OGŁOSZENIA PARAFIALNE 30.10.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 2022-10-30

 • W poniedziałek zapraszamy dzieci i starszych na BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych. Zbiórka o godz. 16.30 na placu przed plebanią. Dzieci mogą przynieść na drogę jakieś  dzwoniące instrumenty lub grzechotki, a także małe świece, które złożą przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Uroczyście przejdziemy do kościoła, gdzie będzie Msza Św., a też różne konkursy. Później będzie poczęstunek w plebanii. Wszystkich zachęcamy do przebrania się
  za różne postacie świętych.
 • We wtorek, w Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze Święte przed południem będą
  w porządku niedzielnym. Po Mszy Św., o godz. 13.30, udamy się na cmentarze (najpierw przy kościele, a potem na nowy), aby nad grobami bliskich odprawić stosowne nabożeństwo. Ta Msza Św., o godz. 13.30, będzie Mszą Zbiorową,
  w intencji wszystkich zmarłych parafian, szczególnie tych, o których chcemy pamiętać poprzez wypisanie na kartkach. Wypisane kartki z nazwiskami zmarłych można jeszcze przynosić do zakrystii lub biura parafialnego. Nie będzie w tym dniu Mszy na  filii i o 15.00. W dniach, od 1 do 8 listopada, można dostąpić odpustu zupełnego, codziennie jeden raz, za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie dowolnej modlitwy za zmarłych.
 • Już za tydzień będą odczytywani zmarli, których nazwiska są umieszczone
  na kartkach przyniesionych do biura parafialnego w tych dniach. Wszystkich prosimy o godne zachowanie na tych  poświęconych miejscach. Dbajmy o porządek
  na naszych cmentarzach. Śmieci BIO umieszczajmy w  drewnianych skrzyniach
 • W środę, w Dzień Zaduszny, będziemy modlić się w intencji naszych bliskich zmarłych, wypraszając dla nich nagrodę życia wiecznego. Zapraszamy na Msze Święte w kościele o godz. 7.00, 10.00 i 17.00, a także na filii o 18.30.
 • Dziękujemy pp. Żywickim za ofiarowanie i wykonanie chodnika obok grobów księży proboszczów. Dziękujemy p. Meina za naprawę ogrodzenia na nowym cmentarzu, które zostało uszkodzone przez drzewo przewrócone podczas wichury. Dziękujemy
  p. Gackowskiemu za naprawę muru na cmentarzu przykościelnym, a pp. Bielawa
  i Żywickim za ofiarowanie cegieł.
 • W tym tygodniu księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w piątek
  od godz. 8.00. W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi będzie od godz. 16.00 do 20.00, przy wystawionym Najśw. Sakramencie. Zapraszamy szczególnie dzieci komunijne oraz młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zapraszamy osoby dojeżdżające do pracy do dalszych miejscowości. Niech to będzie też okazja dla wszystkich parafian, aby zyskiwać odpusty za zmarłych podczas odwiedzin cmentarzy, a też przygotujmy się w ten sposób do naszej odpustowej uroczystości.
 • Dziękujemy za ofiary składane na spłatę należności za naprawę dachu na  kościele.
 • Zbliża się  kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę
  po długich latach zaborów. Pamiętajmy, że krwi przelanej przez wiele pokoleń dzielnych Polaków nie możemy zmarnować i powinniśmy aktywnie włączać się
  w przemianę życia w naszej ojczyźnie. Zadaniem na dziś każdego z nas jest zagospodarowanie tej wolności, którą wywalczyli dla nas nasi przodkowie. Parafia nasza, przy współudziale Urzędu Gminy, Zespołu Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie, Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska organizuje bardzo ważne wydarzenia o charakterze patriotycznym. Warto, aby wiele osób – młodszych
  i starszych – wzięło w nich udział. Trzeba przekazać młodemu pokoleniu dobre tradycje patriotyczne i m.in. zamiłowanie do poezji i pieśni patriotycznej. Parafia nasza organizuje VIII MIĘDZYGMINNY KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ. Zapraszamy w najbliższą  sobotę do szkoły w Starej Kiszewie,
  o godz. 11.00. Wystąpi wielu recytatorów – dzieci, młodzież i dorośli –  a także soliści, zespoły muzyczne i chóry. Oprócz miejscowych wykonawców, przyjadą jeszcze artyści z innych środowisk. Chętni do udziału mogą się jeszcze zgłosić
  do ks. proboszcza do piątku. Szczegóły o różnych kategoriach można przeczytać
  na plakacie w gablotce w kruchcie kościoła.
 • W związku z tym, że w naszej parafii 11. listopada przeżywać będziemy odpust,
  to obchody Święta Niepodległości odbędą się u nas już w przyszłą niedzielę. Serdecznie zapraszamy wszystkich za tydzień na Mszę Św. o godz. 15.00. Zapraszamy poczty sztandarowe, przedstawicieli władz, szkół, wszystkich instytucji, kombatantów, stowarzyszeń i mieszkańców wszystkich wiosek. Będziemy się modlić
  o błogosławieństwo Boże dla naszej ojczyzny i wszystkich Polaków. Po Mszy Św. uroczyście przemaszerujemy do szkoły na Akademię Niepodległościową. Tam m.in. wystąpią laureaci Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej, a też wszyscy będziemy mogli pośpiewać piękne polskie pieśni patriotyczne. Jeśli ktoś posiada flagę państwową, to wskazane byłoby już w tym tygodniu wywiesić przed domem.
 • 11 listopada będziemy przeżywać w naszej wspólnocie odpust ku czci patrona –
  św. Marcina. Sumę Odpustową odprawi ks. kanonik Tomasz Huzarek – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
 • Tydzień temu odbyła się u nas dobroczynna zbiórka na leczenie braci Dariusza
  i Kacpra Gruchałów z Szumlesia Szlacheckiego k. Nowej Karczmy. Zebrana została kwota 8156 zł. Rodzina serdecznie dziękuję wszystkim za wielkie wsparcie.
 • Zapraszamy do włączenia się też do charytatywnej akcji pod hasłem „CIEPŁA CZAPECZKA I SZALIK”. Jest sporo osób starszych, które potrafią zrobić własnoręcznie czapki i szaliki, a też te zdolności mogłyby przekazać młodszym pokoleniom. Wykonane ciepłe rzeczy byłyby przesłane dla dzieci z domów dziecka
  i dla osób walczących na Ukrainie. Do skrzyni z przodu kościoła można składać kłębki lub też resztki kolorowych włóczek i wełny. Osoby potrafiące dziergać mogą
  ze skrzyni brać pomoce, a potem też tam wykonane dary złożyć. To piękna okazja do integracji i wspólnej pracy rodzinnej. Te działania potrwają do połowy listopada.
 • Młodzież z klas I szkół średnich, przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy na spotkanie do plebanii w piątek, po Mszy wieczornej.
 • W następną niedzielę zostaną poświęcone opłatki, które później będzie można nabywać przed Świętami Bożego Narodzenia.
 • Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Starej Kiszewy – z ulic Tysiąclecia, Zamkowa, Kościelna, Konarzyńska, Kościerska, Polna, Łąkowa, Partyzantów, 6 Marca –
  za przygotowanie pięknych dekoracji kwiatowych w październiku. Poprosimy
  o udekorowanie ołtarzy w listopadzie parafian z Zamku Kiszewskiego i Strzelek.
 • Ze stojaka pod chórem można nabyć nowy numer czasopism „Pielgrzym”,
  a należności proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.
 • W piątek odbył się pogrzeb śp. Adama Szwichtenberga z Rudy i został pochowany
  na cmentarzu przykościelnym. W piątek także odbył się pogrzeb śp. Marii Kowalskiej
  ze Starej Kiszewy i została pochowana na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu…