione zostały pewne zalecenia przez księży biskupów:
– udzielona jest dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Osoby korzystające z dyspensy powinny trwać na osobistej i rodzinnej modlitwie. Należy też duchowo łączyć się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Księża biskupi przypominają, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” . W związku z tym wszyscy wierni zachęceni są, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.
Kościół w Starej Kiszewie będzie otwarty od Mszy rannej do Mszy wieczornej na indywidualną modlitwę. Jesteśmy zachęceni, aby każdego dnia jednoczyć się na modlitwie różańcowej o godz. 20.30 – w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serca, nawrócenie, o ustanie plagi choroby, za nasze rodziny, parafię i ojczyznę. W tym czasie jeden z kapłanów będzie sam odmawiał różaniec w kościele w tych intencjach, a wszyscy łączmy się i odmawiajmy w gronie naszych rodzin. W tej intencji ofiarujemy też nabożeństwa wielkopostne. Po każdej niedzielnej Mszy Św. zaśpiewamy suplikacje. W tym trudnym czasie bądźmy solidarni szczególnie z osobami starszymi, samotnymi. Odwiedzajmy ich i pytajmy w czym można pomóc, może zrobić im jakieś zakupy. Można też zadzwonić do ks. proboszcza i z członkami Caritas oraz innych grup przyparafialnych będziemy starać się udzielić pomocy. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego na Msze Św. do kościoła może być wpuszczonych tylko do 50 osób – jeśli będzie większa ilość, to inny kapłan odprawi Mszę Św. równolegle w nowej kaplicy przedpogrzebowej. Osoby, które nie zmieszczą się do świątyni mogą także przeżywać Eucharystię na zewnątrz i słuchać przez głośniki kościelne, a Komunię przyjąć po zakończeniu. W dni powszednie Msze Św. w stałych porach.
• Dziękujemy za ofiary złożone dzisiajpodczas kolekty na rzecz Kamili Borkowskiej ze Starej Kiszewy. Ma ona 22 lata. Od dziecka choruje na mukowiscydozę. Jest to choroba genetyczna – uszkadza najpierw płuca, a potem inne narządy. Pojawiła się szansa na poprawienie zdrowia. Jest to terapia komórkami macierzystymi. Koszt terapii jest jednak bardzo drogi i mieści się w granicach 150 – 200 tys. zł. (a trzeba taką terapię przeprowadzić dwukrotnie). Wsparcie dla Kamili jest wielkim wyzwaniem wielkopostnym dla każdego z nas. Ze stolika pod chórem można zabrać ulotki dotyczące Kamili, także z numerem konta bankowego, na które można dodatkowo wpłacić na leczenie.
• Tydzień temu członkowie Szkolnego Koła Caritas zebrali kwotę 550 zł na dożywianie dzieci w szkole i inne cele charytatywne.
• W najbliższą środę o godz. 16.30 odbędzie się w kościele adoracja Najśw. Sakramentu z prośbami i podziękowaniami za wstawiennictwem św. O. Pio. Później będzie Msza Św. w tych intencjach.
• W czwartek obchodzimy w liturgii uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Jest to dzień modlitw za wszystkich mężów i ojców, aby godnie wypełniali swoją misję rodzinną i społeczną.
• W kwietniu, w związku z 80. rocznicą mordu katyńskiego (w tym 2 oficerów pochodzących z naszej gminy) i 10. rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, posadzimy w pobliżu kaplicy przedpogrzebowej 3 dęby katyńskie, a też zostanie poświęcony kamień pamiątkowy. Dziękujemy za ofiarowanie wielkiego kamienia pp. Justynie i Danielowi Orlikowskim z Bartoszegolasu.
• Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma
„W Rodzinie”, a należność proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.
• W piątek zmarł śp. Przemysław Kupper ze Starej Kiszewy. Termin pogrzebu rodzina dopiero ustali. Różańce będą odmawiane codziennie o godz. 18.00 w kaplicy przedpogrzebowej. Dobry Jezu…