OGŁOSZENIA PARAFIALNE 27.02.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 27.02.2022

 • Rankiem zakończyła się całonocna modlitwa „Noc walki o błogosławieństwo
  dla Polski oraz o pokój na Ukrainie”. Serdecznie dziękujemy członkom Wspólnoty Miłosierdzia i innym osobom za włączenie się w tę ogólnopolską inicjatywę
  i modlitwę w tych ważnych intencjach. Mocno wszyscy ubolewamy nad tragicznym losem narodu ukraińskiego. Wielu z nas odczuwa zagrożenie co do bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Postarajmy się częstszą oraz wytrwałą modlitwą
  i w kościele i w domach – a także np. postem i poprzez różne dobre postanowienia wielkopostne – wyprosić dar pokoju dla Ukrainy, dla naszej ojczyzny i całego świata. Włączajmy się też materialnie w okazywanie pomocy mieszkańcom Ukrainy – na ich rzecz będą przeznaczone m.in. kolekty, które będziemy zbierać
  w Środę Popielcową i w II niedzielę marca, a jeśli np. pojawią się uchodźcy wojenni na terenie naszej gminy, to także wesprzemy ich materialnie.
 • Już swoją aktywność objawia Szkolne Koło Caritas z naszej szkoły. Organizuje zbiórkę pod hasłem „Dzieci dla Dzieci Wojny”. Zaproszone do udziału są wszystkie szkoły i przedszkola z terenu naszej gminy, przy wsparciu osób starszych. W szkole i w kościele będą ustawione specjalne skrzynie, do których można przynosić rzeczy przydatne dla dzieci, np. środki higieniczne, osobiste, zabawki, kredki, kolorowanki, nowe ubranka, itd.. Niech to będzie piękny dar serca od wszystkich dzieci.
 • Chętni z naszej parafii mogą też, razem z ks. proboszczem, udać się na Ekstremalną Drogę Krzyżową na trasie 15 km, z parafii pw. Miłosierdzia Bożego
  w Starogardzie Gdańskim – dla mężczyzn w piątek, 4 marca, od godz. 18.30 oraz dla kobiet 11 marca, od godz. 18.30. Chętni mężczyźni mogą zgłosić swój udział do ks. proboszcza do środy.
 • Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 9.30, jutro i pojutrze po Mszach Świętych
  o godz. 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy. W ten sposób przygotujemy się mocniej na przeżywanie okresu Wielkiego Postu.
 • W najbliższą środę, zwaną Popielcową, rozpoczynamy szczególny okres
  w roku kościelnym – Wielki Post. Przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św.
  o godz. 7.00, 10.00 lub 17.00 (i też na filii o 18.30), podczas których odbędzie się obrzęd posypania głów poświęconym popiołem. Rozważając tajemnicę Męki
  i Śmierci Chrystusa chcemy przygotować się dobrze na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Nie możemy zmarnować tej szczególnej okazji na uporządkowanie swojego kontaktu z Bogiem i innymi ludźmi. Uczyńmy wiele dobrych postanowień. Przychodźmy też licznie do kościoła w każdy piątek, o godz. 16.00 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po nim będzie odprawiona Msza Św.
  i wysłuchamy wielkopostnego kazania pasyjnego. Kolejne części nabożeństwa Gorzkich Żalów odśpiewamy w niedzielę, po Mszy o godz. 9.15 (godzina tej Mszy będzie we Wielkim Poście przyspieszona, by później było więcej czasu na rotacje samochodów  między Mszami). W Starym Bukowcu nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane w czwartek, o godz. 18.00. Za udział
  w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny. Dzieci też podczas Dróg Krzyżowych będą otrzymywać specjalne obrazki – układanki. Przed Niedzielą Palmową odbędą się rekolekcje wielkopostne (szkolne i parafialne), które w naszej parafii poprowadzi o. Cordian Szwarc – franciszkanin.
 • Rozpoczyna się czas wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. Nie trzeba już przed spowiedzią oddawać specjalnych kartek, ale pamiętajmy o tym obowiązku, by poprzez spowiedź i przyjęcie Komunii Św. jak najlepiej przygotować się
  na przeżywanie radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
 • Pamiętajmy też, że czas pokuty w Kościele stanowi okres Wielkiego Postu,
  a także wszystkie piątki całego roku. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
  w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły, kiedy ograniczamy także ilość spożywanych posiłków, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.
 • Za tydzień będzie kolekta ekonomiczna przeznaczona na naprawę dachu
  na kościele.
 • W marcu papież prosi o modlitwę w intencji: „abyśmy my, chrześcijanie, w obliczu nowych wyzwań, wspierali zawsze ochronę życia modlitwą i działaniami społecznymi”.
 • W piątek przeżywać będziemy w liturgii Święto – św. Kazimierza Królewicza.
 • W I-szy piątek miesiąca księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną
  od godz. 8.00.
 • W I piątek miesiąca spowiedź św. będzie od godz. 15.30, przy wystawionym Najśw. Sakramencie. Zapraszamy szczególnie dzieci z klas IV i młodzież przygotowującą się do bierzmowania.
 • W piątek, po Mszy wieczornej, Wspólnota Miłosierdzia zaprasza na wspólną modlitwę do kościoła przed wystawionym Najśw. Sakramentem.
 • Dziękujemy mieszkańcom Chwarzenka za piękne udekorowanie ołtarzy w lutym.
 • Ze stolika pod chórem można zabrać za darmo nowy numer ciekawego czasopisma „Dobre Nowiny”. Warto też zabrać więcej czasopism i przekazać osobom starszym i chorym z naszego sąsiedztwa.
 • W minionym tygodniu zmarł śp. Ryszard Wencki z Chwarzenka. Pogrzeb odbył się w piątek i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. Dobry Jezu….