Ogłoszenia parafialne 14.04.2019 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA – 2019.04.14

* Dziękujemy członkom Szkolnego Koła Caritas za sprzedaż palm przed kościołem, a przy wyjściu będą zbierać ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkole i inne cele dobroczynne.

* Członków  Parafialnego Zespołu Caritas zapraszamy do plebanii na spotkanie w poniedziałek, po Mszy Św. o godz. 17.30.

* W czwartek, odbyła się nasza parafialna spowiedź. Jeszcze spora grupa osób nie skorzystała z tak wielkiej szansy uporządkowania swojego życia przed Świętami. Księża będą jeszcze słuchali spowiedzi we Wielki Piątek, po wieczornych obrzędach do 21.00 (w czasie adoracji przy Grobie Pańskim) oraz we Wielką Sobotę po tzw. Święconkach. Warto zadbać, aby wszyscy członkowie naszych rodzin po Bożemu przeżywali Święta i skorzystali ze spowiedzi. Czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej minie 16 czerwca, w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

* Dziękujemy za liczny udział w piątkowej Drodze Krzyżowej, którą przeżywaliśmy w plenerze. Dziękujemy strażakom ze Starej Kiszewy za pomoc w bezpiecznym przemarszu oraz Szkolnemu Kołu Caritas i ministrantom za obsługę.

* W najbliższą środę zapraszamy na spotkanie do kościoła Grupę Modlitwy O. Pio. Zapraszamy o godz. 16.30 na adorację Najśw. Sakramentu z prośbami i podziękowaniami za wstawiennictwem św. O. Pio. Później będzie Msza Św. w tych intencjach, a po niej w kościele spotkanie formacyjne.

* Kapłani odwiedzą chorych z przedświąteczną posługą sakramentalną w piątek, od godz. 9.00. Poza tymi, których księża odwiedzają co miesiąc, to można jeszcze zgłaszać dodatkowych chorych.

* Wchodzimy w okres najważniejszych, centralnych wydarzeń z historii chrześcijaństwa. We Wielkim Tygodniu będziemy rozważać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, a zaakcentuje to w sposób szczególny bogata liturgia.

* We Wielki Czwartek, przed południem, kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie podczas Mszy Świętej w katedrze pelplińskiej, a wieczorem w parafiach odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W naszym kościele taka Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 19.00. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy. Adoracja potrwa do godz. 21.00 – wartę podejmą ministranci.

* We Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy rozpocznie się od godz. 9.00 i potrwa do wieczornych obrzędów. Przychodźmy licznie do kościoła na prywatną modlitwę, aby zawierzyć Chrystusowi wszelkie swoje osobiste lub rodzinne problemy. Zapraszamy do adorowania w kościele, we Wielki Piątek i we Wielką Sobotę, mieszkańców poszczególnych wiosek, a też członków wszystkich wspólnot działających w parafii,  w następującym porządku:  9:00 – 10:00 Bartoszylas, 10:00 – 11:00 Boże Pole, Struga, 11:00 – 12:00 Chwarzenko, Foshuta, 12:00 – 13:00 Chwarzno, Akcja Katolicka, 13:00 – 14:00 Wygonin 14:00 – 15:00 Górne Maliki, Żywy Różaniec, 15:00 – 16:00 Wspólnota Bożego Miłosierdzia i Wspólnota Rodzin „Jutrzenka”, 16:00 – 17:00 Pałubin, Caritas, 17:00 – 18:00 Stary Bukowiec, Nowy Bukowiec 18:00 – 19:00 Strzelki, Zamek Kiszewski, 19:00 – 21.00  Stara Kiszewa – rodziny.  We Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Liturgię wieczorną Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 19.00. W tym dniu nigdzie na świecie nie odprawia się Mszy Świętej. Centrum stanowi adoracja krzyża, który chcemy ucałować z wdzięcznością jako szczególny znak, przez który Chrystus dokonał zbawienia świata. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Po zakończonych obrzędach Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, wartę obejmą strażacy, a my odśpiewamy Gorzkie Żale. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 21.00. Będzie wtedy okazja do spowiedzi, szczególnie dla osób, które wracają z zagranicy i z internatów.

* We Wielką Sobotę adorację rozpoczniemy o godz. 9.00 i zachęcamy do adoracji również wraz ze swoimi wioskami lub wspólnotami. W tym dniu nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, lecz zaleca się je, jako przygotowanie do świątecznego posiłku z pobłogosławionych pokarmów. Poświęcenie przyniesionych pokarmów, tzw. Święconek nastąpi w kościele w Starej Kiszewie o godz. 12.00 i 16.00, a w kaplicy w Starym Bukowcu o godz. 13.00. Obrzędy wieczorne rozpoczną się o godz. 22.00. W związku z tym procesja rezurekcyjna odbędzie się po zakończeniu Mszy Wigilii Paschalnej. Na uroczystości wieczorne przynosimy ze sobą do kościoła świece. Podczas ceremonii nastąpi m.in. poświęcenie ognia i paschału, odnowimy również przyrzeczenia chrzcielne. Poprosimy o niesienie baldachimu, chorągwi i feretronów podczas procesji.

* W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie rannej Mszy Św. o 7.30 – wykorzystajmy czas na uroczyste śniadanie wielkanocne w gronie rodziny. Pozostałe Msze Święte będą o godz. 9.30, 11.00 i 15.00 w kościele parafialnym i o 13.30  w kaplicy w Starym Bukowcu. Natomiast w II Święto – porządek Mszy, jak w każdą niedzielę.

* We Wielki Piątek oraz we Wielką Sobotę, o godz. 15.00 (a w Święta przed Mszą, o godz.11.00) będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Nowenną – przygotowując się do dobrego przeżywania Niedzieli Miłosierdzia.

* Przy bocznym ołtarzu wystawiona jest skarbonka, do której można składać ofiary na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego. Zakupione zostaną w kwiaciarni kwiaty właściwie pasujące do dekoracji Grobu. Można też przynosić kwiaty w kolorze białym i żółtym. Dekorację kwiatową przy ołtarzach na Święta Wielkanocne i następną niedzielę kwietnia poprosimy, aby zrobili mieszkańcy Starej Kiszewy, z ulic Szorca, Wyzwolenia, Osiedla za stadionem, Wybudowania (Kalk).

* Dzieci z klas III, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. zapraszamy na ćwiczenia w kościele w środę o 15.30.

* Osoby zainteresowane wyjazdem z Siostrami Miłosierdzia do grobu blog. Marty Wieckiej na Ukrainie, w dniach od 23 do 28 maja, mogą zgłosić się do ks. proboszcza, do 19 kwietnia. Koszt wyjazdu to 450 zł.

* Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma „W Rodzinie”.

* W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Marioli Kowalczyk ze Starej Kiszewy oraz śp. Jadwigi Wieckiej ze Starej Kiszewy. We wtorek, o godz. 11.30, będzie pogrzeb śp. Romana Landowskiego z Chwarzenka. Różańce w kaplicy w Starym Bukowcu w niedzielę i w poniedziałek o godz. 18.00 oraz w kostnicy we wtorek o godz. 10.30.
W środę, o godz. 11.00, pogrzeb śp. Jerzego Makurata ze Starego Bukowca. Różańce w kaplicy w Starym Bukowcu w niedzielę, w poniedziałek i we wtorek o godz. 19.00 oraz w kostnicy w środę o godz. 10.00. Dobry Jezu ….